A A A

Joomla! 2.5 - instalacja i konfiguracja

przez w Webdesign
 • Przeczytano: 50224
 • 66 komentarze
 • Drukuj
50224

CMS JoomlaZanim Twój serwis rozpocznie swoje życie w Internecie, proponuję abyś najpierw zainstalował, skonfigurował i przetestował wszystko na własnym komputerze. Nie martw się, nie będziesz musiał instalować żadnych dodatkowych programów w swoim systemie! Niemniej jednak będziesz potrzebował kilka niezbędnych technologii, aby móc ruszyć z miejsca.

Potrzebujesz serwera WWW, interpretera PHP oraz bazy danych MySQL. To wszystko (i trochę więcej) znajdziesz w pakiecie XAMPP (X[Cross-platform], Apache, MySQL, PHP, Perl), który będzie stanowił Twoje środowisko testowe.

W skład pakietu XAMPP w wersji 1.7.7 (najnowsza wersja w momencie pisania tego tekstu) wchodzi m.in. serwer WWW Apache w wersji 2.2.21, interpreter PHP w wersji 5.3.8 oraz baza MySQL w wersji 5.5.16.

Pomimo, że to co będziesz robić będzie widoczne w zasadzie tylko dla Ciebie, to rozwiązanie takie ma kilka bardzo istotnych zalet:

 • wydajność systemu – możesz przeznaczyć maksymalne zasoby systemu na działanie projektowanego serwisu. W przypadku zdalnej instalacji istnieją ograniczenia związane z przepustowością łącza, jakim dysponujesz Ty oraz serwer;
 • wygoda testowania – masz bezpośredni dostęp do plików projektowanego serwisu. Dokonane przez Ciebie zmiany, możesz testować bezpośrednio po ich wprowadzeniu;
 • tworzenie kopii zapasowych – możesz łatwiej i szybciej tworzyć kopie zapasowe projektowanego serwisu. Tworzenie kopii zapasowych na systemie zdalnym ogranicza się do samodzielnego skopiowania za pomocą klienta FTP, plików serwisu, oraz bazy danych za pomocą jakiegoś interfejsu administracyjnego;
 • mniejsze ryzyko unieruchomienia z powodu braku dostępu do serwera zdalnego, na którym znajduje się witryna;
 • możesz sprawdzić działanie zainstalowanych niezależnych rozszerzeń, przed zainstalowaniem ich na serwerze zdalnym;

Zanim pobierzesz niezbędne pliki instalacyjne CMS Joomla!, przygotuj swój komputer. Obiecałem, że nie będzie potrzeby niczego instalować i to prawda. Wszystkie programy będą działały bez ich instalowania.

Pakiet XAMPP

Najpierw pobierz i zapisz w dowolnej lokalizacji na dysku Twojego komputera, pakiet XAMPP: http://www.apachefriends.org/download.php?xampp-win32-1.7.7-VC9.zip. Pobrany plik rozpakuj. W folderze xampp-win32-1.7.7-VC9 znajdziesz folder xampp, który musisz przenieść bezpośrednio na któryś z dostępnych w systemie dysków lub jeżeli chcesz mieć wersję przenośną - na pendrive. Teraz folder xampp-win32-1.7.7-VC9 powinien być pusty – możesz go usunąć, nie będzie potrzebny.

To ważne, dlatego, że jeżeli tego nie zrobisz, to całość nie będzie działać!

Jeżeli wszystko zostało wykonane jak trzeba, to na wybranym przez Ciebie dysku (lub pendrive) musisz mieć folder o nazwie xampp. Rozwiązanie takie jest o tyle fajne, że możesz mieć ten folder na dysku przenośnym lub pendrive'ie i uruchamiać oraz testować swoje rozwiązania wszędzie gdzie możesz je podłączyć.

Przeniesienie folderu xampp

Teraz przydałby się programik, który będzie uruchamiał co trzeba – serwer WWW oraz bazę danych MySQL, wtedy kiedy będziesz potrzebować. Jak widzisz, niczego nie instalujesz – kopiujesz tylko pliki na dysk!

Jest taki fajny programik, tzw. starter XAMPP'a (XAMPP Launcher), dzięki któremu możesz uruchamiać poszczególne komponenty pakietu XAMPP. Programik pobierzesz klikając lub kopiując do paska adresu Twojej przeglądarki, link: http://downloads.sourceforge.net/portableapps/XAMPP_1.5.paf.exe?download.

Instalacja XAMPP LauncherInstalacja tego programiku, polega na skopiowaniu plików we wskazane w okienku instalatora miejsce. Ja aplikacje, które nie wymagają instalacji (tzw. portable) kopiuję do folderu: Dysk:\Portable. Jeżeli zainstalujesz podobnie jak ja, to w folderze Portable będziesz mieć folder XAMPP ze starterem pakietu XAMPP (plik XAMPPLauncher.exe). Utwórz sobie na pulpicie skrót do tego pliku, aby mieć do niego wygodny i szybki dostęp.

Kompletny pakiet instalacyjny Joomla 2.5!

Proces instalacji CMS Joomla jest stosunkowo łatwy - przyjazny dla użytkownika instalator, prowadzi Cię krok po kroku przez proces instalacji.

Zanim rozpoczniesz instalację CMS Joomla!, musisz najpierw pobrać z witryny projektu, pakiet instalacyjny. Aktualne wersje pakietów instalacyjnych znajdują się na stronie projektu www.joomla.org oraz na stronie Polskiego Centrum Joomla: www.joomla.pl. Obecnie dostępne, najnowsze wydanie kompletnego pakietu instalacyjnego jest w wersji 2.5.4. Możesz go pobrać pod adresem: http://joomlacode.org/gf/download/frsrelease/16914/73508/Joomla_2.5.4-Stable-Full_Package.zip

Pakiet z plikami instalacyjnymi dostępny jest najczęściej w postaci pojedynczego skompresowanego pliku (najczęściej w formacie zip, lub tar.gz). Utwórz w folderze: Dysk:\xampp\htdocs folder, w którym będziesz przechowywał swój testowy serwis, np. moja_strona_2-5

Rozpakuj pobrany wcześniej plik z pakietem instalacyjnym Joomla! (Joomla_2.5.4-Stable-Full_Package.zip). Zawartość rozpakowanego folderu Joomla_2.5.4-Stable-Full_Package, skopiuj do przygotowanego wcześniej folderu moja_strona_2-5 (Dysk:\xampp\htdocs\moja_strona_2-5).

