Joomla! 2.5 - instalacja i konfiguracja

CMS JoomlaZanim Twój serwis rozpocznie swoje życie w Internecie, proponuję abyś najpierw zainstalował, skonfigurował i przetestował wszystko na własnym komputerze. Nie martw się, nie będziesz musiał instalować żadnych dodatkowych programów w swoim systemie! Niemniej jednak będziesz potrzebował kilka niezbędnych technologii, aby móc ruszyć z miejsca.

Potrzebujesz serwera WWW, interpretera PHP oraz bazy danych MySQL. To wszystko (i trochę więcej) znajdziesz w pakiecie XAMPP (X[Cross-platform], Apache, MySQL, PHP, Perl), który będzie stanowił Twoje środowisko testowe.

W skład pakietu XAMPP w wersji 1.7.7 (najnowsza wersja w momencie pisania tego tekstu) wchodzi m.in. serwer WWW Apache w wersji 2.2.21, interpreter PHP w wersji 5.3.8 oraz baza MySQL w wersji 5.5.16.

Pomimo, że to co będziesz robić będzie widoczne w zasadzie tylko dla Ciebie, to rozwiązanie takie ma kilka bardzo istotnych zalet:

 • wydajność systemu – możesz przeznaczyć maksymalne zasoby systemu na działanie projektowanego serwisu. W przypadku zdalnej instalacji istnieją ograniczenia związane z przepustowością łącza, jakim dysponujesz Ty oraz serwer;
 • wygoda testowania – masz bezpośredni dostęp do plików projektowanego serwisu. Dokonane przez Ciebie zmiany, możesz testować bezpośrednio po ich wprowadzeniu;
 • tworzenie kopii zapasowych – możesz łatwiej i szybciej tworzyć kopie zapasowe projektowanego serwisu. Tworzenie kopii zapasowych na systemie zdalnym ogranicza się do samodzielnego skopiowania za pomocą klienta FTP, plików serwisu, oraz bazy danych za pomocą jakiegoś interfejsu administracyjnego;
 • mniejsze ryzyko unieruchomienia z powodu braku dostępu do serwera zdalnego, na którym znajduje się witryna;
 • możesz sprawdzić działanie zainstalowanych niezależnych rozszerzeń, przed zainstalowaniem ich na serwerze zdalnym;

Zanim pobierzesz niezbędne pliki instalacyjne CMS Joomla!, przygotuj swój komputer. Obiecałem, że nie będzie potrzeby niczego instalować i to prawda. Wszystkie programy będą działały bez ich instalowania.

Pakiet XAMPP

Najpierw pobierz i zapisz w dowolnej lokalizacji na dysku Twojego komputera, pakiet XAMPP: http://www.apachefriends.org/download.php?xampp-win32-1.7.7-VC9.zip. Pobrany plik rozpakuj. W folderze xampp-win32-1.7.7-VC9 znajdziesz folder xampp, który musisz przenieść bezpośrednio na któryś z dostępnych w systemie dysków lub jeżeli chcesz mieć wersję przenośną - na pendrive. Teraz folder xampp-win32-1.7.7-VC9 powinien być pusty – możesz go usunąć, nie będzie potrzebny.

To ważne, dlatego, że jeżeli tego nie zrobisz, to całość nie będzie działać!

Jeżeli wszystko zostało wykonane jak trzeba, to na wybranym przez Ciebie dysku (lub pendrive) musisz mieć folder o nazwie xampp. Rozwiązanie takie jest o tyle fajne, że możesz mieć ten folder na dysku przenośnym lub pendrive'ie i uruchamiać oraz testować swoje rozwiązania wszędzie gdzie możesz je podłączyć.

Przeniesienie folderu xampp

Teraz przydałby się programik, który będzie uruchamiał co trzeba – serwer WWW oraz bazę danych MySQL, wtedy kiedy będziesz potrzebować. Jak widzisz, niczego nie instalujesz – kopiujesz tylko pliki na dysk!

Jest taki fajny programik, tzw. starter XAMPP'a (XAMPP Launcher), dzięki któremu możesz uruchamiać poszczególne komponenty pakietu XAMPP. Programik pobierzesz klikając lub kopiując do paska adresu Twojej przeglądarki, link: http://downloads.sourceforge.net/portableapps/XAMPP_1.5.paf.exe?download.

Instalacja XAMPP LauncherInstalacja tego programiku, polega na skopiowaniu plików we wskazane w okienku instalatora miejsce. Ja aplikacje, które nie wymagają instalacji (tzw. portable) kopiuję do folderu: Dysk:\Portable. Jeżeli zainstalujesz podobnie jak ja, to w folderze Portable będziesz mieć folder XAMPP ze starterem pakietu XAMPP (plik XAMPPLauncher.exe). Utwórz sobie na pulpicie skrót do tego pliku, aby mieć do niego wygodny i szybki dostęp.

Kompletny pakiet instalacyjny Joomla 2.5!

Proces instalacji CMS Joomla jest stosunkowo łatwy - przyjazny dla użytkownika instalator, prowadzi Cię krok po kroku przez proces instalacji.

