Wyróżnione 

Jak wybrać hosting dla Joomla!?

Jak wybrać hosting dla Joomla!?

Wybór firmy świadczącej usługi hostingowe, to jedna z najważniejszych decyzji, jakie trzeba podjąć, aby witryna mogła zaistnieć w internecie! Potrzebujesz serwera pracującego 24h, na którym umieścisz wszystkie pliki witryny i bazę danych. Taki serwer dodatkowo będzie obsługiwał Twoje maile i domenę - adres, pod którym można znaleźć Twoją witrynę. Usługi polegające na wynajęciu miejsca na serwerze lub całego serwera świadczy obecnie wiele firm. 

Jeżeli podejmiesz niewłaściwą decyzję, to możesz narazić się na wiele kłopotów, takich jak nieprawidłowa wersja PHP, bazy danych, niski transfer przesyłania danych, czy brak kontaktu z firmą. Dlatego musisz poświęcić trochę czasu na wybór firmy, która spełni Twoje wymagania i oczekiwania.

W tym artykule chciałbym zwrócić uwagę, na kilka ważnych aspektów, które warto rozważyć przy wyborze firmy hostingowej. Przedstawię swój własny ranking firm, które według mnie będą się najlepiej nadawały, aby umieścić na ich serwerach witrynę opartą na CMS Joomla!

Moim zdaniem, przy wyborze firmy hostingowej nie warto kierować się tylko jedynym kryterium, jakim jest cena! Jeżeli dana usługa kosztuje kilkadziesiąt złotych rocznie, a inna kilkaset, to musi być jakaś różnica! Musisz to sprawdzić. Warto zatem wiedzieć jakimi kryteriami kierować się przy wyborze hostingu oraz wiedzieć kilka rzeczy, o których firmy hostingowe nie informują ;-)

Decydując się na konkretną firmę, pamiętaj o tym, że powinna spełniać nie tylko obecne wymagania Twojej witryny, ale i przyszłe. Jeżeli zamierzasz się rozwijać i rozbudowywać witrynę wybierz taką, która będzie w stanie zapewnić Ci możliwość przejścia na bardziej rozbudowaną wersję konta, na przykład z większą ilością przestrzeni dyskowej, liczbą baz danych czy kont FTP.

Wymagania techniczne Joomla!

To najważniejsza kwestia, która będzie decydować o wyborze firmy hostingowej! Musisz koniecznie sprawdzić, czy hosting, którym się interesujesz spełnia zalecane wymagania techniczne dla witryn opartych na Joomla! Nie ma powodu do obaw, na rynku istnieje wiele firm, które spełniają wszystkie niezbędne kryteria, tak więc jest w czym wybierać!

CMS Joomla! nie ma wyśrubowanych wymagań i działa prawidłowo praktycznie na wszystkich serwerach. Preferowane wymagania techniczne obejmują serwer WWW, serwer baz danych oraz interpreter języka PHP. Informacje na temat wymagań technicznych znajdziesz w oficjalnej witrynie projektu Joomla!: Technical Requirements. Na stronie znajdziesz szczegółowe informacje dotyczące zarówno minimalnych, jak i zalecanych wymagań dla wszystkich dotychczasowych wersji Joomla!Większość firm świadczących usługi hostingowe oferuje serwer WWW Apache i serwer baz danych MySQL. Najlepiej, aby wersja serwera WWW Apache była 2.4 lub wyższa, natomiast wersja serwera MySQL, przynajmniej 5.5.3.

Zwróć koniecznie uwagę interpreter PHP, który powinien być w wersji 7.0 lub wyższej. Wiele osób korzysta z wersji 5.6 dla której wsparcie przewidziane jest do końca 2018 r. Oznacza to, że jeżeli w 2019 pojawią się jakieś luki bezpieczeństwa, to nie będą one załatane. To znacznie zmniejsza bezpieczeństwo i ułatwia włamanie do witryny! Witryny, które obsługiwane są przez najnowsze wersje PHP są znacznie wydajniejsze i szybciej wczytują się do przeglądarek. Szybkość wczytywania witryny, oprócz oczywistego zadowolenia użytkowników ma także realny wpływ na miejsce w wynikach wyszukiwania Google. Joomla! od wersji 3.5 obsługuje PHP 7, dzięki temu, na serwerach, które mają już zaimplementowane PHP 7, strony będą się znacznie szybciej wczytywać.

Transfer oraz ilość miejsca na serwerze

Najczęściej oznacza to ilość miejsca na pliki strony, bazę danych i maile. Niektóre firmy oferują nieograniczony transfer oraz ilość miejsca na dysku. Warto mieć świadomość, że tak naprawdę nie są w stanie tego zagwarantować! Najczęściej będziesz mieć do czynienia z tzw. hostingiem współdzielonym, to znaczy takim, gdzie na jednym serwerze przechowywane są strony WWW wielu klientów firmy hostingowej. Wówczas wszystkie konta korzystają w danym momencie z tego samego dysku, mocy procesora i pamięci RAM.

Bardzo często firmy hostingowe — mając nadzieję, że nie wykorzystasz całego zakupionego obszaru dysku — sprzedają miejsce, które znacznie przekracza ich rzeczywiste możliwości.

Czysta instalacja Joomla! z przykładowymi danymi to ponad 5 tyś plików, które zajmują ponad 50 MB miejsca na dysku. Dodatkowo, baza danych zajmuje ok. 2MB. Niby niewiele, ale pamiętaj, że to czysta instalacja bez galerii zdjęć, dodatkowych rozszerzeń, szablonów, udostępnionych plików itp. Przykładowa witryna, którą razem ze mną budują uczestnicy Joomla Darmowy Kurs to ponad 13 tyś. plików, które zajmują już 132 MB Niektóre witryny, którymi administruję w ramach świadczonych usług opieki serwisowej, mają po kilka, a nawet kilkanaście GB!