Uruchom XAMPP Launcher'a i kliknij przycisk Start w sekcji Modules dla pozycji Apache i MySql. Jeżeli wszystko poszło jak trzeba, to obok napisu Apache i MySql pojawił się napis Running na zielonym tle:

Uruchomiony XAMPP Launcher

Teraz uruchom swoją przeglądarkę internetową i wpisz w pasku adresu: localhost. Ponieważ po raz pierwszy uruchamiasz XAMPP'a to prawdopodobnie zobaczysz najpierw ekran z wyborem języka.

xampp interface 01 small

Jeżeli klikniesz na link: Polski, to wówczas na Twoim ekranie pojawi się ekran podobny do tego poniżej :-)

Interface XAMPP

Jest to interface obsługi pakietu XAMPP: po lewej stronie masz menu z szeregiem linków do opcji zarządzania poszczególnymi modułami wchodzącymi w skład XAMPP'a.

Instalacja Joomla! 2.5

Krok 1. Wybór języka

Wpisz teraz w pasku adresu swojej przeglądarki: localhost/moja_strona_2-5. Jeżeli w folderze: Dysk:\xampp\htdocs\ masz utworzony folder moja_strona_2-5 i skopiowane do niego pliki instalacyjne Joomla!, to prawdopodobnie zobaczysz na ekranie pierwszy krok instalatora Joomla! zawierający listę wyboru dostępnych języków:

 Instalacja Joomla! 2.5 - krok 1: Wybór języka

Prawdopodobnie, system sam wykryje właściwy język i zaznaczy go na tej liście. Tobie nie pozostaje nic innego jak kliknąć przycisk Dalej.

Krok 2. Test środowiska

W kroku drugim (Test środowiska i przegląd ustawień), instalator sprawdza, czy prawidłowo skonfigurowane są wszystkie niezbędne ustawienia. Jeżeli któreś z ustawień jest sprzeczne z wymaganiami Joomla, instalator wyświetli odpowiedni komunikat czerwoną czcionką.

Ustawienia wyświetlone w ramce górnej (Ustawienia wymagane dla Joomla! 2.5.1 Stable ...) muszą być wyświetlone w kolorze zielonym!

W przypadku, kiedy którekolwiek z tych ustawień wyświetlone jest w kolorze czerwonym, nie będzie możliwe kontynuowanie instalacji, ponieważ niezbędne do funkcjonowania systemu opcje są nieprawidłowo skonfigurowane, lub jest ich brak.

Jeżeli któreś z ustawień w dolnej ramce (Ustawienia zalecane), wyświetlone jest w kolorze czerwonym, możesz kontynuować instalację, jednak mogą wystąpić w późniejszym działaniu serwisu jakieś problemy, np. wyświetlanie zbędnych komunikatów.

Instalacja Joomla! 2.5 - krok 2 Test środowiska i przegląd ustawień 

Prawdopodobnie w Twoim przypadku, podobnie jak u mnie, na czerwono wyświetlona jest opcja Wyświetlanie błędów oraz Buforowanie wyjścia.

Proponuję, zmienić te opcje. Nie jest to trudne, wystarczy, że otworzysz za pomocą systemowego notatnika plik php.ini, który znajduje się w lokalizacji: Dysk:\xampp\php\ i wyszukasz (po otwarciu pliku wciśnij CTRL+F) następujących wpisów:

 • output_buffering = 4096 i zamienisz na następujący: output_buffering = Off
  Jeżeli używasz jakiegoś innego edytora (osobiście używam Notepad++ w wersji portable), który np. wyświetla numery wierszy kodu i posiadasz dokładnie tą samą wersję pakietu XAMPP jak ja (xampp-win32-1.7.7-VC9), to możesz od razu odszukać wiersz 264.
 • display_errors = On i zamienisz na następujący:
  display_errors = Off
  Znajdziesz go w wierszu 533

Zapisz zmiany w pliku i zrestartuj serwer WWW (Apache). W tym celu możesz użyć okienka XAMPP Control Panel Application (XAMPP Launcher). Po prostu kliknij przycisk Stop znajdujący się obok napisu Apache, poczekaj chwilę, aż zniknie napis Running, następnie kliknij przycisk Start, aby uruchomić Apache'a. Jeżeli obok pozycji Apache pojawił się napis Running, to możesz już wrócić do okna przeglądarki i kliknąć w oknie instalatora Joomla! przycisk Spróbuj ponownie. Teraz powinno być już wszystko w porządku ;-)

 Instalacja Joomla! 2.5 - krok 2: Test środowiska i przegląd ustawień

Kliknij przycisk Dalej, aby przejść do kolejnego kroku instalatora Joomla!

Krok 3. Akceptacja licencji

Kolejny krok wymaga zaakceptowania zgody na warunki Powszechnej Licencji GNU/GPL.

Instalacja Joomla! 2.5 - Krok 3: Akceptacja licencji

Jeżeli teraz klikniesz przycisk Dalej, oznaczać to będzie, że akceptujesz warunki licencji i przechodzisz do kolejnego kroku!

Krok 4. Baza danych

Na tym etapie należy posiadać podstawowe informacje dotyczące bazy danych, z którą będzie współpracował projektowany serwis. W pakiecie XAMPP, domyślnie dostęp do bazy danych nie jest chroniony hasłem, więc nie musisz przygotowywać bazy w jakiś szczególny sposób. Domyślnie użytkownikiem o najwyższych uprawnieniach, który może praktycznie wszystko, jest użytkownik o nazwie root.

Pamiętaj tylko, że w środowisku produkcyjnym (witryna dostępna w Internecie) brak ochrony bazy danych jest niedopuszczalne! Na razie chcesz tylko sprawdzić jak wygląda proces instalacji i wstępnej konfiguracji CMS Joomla!

Wpisz w odpowiednie pola to co widzisz na rysunku poniżej.

