Joomla! 3.0 instalacja i konfiguracja

Joomla! 3.0 instalacja i konfiguracja

W czwartek, 27 września 2012 r. pojawiła się nowa wersja Joomla! 3.0. Pisałem o tym w artykule: Joomla! 3.0.0 - świeżutka, cieplutka :-). Dzisiaj pokażę Tobie, jak krok po kroku zainstalować oraz wstępnie skonfigurować najnowszą wersję Joomla!

Zanim jednak udostępnisz swój serwis w Internecie, proponuję najpierw zainstalować, skonfigurować i przetestować wszystko na własnym komputerze. Nie martw się, nie będzie potrzeby instalowania żadnych dodatkowych programów w Twoim komputerze! Niemniej jednak będziesz potrzebować dodatkowego oprogramowania, za pomocą którego uruchomisz swój serwis.

Co będzie Tobie potrzebne?

Potrzebujesz serwera WWW, interpretera PHP oraz bazy danych MySQL. To wszystko (i trochę więcej) znajdziesz w pakiecie XAMPP (X[Cross-platform], Apache, MySQL, PHP, Perl), który będzie stanowił Twoje środowisko testowe.

W skład pakietu XAMPP w wersji 1.8.0 (najnowsza wersja w momencie pisania tego tekstu) wchodzi m.in. serwer WWW Apache w wersji 2.4.2, interpreter PHP w wersji 5.4.4 oraz baza MySQL w wersji 5.5.25a.

Instalacja swojego serwisu na komputerze lokalnym ma kilka bardzo istotnych zalet, o których piszę m.in. w artykule: Joomla! 2.5 - instalacja i konfiguracja.

Pakiet XAMPP

Zanim zaczniesz instalację CMS Joomla!, najpierw pobierz i zapisz w dowolnej lokalizacji na dysku Twojego komputera, pakiet XAMPP: http://www.apachefriends.org/download.php?xampp-win32-1.8.0-VC9.zip. Tak jak obiecałem wcześniej, nie będzie potrzeby niczego instalować. Wszystkie programy będą działały bez ich instalowania.

Pobrany plik rozpakuj. W folderze: xampp-win32-1.8.0-VC9 znajdziesz folder xampp, który musisz przenieść bezpośrednio na któryś z dostępnych w systemie dysków lub jeżeli chcesz mieć wersję przenośną - na pendrive. Teraz folder xampp-win32-1.8.0-VC9 powinien być pusty – możesz go usunąć, nie będzie potrzebny.

To ważne, aby folder xammp znajdował się bezpośrednio w katalogu głównym dysku lub pendrive, dlatego, że jeżeli tego nie zrobisz, to całość nie będzie działać!

Jeżeli wszystko zostało wykonane jak trzeba, to na wybranym przez Ciebie dysku (lub pendrive) musisz mieć folder o nazwie xampp. Rozwiązanie takie jest o tyle fajne, że możesz mieć ten folder na dysku przenośnym lub pendrive'ie i uruchamiać oraz testować swoje rozwiązania wszędzie gdzie możesz je podłączyć.

Teraz pobierz programik, który będzie uruchamiał co trzeba – serwer WWW oraz bazę danych MySQL, wtedy kiedy będziesz potrzebować. Jak widzisz, niczego nie instalujesz – kopiujesz tylko pliki na dysk!

Jest taki fajny programik, tzw. starter XAMPP'a (XAMPP Launcher), dzięki któremu możesz uruchamiać poszczególne komponenty pakietu XAMPP. Programik pobierzesz klikając lub kopiując do paska adresu Twojej przeglądarki, link: http://downloads.sourceforge.net/portableapps/XAMPP_1.5.paf.exe?download.

Instalacja tego programiku, polega na skopiowaniu plików we wskazane w okienku instalatora miejsce. Ja aplikacje, które nie wymagają instalacji (tzw. portable) kopiuję do folderu: Dysk:\Portable. Jeżeli zainstalujesz podobnie jak ja, to w folderze Portable będziesz mieć folder XAMPP ze starterem pakietu XAMPP (plik XAMPPLauncher.exe). Utwórz sobie na pulpicie skrót do tego pliku, aby mieć do niego wygodny i szybki dostęp.