Jeżeli w Twojej firmie jest wiele osób i razem z witryną planujesz także utworzyć im wszystkim konta e-mail, to musisz wybrać pakiet hostingowy z większą ilością miejsca. Utworzenie 10 kont e-mail i przydzielenie dla każdego z nich po 1 GB miejsca na dysku to 10 GB przestrzeni dyskowej, którą musisz zarezerwować na same maile! Strona, którą odwiedza ok. 100 użytkowników dziennie, generuje ruch na poziomie 10-20 GB miesięcznie. Aby oszacować transfer, jaki będzie potrzebny w przypadku Twojej witryny, zapoznaj się z artykułem: Hosting — jaki transfer.

Pamiętaj, że w przypadku słabych i zbyt obciążonych serwerów często dochodzi do przestojów i opóźnień.

Wsparcie klienta

To kolejna ważna rzecz, którą należy sprawdzić! Co Ci przyjdzie z hostingu o super parametrach, kiedy w sytuacji problemowej nie możesz się skontaktować z obsługą techniczną?

Warto zatem wcześniej sprawdzić, jak wygląda wsparcie klienta (ang. support, helpdesk) oraz jakie udostępnia formy kontaktu (e-mail, telefon, Skype, czat i inne). Niektóre firmy oferują wszystkie wymienione formy, inne tylko część z nich. Ty musisz zdecydować, czy oferowane usługi są dla Ciebie zadowalające.

Przetestuj, czy obsługa klienta w danej firmie jest uprzejma, szybka, a sprawy są załatwiane na bieżąco. Praktycznie w każdym przypadku możesz założyć konto na okres testowy - najczęściej 7 do 14 dni. Sprawdź z kim się kontaktujesz! Czy jest to konsultant, czy administrator, który rzeczywiście może Ci od razu pomóc? Takich informacji nie sposób łatwo sprawdzić, szperając po różnego rodzaju forach. Tam zawsze znajdziesz mnóstwo osób, które w sposób negatywny uzewnętrzniają swoje problemy, wypisując różne cuda. Sam skontaktuj się ze wsparciem klienta. Nie miej oporów przed kontaktem z pracownikiem firmy za pomocą oferowanych kanałów komunikacyjnych. Zadawaj pytania o różnych porach dnia i nocy, aby dowiedzieć się, jaki jest poziom wsparcia dla klienta.

Domeny, bazy danych i konta FTP

Często, zwłaszcza w ramach najtańszych pakietów, mamy możliwość przypisania tylko jednej domeny. Jeżeli to możliwe, to warto wykupić domenę pl, com, eu, net itp. Dlaczego? Jeżeli Twój biznes czy marka się rozwinie, to może się okazać, że ktoś inny wykupi domenę o takiej samej nazwie, ale z inną końcówką i będzie promował własną działalność pod Twoją marką. Jak to możliwe? Jeżeli na przykład swoją witrynę opublikujesz w domenie: twojadomena.pl, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby ktoś inny wykupił domenę: twojadomena.com!

Obecnie praktycznie wszystkie firmy hostingowe oferują dostęp do przy najmniej jednej bazy danych. Zanim jednak zdecydujesz się na konkretną firmę, zastanów się, czy w przyszłości nie będziesz uruchamiać kolejnych serwisów. A może warto mieć wersję testową witryny, na której testujesz różne ustawienia, czy dodatkowe rozszerzenia? Jeżeli tak, to musisz zwrócić uwagę na tę kwestię. W zależności od planu taryfowego firmy oferują dostęp do kilku lub kilkudziesięciu baz danych. Znajdziesz również takie firmy, które oferują możliwość utworzenie dowolnej ilości baz danych. Poza liczbą baz danych sprawdź także, czy i jaki jest dopuszczalny maksymalny rozmiar pojedynczej bazy danych. Rozmiar bazy danych po czystej instalacji Joomla!, to ok. 2 MB. Musisz mieć jednak świadomość, że baza danych sklepu internetowego może przekraczać 4 GB!

Standardowo podczas tworzenia konta hostingowego do dyspozycji masz tylko jedno konto FTP, za pomocą którego możesz przesyłać pliki swojej witryny. Większa ilość kont FTP może przydać się w sytuacji, kiedy masz kilka witryn i administrowanie częścią z nich zlecasz innym osobom. Wówczas tworzysz nowe konto FTP i nadajesz mu uprawnienia tylko do wybranego folderu na serwerze. Nie ma wówczas ryzyka, że ktoś namiesza Ci w plikach innych witryn!

Certyfikaty SSL

Secure Socket Layer (SSL) to technologia szyfrowania ruchu sieciowego między serwerem WWW na którym znajduje się witryna a przeglądarką użytkownika. Dzięki niej ryzyko odczytania przez nieupoważnione osoby przesyłanych danych jest minimalne.

Posiadając certyfikat SSL masz gwarancję bezpieczeństwa podczas przeglądania strony, wypełniania formularzy czy dokonywania transakcji internetowych. Dlatego na stronach banków internetowych, sklepów online i instytucji przekazujących dane osobowe jest od dawna wymagany!  Jak poznać, czy witryna wyposażona jest w certyfikat SSL? W pasku adresu przeglądarki zobaczysz protokół https, zamiast http, a także ikonkę kłódki.W przypadku stron, które nie korzystają z certyfikatu SSL, wszelkie dane przesyłane są otwartym tekstem, który jest dosyć łatwo przechwycić!

Jeszcze niedawno certyfikaty SSL stosowały firmy i instytucje. Jednak od 2017 roku, kiedy twórcy przeglądarek internetowych zaczęli oznaczać witryny posiadające certyfikat SSL, jako bezpieczne, a te bez certyfikatu, jako niebezpieczne, wydaje się być zasadne, aby wszystkie strony posiadały certyfikat. Wiąże się to także z tym, że strony wyposażone w certyfikat SSL są obecnie wyżej pozycjonowane w wynikach wyszukiwania Google.

