A A A

Jak nauczyć innych, by cenili Twój czas?

przez w Psychologia sukcesu
 • Przeczytano: 9450
 • 4 komentarze
 • Drukuj
9450

Jak nauczyć innych by cenili Twój czas?Od jakiegoś czasu jestem "pod wpływem" książki "Zrobię to dzisiaj!" Bartłomieja Popiela (mam nadzieję, że właściwie odmieniam nazwisko ;-)). Zagadnienie poruszane w tytule tego artykułu zapewne dotyczy wielu z Nas. Zastanów się jak często ktoś "zawraca Tobie głowę"akurat wtedy, gdy jesteś zajęty/zajęta i akurat wtedy jak właśnie masz zaplanowane ważne dla Ciebie zadania.

Ja spotykam się z tym niemal codziennie ;-) I to nie tylko w pracy, ale również w domu. Zwłaszcza wtedy, gdy próbuję swoich sił w e-biznesie ;-) Niestety praca w domu pomimo swoich niewątpliwych zalet, posiada również wady. Pracując w domu często zdarza się, że pracuję zdecydowanie dłużej niż to sobie wcześniej zaplanowałem. Nie raz zaliczyłem nocny maraton do wczesnych godzin porannych ;-) W każdej chwili może odwiedzić Ciebie w domu sąsiad/sąsiadka ;-), listonosz, ktoś z rodziny, znajomy/znajoma itp. itd. Każde oderwanie od pracy, choćby na chwilkę, powoduje, że musisz od nowa myślami wracać do miejsca w którym zakończyłeś swój tok myślenia. Mi się nie raz zdarzyło, że nie wróciłem na te same "tory" - w efekcie musiałem zaczynać niemal od nowa.

We wspomnianej wcześniej książce autor twierdzi, że "musisz posiąść sztukę odmawiania". Chyba nie da się tego uniknąć :-( Jeszcze nie tak dawno odmawiając komuś miałem wyrzuty sumienia. Teraz już wiem, że nie ma innej możliwości, inaczej wykonywałbym tylko i wyłącznie zadania które ktoś inny sobie zaplanował.

W dzisiejszych czasach telefon komórkowy towarzyszy nam niemal zawsze i wszędzie! Niektórzy tak są do niego przyzwyczajeni, że zabierają go również do kościoła ;-) Jeżeli chcesz mieć więcej czasu dla siebie i swoich bliskich musisz nauczyć innych, by cenili Twój czas. Kiedy pracujesz nad ważnym zadaniem i nie chcesz się rozpraszać musisz zadbać o otoczenie. Postanów sobie wówczas, że nie będziesz odbierać telefonów - najlepiej telefon ustaw w tryb cichy. Ja zakładam, że jeżeli sprawa jest pilna, to osoba, która się próbuje ze mną skontaktować dzwoni parę razy. Po zakończeniu pracy oddzwaniam i wyjaśniam, że nie mogłem odebrać, ponieważ pracowałem. Postępując w ten sposób komunikujesz drugiej stronie, że nie przerywasz pracy z byle powodu.

Ważna zasada: jeżeli chcesz, aby inni szanowali Twój czas, Ty sam/sama musisz go szanować!

Wiele cennych wskazówek znajdziesz w książce, którą gorąco polecam. Przeczytałem ją już chyba z 5 razy i za każdym razem odkrywam coś nowego. Niemniej jednak najważniejsze jest dla mnie przesłanie tej książki: ZROBIĘ TO DZISIAJ!

Jeżeli chcesz aby inni cenili Twój czas, zacznij sam go szanować! ZACZNIJ SZANOWAĆ GO JUŻ OD DZISIAJ OD TERAZ! ZRÓB TO DZISIAJ!

 

Uważasz, że artykuł był ciekawy i chcesz otrzymywać powiadomienia o moich kolejnych wpisach lub projektach?
Wpisz swoje imię oraz adres e-mail a następnie kliknij "ZAPISZ MNIE"

Twoje imię:


Adres email:


Oceń ten wpis:

Nauczyciel przedmiotów informatycznych w szkole ponadgimnazjalnej.


Pierwszy Certyfikowany Administrator Joomla! w Polsce.


Autor książek i e-booków na temat Joomla!. Autor bloga: www.slawop.net, w którym porusza zagadnienia związane z CMS Joomla! i wykorzystaniu go, jako fantastycznego narzędzia, które ułatwia innym tworzenie ich własnego miejsca w sieci.


Prowadzi własną firmę świadczącą usługi związane z tworzeniem oraz administrowaniem serwisów opartych o CMS Joomla!


Współorganizator Joomla! User Group Jawor


Uwielbia ekstremalnie szybką jazdę na rolkach! Fan rozwoju osobistego i ciągłych zmian :-)


I love Joomla! Why?


Because Joomla! is Doing Great Things with Great People :-)


And My favourite sentence:Don't Let Anybody Steal Your Dreams!