Instalacja Joomla! 2.5 - Krok 4: Baza danych

 • w polu Typ bazy danych wybierz z rozwijalnej listy: MySQL;
 • w polu Nazwa serwera bazy danych wpisz: localhost;
 • w polu Nazwa użytkownika wpisz: root;
 • pole Hasło pozostaw puste;
 • w polu Nazwa bazy danych wpisz nazwę jaką chcesz, np. mojastrona-j25;

Pamiętaj, że instalując Joomla! na wykupionym przez Ciebie hostingu musisz znać takie parametry jak: nazwa serwera (domyślnie u większości usługodawców będzie to localhost), nazwa użytkownika z uprawnieniami administracyjnymi do bazy danych, jego hasło a także nazwę bazy.

W polu Przedrostek dla tabel bazy danych system proponuje losowo generowany przedrostek. Przedrostek ten będzie umieszczany na początku każdej tworzonej tabeli w bazie danych. Ja proponuję użyć swój własny, np.: j25_

Po co ten przedrostek? Przedrostek przydatny jest wówczas, gdy istnieje potrzeba uruchomienia kilku witryn z wykorzystaniem tej samej bazy. Czasami dostawca usług hostingowych udostępnia Tobie tylko jedną bazę danych. W takim przypadku, gdyby była potrzeba zainstalować kilka serwisów opartych na Joomla!, to dzięki różnym przedrostkom tabel dla różnych instalacji Joomla unikniesz błędów i konfliktów systemowych! Powiedzmy, że instalujesz serwis dla siebie i dla jakiegoś znajomego. Wówczas mógłbyś użyć dla siebie przedrostka tabel np. moja_ a dla kolegi kolega_.

UWAGA!

Pamiętaj, aby nie używać przedrostka bak_ Jest on używany do wyróżnienia tabel kopii archiwalnych generowanych przez system.

 • w polu Przetwarzanie starej bazy danych masz do wyboru dwie opcje, które umożliwiają utworzenie kopii istniejących w bazie tabel lub ich usunięcie. Ja zaznaczam opcję Usuń starsze wersje - i tak nic w tej bazie danych jeszcze nie ma ;-)

Po wpisaniu wszystkich danych kliknij przycisk Dalej.

Krok 5. Konfiguracja FTP

Kolejny krok instalatora Joomla pozwala na włączenie obsługi FTP. Jest to rozwiązanie „awaryjne”, po skonfigurowaniu, którego CMS będzie korzystał z technologii FTP na przykład podczas instalacji szablonów lub rozszerzeń. Opcje dostępne w tym kroku mogą przydać się wtedy, kiedy opcja Safe Mode w PHP jest włączona. Wtedy będziesz potrzebować użyć opcji FTP w PHP aby przesłać i obsługiwać pliki.

 Instalacja Joomla! 2.5 - Krok 5: Konfiguracja FTP

Najczęściej, kiedy serwer jest prawidłowo skonfigurowany, nie ma potrzeby zmiany tych ustawień. Przejdź więc jak najszybciej do kolejnego kroku - kliknij przycisk Dalej.

Krok 6. Główna konfiguracja witryny

Ten etap podzielony jest na trzy części:

 1. Ustawienia podstawowe - wpisz nazwę swojej witryny. Nazwa ta będzie widoczna w pasku tytułowymprzeglądarki, kiedy internauta odwiedzi Twoją witrynę, a także w kilku innych miejscach takich jak e-mail potwierdzający rejestrację użytkownika. Na razie możesz wpisać to samo co ja: Moja testowa strona Joomla! 2.5.

  Jeżeli klikniesz opcję: Ustawienia rozszerzone - dodatkowe, pod polem Nazwa witryny, będzie możliwe dodatkowo wpisanie streszczenia (opis) witryny i słów kluczowych po jakich chcesz, aby Twój serwis był rozpoznawany w wyszukiwarkach. Te dwie dodatkowe opcje wymagają wnikliwego przemyślenia, więc na razie nie musisz tam nic wpisywać. Zarówno nazwę witryny jak i streszczenie oraz słowa kluczowe będzie można zmienić kiedy tylko zechcesz - już po instalacji Joomla!

 2. W części drugiej tego kroku musisz podać swój adres e-mail, oraz hasło głównego administratora systemu. Zapamiętaj to hasło, ponieważ będziesz go używać do zalogowania się do panelu administracyjnego (zaplecza) swojej witryny! Dla celów testowych może to być jakiekolwiek hasło, ale kiedy wystawisz witrynę do publicznego wglądu nie stosuj hasła typu: 1234 lub admin ;-)
 3. W ostatniej części podstawowej konfiguracji musisz zadecydować, czy chcesz załadować przykładowe treści do swojego serwisu.
  Ponieważ chcesz się zapoznać z tym systemem, proponuję abyś kliknął przycisk Załaduj przykładowe dane. Dzięki temu zobaczysz jak wygląda cały serwis, poszczególne moduły, menu i artykuły wypełnione gotową treścią.

Instalacja Joomla! 2.5 - Krok 6: konfiguracja witryny

Krok 7. Zakończenie

Instalacja oraz wstępna konfiguracja serwisu kończy się komunikatem informującym o jej zakończeniu. Na ekranie zobaczysz wyraźną informację wyświetloną czerwoną czcionką dotyczącą konieczności usunięcia folderu instalacyjnego (installation) ze struktury katalogów serwisu. Jest to krok konieczny, ponieważ pozostawienie katalogu instalacyjnego powodowałoby niebezpieczeństwo, że ktoś niepowołany mógłby ponownie wywołać procedurę instalacyjną systemu i dokonać zmiany danych serwisu. Zresztą system nie pozwoli przejść Tobie dalej dopóki nie wykonasz polecenia. Kliknij przycisk Usuń folder instalacyjny lub usuń folder installation znajdujący się w lokalizacji: Dysk:\xampp\htdocs\moja_strona_2-5.

