A A A

Struktura serwisu WWW

przez w Webdesign
 • Przeczytano: 7770
 • 0 komentarze
 • Drukuj
7770

webdesignPodobnie jak w przypadku książek, także i witryny WWW muszą mieć swój układ – strukturę. Odpowiada ona za odpowiednie uporządkowanie treści (tekstów, grafiki, elementów nawigacyjnych). Podczas projektowania struktury witryny należy zwrócić szczególną uwagę na funkcjonalność – internauta odwiedzający witrynę powinien łatwo zorientować się gdzie kliknąć, aby uzyskać potrzebne mu informacje. Odpowiednio zaprojektowana struktura witryny powinna mu to ułatwić. Nazwy oraz ilość tworzonych działów w serwisie mają spore znaczenie podczas projektowania struktury witryny. Nie należy używać zbyt długich nazw oraz tworzyć zbyt wielu działów. Należy przemyśleć, jakie nazwy nadać poszczególnym działom, a także zadbać, aby ich ilość nie była zbyt duża. Zamiast tego należy tworzyć działy, w których znajdować się będą poddziały. Bardzo istotna jest także kolejność, w jakiej prezentowane są poszczególne działy w serwisie.

W przypadku publikacji papierowej, nie ma zbyt wielu możliwości – należy pamiętać o kolejno ułożonych po sobie stronicach. Podczas projektowania serwisu WWW trzeba brać pod uwagę więcej czynników, takich jak atrakcyjny wygląd, sposób prezentacji treści, przejrzystość struktury, dzięki którym będzie można łatwiej dotrzeć do potencjalnego odbiorcy.

Nie bez znaczenia jest również kwestia zaprojektowania łatwo zrozumiałych i krótkich nazw elementów menu, dzięki którym odwiedzający serwis będzie mógł łatwo zorientować się w zawartości serwisu oraz bez większego trudu będzie mógł znaleźć „drogę” do potrzebnej mu informacji. Rozbudowane serwisy informacje często podzielone są na trzy poziomy:

 • Strona Główna (startowa);
 • Strony tematyczne
 • Strony z treścią

W takiej strukturze, odwiedzający nie powinien błądzić pomiędzy kolejnymi stronami serwisu. Powinien, za pomocą odpowiedniego dobranego menu, osiągnąć każdą stronę po kliknięciu najwyżej trzech – czterech kliknięć.

Jak proponuje Marek Kasperski oraz Anna Boguska-Torbicz w swojej książce "Projektowanie stron WWW. Użytecznośc w praktyce.", w zależności od rozłożenia treści w ramach serwisu WWW, można wyróżnić trzy podstawowe układy strony:

 • pionowa – treść rozmieszczona jest z góry do dołu przeglądarki (artykuły, blogi);
 • pozioma – do przeglądania treści wykorzystywany jest pasek przewijania poziomego przeglądarki – struktura stosowana bardzo rzadko, czasami w galeriach zdjęć;
 • centralna – przeglądanie treści nie wymaga użycia żadnego z pasków przewijania – najczęściej stosowana w przypadku wizytówek WWW firm.

W zależności od umiejscowienia menu oraz treści względem niego, można zastosować jeden z układów:

 • blokowy centralny – menu poziome, umieszczone na górze, blok z treścią umieszczony pod menu:

Web design - układ blokowy centralny

 • dwukolumnowy asymetryczny – menu po prawej stronie, blok tekstowy po lewej stronie:

Web design - układ dwukolumnowy asymetryczny

 • dwukolumnowy asymetryczny lewostronny – menu po lewej stronie, blok z treścią po prawej:

Web design - układ dwukolumnowy asymetryczny lewostronny

 • dwukolumnowy symetryczny – menu poziome, umieszczone na górze, bloki z treścią umieszczone względem siebie po prawej i lewej stronie od osi przecięcia strony:

Web design - układ dwukolumnowy symetryczny

 • trójkolumnowy – menu rozmieszczone na górze oraz po lewej i prawej stronie. Blok z treścią znajduje się w centralnej części strony:

Web design - układ trójkolumnowy

Uważam, że nie ma stron doskonałych. Nie sposób zaprojektować serwis, który będzie podobał się 100% internautów! Idealnie byłoby gdyby strona internetowa wzbudzała zainteresowanie internautów, podobała im się oraz poruszanie się po niej byłoby proste i intuicyjne. Szczególnie istotne z punktu widzenia tworzenia dokumentacji projektowej jest wykonanie szablonu (makiety) przyszłego serwisu WWW. Dzięki temu można już na wczesnym etapie projektowania serwisu wyeliminować błędy użyteczności oraz zaoszczędzić koszty, jakie należałoby ponieść na etapie implementacji, kiedy niewłaściwa funkcjonalność jest już wdrożona. Na rysunku poniżej przedstawiam makietę strony głównej przykładowego projektowanego serwisu (dla organizacji non-profit):

Web design - makieta serwisu WWW

 

Uważasz, że artykuł był ciekawy i chcesz otrzymywać powiadomienia o moich kolejnych wpisach lub projektach?
Wpisz swoje imię oraz adres e-mail a następnie kliknij "ZAPISZ MNIE"

Twoje imię:


Adres email:


Oceń ten wpis:

Nauczyciel przedmiotów informatycznych w szkole ponadgimnazjalnej.


Pierwszy Certyfikowany Administrator Joomla! w Polsce.


Autor książek i e-booków na temat Joomla!. Autor bloga: www.slawop.net, w którym porusza zagadnienia związane z CMS Joomla! i wykorzystaniu go, jako fantastycznego narzędzia, które ułatwia innym tworzenie ich własnego miejsca w sieci.


Prowadzi własną firmę świadczącą usługi związane z tworzeniem oraz administrowaniem serwisów opartych o CMS Joomla!


Współorganizator Joomla! User Group Jawor


Uwielbia ekstremalnie szybką jazdę na rolkach! Fan rozwoju osobistego i ciągłych zmian :-)


I love Joomla! Why?


Because Joomla! is Doing Great Things with Great People :-)


And My favourite sentence:Don't Let Anybody Steal Your Dreams!


Komentarze

 • Umieść swój komentarz jako pierwszy!

Zostaw komentarz

Gość
Gość poniedziałek, 17 grudzień 2018

Najnowsze komentarze

Czy jest jakaś możliwość, żeby zmienić układ top-bar i tej linii, w której jest logo? Tam niby są flexibloki ale nie można zmienić ich szerokości, a tego potrzebuję bardzo. Jak tego dokonać???

Joanna

Dziękuje za ten wpis joomla zawsze była dla mnie problematyczna :)

Informatyk

co robić? Zdjęcia wyświetlają się pionowo, jedno pod drugim. Żadna zmiana w opcjach, nic nie daje??? Pomożecie?

Sławomir
05.11.2018 w DJ Image Slider

Właśnie, powinien się pojawić … . Oczywiście skorzystam z rady i zapytam u źródeł. Jeśli dowiem się czegoś mądrego, podzielę się wiedzą, może komuś się przyda. Dziękuję, pozdrawiam, Andrzej

Andrzej
Andrzeju, jeżeli w Ustawieniach podstawowych w zakładce Narzędzia na stronie w polu Powrót do góry masz aktywny przycisk Włączone, to taki przycisk powinien pojawić się u Ciebie na stronie już po prze...