Zatem, jeżeli na swojej stronie masz formularz, w którym użytkownicy podają swoje dane osobowe, to koniecznie musisz zadbać o instalację certyfikatu SSL! Jest kilka klas certyfikatów SSL, ale na początek wystarczy podstawowy DV (Domain Validation) zapewniający podstawowe uwierzytelnianie. Niektóre firmy hostingowe oferują bezpłatne certyfikaty SSL, u innych trzeba za nie dodatkowo zapłacić.

Bezpieczeństwo

Pamiętaj, że bezpieczeństwo Twojej witryny zaczyna się już w firmie hostingowej. Jeżeli wybierzesz słaby hosting, musisz się przygotować na kłopoty: zakończone sukcesem ataki, przestoje itp. W przypadku dobrego hostingu takie wypadki także się zdarzają, jednak administratorzy dobrych hostingów robią wszystko, aby jak najszybciej je wyeliminować.

Zorientuj się, czy firma podaje informacje dotyczące polityki bezpieczeństwa. Sprawdź, jakie fizyczne środki bezpieczeństwa stosuje dostawca usług hostingowych. Przecież musisz mieć zaufanie do firmy, której powierzasz utrzymywanie Twojej witryny!

Czasami zdarza się, zwłaszcza w przypadku hostingów tzw. tańszych, że są nieprawidłowo skonfigurowane serwery, które umożliwiają atak typu symlink race. Powinno być tak, że każdy klient hostingu ma swoje konto. Konta nie powinny mieć dostępu do zasobów udostępnionych innym kontom. Większość serwerów opartych jest na systemie Linux, który posiada opcje umożliwiające wyjście z własnego katalogu danego konta i wejście do katalogów innych kont. Zauważ, że jeżeli ktoś będzie miał dostęp do folderu, w którym znajduje się witryna oparta na Joomla!, to bez problemu uda mu się odczytać plik configuration.php. W pliku tym znajdują się m.in. informacje o bazie danych, użytkowniku bazy i haśle do bazy. Jeżeli ktoś będzie posiadał te dane, to bardzo łatwo może "namieszać" w Twojej witrynie!

Warto sprawdzić, gdzie znajdują się serwery firmy hostingowej. Obecnie realizowane są różne modele biznesowe. Firma może wynajmować serwerownię, która często znajduje się poza granicami kraju. Może także wynajmować szafy z własnymi serwerami w ogólnopolskich serwerowniach lub posiadać własną serwerownię. Każdy z modeli ma swoje wady i zalety. Ważne jest, aby zorientować się na przykład, jak wygląda ochrona pomieszczeń, w których znajdują się serwery, co się dzieje, kiedy wystąpi fizyczna awaria sprzętu, jaki jest czas reakcji po wystąpieniu awarii. Jeżeli zadasz takie pytania potencjalnemu dostawcy hostingu i otrzymasz wymijające odpowiedzi, to prawdopodobnie firma ta jedynie odsprzedaje czyjś hosting. Takich firm jest wiele i nie znaczy to, że to coś złego, ale jeżeli ktoś nie orientuje się, w jaki sposób są zabezpieczane oferowane przez firmę usługi, to zainteresowałbym się innym dostawcą.

Warto zadać, a najlepiej uzyskać odpowiedzi na takie pytania jak:

 • Jakie zabezpieczenia posiada centrum danych?
 • Jakie są awaryjne źródła energii elektrycznej?
 • Jak długo może działać system informatyczny na zasilaniu awaryjnym?
 • Czy istnieją i jakie są procedury działania w razie awarii?
 • Czy centrum danych posiada pracowników ochrony?
 • Czy i jak często wykonywane są kopie zapasowe?

Kolejnym bardzo ważnym zagadnieniem związanym z bezpieczeństwem, to kopie bezpieczeństwa (backupy)!  Koniecznie sprawdź, jak są często wykonywane i z jakiego okresu masz do nich dostęp lub możesz je przywrócić. Dlaczego to takie istotne? Co Ci po kopiach, które wykonywane są codziennie, kiedy dane możesz przywrócić maksymalnie sprzed kilku dni. A co, jeżeli zauważysz problem po tygodniu? Wówczas wszystkie wykonane kopie są bezużyteczne!

Bardzo ważne jest także instalowanie poprawek bezpieczeństwa — zarówno systemu operacyjnego, jak i serwera WWW. W większości dostępnych hostingów będzie to Linux i Apache. Jeżeli zostanie wykryta jakaś luka istotna z punktu bezpieczeństwa musisz mieć pewność, że zostanie zainstalowana odpowiednia poprawka i że nie spowoduje to problemów z dostępnością do Twojej witryny. Kiedy informacja o luce jest podawana do publicznej wiadomości, to dla programistów zaczyna się wyścig z czasem. Muszą oni jak najszybciej opublikować odpowiednią łatkę. Kiedy tylko zostanie opublikowana, należy ją jak najszybciej zainstalować.

Niewiele firm w ramach standardowych usług oferuje swoim klientom ochronę przed włamaniami do popularnych CMS-ów, takich jak Joomla!, Wordpress, czy Drupal. Dobrze byłoby, gdyby pliki sprawdzane były w locie i w momencie wykrycia zainfekowanego pliku, były zablokowane a informacja o tym zdarzeniu, wraz ze wskazaniem zainfekowanego pliku przesłana do użytkownika konta hostingowego.

Konta e-mail

Poczta elektroniczna to obecnie standard oferowany w ramach każdego konta hostingowego. W zależności od planu taryfowego oferują różną liczbę kont pocztowych. Praktycznie wszystkie firmy udostępniają filtry antyspamowe, dostęp do poczty za pomocą przeglądarki (webmail) oraz dostęp szyfrowany (SSL) przez protokoły POP3 i SMTP. Przydatną opcją, którą możesz wykorzystać do powiadamiania użytkowników podczas Twojej nieobecności, jest funkcja autorespondera. Ale ta opcja nie jest już dostępna w każdym pakiecie. 