UWAGA! W strukturze katalogów Twojego instalowanego serwisu tworzony jest plik: configuration.php. Jeżeli będziesz chcieć powtórzyć instalację musisz usunąć ten plik i pozostawić folder installation. Po usunięciu pliku configuration.php i wpisaniu do przeglądarki ponownie: localhost/moja_strona_2-5, proces instalacji rozpocznie się od nowa :-)

Instalacja Joomla! 2.5 - Krok 7: Zakończenie

Po usunięciu folderu installation możesz zobaczyć jak wygląda Twój nowy serwis. W tym celu kliknij Przycisk Witryna a zobaczysz ekran podobny do pokazanego poniżej:

Wygląd serwisu po instalacji Joomla! 2.5

Panel administracyjny

OK, jeżeli już zapoznałeś się z nowoutworzoną witryną, pora zalogować się do zaplecza administracyjnego Joomla!. Możesz to zrobić klikając przycisk Zaplecze na ekranie z podsumowaniem instalacji. Pamiętaj jednak, że ten ekran nie pojawi się już więcej, więc musisz znać inną metodę ;-)

Aby móc zalogować się do panelu administracyjnego (zaplecza) musisz pamiętać, by do adresu serwisu dodać słowo administrator, w naszym przypadku: http://localhost/moja_strona_2-5/administrator/. W oknie logowania podaj w polu User Name, nazwę użytkownika (domyślnie admin) oraz w polu Password, hasło zdefiniowane podczas instalacji oraz kliknij przycisk Log in.

Okno logowania - Joomla! 2.5

Po prawidłowym logowaniu zobaczysz w przeglądarce panel administracyjny systemu Joomla! 2.5. Jak się przekonasz podczas korzystania, wygląda on i działa podobnie jak zwykła aplikacja desktopowa. Zapewne zauważysz, że obecnie masz do dyspozycji tylko wersję anglojęzyczną. Nie wszyscy znają język angielski w takim stopniu, aby bez problemów móc zarządzać swoją witryną, więc trzeba będzie zainstalować dodatkowe pakiety językowe.

Szczegółowy opis jak zainstalować pakiet języka polskiego dla Joomla! 2.5.4 i pakiet języka polskiego dla edytora Tiny MCE opisuję w kroku 1 DARMOWEGO kursu: Kurs Joomla! 2.5. Profesjonalny Serwis WWW w kilku krokach.

 

Chcesz otrzymywać powiadomienia o moich kolejnych wpisach lub projektach?
Wpisz swoje imię oraz adres e-mail a następnie kliknij "ZAPISZ MNIE"

Twoje imię:


Adres email:


Oceń ten wpis:

Nauczyciel przedmiotów informatycznych w szkole ponadgimnazjalnej.


Pierwszy Certyfikowany Administrator Joomla! w Polsce.


Autor książek i e-booków na temat Joomla!. Autor bloga: www.slawop.net, w którym porusza zagadnienia związane z CMS Joomla! i wykorzystaniu go, jako fantastycznego narzędzia, które ułatwia innym tworzenie ich własnego miejsca w sieci.


Prowadzi własną firmę świadczącą usługi związane z tworzeniem oraz administrowaniem serwisów opartych o CMS Joomla!


Współorganizator Joomla! User Group Jawor


Uwielbia ekstremalnie szybką jazdę na rolkach! Fan rozwoju osobistego i ciągłych zmian :-)


I love Joomla! Why?


Because Joomla! is Doing Great Things with Great People :-)


And My favourite sentence:Don't Let Anybody Steal Your Dreams!


Komentarze

 • Gość
  marek środa, 30 grudzień 2015

  przy instalowaniu joomla 3. pojawia sie blad win32. probowalem tez na innym kompie i jest tak samo. podajcie mi strone lub artykol gdzie moge poczytac na temat usuniecia problemu. pozdrawiam marek

  Odpowiedz Anuluj
 • Sławomir Pieszczek
  Sławomir Pieszczek sobota, 02 styczeń 2016

  marek,
  Nie wiele mogę pomóc przy tak małej ilości informacji. Najlepiej byłoby, gdybyś wysłał mi screena z tym błedem ;-)
  Pozdrawiam

 • Gość
  jk niedziela, 08 luty 2015

  Witam, szukam pomocy.
  Jestem początkująca.
  Joomla 2.5

  Postawiłam stronę z kopii innej (obcej) strony.
  Nowa strona w googlach, na fb jest pokazywana jako strona poprzedniego użytkownika.
  Tzn. tytuł i opis strony są dobre, ale jakby (nie wiem, jak to się nazywa) nazwa ,jaką pokazuje wyszukiwarka jest "nie moja"
  (np. był "strona banku w Pcimiu", chociaż tytuł i opis strony należy już do sołtysa Górowa).
  Czy mogę prosić o pomoc/podpowiedź?

 • Sławomir Pieszczek
  Sławomir Pieszczek wtorek, 17 luty 2015

  jk,

  Zdecydowanie za mało informacji, aby móc cokolwiek doradzić!

  Napisz proszę do nie korzystając z formularza kontaktowego (http://www.slawop.net/kontakt) i opisz dokładnie swój problem ;-)

  Pozdrawiam :-)

 • Gość
  Robert wtorek, 06 styczeń 2015

  Witam ponownie próbowałem to sam zrobić z Joomla 3 i te sam błędy

  http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/f6c9fc09d89c2844.html

 • Sławomir Pieszczek
  Sławomir Pieszczek środa, 07 styczeń 2015

  Robert,
  Prawdopodobnie masz w PHP włączoną funkcję display_errors.
  Edytuj plik o nazwie php.ini (jeżeli korzystasz z XAMPPa, to plik ten znajduje się w lokalizacji: xampp\php i odszukaj wpisu:
  display_errors = On
  a następnie zmień na:
  display_errors = Off
  Uruchom ponownie serwer WWW (Apache) i teraz powinno być już OK ;-)

 • Gość
  Robert wtorek, 06 styczeń 2015

  Witam przy instalacji JOMLA 2.5 pojawia się taki błąd i dalej nie puszcza. Co może być przyczyną? zdjęcie w linku

  http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/0aad0b69f362195b.html

 • Gość
  azwik czwartek, 09 styczeń 2014

  Witam
  Bardzo dobry artykuł moje wątpliwości z tym, że nie potrafię i za trudne zostały rozwiane. Choć instalacja nie powiodła się (ten nieszczęsny krok 4 o którym wspominają moi przednicy) i skorzystałam z cba.pl - to i tak jestem przekonana, że gdyby nie Pana pomoc nie byłabym w stanie tego osiągnąć :) Dziękuje za to co Pan robi i proszę o jeszcze. Serdecznie pozdrawiam!

