A A A

Szkolny serwis WWW - potrzeba zmian

przez w Edukacja
 • Przeczytano: 9874
 • 2 komentarze
 • Drukuj
9874

potrzeba zmianJeszcze do niedawna spora część serwisów redagowana była przez jedną osobę. Coraz więcej informacji oraz coraz więcej możliwości, jakie daje Internet, wymusza pewne zmiany. Dzisiaj jedna osoba nie jest w stanie obsługiwać cały portal szkolny. Szkoła, w której jestem zatrudniony jest dosyć dużą jednostką edukacyjną, w której kształci się blisko 1000 uczniów i pracuje ok. 100 nauczycieli. Technologia CMS (Content Management System) daje fantastyczne możliwości. Dzięki niej możliwe jest prowadzenie serwisu WWW przez osoby nieposiadające wykształcenia informatycznego. Dzięki temu osoby zainteresowane umieszczaniem informacji w serwisie mogą to robić bez przeprowadzania kosztownych szkoleń.

Ponieważ szkoła otrzymała w ramach projektu „Pracownie informatyczne dla szkół” kilka pracowni wyposażonych w serwery z oprogramowaniem Windows Small Business Serwer 2003, możliwe stało się wykorzystanie technologii SharePoint Services, jako platformy szkolnego serwisu WWW.  Technologia ta została stworzona głównie, jako platforma umożliwiająca tworzenie bezpiecznych witryn (ponieważ jest zintegrowana z usługą Active Directory) w ramach intranetu. Aby móc budować rozwiązania portalowe, potrzebny jest produkt SharePoint Portal Server, który jest rozwiązaniem komercyjnym. Szkolny serwis oparty do niedawna na platformie SharePoint Services nie spełnia wszystkich wymogów współczesnych serwisów WWW. Przede wszystkim, podczas pierwszej wizyty na stronie, przeglądarka wymusza na użytkowniku zainstalowanie kilku wtyczek ActiveX. Nie wszyscy internauci ufają tego typu oprogramowaniu i nie instalują ich w swoich przeglądarkach, przez co szkolna witryna nie funkcjonuje u nich tak jak trzeba. Poza tym wielu internautów korzysta obecnie z alternatywnych przeglądarek, np. Firefox lub Opera. Niestety portal oparty o SharePoint Services nie najlepiej funkcjonuje w tego typu przeglądarkach.

Całość serwisu zoptymalizowana była do rozdzielczości 1280x1024. Internauci, którzy posiadają monitory z mniejszą rozdzielczością muszą przewijać stronę zarówno w pionie jak i w poziomie, co jest zdecydowanie niefunkcjonalne i niewygodne!

Niestety bardzo trudno jest o hosting, który umożliwiałby administrowanie serwisem WWW w oparciu o technologię SharePoint Services. Dostępne są jedynie drogie rozwiązania z wykorzystaniem serwerów dedykowanych, na które nie stać placówek edukacyjnych.

Jeszcze kilka miesięcy temu, szkolny serwis utrzymywany był na własnym serwerze SBS 2003 z zainstalowanym serwerem WWW IIS w wersji 6.0. Serwer ten pełni również rolę kontrolera domeny i zarządza użytkownikami oraz zasobami w obrębie 3 pracowni komputerowych i Multimedialnego Centrum Informacyjnego przy bibliotece szkolnej.

Ponieważ przepustowość dostępnego łącza dostępu do Internetu nie jest duża (downstream: 4Mb/s, upstream: 512 Kb/s), zwiększenie ruchu w szkolnym serisie powodowało, że poszczególne strony wczytywały się bardzo wolno. Plusem takiego rozwiązania był fakt, że w sieci lokalnej dostęp do zasobów serwisu WWW był bardzo szybki. Jednak większość elementów szkolnego serwisu (dziennik elektroniczny, informacje dla rodziców i uczniów) powinna być dostępna bez problemu z zewnątrz. Poza tym wszelkie czynności konserwacyjne serwera, dłuższe dostawy prądu powodują, że serwis WWW nie jest dostępny.