Pamiętaj, że cała poczta ze wszystkich kont pocztowych, przechowywana jest na serwerze i zmniejsza ilość dostępnej przestrzeni dyskowej!

Dodatkowe opcje

Część firm w ramach swoich usług udostępnia dodatkowe opcje i narzędzia. Spora część z nich ukierunkowana jest na zwiększenie wygody użytkownika. Jedną z opcji jest samodzielna zmian wersji PHP dla całego konta oraz osobno dla poszczególnych witryn. To bardzo przydatna funkcjonalność, ponieważ dzięki niej możesz przetestować działanie witryny w oparciu o PHP 7. Jak już wcześniej wspomniałem. wersja ta dość mocno przyśpiesza wykonywanie pewnych skryptów, dzięki czemu Twoja witryna może znacznie szybciej wczytywać się do przeglądarek użytkowników! Kolejną dodatkową funkcjonalnością jest kreator stron WWW, za pomocą którego możesz szybko przygotować prostą statyczną stronę WWW. Jeszcze inną może być automatyczny instalator popularnych aplikacji webowych, takich jak CMS (Joomla!, Drupal), blogi (WordPress), fora dyskusyjne (phpBB) czy sklepy internetowe (OS Commerce).

Cena

Jest ważna, ale celowo zostawiam ją na samym końcu listy. Dlatego, że nie chciałem, aby był to główny czynnik decydujący o wyborze hostingu. Wiem, że cena jest dla Ciebie istotną kwestią, podobnie, jak dla mnie. Postaraj się jednak, aby nie była to kwestia najważniejsza! Na rynku jest tak wiele firm oferujących swoje usługi w różnych cenach, że na pewno znajdziesz taką, która spełnia Twoje oczekiwania i nie przekracza założonego budżetu.

Poświęć trochę czasu na zebranie jak największej ilości danych potencjalnej firmy i pamiętaj, aby nie dać się zwieść promocjami i kolorowymi reklamami. Koniecznie sprawdź, ile trzeba będzie płacić po zakończeniu okresu promocyjnego!

Subiektywny ranking firm hostingowych

To moja własna lista firm hostingowych, które oferują swoje usługi na rynku polskim. Powstała w oparciu o moje własne spostrzeżenia oraz informacje zebrane od znajomych, klientów i własnych poszukiwań. 

Nie traktuj tej listy jako głównego źródła informacji! Powtarzam to już kolejny raz, że decyzję o wyborze firmy, której powierzysz utrzymywanie Twojej witryny, musisz podjąć samodzielnie!
Jaki jest najlepszy hosting? Taki, który spełni Twoje wymagania i potrzeby!

Smarthost

Joomla! dobrze leży na Smarthost! To ich hasło reklamowe! Od dwóch lat testuję, sprawdzam, eksperymentuję i teraz mogę powiedzieć, że to prawda!

To prężnie rozwijająca się firma, która mocno wspiera społeczność użytkowników Joomla! Jej przedstawiciele są obecni podczas lokalnych spotkań w ramach tzw. Joomla! User Group, a także ogólnopolskiego spotkania użytkowników i miłośników Joomla! - JoomlaDay Poland. Bardzo często na tego typu spotkaniach możemy porozmawiać bezpośrednio z administratorami firmy a także z założycielem i prezesem Smarthost Sp. z o.o., Panem Wojciecham Babiczem. Osobiście bardzo go cenię za rozległą wiedzę, humor i pasję do tego co robi. Kiedy tylko mogę, uczestniczę w każdej jego prelekcji.

Zobacz zarejestrowane prelekcje Wojciecha Babicza:

W ofercie firmy znajduje się 6 pakietów premium-sdd, których ceny netto rocznego abonamentu kształtują się od 49,00 zł do 599,00 zł.


Weźmy pod lupę pakiet Premium-ssd-www

Wymagania techniczne Joomla!:

Zgodnie z informacjami podanymi na stronie Pakiety hostingowe premium, na dyskach SSD, użytkownicy mogą samodzielnie przypisać do witryny wersję PHP. Mogą wybrać następujące wersje: 5.6, 7.0, 7.1, 7.2 oraz serwer baz danych MySQL 5.7.

Transfer oraz ilość miejsca na serwerze:

W ramach usługi otrzymujesz 10 GB przestrzeni dyskowej serwera, którą możesz wykorzystać na swoje witryny oraz pocztę e-mail. Nielimitowany transfer miesięczny ruchu z i do sieci Internet.

Wsparcie dla klienta:

Firma oferuje całodobową pomoc za pośrednictwem trzech kanałów: telefon, formularz kontaktowy (helpdesk) oraz Chat online.

Domeny, bazy danych i konta FTP:

W ramach pakietu możesz przypisać dowolną liczbę domen oraz utworzyć do 20 baz danych. Bazami danych możesz zarządzać za pomocą aplikacji phpMyAdmin oraz za pomocą narzędzi dostępnych w cPanel-u.
Podczas zakładania własnego konta hostingowego automatyzcnie tworzone jest jedno główne konto FTP. W ramach pakietu Premium-ssd-www możesz utworzyć dowolną ilość dodatkowych kont FTP, dla których domyślnie jest tworzony nowy katalog o nazwie identycznej jak nazwa tworzonego konta. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby podczas tworzenia konta zdefiniować własny katalog, do którego to konto będzie miało dostęp.