Instalacja XAMPP Launcher

Kompletny pakiet instalacyjny Joomla! 3.0

Proces instalacji CMS Joomla jest niezwykle łatwy - składa się jedynie z trzech kroków!

Zanim rozpoczniesz instalację CMS Joomla!, musisz najpierw pobrać z witryny projektu, pakiet instalacyjny. Aktualne wersje pakietów instalacyjnych znajdują się na stronie projektu www.joomla.org oraz na stronie Polskiego Centrum Joomla: www.joomla.pl. Najnowsze wydanie kompletnego pakietu instalacyjnego w wersji 3.0, możesz pobrać pod adresem: http://joomlacode.org/gf/download/frsrelease/17520/76466/Joomla_3.0.0-Stable-Full_Package.zip

Pakiet z plikami instalacyjnymi dostępny jest najczęściej w postaci pojedynczego skompresowanego pliku (najczęściej w formacie zip, lub tar.gz). Utwórz w folderze: Dysk:\xampp\htdocs folder, w którym będzie znajdować się Twój testowy serwis, np. moj_serwis_joomla_3

Rozpakuj pobrany wcześniej plik z pakietem instalacyjnym Joomla! (Joomla_3.0.0-Stable-Full_Package.zip). Zawartość rozpakowanego folderu Joomla_3.0.0-Stable-Full_Package, skopiuj do przygotowanego wcześniej folderu moj_serwis_joomla_3 (Dysk:\xampp\htdocs\moj_serwis_joomla_3).

Uruchom XAMPP Launcher'a i kliknij przycisk Start w sekcji Modules dla pozycji Apache i MySql. Jeżeli wszystko poszło jak trzeba, to napis Apache i MySql zostanie podświetlony zielonym tłem:

Uruchomienie Apache i MySQL za pomocą XAMPP Launcher'a

Teraz uruchom swoją przeglądarkę internetową i wpisz w pasku adresu: localhost. Ponieważ po raz pierwszy uruchamiasz XAMPP'a to prawdopodobnie zobaczysz najpierw ekran z wyborem języka.

Pierwsze uruchomienie XAMPP

Jeżeli klikniesz na link: Polski, to wówczas na Twoim ekranie pojawi się ekran podobny do tego poniżej :-)

Interface XAMPP

Jest to interface obsługi pakietu XAMPP: po lewej stronie masz menu z szeregiem linków do opcji zarządzania poszczególnymi modułami wchodzącymi w skład XAMPP'a.

Instalacja Joomla! 3.0

Krok 1. Konfiguracja witryny

Wpisz teraz w pasku adresu swojej przeglądarki: localhost/moj_serwis_joomla_3. Jeżeli w folderze: Dysk:\xampp\htdocs\ masz utworzony folder moj_serwis_joomla_3 i skopiowane do niego pliki instalacyjne Joomla!, to prawdopodobnie zobaczysz na ekranie pierwszy krok instalatora Joomla!

Instalacja Joomla! 3.0 - Krok 1 - Główna konfiguracja 

Na tym etapie musisz zadecydować o kilku kwestiach:

 1. Nazwa witryny. Nazwa ta będzie widoczna w pasku tytułowym przeglądarki, kiedy internauta odwiedzi Twoją witrynę, a także w kilku innych miejscach takich jak e-mail potwierdzający rejestrację użytkownika. Na razie możesz wpisać to samo co ja: Mój testowy serwis Joomla! 3.0.
 2. Opis witryny. Pod polem Nazwa witryny, możesz dodatkowo wpisać streszczenie (opis) witryny. Staraj się, aby opis zawierał maksymalnie 20 słów. Opcja ta wymaga wnikliwego przemyślenia, więc na razie nie musisz tam nic wpisywać. Zarówno nazwę witryny jak i streszczenie będzie można zmienić kiedy tylko zechcesz - już po instalacji Joomla!
 3. Email administratora. Wpisz adres e-mail głównego administratora swojego serwisu.
 4. Nazwa administratora. W poprzednich wersjach Joomla!, domyślną nazwą administratora zawsze był: admin. Zmiana nazwy głównego administratora możliwa była dopiero po zainstalowaniu systemu. Obecnie już na etapie instalacji możesz zadecydować, jaka ma być nazwa głównego administratora.
 5. Hasło administratora i Powtórz hasło administratora. Ustal hasło i zapamiętaj je, ponieważ będziesz go używać do zalogowania się do panelu administracyjnego (zaplecza) swojej witryny! Dla celów testowych może to być jakiekolwiek hasło, ale kiedy wystawisz witrynę do publicznego wglądu nie stosuj hasła typu: 1234 lub admin ;-).
 6. Witryna wyłączona. Możesz zadecydować, czy Twój serwis ma być wyłączony, dopóki nie zostanie przez Ciebie zainstalowany i skonfigurowany, czy też włączony. Ponieważ obecnie instalujesz CMS Joomla! na własnym komputerze możesz zostawić włączoną opcję Nie, aby włączyć witrynę.

 Instalacja Joomla! 3.0 - Krok 1 - wypełnione pola

Teraz kliknij niebieski przycisk Dalej, aby przejść do kolejnego kroku instalacji.

Krok 2. Konfiguracja bazy danych

Na tym etapie należy posiadać podstawowe informacje dotyczące bazy danych, z którą będzie współpracował projektowany serwis. W pakiecie XAMPP, domyślnie dostęp do bazy danych nie jest chroniony hasłem, więc nie musisz przygotowywać bazy w jakiś szczególny sposób. Domyślnie użytkownikiem o najwyższych uprawnieniach, który może praktycznie wszystko, jest użytkownik o nazwie root.

Pamiętaj tylko, że w środowisku produkcyjnym (witryna dostępna w Internecie) brak ochrony bazy danych jest niedopuszczalne! Na razie chcesz tylko sprawdzić jak wygląda proces instalacji i wstępnej konfiguracji CMS Joomla!

Wpisz w odpowiednie pola to co widzisz na rysunku poniżej.

Instalacja Joomla! 3.0 - Krok 2 - Konfiguracja bazy danych

 • w polu Typ bazy danych wybierz z rozwijalnej listy: MySQL;
 • w polu Nazwa serwera bazy danych wpisz: localhost;
 • w polu Nazwa użytkownika wpisz: root;
 • pole Hasło pozostaw puste;
 • w polu Nazwa bazy danych wpisz nazwę jaką chcesz, np. mojserwis-j30;

Pamiętaj, że instalując Joomla! na wykupionym przez Ciebie hostingu musisz znać takie parametry jak: nazwa serwera (domyślnie u większości usługodawców będzie to localhost), nazwa użytkownika z uprawnieniami administracyjnymi do bazy danych, jego hasło a także nazwę bazy.

W polu Przedrostek dla tabel bazy danych system proponuje losowo generowany przedrostek. Przedrostek ten będzie umieszczany na początku każdej tworzonej tabeli w bazie danych. Możesz użyć swojego własnego, np.: j30_

Po co ten przedrostek? Przedrostek przydatny jest wówczas, gdy istnieje potrzeba uruchomienia kilku witryn z wykorzystaniem tej samej bazy. Czasami dostawca usług hostingowych udostępnia Tobie tylko jedną bazę danych. W takim przypadku, gdyby była potrzeba zainstalować kilka serwisów opartych na Joomla!, to dzięki różnym przedrostkom tabel dla różnych instalacji Joomla unikniesz błędów i konfliktów systemowych! Powiedzmy, że instalujesz serwis dla siebie i dla jakiegoś znajomego. Wówczas mógłbyś użyć dla siebie przedrostka tabel np. moja_ a dla kolegi kolega_.

UWAGA!

Pamiętaj, aby nie używać przedrostka bak_ Jest on używany do wyróżnienia tabel kopii archiwalnych generowanych przez system.

 • w polu Przetwarzanie starej bazy danych masz do wyboru dwie opcje, które umożliwiają utworzenie kopii istniejących w bazie tabel lub ich usunięcie. Kliknij przycisk Usuń starsze wersje - i tak nic w tej bazie danych jeszcze nie ma ;-)

Po wpisaniu wszystkich danych kliknij przycisk Dalej.