  Odpowiedz Anuluj
 • Gość
  Edyta wtorek, 11 czerwiec 2013

  Mam już zrobioną stronę w Joomla 2.5 w środowisku testowym. Wszystko super.
  Wykupiłam hosting w home.pl i za nic na świecie nie wiem teraz co zrobić, żeby moja strona ujrzała światło dzienne. Ratunku!:)
  Wgrałam pliki strony na serwer home.pl, utworzyłam bazę w home.pl i na tym koniec. :(
  Będę OGROMNIE WDZIĘCZNA za podpowiedź co powinam teraz zrobić

 • Sławomir Pieszczek
  Sławomir Pieszczek wtorek, 11 czerwiec 2013

  Edyto, pozostaje Tobie jedynie eksportować tabele z bazy danych z serwisu testowego a następnie importować je do bazy na home.pl. Na koniec poddaj edycji plik configuration.php na home.pl i zmień dane dotyczące nazwy bazy danych użytkownika bazy danych oraz hasła do bazy danych.

  To tak w skrócie ;-)
  Zachęcam także do zapoznania się z artykułami:
  - Jak skopiować serwis Joomla! na hosting? cz. 1 (http://www.slawop.net/jak-skopiowac-serwis-joomla-na-hosting-cz-1)
  - Jak skopiować serwis Joomla! na hosting? cz. 2 (http://www.slawop.net/jak-skopiowac-serwis-joomla-na-hosting-cz-2)
  - Jak skopiować serwis Joomla! na hosting? cz. 3 (http://www.slawop.net/jak-skopiowac-serwis-joomla-na-hosting-cz-3)

 • Gość
  Małgorzata poniedziałek, 03 czerwiec 2013

  Bardzo Ci dziękuję, że omawiasz to zagadnienie. Prowadzę szkolną stronę internetową i bardzo mi zależało na samodzielnym ustawianiu silnika Joomla oraz swobodniejsze poruszanie się w tym środowisku. Dziękuję za przystępną formę kursu. Z niecierpliwością czekam na dalsze lekcje. Pozdrawiam.:D

 • Gość
  Szpunk piątek, 22 marzec 2013

  Dziękuję za odpowiedz:) Niestety nic nie pomaga wpisywałam już w polu Typ bazy danych zamiast MySQLi wybierałam MySQL, zmieniałam nazwę folderu xampp i jego lokalizacje. Odinstalowałam wszystko i zainstalowałam jeszcze raz, nawet ściągnęłam jakąś aplikację windowsowską, która podobno jest potrzebna... Hmm, tak się zastanawiam czy to może być problem (to jest czysty strzał) z programem xampp, mam zainstalowaną wersję 1.8 i w sumie w kolumnie SERVICE nie wyświetlają mi się zielone "ptaszki" tylko czerwone krzyżyki. Wygląda to tak jak a tym zdjęciu z linka
  http://www.apachefriends.org/f/viewtopic.php?f=16&t=51313
  czy to może stanowić problem ? bo jeżeli nie to ja już nie wiem co może być nie tak, może powinna zainstalować starszą wersję xampp, albo może mój komputer nie daje sobie rady...
  A i z góry dziękuję za odpowiedz, Pana porady bardzo mi się przydały :D

 • Sławomir Pieszczek
  Sławomir Pieszczek sobota, 23 marzec 2013

  Szpunk, ze zdjęcia z linka, który podajesz, wynika, że chcesz uruchomić Tomcat! Po co?
  Poza tym pod postem z grafiką jest link z rozwiązaniem tego problemu ;-)

  P.S.
  Jeżeli nie masz już siły na walkę z XAMPP, szczerze polecam produkt Michała Trzepizura: JAMP (http://www.jamp.joomla.pl/)
  Niedawno opisywałem go w artykule: JAMP - instalacja Joomla! 3.0.3 (http://www.slawop.net/jamp-instalacja-joomla-3-0-3)

  P.S.2
  Jeżeli umieścisz ciekawy komentarz do tego artykułu, to możesz dostać od Michała srebrny pakiet subskrypcyjny za FREE ;-)

 • Gość
  szpunk środa, 20 marzec 2013

  Witam, mam problem z instalacją joomla 2.5.9. Występuje on w kroku 4 - Konfiguracja Bazy danych.
  tak jak w instrukcji wpisuje dane tzn.

  Typ Bazy danych: MySQLi
  Nazwa serwera Bazy danych: localhost
  Nazwa użytkownika root
  Hasło puste
  Nazwa Bazy danych - jak mi się podoba :)
  Przedrostek dla bazy danych - został już wcześniej wpisany

  Wciskam dalej i zamiast przejść do kolejnego kroku wyskskuje mi komunikat
  "NIE udało Się nawiązanie połączenia z baza danych. Instalator zwrócił następującą wartość: Nie można połączyć się z bazą danych: Nie można połączyć się z MySQL."

  Bardzo proszę o pomoc, bo w sumie nie wiem co mam zrobić, szukałam już informacji na forach, ale nic mi one nie pomogły.

 • Sławomir Pieszczek
  Sławomir Pieszczek środa, 20 marzec 2013

  szpunk,

  Robisz jeden maleńki błąd!
  W polu Typ bazy danych zamiast MySQLi wybierz MySQL

  To powinno załatwić sprawę ;-)

 • Gość
  Jacek poniedziałek, 11 marzec 2013

  Jeszcze raz, bo nie widzę czy udało mi się wysłać poprzedni komentarz i prośbę jednocześnie. Korzystając z Twoich porad uruchomiłem Joomla 2.5.9 (jestem totalnym amatorem informatycznym). No i się udało. Zrobiłem templatkę, przeniosłem treści tzw artykułu i zaczęły się problemy. Przy próbie wyświetlenia niektórych artykułów czy innych treści strona wyświetla się tak jakby nie było żadnego szablonu. Te same artykuły "odpalane" z innego menu działają prawidłowo. Przykłady są na stronie divegate.ogicom.pl Np. artykuł "znaki nurkowe" - uruchamia się OK a artykuły z menu "Materiały szkoleniowe" już nie. Podobnie jest z z menu "zapomniałem hasła". Nie mogę ustalić od czego to zależy, a jest to bardzo przykre.
  Będę niezmiernie wdzięczny za nakierowanie jak ten problem rozwiązać.
  PS. Wspaniałe materiały i porady. JMG