Certyfikaty SSL:

W Smarthost, w ramach wszystkich oferowanych pakietów, klient otrzymuje bezpłatne certyfikaty SSL (wydawane przez cPanel/Comodo lub Let's Encrypt) dla wszystkich domen przypisanych do konta hostingowego. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o certyfikatach SSL stosowanych w Smarthost, przeczytaj artykuł: Czym różnią się bezpłatne certyfikaty SSL od płatnych certyfikatów SSL

Bezpieczeństwo:

Serwery Smarthost znajdują się we własnym Data Center, które jest zasilane z niezależnych podstacji energetycznych. Aby zapewnić ciągłość zasilania, stosowane są układy samoczynnego przełączania zasilania. W przypadku awarii podstacji energetycznych firma posiada rezerwowe źródła zasilania, pozwalające na pracę urządzeń bez zewnętrznego źródła zasilania. Aby zapewnić optymalne warunki pracy urządzeń, zastosowano niezależnie działające urządzenia klimatyzacyjne. Serwerownia jest wyposażona w rozbudowany system alarmowy, który oprócz standardowych czujników ruchu, ognia i dymu posiada dodatkowo system monitoringu wizyjnego, pozwalający na stały podgląd sytuacji wewnątrz pomieszczeń. Pomieszczenia są chronione przez wyspecjalizowaną agencję ochrony.

Firma posiada łącza od kilku polskich niezależnych operatorów szkieletowych. Łącza są doprowadzone kilkoma niezależnymi łączami. Więcej technicznych informacji znajdziesz na stronie Zaplecze techniczne.
W ramach wykupionej usługi sam zarządzasz kopiami zapasowymi. Kopie tworzone są codziennie i dostępne z 7 ostatnich dni.

Na serwerach wdrożony jest system antyexploitowy wykrywający ponad 4000 exploitów na popularne skrypty. System podczas skanowania wykrywa próby nieuprawionych zmian w plikach. Rozwiązanie to zabezpiecza przed wieloma próbami włamań wykorzystujących znane luki bezpieczeństwa aplikacji internetowych. W momencie wykrycia pliku z podejrzanym kodem, system antyexploitowy blokuje go automatycznie przenosi do oddzielnego katalogu kwarantanny, a następnie informuje administratorów Smarthost oraz właściciela konta hostingowego.  Więcej informacji na temat systemu antyexploitowego przeczytasz na stronie Ochrona przed exploitami na Smarthost.pl.

Konta e-mail:

W ramach rozpatrywanego pakietu możesz utworzyć dowolną ilość kont e-mail. Nie ma ścisłego podziału miejsca na strony WWW czy pocztę. Pamiętaj jednak, że cała poczta ze wszystkich kont pocztowych, przechowywanych na serwerze zmniejsza ilość dostępnej przestrzeni dyskowej! Pocztę możesz obsługiwać za pomocą dowolnego klienta poczty elektronicznej (Thunderbird, Outlook) lub dowolnej przeglądarki internetowej. Tworzone konta e-mail są wyposażone w moduł antyspamowy, autoresponder i antywirus.


Dodatkowe opcje:

Wykupując konto hostingowe w ramach pakietu Premium-ssd-www, masz możliwość zarządzania listami wysyłkowymi i kopiami zapasowymi. Możesz także zarządzać plikami swoich witryn bez korzystania z klienta FTP - za pomocą menedżera plików, który możesz obsługiwać z poziomu przeglądarki internetowej.

Cena:

Standardowo to 99 zł netto (121,77 zł brutto), co w przeliczeniu na miesiąc daje 8,25 zł netto (10,15 zł brutto).

Linuxpl.com

Właścicielem marki jest firma H88 S.A z siedzibą w Poznaniu, która w swoim portfolio posiada także takie marki, jak: SuperHost.pl, Hekko, Domeny.pl, Biznes-Host.pl, ogicom.

W ofercie linuxpl.com, w momencie pisanie tego artykułu znajduje się 5 pakietów, których ceny netto rocznego abonamentu kształtują się od 79,00 zł do 399,00 zł.


Sprawdźmy pakiet, który promowany jest, jako najczęściej wybierany przez klientów: W2GB.

Wymagania techniczne Joomla!:

Zgodnie z informacją zawartą w szczegółach oferty możesz korzystać z następujących wersji interpretera PHP: 4/5.2/5.3/5.4/5.5/5.6/7.0/7.1/7.2. W specyfikacji usługi nie znajdziesz niestety informacji o wersji serwera baz danych MySQL. Informacje te jednak widoczne są na stronie głównej w sekcji Technologie www. Zgodnie z nimi na serwerach linuxpl.com stosowana jest wersja 5.6.

Transfer oraz ilość miejsca na serwerze:

W ramach usługi otrzymujesz 6 GB przestrzeni dyskowej serwera, którą możesz wykorzystać na swoje witryny oraz pocztę e-mail. Transfer miesięczny ruchu z i do sieci Internet to 200GB.

Wsparcie dla klienta:

Firma oferuje całodobową pomoc za pośrednictwem czterech kanałów: infolinia, Live Chat, komunikator Gadu-Gadu oraz poczta elektroniczna.

Domeny, bazy danych i konta FTP:

W ramach pakietu możesz przypisać dowolną liczbę domen oraz utworzyć dowolną ilość baz danych. Bazami danych możesz zarządzać za pomocą aplikacji phpMyAdmin oraz za pomocą narzędzi dostępnych w DirectAdminie.

W ramach pakietu W2GB możesz utworzyć dowolną ilość dodatkowych kont FTP oraz przydzielać im dostęp do wybranych katalogów.

Certyfikaty SSL:

Darmowe certyfikaty Let's Encrypt wydawane są dla kont od W2GB, więc w ramach rozpatrywanej usługi otrzymasz także certyfikat SSL.

Bezpieczeństwo:

Z informacji umieszczonych na stronie: O Firmie możemy przeczytać, że firma posiada 100 osobnych serwerów. Serwery bazodanowe są ulokowane na osobnych dyskach SAS i SSD. Osobne maszyny zapewniają kopie bezpieczeństwa i obsługę DNS. Sumaryczna liczba maszyn pod wszystkie usługi przekroczyła w 2017 roku 430 sztuk. Pomieszczenia, w których znajdują się serwery, są klimatyzowane i odpowiednio zabezpieczone przed dostępem osób trzecich.

Linuxpl.com dysponuje łączami o przepustowości sumarycznej powyżej 100 Gbit, które są obsługiwane przez światłowody od kilkunastu różnych dostawców.

