Struktura serwisu WWW

webdesignPodobnie jak w przypadku książek, także i witryny WWW muszą mieć swój układ – strukturę. Odpowiada ona za odpowiednie uporządkowanie treści (tekstów, grafiki, elementów nawigacyjnych). Podczas projektowania struktury witryny należy zwrócić szczególną uwagę na funkcjonalność – internauta odwiedzający witrynę powinien łatwo zorientować się gdzie kliknąć, aby uzyskać potrzebne mu informacje. Odpowiednio zaprojektowana struktura witryny powinna mu to ułatwić. Nazwy oraz ilość tworzonych działów w serwisie mają spore znaczenie podczas projektowania struktury witryny. Nie należy używać zbyt długich nazw oraz tworzyć zbyt wielu działów. Należy przemyśleć, jakie nazwy nadać poszczególnym działom, a także zadbać, aby ich ilość nie była zbyt duża. Zamiast tego należy tworzyć działy, w których znajdować się będą poddziały. Bardzo istotna jest także kolejność, w jakiej prezentowane są poszczególne działy w serwisie.

W przypadku publikacji papierowej, nie ma zbyt wielu możliwości – należy pamiętać o kolejno ułożonych po sobie stronicach. Podczas projektowania serwisu WWW trzeba brać pod uwagę więcej czynników, takich jak atrakcyjny wygląd, sposób prezentacji treści, przejrzystość struktury, dzięki którym będzie można łatwiej dotrzeć do potencjalnego odbiorcy.

Nie bez znaczenia jest również kwestia zaprojektowania łatwo zrozumiałych i krótkich nazw elementów menu, dzięki którym odwiedzający serwis będzie mógł łatwo zorientować się w zawartości serwisu oraz bez większego trudu będzie mógł znaleźć „drogę” do potrzebnej mu informacji. Rozbudowane serwisy informacje często podzielone są na trzy poziomy:

 • Strona Główna (startowa);
 • Strony tematyczne
 • Strony z treścią

W takiej strukturze, odwiedzający nie powinien błądzić pomiędzy kolejnymi stronami serwisu. Powinien, za pomocą odpowiedniego dobranego menu, osiągnąć każdą stronę po kliknięciu najwyżej trzech – czterech kliknięć.

Jak proponuje Marek Kasperski oraz Anna Boguska-Torbicz w swojej książce "Projektowanie stron WWW. Użytecznośc w praktyce.", w zależności od rozłożenia treści w ramach serwisu WWW, można wyróżnić trzy podstawowe układy strony:

 • pionowa – treść rozmieszczona jest z góry do dołu przeglądarki (artykuły, blogi);
 • pozioma – do przeglądania treści wykorzystywany jest pasek przewijania poziomego przeglądarki – struktura stosowana bardzo rzadko, czasami w galeriach zdjęć;
 • centralna – przeglądanie treści nie wymaga użycia żadnego z pasków przewijania – najczęściej stosowana w przypadku wizytówek WWW firm.

W zależności od umiejscowienia menu oraz treści względem niego, można zastosować jeden z układów:

 • blokowy centralny – menu poziome, umieszczone na górze, blok z treścią umieszczony pod menu:

Web design - układ blokowy centralny

 • dwukolumnowy asymetryczny – menu po prawej stronie, blok tekstowy po lewej stronie:

Web design - układ dwukolumnowy asymetryczny

 • dwukolumnowy asymetryczny lewostronny – menu po lewej stronie, blok z treścią po prawej:

Web design - układ dwukolumnowy asymetryczny lewostronny

 • dwukolumnowy symetryczny – menu poziome, umieszczone na górze, bloki z treścią umieszczone względem siebie po prawej i lewej stronie od osi przecięcia strony:

Web design - układ dwukolumnowy symetryczny

 • trójkolumnowy – menu rozmieszczone na górze oraz po lewej i prawej stronie. Blok z treścią znajduje się w centralnej części strony:

Web design - układ trójkolumnowy

Uważam, że nie ma stron doskonałych. Nie sposób zaprojektować serwis, który będzie podobał się 100% internautów! Idealnie byłoby gdyby strona internetowa wzbudzała zainteresowanie internautów, podobała im się oraz poruszanie się po niej byłoby proste i intuicyjne. Szczególnie istotne z punktu widzenia tworzenia dokumentacji projektowej jest wykonanie szablonu (makiety) przyszłego serwisu WWW. Dzięki temu można już na wczesnym etapie projektowania serwisu wyeliminować błędy użyteczności oraz zaoszczędzić koszty, jakie należałoby ponieść na etapie implementacji, kiedy niewłaściwa funkcjonalność jest już wdrożona. Na rysunku poniżej przedstawiam makietę strony głównej przykładowego projektowanego serwisu (dla organizacji non-profit):

Web design - makieta serwisu WWW

 

Uważasz, że artykuł był ciekawy i chcesz otrzymywać powiadomienia o moich kolejnych wpisach lub projektach?
Wpisz swoje imię oraz adres e-mail a następnie kliknij "ZAPISZ MNIE"

Twoje imię:


Adres email:


Już jest! Pakiet języka polskiego dla Joomla! 1.6
Szkolny serwis WWW - potrzeba zmian

Podobne wpisy

 

  By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://www.slawop.net/

  Najnowsze komentarze

  Gość - Studio Jak wybrać hosting dla Joomla!?
  13 wrzesień 2019
  Warto jeszcze dopisać punkt, żeby przy wyborze wybrać panel między DirectAdmin/cPanel. Niektóre hostingi mają swoje własne rozwiązania - czasami bardzo specyficzne, co niekoniecznie jest dobrą rzeczą
  Gość - Marek Szyfrowanie symetryczne a niesymetryczne
  09 czerwiec 2019
  "Klucz przekazany do publicznej wiadomości, nazywany jest kluczem publicznym lub jawnym. Może on być stosowany do szyfrowania lub deszyfrowania informacji otrzymanych od osoby, która go wygenerowała. ...
  Gość - Marek Tworzenie szablonów dla Joomla! Helix Ultimate
  10 maj 2019
  Witam, napotkałem problem pojawiający się przy zmianie kolorów tła czy czcionek oraz importowaniem ustawień. W pierwszym przypadku, po zmianie kolorów i ich zapisaniem, panel podglądu strony przeładow...
  Gość - Andy SSL i Joomla! w Smarthost
  03 styczeń 2019
  Dzięki, jak zwykle dobra robota! Warto dodać, że instalacja certyfikatu SSL nie zapewnia bezpieczeństwa transmisji danych. To jest możliwe po wdrożeniu polityki bezpieczeństwa w firmie. Co do SSL - to...
  Gość - Henryk Jak utworzyć menu poziome w szablonie protostar?
  02 styczeń 2019
  Robię punkt po punkcie i nie wyświetla się poziome menu Nie wiem gdzie tkwi błąd i co robię źle?Jeśli to możliwe to proszę o pomocps. posiadam książkę "Joomla! 3x" i tu również niema pomocy Pozdrawiam...