 • Sławomir Pieszczek
  Sławomir Pieszczek poniedziałek, 11 marzec 2013

  Jacek, jeżeli sobie z tym nie poradzisz, to napisz do mnie korzystając z formularza kontaktowego, to może uda się nam umówić na jakieś spotkanie online ;-)

 • Gość
  Jacek wtorek, 12 marzec 2013

  No... właśnie miałem wersję Joomla 1.5. I naprawdę było ok. Zobaczyłem Twój tutorial i się skusiłem na wersję 2.5. Jak ze wszystkim co nowe są problemy, no bo się do czegoś przyzwyczajamy...
  W chwili obecne domyślam się że problem jest gdzieś głęboko zaszyty a związany z tym, że komponent "logowanie" nie korzysta z właściwej templatki - ale tak mi się tylko wydaje. :( i nie mam pomysłu jak to zmienić.

 • Sławomir Pieszczek
  Sławomir Pieszczek wtorek, 12 marzec 2013

  Jacku, czy serwis na Joomla! 2.5 zrobiłeś od zera? Czy jakoś nadpisałeś starą wersję?

  Jeżeli nie przeprowadziłeś migracji w odpowiedni sposób za pomocą odpowiednich narzędzi, to może z tego być niezły pasztet ;-)

  P.S.
  Odezwij się za pomocą formularza kontaktowego, to umówimy się na spotkanie online. Może uda mi się Tobie pomóc ;-)

 • Gość
  Pol sobota, 23 luty 2013

  Zainstalowałem tego xampp'a z innej strony i mam:D, ale teraz inny problem mam - w instalacji joomla w 4 kroku coś mi bardzo długo przetwarza żeby przejść do 5 kroku i czekać muszę i teraz nie wiem czy to się zawiesza czy to jest inny problem czy tak to długo trwa ? (pisząc to, jakaś 1 godz. mineła).

 • Sławomir Pieszczek
  Sławomir Pieszczek niedziela, 24 luty 2013

  Pol, przeczytaj komentarze powyżej!
  Problem z przestojem na kroku 4 jest już od jakiegoś czasu wałkowany i niestety jak na razie nie ma jednoznacznej porady :-(

  P.S. Zobacz mój komentarz z dnia: 06 styczeń 2013

 • Gość
  es piątek, 01 marzec 2013

  Przeczytaj moj komentarz z 31 grudnia, podane tam rozwiazanie testowalem okolo 30 razy i za kazdym razem moja teza sie sprawdzala. pozdrawiam.

 • Gość
  Pol piątek, 22 luty 2013

  Jeszcze raz:D
  1. Mam folder Portable a w nim: folder XAMPP ( duże litery) obok niego jest ikona z pendriv'em i nazwa XAMPP_1.5.paf, następnie w tym folderze z dużych liter XAMPP jest ikona XAMPPLauncher, która mnie inf. jak ją otwieram że nie ma xampp'a.
  2. Mam też obok folderu Portable, folder xampp (małe litery) a w nim te ikonki :xampp_start, xampp-control i xampp-control-3-beta .
  Jeszcze jest w tym folderze xampp folder htdocs w którym też jest folder xampp
  To gdzie mam uruchomić XAMPP Launcher'a ?

 • Sławomir Pieszczek
  Sławomir Pieszczek piątek, 22 luty 2013

  Pal, skoncentruj się i przeczytaj jeszcze raz, to co już wcześniej napisałem:

  XAMPP Launcher może się znajdować gdziekolwiek w obrębie dysku na którym MUSI być folder xampp!
  Folder xampp MUSI się znajdować bezpośrednio na danym dysku.

  XAMPP Launcher najpierw sprawdza, czy na tym samym dysku z którego uruchamiasz launchera jest folder xampp. Jeżeli jest, to uruchamia panel kontrolny za pomocą którego uruchamiasz poszczególne moduły pakietu.

  P.S.
  Jeżeli klikając na przycisk START obok napisu Apache widzisz tylko przez chwilę napis Running, to oznacza, że jakiś inny program w Twoim komputerze wykorzystuje port 80. Najczęściej jest to Skype! Musisz wyłączyć ten program i spróbować jaszcze raz uruchomić Apache.

  P.S.2
  Jeżeli nie masz sił i ochoty na "walkę" z XAMPP-em, to przeczytaj artykuł: JAMP - instalacja Joomla! 3.0.3 (http://www.slawop.net/jamp-instalacja-joomla-3-0-3)

  Pozdrawiam :-)

 • Gość
  Pol piątek, 22 luty 2013

  Już sam nie wiem czy mam czy nie mam:(
  1. Tzn. że w folderze xampp musi być folder XAMPP ?
  2. Jak klikam cały czas na START to po jakimś czasie widać na sekunde Running tak ma być czy to ma być stały napis ? ale po wpisaniu wyrazu localhost jest lipa.
  3. W foldzerze xampp mam jeszcze xampp-control-3-beta co to jest ?

 • Gość
  Pol piątek, 22 luty 2013

  Mam, tylko powinienem kliknąć w folderze xampp ikone XAMPP Control a ja klikałem na folder Portable potem folder XAMPP a w nim na ikone XAMPP Launcher

 • Gość
  Pol czwartek, 21 luty 2013

  Witam.
  '' Uruchom XAMPP Launcher'a '' gdzie sie powinien znajdować ?
  Jeżeli tam gdzie mam tzn. Dysk:/Portable/XAMPP/XAMPPLauncher to jak klikam na XAMPPLauncher wyskakuje mi okienko Neither XAMPP nor XAMPP Lite were found on your device tzn. że nie ma tego Xampp'a ?

 • Sławomir Pieszczek
  Sławomir Pieszczek czwartek, 21 luty 2013

  XAMPP Launcher może się znajdować gdziekolwiek w obrębie dysku na którym MUSI być folder xampp!
  Folder xampp MUSI się znajdować bezpośrednio na danym dysku.