Na stronie głównej podane są informacje dotyczące tworzenia kopii danych. Wynika z nich, że kopia plików wykonywana jest co 14 dni, natomiast kopia bazy danych codziennie. Wszystkie dane zapisywane są na dwóch dyskach twardych i regularnie kopiowane na zewnętrzną macierz.

Konta e-mail:

W ramach rozpatrywanego pakietu możesz utworzyć dowolną ilość kont e-mail. Pocztę możesz obsługiwać za pomocą dowolnego klienta poczty elektronicznej (Thunderbird, Outlook) lub dowolnej przeglądarki internetowej.  Tworzone konta e-mail są wyposażone w moduł antyspamowy, autoresponder i antywirus.

Dodatkowe opcje:

Wykupując usługę Konto W2GB, masz do dyspozycji kreator WWW SiteBuilder, który umożliwia utworzenie strony internetowej bez znajomości języka HTML. Udostępniany jest także autoinstalator, za pomocą którego możesz instalować takie oprogramowanie jak Joomla!, czy WordPress.

Cena:

Niestety od momentu przejęcia przez grupę H88, Linuxpl.com stosuję strategię polegającą na pozyskaniu klientów za pomocą cen promocyjnych, które najczęściej obowiązują tylko w pierwszym okresie rozliczeniowym (pół roku lub rok). Większość osób patrząc na wyeksponowane ceny nie ma pojęcia, że w kolejnym okresie rozliczeniowym otrzymają fakturę z kwotą zdecydowanie wyższą!Dlatego podaję standardowe ceny obowiązujące po zakończeniu okresu promocyjnego. Zakładając konto z pakietem W2GB trzeba liczyć się z następującymi opłatami: 129,00 zł netto (158,67 brutto), co w przeliczeniu na miesiąc daje 10,75 zł netto (13,22 zł brutto).

IQ PL

Firma z siedzibą w Gdańsku, która powstała 2001 r., ale dopiero od 2004 r. po rozpoczęciu współpracy z DELL nastąpił jej dynamiczny rozwój. W ofercie IQ PL, znajdują się 4 pakiety, których ceny netto rocznego abonamentu kształtują się od 200,00 zł do 1600,00 zł.Przyjrzyjmy się usłudze o nazwie START.

Wymagania techniczne Joomla!:

Zgodnie z informacją zawartą w szczegółach oferty możesz korzystać z następujących wersji interpretera PHP: 4, 5.3, 5.4, 5.5, 5.6, 7.0, 7.1. Silnik bazy danych MySQL oparty jest na wersji 5.5.

Transfer oraz ilość miejsca na serwerze:

W ramach usługi otrzymujesz 50 GB przestrzeni dyskowej serwera, którą możesz wykorzystać na swoje witryny oraz pocztę e-mail. Transfer ruchu z i do sieci Internet to 5 TB.

Wsparcie dla klienta:

Firma oferuje pomoc za pośrednictwem trzech kanałów: infolinia (od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 18:00), e-mail oraz formularz kontaktowy.

Domeny, bazy danych i konta FTP

W ramach pakietu możesz przypisać dowolną liczbę domen oraz utworzyć maksymalnie 10 baz danych. Maksymalna pojemność jednej bazy danych nie może przekroczyć 500 MB. Bazami danych możesz zarządzać za pomocą aplikacji phpMyAdmin oraz za pomocą narzędzi dostępnych w IQ Admin. W ramach pakietu START możesz utworzyć dowolną ilość dodatkowych kont FTP.

Certyfikaty SSL

W ramach wszystkich oferowanych pakietów, klient otrzymuje bezpłatne certyfikaty SSL Let's Encrypt dla wszystkich domen przypisanych do konta hostingowego.

Bezpieczeństwo:

Z informacji umieszczonych na stronach: O Firmie i Nasza platforma możemy przeczytać, że firma posiada własną serwerownię o powierzchni 800 m2 i kilka tysięcy serwerów. Serwerownia znajduje się w Gdańsku, 13 km od centrum miasta. Pomieszczenia serwerowni spełniają najwyższe standardy bezpieczeństwa i sprzęt zapewniający ciągłość działania. Prąd do budynku doprowadzany jest z dwóch podstacji miejskich. W razie braku dostawy energii elektrycznej dostępne są dwa agregaty prądotwórcze. Obiekt pilnowany jest przez całą dobę przez ochronę fizyczną, a także wyposażony jest w systemy kontroli dostępu, monitoring oraz systemy alarmowe.  IQ PL łączami światłowodowymi od różnych dostawców, które doprowadzane są z dwóch stron budynku.

Pełna kopia bezpieczeństwa wykonywana jest raz na dobę. Klient może przywrócić pliki z dwóch ostatnich kopii, natomiast bazę danych z 7 ostatnich dni.

Konta e-mail

W ramach rozpatrywanego pakietu możesz utworzyć dowolną ilość kont e-mail. Przy czym maksymalna pojemność jednego konta e-mail, to 10 GB, natomiast maksymalna pojemność pojedynczej wiadomości to 100 MB.
Pocztę możesz obsługiwać za pomocą dowolnego klienta poczty elektronicznej (Thunderbird, Outlook) lub dowolnej przeglądarki internetowej.  Tworzone konta e-mail są wyposażone w moduł antyspamowy, autoresponder, antywirus i powiadomienia SMS.

Dodatkowe opcje:

Wykupując usługę START, masz do dyspozycji aplikacje ZEND Guard i iconCube służące do szyfrowania i optymalizacji skryptów PHP. Udostępniany jest także autoinstalator, za pomocą którego możesz instalować takie oprogramowanie jak Joomla!, czy WordPress.

Cena:

Standardowo, to 200,00 zł netto (246,00 brutto), co w przeliczeniu na miesiąc daje 16,67 zł netto (20,50 zł brutto).

