Jak utworzyć menu poziome w szablonie protostar?

Jak utworzyć menu poziome w szablonie protostar?

Dzisiaj rozpoczynam serię małych krótkich instrukcji z serii Joomla! Tips & Tricks. Mam nadzieję, że zdajesz sobie sprawę, jak potężnym narzędziem jest CMS Joomla!? Za jego pomocą możesz stworzyć niemal dowolną witrynę internetową. Jeżeli korzystasz z Joomla! wystarczająco długo, to wiesz zapewne, że ten popularny CMS posiada ogromne możliwości oraz tysiące różnych opcji. Ciągle jest rozwijany i cały czas ewoluuje stając się coraz prostszym i doskonalszym narzędziem. 

Od ponad 6 lat korzystam z tego systemu i ciągle uczę się czegoś nowego! Pomimo, że od lat z niego korzystam i zgłębiam jego tajniki, to nie ośmieliłbym się powiedzieć, że wiem na temat Joomla! już wszystko ;-) Czy Tobie także zdarza się czasem, że pomimo, że znasz Joomla! nie bardzo wiesz, w jaki sposób coś zrobić?

Za pomocą serii artykułów Joomla! Tips &Tricks chciałbym pokazać Ci ciekawe rozwiązania, których być może jeszcze nie znasz. Mam nadzieję, że dzięki nim, Twoja przygoda z Joomla! przyniesie Ci wiele przyjemności oraz wymiernych korzyści w postaci oszczędzonego czasu i zarobionych pieniędzy. Liczę na to, że praca z Joomla! będzie dla Ciebie jeszcze łatwiejsza, a Ty będziesz mieć więcej czasu na realizację wspaniałych projektów!

Zatem, zaczynamy!

Dostaję sporo pytań od osób, które chcą swoją witrynę oprzeć na domyślnym szablonie protostar. Kiedy próbują utworzyć menu poziome, system wyświetla wszystkie pozycje menu jedna pod drugą! 

Wygląd witryny przed modyfikacją modułu menu

Co zatem należy zrobić? 

Zakładam, że masz już utworzone w menu a w nim przy najmniej kilka pozycji menu. Aby to menu mogło byś wyświetlane na stronie musisz utworzyć odpowiedni moduł i przypisać go do wybranej pozycji menu. No to do dzieła!

Kliknij w menu Rozszerzenia pozycję Moduły, a następnie kliknij przycisk Utwórz.

Tworzenie nowego modułu za pomocą menadżera modułów

Teraz w oknie Wybierz typ modułu kliknij odsyłacz o nazwie: Menu.

Wybór typu menu

Odpowiedni moduł możesz także utworzyć w oknie projektanta menu (menu Menu -> Projektant menu). Wystarczy kliknąć przycisk Dodaj moduł do tego menu. Nie trzeba będzie wówczas wybierać typu menu ;-) 

Tworzenie nowego w oknie projektanta menu

Teraz w polu Tytuł wpisz tutuł modułu, w polu Wybierz menu wybierz z listy menu, które ma być wyświetlane za pośrednictwem właśnie tworzonego modułu. W polu Pozycja wybierz z listy pozycję o nazwie: Nawigacja [position-1], a następnie kliknij zakładkę Wzbogacone.

Okno tworzenia nowego modułu typu menu

Aby poszczególne pozycje menu wywietlane były poziomo, obok siebie, w polu Przyrostek klas CSS menu wstaw spację i wpisz: nav-pills. Na koniec zapisz wprowadzone zmiany, klikajc przycisk Zapisz i zamknij.

Przyrostek klas CSS modułu dla szablonu protostar

Teraz w twoim serwisie opartym na domyślnym szablonie protostar masz utworzone menu poziome :-)

Wygląd witryny z utworzonym menu poziomym

Więcej praktycznych przykładów pracy z CMS Joomla! znajdziesz w książce Joomla! 3.x. Praktyczny kurs. Książka dostępna jest także jako e-book ;-)

 

Chcesz otrzymywać powiadomienia o moich kolejnych wpisach lub projektach?

Jak w Joomla! stworzyć własną stronę błędu 404? Me...
Ważna poprawka bezpieczeństwa Joomla! 3.6.4

Podobne wpisy

 

  By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://www.slawop.net/

  Najnowsze komentarze

  Gość - Studio Jak wybrać hosting dla Joomla!?
  13 wrzesień 2019
  Warto jeszcze dopisać punkt, żeby przy wyborze wybrać panel między DirectAdmin/cPanel. Niektóre hostingi mają swoje własne rozwiązania - czasami bardzo specyficzne, co niekoniecznie jest dobrą rzeczą
  Gość - Marek Szyfrowanie symetryczne a niesymetryczne
  09 czerwiec 2019
  "Klucz przekazany do publicznej wiadomości, nazywany jest kluczem publicznym lub jawnym. Może on być stosowany do szyfrowania lub deszyfrowania informacji otrzymanych od osoby, która go wygenerowała. ...
  Gość - Marek Tworzenie szablonów dla Joomla! Helix Ultimate
  10 maj 2019
  Witam, napotkałem problem pojawiający się przy zmianie kolorów tła czy czcionek oraz importowaniem ustawień. W pierwszym przypadku, po zmianie kolorów i ich zapisaniem, panel podglądu strony przeładow...
  Gość - Andy SSL i Joomla! w Smarthost
  03 styczeń 2019
  Dzięki, jak zwykle dobra robota! Warto dodać, że instalacja certyfikatu SSL nie zapewnia bezpieczeństwa transmisji danych. To jest możliwe po wdrożeniu polityki bezpieczeństwa w firmie. Co do SSL - to...
  Gość - Henryk Jak utworzyć menu poziome w szablonie protostar?
  02 styczeń 2019
  Robię punkt po punkcie i nie wyświetla się poziome menu Nie wiem gdzie tkwi błąd i co robię źle?Jeśli to możliwe to proszę o pomocps. posiadam książkę "Joomla! 3x" i tu również niema pomocy Pozdrawiam...