  ---tzn. że nie ma tego Xampp'a ?---
  Dokładnie TAK. To znaczy, że nie masz folderu xampp (z pakietem XAMPP) bezpośrednio na dysku z którego uruchamiasz XAMPP Launcheer'a

 • Gość
  iziz piątek, 01 luty 2013

  Zmęczenie mi chyba wzrok przysłoniło. Prosiłam Pana o pomoc dot. bloga, a przecież wszystko jest wyjaśnione w lekcjach. Wygląda na to, że wyprzedza Pan nasze pytania, to niesamowite.

  Pozdrawiam i dziękuję.

 • Gość
  iziz wtorek, 22 styczeń 2013

  Opinia-porady

  Serdecznie dziękuję za Pana porady i niesamowite kursy, wiele dla mnie znaczą. Dzięki tej wiedzy idę do przodu. Jestem uparta i się nie poddam. Jestem zmuszona pracować w domu, ponieważ mam chore dzieci. Może ta wiedza pozwoli mi w przyszłości robić strony dla klientów. Na dzień dzisiejszy to moja odskocznia. Mam silną motywację do zdobywania wiedzy. Dziękuję serdecznie jeszcze raz. Dam radę. Pozdrawiam.

 • Sławomir Pieszczek
  Sławomir Pieszczek wtorek, 22 styczeń 2013

  iziz, dziękuję serdecznie za słowa uznania!
  Wierzę, że niedługo będziesz tworzyć fantastyczne strony w Joomla! Mam nadzieję, że będziesz się chwaliła swoimi sukcesami na łamach tego bloga :-)
  NA PEWNO DASZ RADĘ!

 • Gość
  Tola sobota, 12 styczeń 2013

  "...gaśnie razem z "Running" przy Apache i MySql" - nie wskoczyło słowo "Running", więc dopisuję.

 • Gość
  Tola sobota, 12 styczeń 2013

  Piękne prowadzenie krok po kroku tak, że nie ma problemu z zainstalowaniem. Niestety, moje zadowolenie gaśnie razem z przy Apache i MySql. Może ktoś z odwiedzających tę stronę, byłby w stanie udzielić mi wskazówki - jak uwolnić porty 80 i 3306 (Skype jest wyłączony).
  Pozdrawiam

 • Gość
  iziz poniedziałek, 07 styczeń 2013

  Mam pytanie dot. galerii zdjęć do joomla 2.5.8. Na pierwszej stronie ma być ok 6 zdjęć głównych. Po naciśnięciu jednego z nich powinno pokazywać się ok 20 innych zdjęć. Szukam odpowiedniej galerii. Czy Sigplus jest do tego odpowiednia?

 • Sławomir Pieszczek
  Sławomir Pieszczek poniedziałek, 07 styczeń 2013

  iziz, to zależy od tego jak dokładnie chcesz, aby to działało!
  Jeżeli chodzi o galerie, to osobiście polecam Phoca Gallery ;-)

 • Gość
  iziz poniedziałek, 07 styczeń 2013

  Dziękuję za odpowiedź. Też o niej myślałam, ale bałam się, że nie można tam uzyskać takiego efektu. Zaraz będę sprawdzać. Pozdrawiam.

 • Gość
  iziz niedziela, 06 styczeń 2013

  Dzisiaj ponownie wgrałam pliki na pendriva i zaczęłam od początku. Ku mojemu zdziwieniu i radości wszystko pięknie działa. Nie wiem jak to wytłumaczyć, bo robiłam wszystko jak do tej pory. Może to wcale nie był nasz błąd, a coś się działo w internecie. Pozdrawiam i dziękuję.

 • Sławomir Pieszczek
  Sławomir Pieszczek niedziela, 06 styczeń 2013

  No to mamy już jakieś rozwiązanie, chociaż nie znamy przyczyny problemu ;-)
  iziz, dzięki za informację :-)
  Na przyszłość!
  Jeżeli podczas instalacji Joomla! 2.5 instalator zatrzymuje się na kroku 4, to polecam zrobić tak:
  - zmienić nazwę folderu xampp lub skopiować go do lokalizacji gdzie przechowujemy kopie zapasowe
  - pobrać od nowa pakiet xampp
  - rozpakować plik i przenieść bezpośrednio do folderu głównego dysku (pendrive'a)
  - pobrać pakiet instalacyjny Joomla! 2.5
  - skopiować pliki do utworzonego wcześniej folderu w lokalizacji: Dysk\xampp\htdocs
  - rozpocząć instalację Joomla! 2.5

 • Gość
  Ania sobota, 29 grudzień 2012

  Witam. Mam problem z krokiem 4 kursu instalacja joomla 2.5. Duszę na dalej i nie przechodzi do następnego kroku. Czy może to być wina portu 80, mam win7. Przesyłam zrzut ekranu:
  http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/5bbd8e6fc78c8719.html
  Jak robiłam kurs na cba.pl to było wszystko w porządku, a na pendrava nie mogę sobie poradzić, a bardzo mi zależy.
  Pozdrawiam

 • Sławomir Pieszczek
  Sławomir Pieszczek sobota, 29 grudzień 2012

  Ania, sprawdź, czy w czasie kiedy instalujesz Joomla! masz włączony Skype.
  Możesz spróbować także w pasku adresu zamiast: http://localhost/twoja_witryna wpisać: http://127.0.0.1/twoja_witryna lub https://127.0.0.1/twoja_witryna
  Problem ten już parę osób zgłaszało, ja jednak instalując u siebie wielokrotnie Joomla! 2.5 nie miałem tego typu problemu, więc nie mam nawet jak przetestować tych problemów :-(

 • Gość
  es niedziela, 30 grudzień 2012

  Może to wina tego w kroku 2 http://slawop.net/images/artykuly/Informatyka/Joomla/instalacja_joomla_2-5_02.png jest napisane, że można zignorować configuration.php, lecz jesli plik posiada chmod'y takie, że nie pozwala na wykonywanie tego pliku czyli nie może dodać danych do bazy ani się z nią połączyć, a nic nie pokazuje i nie działa bo macie wyłączone pokazywanie błędów, dobrze rozumuje? Pisane z palca, tylko na podstawie fragmentu pliku configuration.php:

  /* Database Settings */
  $registry->set('dbtype', $options->db_type);
  $registry->set('host', $options->db_host);
  $registry->set('user', $options->db_user);
  $registry->set('password', $options->db_pass);
  $registry->set('db', $options->db_name);
  $registry->set('dbprefix', $options->db_prefix);

 • Sławomir Pieszczek
  Sławomir Pieszczek poniedziałek, 31 grudzień 2012

  es, to nie wina tego kroku ;-)
  Po prostu przy włączonej opcji display_errors, użytkownikom pokazują się różne, nie zrozumiałe dla początkujących informacje. To powoduje, że nie bardzo wiedzą skąd się one biorą i co jest nie tak.