Kylos

Firma z siedzibą w Łodzi, która powstała 2003 r. z inicjatywy studentów Wydziału Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki Politechniki Łódzkiej. W ofercie Kylos, znajdują się 4 pakiety, których ceny netto rocznego abonamentu kształtują się od 39,84 zł do 243,09 zł.Przyjrzyjmy się bliżej pakietowi o nazwie Kylos Silver.

Wymagania techniczne Joomla!:

Zgodnie z informacją zawartą na stronie Hosting możesz korzystać z interpretera PHP w wersjach od 5.3 do 7.2. W specyfikacji usługi nie znalazłem niestety informacji o wersji serwera baz danych MySQL. Nie znalazłem ich także na innych stronach firmy.

Transfer oraz ilość miejsca na serwerze:

W ramach usługi otrzymujesz 25 GB przestrzeni dyskowej serwera, którą możesz wykorzystać na swoje witryny oraz pocztę e-mail. Transfer miesięczny ruchu z i do sieci Internet to 1000 GB.

Wsparcie dla klienta:

Firma oferuje pomoc za pośrednictwem takich kanałów, jak: infolinia (od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 22:00), e-mail, formularz kontaktowy oraz chat (w dni robocze od 9:00 - 17:00).

Domeny, bazy danych i konta FTP

W ramach pakietu możesz przypisać dowolną liczbę domen oraz utworzyć dowolną ilość baz danych. Bazami danych możesz zarządzać za pomocą aplikacji phpMyAdmin oraz za pomocą narzędzi dostępnych w cPanel-u. W ramach pakietu Kylos Silver możesz utworzyć dowolną ilość dodatkowych kont FTP.

Certyfikaty SSL

Możliwe jest automatyczne generowanie darmowych certyfikatów SSL i ich instalacja do domen podpiętych do konta hostingowego. Darmowe certyfikaty wydawane są przez Let's Encrypt i generowane przez AutoSSL.

Bezpieczeństwo:

Niestety niewiele można dowiedzieć się na ten temat. Na stronie O firmie możemy jedynie przeczytać, że serwerownia znajduje się w Łodzi i że: "posiada niezależną infrastrukturę gwarantującą bezpieczeństwo i najwyższą jakość dostarczanych rozwiązań".

Konta e-mail

W ramach rozpatrywanego pakietu możesz utworzyć dowolną ilość kont e-mail. Maksymalna pojemność pojedynczej wiadomości to 100 MB. Pocztę możesz obsługiwać za pomocą dowolnego klienta poczty elektronicznej (Thunderbird, Outlook) lub dowolnej przeglądarki internetowej.  Tworzone konta e-mail są wyposażone w moduł antyspamowy, autoresponder i antywirus.

Dodatkowe opcje:

Wykupując usługę Kylos Silver, masz do dyspozycji autoinstalator apikacji, za pomocą którego możesz instalować takie oprogramowanie jak Joomla!, czy WordPress.

Cena:

Standardowo, to 80,49 zł netto (99,00 brutto), co w przeliczeniu na miesiąc daje 6,70 zł netto (8,25 zł brutto).

LH.PL

Poznańska firma działająca od 2002 r., która posiada swoje serwery w Data Center w Warszawie. W ofercie LH.PL, znajdują się 4 pakiety, których ceny netto rocznego abonamentu kształtują się od 100,00 zł do 400,00 zł.

Sprawdźmy, jakie parametry posiada najtańszy pakiet o nazwie ORANGE.

Wymagania techniczne Joomla!:

Zgodnie z informacją zawartą na stronie Hosting możesz korzystać z interpretera PHP w wersjach od 5.2 do 7.0. W specyfikacji usługi nie znalazłem niestety informacji o wersji serwera baz danych MySQL. Nie znalazłem ich także na innych stronach firmy.

Transfer oraz ilość miejsca na serwerze:

W ramach usługi otrzymujesz 5 GB przestrzeni dyskowej serwera, którą możesz wykorzystać na swoje witryny oraz pocztę e-mail. Nielimitowany transfer miesięczny ruchu z i do sieci Internet.

Wsparcie dla klienta:

LH.PL oferuje pomoc za pośrednictwem takich kanałów, jak: infolinia (w dni powszednie 8:00 - 18:00), telefon alarmowy (tylko w przypadku awarii usług LH poza godzinami pracy), e-mail, formularz kontaktowy oraz livechat.

Domeny, bazy danych i konta FTP

W ramach pakietu możesz przypisać dowolną liczbę domen oraz utworzyć dowolną ilość baz danych. Bazami danych możesz zarządzać za pomocą aplikacji phpMyAdmin oraz za pomocą narzędzi dostępnych w panelu administracyjnym LH. W ramach pakietu ORANGE możesz utworzyć dowolną ilość dodatkowych kont FTP.

Certyfikaty SSL

Brak informacji o darmowych certyfikatach SSL, ale na stronie Certyfikaty SSL można znaleźć informację, że koszt certyfikatu VERI SSL wynosi 0 zł. Można zatem uznać, że podstawowy certyfikat DV możemy otrzymać za darmo.

Bezpieczeństwo:

Z informacji umieszczonych na stronie O Firmie możemy przeczytać, że firma jest właścicielem ponad 40 platform serwerowych DELL oraz SuperMicro wyposażonych w dyski SSD, procesory Intel XEON klasy E5 v4 oraz 256 HB pamięci RAM. Serwery LH.PL znajdują się w Data Center w Warszawie, które spełnia rygorystyczne standardy bezpieczeństwa. Wyposażone jest w dwa niezależne źródła prądu, system UPS połączony z agregatami.  LH.PL dysponuje dedykowanymi łączami o przepustowości 1 Gbit/s oraz światłowodową siecią wewnętrzną 10Gbit/s.

Pełna kopia bezpieczeństwa wykonywana jest raz na dobę. Klient może przywrócić pliki i bazę danych z ostatnich 14 dni.