Na szczęście od niedawna całość szkolnego serwisu hostowana jest na serwerach home.pl. Dzięki temu nie ma problemu zdostępnością do zawartości serwisu. Można o każdej porze dnia i nocy sprawdzić np. zastepstwa, które są niezwykle często przeglądane przez uczniów ;-)

 

Uważasz, że artykuł był ciekawy i chcesz otrzymywać powiadomienia o moich kolejnych wpisach lub projektach?
Wpisz swoje imię oraz adres e-mail a następnie kliknij "ZAPISZ MNIE"

Twoje imię:


Adres email:


Oceń ten wpis:

Nauczyciel przedmiotów informatycznych w szkole ponadgimnazjalnej.


Pierwszy Certyfikowany Administrator Joomla! w Polsce.


Autor książek i e-booków na temat Joomla!. Autor bloga: www.slawop.net, w którym porusza zagadnienia związane z CMS Joomla! i wykorzystaniu go, jako fantastycznego narzędzia, które ułatwia innym tworzenie ich własnego miejsca w sieci.


Prowadzi własną firmę świadczącą usługi związane z tworzeniem oraz administrowaniem serwisów opartych o CMS Joomla!


Współorganizator Joomla! User Group Jawor


Uwielbia ekstremalnie szybką jazdę na rolkach! Fan rozwoju osobistego i ciągłych zmian :-)


I love Joomla! Why?


Because Joomla! is Doing Great Things with Great People :-)


And My favourite sentence:Don't Let Anybody Steal Your Dreams!


Komentarze

 • Sławomir Pieszczek
  Sławomir Pieszczek środa, 09 maj 2012

  Takich możliwości Joomla! nie ma - chyba ;-)

  Ale przecież możesz zdefiniować użytkowników, którzy mają uprawnienia tylko do tworzenia, edytowania własnych artykułów (Author), innych do tworzenia, edytowania własnych i cudzych artykułów (Editor) i najwęższą grupę, która może to samo co Editor, ale dodatkowo decyduje o stanie publikacji artykułów (Publisher).

  Dodatkowo możesz w Joomla! możesz tworzyć własne grupy i definiować im odpowiednie uprawnienia!

  Aby różni użytkownicy mieli dostęp tylko do wybranych kategorii artykułów należałoby poszukać odpowiedniego rozszerzenia(http://extensions.joomla.org/)!

 • Gość
  Witek sobota, 05 maj 2012

  Mam pytanie, czy w Joomli 2.54 jest możliwość administrowania przez wile osób tak aby każda miała uprawnienia do swoich tylko kategorii artykułów.

Zostaw komentarz

Gość
Gość poniedziałek, 17 grudzień 2018

Najnowsze komentarze

Czy jest jakaś możliwość, żeby zmienić układ top-bar i tej linii, w której jest logo? Tam niby są flexibloki ale nie można zmienić ich szerokości, a tego potrzebuję bardzo. Jak tego dokonać???

Joanna

Dziękuje za ten wpis joomla zawsze była dla mnie problematyczna :)

Informatyk

co robić? Zdjęcia wyświetlają się pionowo, jedno pod drugim. Żadna zmiana w opcjach, nic nie daje??? Pomożecie?

Sławomir
05.11.2018 w DJ Image Slider

Właśnie, powinien się pojawić … . Oczywiście skorzystam z rady i zapytam u źródeł. Jeśli dowiem się czegoś mądrego, podzielę się wiedzą, może komuś się przyda. Dziękuję, pozdrawiam, Andrzej

Andrzej
Andrzeju, jeżeli w Ustawieniach podstawowych w zakładce Narzędzia na stronie w polu Powrót do góry masz aktywny przycisk Włączone, to taki przycisk powinien pojawić się u Ciebie na stronie już po prze...