Komentarze

 • Gość
  Graszka poniedziałek, 13 maj 2013

  A ja nie jestem pracoholikiem, za to lubię dokładnie i porządnie wykonać daną pracę. Zakładam zatem jej dłuższy czas wykonania, aby tym "luźniej" móc ją wykonać. Daje mi to dodatkowy czas na:

  • jeszcze ładniej i dokładniej ;)
  • luzik na przemyślenia
  • wypad na łono natury :)
  • niespodziewane wydarzenie, o którym absolutnie nie mogę mieć pojęcia "zanim się podejmę pracy"; wydarzenie losowe

  W ten oto sposób najpierw szanuję swój własny czas. A gdy już to mam, to poszanowanie czasu innych oraz oczekiwanie na podobną reakcję staje się sprawą niemal oczywistą. Niemal, bo zawsze liczę się z czymś "losowym". Przykład: ktoś pilnie potrzebuje mojej pomocy przy-czymś-tam. Kalkuluję, na jakim etapie własnych prac jestem i odpowiadam: "za godzinę/trzy/jutro w południe". W ten sposób daję informację, że jestem zajęta, lecz nie obojętna na zaistniały u kogoś problem. Wszyscy moi znajomi wiedzą, że jeśli nie odbieram telefonu, to jestem zajęta i oddzwonię w najbliższym wolnym czasie. Nieznajomi dowiadują się o tym, gdy oddzwaniam po nieodebranym połączeniu - w dogodnym dla mnie czasie ;) To już kwestia kultury i podejścia "tej drugiej strony". Niektórzy bowiem uważają, że każdy powinien być na tzw. gwizdek zwarty, gotowy i chętny do potoku słów najczęściej banalnych. Takich ludzi się nie szanuje, oni nie szanują nas, nie ma opcji dogadać się - więc po co gadać?
  Rzadko, ale czasem zdarza mi się kogoś niepokoić własną sprawą. Wtedy najpierw wysyłam sms: "Pilne, kiedy mogę zadzwonić?" i po prostu czekam na odpowiedź, acz nie oznacza to, że porzucam inne możliwości rozwiązania danej sprawy. Druga opcja, trzecia, kolejna... Nie wymagam od kogoś stałej uwagi na własnej osobie, więc i nie otrzymuję takich zwrotnych roszczeń - komfort "szanowania mojego czasu".
  To jednak wymaga trochę właśnie czasu, pracy, ogłady, wychowania, kultury... Zwykła grzeczność wystarcza ;)
  Najważniejsze jest, aby wymagać od siebie tego, czego oczekuję od innych - a raz uruchomiony proces trwa. I kluczowa na koniec sprawa: od piątkowego popołudnia do porannych godzin poniedziałku (cały weekend, jakkolwiek długi by nie był) absolutne zero spraw służbowych: mailem, telefonem, dzięcioleniem w drzwi, kamieniami w szybę itd. Pozostali wiedzą jak mnie złapać :D

 • Sławomir Pieszczek
  Sławomir Pieszczek poniedziałek, 13 maj 2013

  Graszka, kolejny raz należą się podziękowania dla Ciebie, za świetne przykłady z życia wzięte :-)

  P.S.
  Zapraszam na mój blog związany z odwlekaniem i zarządzaniem własnym czasem: http://www.zrobie-to-dzisiaj.pl/

 • Gość
  Roman poniedziałek, 11 marzec 2013

  Zrobię to dzisiaj - to i tak późno w stosunku do wczoraj. Problem braku czasu dotyka głównie pracoholików lub ...leni.
  Ja, choć jestem pracoholikiem, to daję sobie radę w inny sposób. Przede wszystkim - harmonogram prac.
  Pracuję spokojnie, ale planowo. Jest minimum,które musi być wykonane. Korekta zawsze rano.
  Kiedy zrobię swoje minimum jestem naprawdę zadowolony, choćby była to ciężka praca. Gdy pojawia się rezerwa czasowa, to nie poświęcam jej na wykonywanie pracy z jutrzejszego planu!
  Ten wygospodarowany czas idzie na luz lub dodatkowe przygotowanie się na następny dzień
  ( przeczytam coś nadobowiązkowego, albo po prostu zrelaksuję się w ulubionej mojej formie spędzania wolnego czasu). Jak widzicie najwięcej czasu poświęcam na samodyscyplinę. Od czasu do czasu zerkam na wielki zegar,jak stoję z czasem.
  Z tymi,którzy próbują mi przeszkadzać grzecznie mówię, że teraz mi przeszkadzają i proszę, żebyśmy jego sprawę omówili później. Tłumaczę,że przecież jutro ja mogę przyjść do kolegi i ten mi powie,że teraz niema czasu. To co,mam się obrazić? Nie - umawiamy się czasowo, tak aby obu nam pasowało.
  Szanuję siebie i Jego.
  Ktoś powie, pracujesz jak robot? Ok,ale to moja decyzja. Dla mnie liczy się efekt końcowy, a nie jak u większości tylko chciejstwo - po polsku marzenia.

 • Sławomir Pieszczek
  Sławomir Pieszczek poniedziałek, 11 marzec 2013

  Romku, bardzo dziękuję za trafne spostrzeżenia!

Zostaw komentarz

Gość
Gość poniedziałek, 17 grudzień 2018

Najnowsze komentarze

Czy jest jakaś możliwość, żeby zmienić układ top-bar i tej linii, w której jest logo? Tam niby są flexibloki ale nie można zmienić ich szerokości, a tego potrzebuję bardzo. Jak tego dokonać???

Joanna

Dziękuje za ten wpis joomla zawsze była dla mnie problematyczna :)

Informatyk

co robić? Zdjęcia wyświetlają się pionowo, jedno pod drugim. Żadna zmiana w opcjach, nic nie daje??? Pomożecie?

Sławomir
05.11.2018 w DJ Image Slider

Właśnie, powinien się pojawić … . Oczywiście skorzystam z rady i zapytam u źródeł. Jeśli dowiem się czegoś mądrego, podzielę się wiedzą, może komuś się przyda. Dziękuję, pozdrawiam, Andrzej

Andrzej
Andrzeju, jeżeli w Ustawieniach podstawowych w zakładce Narzędzia na stronie w polu Powrót do góry masz aktywny przycisk Włączone, to taki przycisk powinien pojawić się u Ciebie na stronie już po prze...