Krok 3. Przegląd

W ostatnim kroku masz do dyspozycji sześć sekcji:

 • Finalizacja. W tej sekcji musisz zadecydować, czy chcesz załadować przykładowe treści do swojego serwisu.
  Ponieważ chcesz się zapoznać z tym systemem, proponuję abyś kliknął opcję Poznaj Joomla - dane przykładowe w języku angielskim (GB). Dzięki temu zobaczysz jak wygląda cały serwis, poszczególne moduły, menu i artykuły wypełnione gotową treścią.
 • Przegląd. Możesz zadecydować, czy system ma wysłać na podany przez Ciebie adres e-mail, informacje z ustawieniami konfiguracyjnymi.
 • Główna konfiguracja. W tej sekcji widzisz podsumowanie Twoich ustawień wprowadzonych w kroku pierwszym.
 • Konfiguracja bazy danych. W tej sekcji widzisz podsumowanie Twoich ustawień wprowadzonych w kroku drugim.
 • Test środowiska i przegląd ustawień. Tutaj sprawdź, czy prawidłowo skonfigurowane są wszystkie niezbędne ustawienia. Jeżeli któreś z ustawień jest sprzeczne z wymaganiami Joomla, instalator wyświetli odpowiedni komunikat na czerwonym tle. Ustawienia wyświetlone w tej sekcji muszą być wyświetlone w kolorze zielonym! W przypadku, kiedy którekolwiek z tych ustawień wyświetlone jest w kolorze czerwonym, nie będzie możliwe kontynuowanie instalacji, ponieważ niezbędne do funkcjonowania systemu opcje są nieprawidłowo skonfigurowane, lub jest ich brak.
 • Ustawienia zalecane. Jeżeli któreś z ustawień w tej sekcji, wyświetlone jest na pomarańczowym tle, możesz kontynuować instalację, jednak mogą wystąpić w późniejszym działaniu serwisu jakieś problemy, np. wyświetlanie zbędnych komunikatów.

Instalacja Joomla! 3.0 - Krok 3 - Przegląd

Instalacja Joomla! 3.0 - Krok 3 - Przegląd

Prawdopodobnie w Twoim przypadku, podobnie jak u mnie, na pomarańczowym tle, wyświetlona jest opcja Wyświetlanie błędów oraz Buforowanie wyjścia.

Proponuję, zmienić te opcje. Nie jest to trudne, wystarczy, że otworzysz za pomocą systemowego notatnika plik php.ini, który znajduje się w lokalizacji: Dysk:\xampp\php\ i wyszukasz (po otwarciu pliku wciśnij CTRL+F) następujących wpisów:

 • output_buffering = 4096 i zamienisz na następujący: output_buffering = Off
  Jeżeli używasz jakiegoś innego edytora (osobiście używam Notepad++ w wersji portable), który np. wyświetla numery wierszy kodu i posiadasz dokładnie tą samą wersję pakietu XAMPP jak ja (xampp-win32-1.8.0-VC9), to możesz od razu odszukać wiersz 264.
 • display_errors = On i zamienisz na następujący:
  display_errors = Off
  Znajdziesz go w wierszu 552

Zapisz zmiany w pliku i zrestartuj serwer WWW (Apache). W tym celu możesz użyć okienka XAMPP Control Panel Application (XAMPP Launcher). Po prostu kliknij przycisk Stop znajdujący się obok napisu Apache, poczekaj chwilę, aż zniknie zielone tło pod napisem Apache, następnie kliknij przycisk Start, aby uruchomić Apache'a. Jeżeli pod napisem Apache pojawiło się zielone tło, to możesz już wrócić do okna przeglądarki i kliknąć w oknie instalatora Joomla! przycisk Cofnij, a następnie przycisk Dalej. Teraz powinno być już wszystko w porządku ;-)

Wygląd sekcji Ustawienia zalecane w kroku 3 instalatora Joomla! 3.0

Jeżeli teraz jest już wszystko w porządku, to kliknij przycisk Instalacja. Na ekranie zobaczysz pasek postępu informujący o procesie instalacji:

Pasek postępu instyalacji Joomla! 3.0

Instalacja oraz wstępna konfiguracja serwisu kończy się komunikatem informującym o jej zakończeniu. Pod komunikatem informującym o pomyślnym zakończeniu instalacji Joomla! 3.0, zobaczysz wyraźną informację dotyczącą konieczności usunięcia folderu instalacyjnego (installation) ze struktury katalogów serwisu. Jest to krok konieczny, ponieważ pozostawienie katalogu instalacyjnego powodowałoby niebezpieczeństwo, że ktoś niepowołany mógłby ponownie wywołać procedurę instalacyjną systemu i dokonać zmiany danych serwisu. Zresztą system nie pozwoli przejść Tobie dalej dopóki nie wykonasz polecenia. Kliknij przycisk Usuń folder instalacyjny lub usuń folder installation znajdujący się w lokalizacji: Dysk:\xampp\htdocs\moj_serwis_joomla_3.

UWAGA! W strukturze katalogów Twojego instalowanego serwisu tworzony jest plik: configuration.php. Jeżeli będziesz chcieć powtórzyć instalację musisz usunąć ten plik i pozostawić folder installation. Po usunięciu pliku configuration.php i wpisaniu do przeglądarki ponownie: localhost/moj_serwis_joomla_3, proces instalacji rozpocznie się od nowa :-)

Pomyślne zakończenie instalacji Joomla! 3.0

Po usunięciu folderu installation możesz zobaczyć jak wygląda Twój nowy serwis. W tym celu kliknij Przycisk Witryna a zobaczysz ekran podobny do pokazanego poniżej:

Wygląd serwisu opartego na Joomla! 3.0 z załadowanymi przykładowymi danymi

Panel administracyjny

OK, pora zalogować się do zaplecza administracyjnego Joomla!. Możesz to zrobić klikając przycisk Zaplecze na ekranie z podsumowaniem instalacji. Pamiętaj jednak, że ten ekran nie pojawi się już więcej, więc musisz znać inną metodę ;-)

Aby móc zalogować się do panelu administracyjnego (zaplecza) musisz pamiętać, by do adresu serwisu dodać słowo administrator, w naszym przypadku: http://localhost/moj_serwis_joomla_3/administrator/. W oknie logowania podaj w polu User Name, nazwę użytkownika oraz w polu Password, hasło zdefiniowane podczas instalacji oraz kliknij przycisk Log in.

Okno logowania do zaplecza Joomla! 3.0

Po prawidłowym logowaniu zobaczysz w przeglądarce panel administracyjny systemu Joomla! 3.0. Jak się przekonasz podczas korzystania, wygląda on i działa podobnie jak zwykła aplikacja desktopowa. Zapewne zauważysz, że obecnie masz do dyspozycji tylko wersję anglojęzyczną. Nie wszyscy znają język angielski w takim stopniu, aby bez problemów móc zarządzać swoją witryną, więc trzeba będzie zainstalować dodatkowe pakiety językowe.

Zaplecze Joomla! 3.0

Jeżeli znasz Joomla! z poprzednich wersji, zauważysz, że zaplecze Joomla! 3.0 jest zupełnie zmienione! Omówienie zaplecza spróbuję opublikować w innym artykule. Teraz kliknij w sekcji QUICK ICONS, link: Language Manager, następnie w oknie: Language Manager: Installed Languages, kliknij przycisk Install Language.

Instalacja pakietu języka polskiego

Na liście języków, kliknij pole wyboru obok pozycji Polish, następnie kliknij przycisk Install.

Instalacja pakietu języka polskiego dla Joomla! 3.0 

Upss, coś nie tak poszło?

Komunikat o błedzie podczas instalacji pakietu języka polskiego w Joomla! 3.0

No niestety, ten problem zostanie prawdopodobnie rozwiązany dopiero w najbliższej poprawce :-( Przeczytaj o tym problemie na forum Joomla!: http://forum.joomla.org/viewtopic.php?f=711&t=758992.