  Ale faktycznie, kiedy coś podczas instalacji nie idzie tak jak powinno, to dobrze jest włączyć tą opcję, aby sprawdzić jakie komunikaty się pojawiają i na tej podstawie zdiagnozować swój problem ;-)

  Wydaje mi się, że z chmodami nie powinno być problemu. Najczęściej osoby testujące XAMPP + Joomla! pracują na swoich domowych komputerach gdzie prawdopodobnie mają uprawnienia administracyjne. Wydaje mi się, że wówczas uprawnienia nadawane na folder htdocs są wystarczające do prawidłowego działania. Gdyby uprawnienia do pliku configuration.php, były nie takie jak trzeba, to użytkownik nie przeszedłby pierwszego kroku instalatora.

  Kiedy coś się zatrzymuje w kroku 4, bardziej podejrzewam jakieś problemy z bazą danych.

 • Gość
  es poniedziałek, 31 grudzień 2012

  Dziwny błąd jeśli można to nazwać błędem, pobrałem te same wersje co w wpisie, wszystko się zrobiło i tak jak innym zawiesiło się na kroku 4, otworzyłem phpmyadmin i zobaczyłem, że nazwa bazy którą podałem została utworzona z wszystkimi tabelami itp. , jednak instalator stał na kroku 4.

  Rozwiązanie, musimy podawać nazwe bazy danych z przedrostkiem np. moja_joomla
  gdzie moja to przedrostek. Jeśli dodamy kilka baz z tym samym przedrostkiem to w pma bedzię to wyglądać tak.

  Dodajemy moja_joomla oraz moja_joomla3

  Struktura po:
  moja
  _joomla
  _joomla3

  Zauważyłem, że przedrostek musiał posiadać minimum 3 znaki czyli xxx_potemdowolnyciagznakow

  Mam nadzieje, że pomogłem. Elo :)

 • Gość
  Rafał wtorek, 11 grudzień 2012

  Dziękuje Sławek!
  Od kilku dni "walczyłem" z instalacją i jedyne co widziałem podczas instalacji to długą listę błędów... a to że przeglądarka nie obsługuje cookie itp... czytałem rozwiązania na forach i nic. Dopiero po przeczytaniu Twojego tutorial i postępowaniu wg. Twoich zaleceń wszystko zadziałało tak jak powinno!
  Rewelacja, naprawdę wykonałeś świetną pracę za co bardzo Ci dziękuje!

 • Gość
  Andrzej sobota, 24 listopad 2012

  witam serdecznie
  w XAMP Control Panel po kiknięciu na start Apache zapala się zielona ramka i za chwilę gaśnie, MySql jest ok, co może być powodem
  pozdrawiam
  andrzej

 • Sławomir Pieszczek
  Sławomir Pieszczek poniedziałek, 26 listopad 2012

  Andrzej, najczęściej dzieje się tak, kiedy jest zajęty port 80 i włączony Skype!
  1. Wyłącz Skype,
  2. Uruchom Apache
  3. Dopiero po uruchomieniu Apache, włącz ponownie Skype.

 • Gość
  Jarek niedziela, 30 wrzesień 2012

  Witam!W trakcie instalacji Joomla i konfiguracji baz danych po wpisaniu wszystkich danych otrzymuję komunikat: Nie udało się nawiązanie połączenia z bazą danych. Instalator zwrócił następującą wartość: JLIB_DATABASE_ERROR_CONNECT_DATABASE
  oczywiście nie mozna przejść dalej

 • Sławomir Pieszczek
  Sławomir Pieszczek wtorek, 02 październik 2012

  Jarku,
  Najwyraźniej podajesz niewłaściwe dane do bazy danych (nazwa bazy, użytkownik/administrator bazy i hasło), lub serwer bazy danych nie działa. Lub masz wybraną opcję Mysqli zamiast MySQL ;-)
  P.S.
  Daj znać, czy udało się Tobie rozwiązać ten problem!

 • Gość
  Waldek niedziela, 30 wrzesień 2012

  Doszedłem do kroku 4 i nie mogę przejść dalej. Podczas instalacji nie ma żadnego komunikatu.

 • Sławomir Pieszczek
  Sławomir Pieszczek wtorek, 02 październik 2012

  Waldku,
  Spróbuj po prostu odświeżyć stronę, lub kliknij przycisk Dalej.
  Szczerze mówiąc nie wiem co jest nie tak. Ja nie miałem takiej sytuacji ;-)
  Może ktoś maił do czynienia z tym problemem i go rozwiązał? Piszcie pod tym komentarzem!

Zostaw komentarz

Gość
Gość poniedziałek, 17 grudzień 2018

Najnowsze komentarze

Czy jest jakaś możliwość, żeby zmienić układ top-bar i tej linii, w której jest logo? Tam niby są flexibloki ale nie można zmienić ich szerokości, a tego potrzebuję bardzo. Jak tego dokonać???

Joanna

Dziękuje za ten wpis joomla zawsze była dla mnie problematyczna :)

Informatyk

co robić? Zdjęcia wyświetlają się pionowo, jedno pod drugim. Żadna zmiana w opcjach, nic nie daje??? Pomożecie?

Sławomir
05.11.2018 w DJ Image Slider

Właśnie, powinien się pojawić … . Oczywiście skorzystam z rady i zapytam u źródeł. Jeśli dowiem się czegoś mądrego, podzielę się wiedzą, może komuś się przyda. Dziękuję, pozdrawiam, Andrzej

Andrzej
Andrzeju, jeżeli w Ustawieniach podstawowych w zakładce Narzędzia na stronie w polu Powrót do góry masz aktywny przycisk Włączone, to taki przycisk powinien pojawić się u Ciebie na stronie już po prze...