Konta e-mail

W ramach rozpatrywanego pakietu możesz utworzyć dowolną ilość kont e-mail. Pocztę możesz obsługiwać za pomocą dowolnego klienta poczty elektronicznej (Thunderbird, Outlook) lub dowolnej przeglądarki internetowej. Tworzone konta e-mail są wyposażone w moduł antyspamowy, autoresponder i powiadomienia SMS.

Dodatkowe opcje:

Nie znalazłem informacji na ten temat!

Cena:

Standardowo, to 100,00 zł netto (123,00 brutto), co w przeliczeniu na miesiąc daje 8,33 zł netto (10,25 zł brutto).

Inne rankingi

Czy warto się nimi sugerować? Na pewno warto zerknąć i sprawdzić, co przedstawiają. W swoich zestawieniach jedne uwzględniają ilość utrzymywanych domen przez firmy hostingowe, inne uwzględniają kilka parametrów, takich, jak cena, wielkość przestrzeni dyskowej, liczba baz danych i kont FTP itp.  Nie znalazłem rankingów, które na czołowych miejscach przedstawiałyby te same firmy hostingowe! Mimo wszystko warto do nich sięgnąć, bo dzięki nim szybko porównasz różne oferty i porównasz podstawowe parametry usług.

Web Hosting Talk - TOP100

Ranking TOP100 opiera się na ilości domen zgromadzonych na serwerach DNS firmy hostingowej. Czy jeżeli dana firma obsługuje najwięcej klientów, to możemy powiedzieć, że jest najlepsza? Na pewno możemy powiedzieć, że ma najlepszy marketing ;-)

Hosting Rank

Jak twierdzą twórcy Hosting Rank (brak o nich oficjalnych informacji stronie), ich zestawienie zawiera listę ofert najlepszych firm hostingowych w Polsce i za granicą. Zestawienia zawiera hostingi WWW, konta SEO dla pozycjonerów, serwery VPS oraz dedykowane dla bardziej wymagających użytkowników.

Ranking Host

TOP10 Najlepszych hostingów w Polsce, to zestawienie firm i ofert hostingowych bazujących na testach, doświadczeniach i opiniach w internecie.

Jaki hosting dla Joomla?

Zestawienie Jaki hosting dla Joomla? Michała Trzepizura bazujące na testach związanych z szybkością działania serwerów. Przeprowadzone zostały testy wykonywania kopii zapasowych przy pomocy komponentu Akeeba Backup oraz testy Google PageSpeed Insights, GTmetrix, Pingdom, Webpagetest. Wyniki testów zostały umieszczone w tabeli, których wyniki możesz sortować w zależności od wykonanego testu.

Podsumowanie

Dlaczego w moim subiektywnym rankingu na pierwszym miejscu znalazł się Smarthost? Po pierwsze dlatego, że znam, ufam, przetestowałem, support sprawdził się nawet w trudnych dla mnie sytuacjach. Spora część moich przyjaciół i znajomych ze społeczności Joomla! także jest bardzo zadowolona z usług tej firmy. Co więcej, oficjalny hosting Polskiego Centrum Joomla! to właśnie Smarthost!

Często się zdarza, że sam prezes osobiście odpowiada na zapytania klientów, czasami nawet wówczas, kiedy jest daleko na wakacjach. Nie zazdroszczę takich wakacji, ale to tylko pokazuje, jak bardzo zaangażowany jest w rozwój firmy. Bardzo dba także o wszelkie sprawy techniczne, bezpieczeństwo i komunikację z klientem. Smarthost, jako jedna z pierwszych polskich firm wprowadziła szybkie dyski SSD. Chyba jako pierwsza w Polsce wdrożyła na swoich serwerach system antyexploitowy. Zatrudnia zdolny zespół administratorów, którzy dbają o sprzęt, oprogramowanie oraz kontakt z klientami. To wszystko sprawia, że znajduje się w czołówce większości rankingów i z roku na rok pnie się coraz wyżej.

Chcesz otrzymywać powiadomienia o moich kolejnych wpisach lub projektach?

Piękne, responsywne galerie zdjęć - DJ-MediaTools
Tworzenie szablonów dla Joomla! Helix Ultimate
 

  By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://www.slawop.net/

  Najnowsze komentarze

  Gość - Studio Jak wybrać hosting dla Joomla!?
  13 wrzesień 2019
  Warto jeszcze dopisać punkt, żeby przy wyborze wybrać panel między DirectAdmin/cPanel. Niektóre hostingi mają swoje własne rozwiązania - czasami bardzo specyficzne, co niekoniecznie jest dobrą rzeczą
  Gość - Marek Szyfrowanie symetryczne a niesymetryczne
  09 czerwiec 2019
  "Klucz przekazany do publicznej wiadomości, nazywany jest kluczem publicznym lub jawnym. Może on być stosowany do szyfrowania lub deszyfrowania informacji otrzymanych od osoby, która go wygenerowała. ...
  Gość - Marek Tworzenie szablonów dla Joomla! Helix Ultimate
  10 maj 2019
  Witam, napotkałem problem pojawiający się przy zmianie kolorów tła czy czcionek oraz importowaniem ustawień. W pierwszym przypadku, po zmianie kolorów i ich zapisaniem, panel podglądu strony przeładow...
  Gość - Andy SSL i Joomla! w Smarthost
  03 styczeń 2019
  Dzięki, jak zwykle dobra robota! Warto dodać, że instalacja certyfikatu SSL nie zapewnia bezpieczeństwa transmisji danych. To jest możliwe po wdrożeniu polityki bezpieczeństwa w firmie. Co do SSL - to...
  Gość - Henryk Jak utworzyć menu poziome w szablonie protostar?
  02 styczeń 2019
  Robię punkt po punkcie i nie wyświetla się poziome menu Nie wiem gdzie tkwi błąd i co robię źle?Jeśli to możliwe to proszę o pomocps. posiadam książkę "Joomla! 3x" i tu również niema pomocy Pozdrawiam...