Nie martw się, zainstalujesz pliki językowe korzystając z instalatora Joomla! Pobierz pakiet języka polskiego dla Joomla! 3.0:http://joomlacode.org/gf/download/frsrelease/17538/76447/pl-PL_joomla_lang_full_3.0.0v1.zip i zapisz go w dowolnej lokalizacji na swoim komputerze. Teraz kliknij link Install, następnie za pomocą przycisku Przeglądaj wybierz pobrany plik z pakietem języka polskiego, potem kliknij przycisk Upload & Install, aby go zainstalować.

Instalacja pakietu języka polskiego za pomocą instalatora w Joomla! 3.0

Jeżeli wszystko przebiegło bez problemów, zobaczysz komunikat informujący o poprawnym zainstalowaniu pakietów języka polskiego:

KOminikat informujący o poprawnym zainstalowaniu pakietu języka polskiego dla Joomla! 3.0

Kliknij link: Extensions/Language Manager, następnie w oknie Language Manager: Installed Languages, kliknij ikonkę z gwiazdką przy pozycji Polish (PL). Od teraz domyślnym językiem witryny jest język polski :-)

Ustawienie języka polskiego jako domyślnego dla witryny

Kliknij link Installed - Administrator, i w podobny sposób ustaw język polski jako domyślny dla zaplecza Twojego serwisu.

Ustawienie języka polskiego jako domyślnego dla zaplecza Joomla! 3.0

Od teraz domyślnym językiem zaplecza Twojego serwisu jest język polski :-)

Pamiętaj, że wersja Joomla! 3.0, opublikowana jest w cyklu wsparcia standardowego (Standard Term Support - STS), co skutkować będzie potrzebą aktualizowania serwisu co sześć miesięcy do wersji 3.1, 3.2 itd., aż do wydania 3.5! Zatem, zanim pojawi się wersja 3.5, która będzie opublikowana w cyklu wsparcia długoterminowego (Long Term Support - LTS), możesz dokładnie poznać Joomla! 2.5, dla której wsparcie planowane jest aż do wiosny 2014 roku. Zapisz się na DARMOWY kurs: Kurs Joomla! 2.5. Profesjonalny Serwis WWW w kilku krokach.

 

Twoje imię:


Adres email:


Hosting dla Joomla! Jak wybrać?
Joomla! 3.0.0 - świeżutka, cieplutka :-)

Podobne wpisy

 

  By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://www.slawop.net/

  Najnowsze komentarze

  Gość - Studio Jak wybrać hosting dla Joomla!?
  13 wrzesień 2019
  Warto jeszcze dopisać punkt, żeby przy wyborze wybrać panel między DirectAdmin/cPanel. Niektóre hostingi mają swoje własne rozwiązania - czasami bardzo specyficzne, co niekoniecznie jest dobrą rzeczą
  Gość - Marek Szyfrowanie symetryczne a niesymetryczne
  09 czerwiec 2019
  "Klucz przekazany do publicznej wiadomości, nazywany jest kluczem publicznym lub jawnym. Może on być stosowany do szyfrowania lub deszyfrowania informacji otrzymanych od osoby, która go wygenerowała. ...
  Gość - Marek Tworzenie szablonów dla Joomla! Helix Ultimate
  10 maj 2019
  Witam, napotkałem problem pojawiający się przy zmianie kolorów tła czy czcionek oraz importowaniem ustawień. W pierwszym przypadku, po zmianie kolorów i ich zapisaniem, panel podglądu strony przeładow...
  Gość - Andy SSL i Joomla! w Smarthost
  03 styczeń 2019
  Dzięki, jak zwykle dobra robota! Warto dodać, że instalacja certyfikatu SSL nie zapewnia bezpieczeństwa transmisji danych. To jest możliwe po wdrożeniu polityki bezpieczeństwa w firmie. Co do SSL - to...
  Gość - Henryk Jak utworzyć menu poziome w szablonie protostar?
  02 styczeń 2019
  Robię punkt po punkcie i nie wyświetla się poziome menu Nie wiem gdzie tkwi błąd i co robię źle?Jeśli to możliwe to proszę o pomocps. posiadam książkę "Joomla! 3x" i tu również niema pomocy Pozdrawiam...