Zanim rozpoczniesz instalację CMS Joomla!, musisz najpierw pobrać z witryny projektu, pakiet instalacyjny. Aktualne wersje pakietów instalacyjnych znajdują się na stronie projektu www.joomla.org oraz na stronie Polskiego Centrum Joomla: www.joomla.pl. Obecnie dostępne, najnowsze wydanie kompletnego pakietu instalacyjnego jest w wersji 2.5.4. Możesz go pobrać pod adresem: http://joomlacode.org/gf/download/frsrelease/16914/73508/Joomla_2.5.4-Stable-Full_Package.zip

Pakiet z plikami instalacyjnymi dostępny jest najczęściej w postaci pojedynczego skompresowanego pliku (najczęściej w formacie zip, lub tar.gz). Utwórz w folderze: Dysk:\xampp\htdocs folder, w którym będziesz przechowywał swój testowy serwis, np. moja_strona_2-5

Rozpakuj pobrany wcześniej plik z pakietem instalacyjnym Joomla! (Joomla_2.5.4-Stable-Full_Package.zip). Zawartość rozpakowanego folderu Joomla_2.5.4-Stable-Full_Package, skopiuj do przygotowanego wcześniej folderu moja_strona_2-5 (Dysk:\xampp\htdocs\moja_strona_2-5).

Uruchom XAMPP Launcher'a i kliknij przycisk Start w sekcji Modules dla pozycji Apache i MySql. Jeżeli wszystko poszło jak trzeba, to obok napisu Apache i MySql pojawił się napis Running na zielonym tle:

Uruchomiony XAMPP Launcher

Teraz uruchom swoją przeglądarkę internetową i wpisz w pasku adresu: localhost. Ponieważ po raz pierwszy uruchamiasz XAMPP'a to prawdopodobnie zobaczysz najpierw ekran z wyborem języka.

xampp interface 01 small

Jeżeli klikniesz na link: Polski, to wówczas na Twoim ekranie pojawi się ekran podobny do tego poniżej :-)

Interface XAMPP

Jest to interface obsługi pakietu XAMPP: po lewej stronie masz menu z szeregiem linków do opcji zarządzania poszczególnymi modułami wchodzącymi w skład XAMPP'a.

Instalacja Joomla! 2.5

Krok 1. Wybór języka

Wpisz teraz w pasku adresu swojej przeglądarki: localhost/moja_strona_2-5. Jeżeli w folderze: Dysk:\xampp\htdocs\ masz utworzony folder moja_strona_2-5 i skopiowane do niego pliki instalacyjne Joomla!, to prawdopodobnie zobaczysz na ekranie pierwszy krok instalatora Joomla! zawierający listę wyboru dostępnych języków:

 Instalacja Joomla! 2.5 - krok 1: Wybór języka

Prawdopodobnie, system sam wykryje właściwy język i zaznaczy go na tej liście. Tobie nie pozostaje nic innego jak kliknąć przycisk Dalej.

Krok 2. Test środowiska

W kroku drugim (Test środowiska i przegląd ustawień), instalator sprawdza, czy prawidłowo skonfigurowane są wszystkie niezbędne ustawienia. Jeżeli któreś z ustawień jest sprzeczne z wymaganiami Joomla, instalator wyświetli odpowiedni komunikat czerwoną czcionką.

Ustawienia wyświetlone w ramce górnej (Ustawienia wymagane dla Joomla! 2.5.1 Stable ...) muszą być wyświetlone w kolorze zielonym!

W przypadku, kiedy którekolwiek z tych ustawień wyświetlone jest w kolorze czerwonym, nie będzie możliwe kontynuowanie instalacji, ponieważ niezbędne do funkcjonowania systemu opcje są nieprawidłowo skonfigurowane, lub jest ich brak.

Jeżeli któreś z ustawień w dolnej ramce (Ustawienia zalecane), wyświetlone jest w kolorze czerwonym, możesz kontynuować instalację, jednak mogą wystąpić w późniejszym działaniu serwisu jakieś problemy, np. wyświetlanie zbędnych komunikatów.

Instalacja Joomla! 2.5 - krok 2 Test środowiska i przegląd ustawień 

Prawdopodobnie w Twoim przypadku, podobnie jak u mnie, na czerwono wyświetlona jest opcja Wyświetlanie błędów oraz Buforowanie wyjścia.

Proponuję, zmienić te opcje. Nie jest to trudne, wystarczy, że otworzysz za pomocą systemowego notatnika plik php.ini, który znajduje się w lokalizacji: Dysk:\xampp\php\ i wyszukasz (po otwarciu pliku wciśnij CTRL+F) następujących wpisów:

 • output_buffering = 4096 i zamienisz na następujący: output_buffering = Off
  Jeżeli używasz jakiegoś innego edytora (osobiście używam Notepad++ w wersji portable), który np. wyświetla numery wierszy kodu i posiadasz dokładnie tą samą wersję pakietu XAMPP jak ja (xampp-win32-1.7.7-VC9), to możesz od razu odszukać wiersz 264.
 • display_errors = On i zamienisz na następujący:
  display_errors = Off
  Znajdziesz go w wierszu 533

Zapisz zmiany w pliku i zrestartuj serwer WWW (Apache). W tym celu możesz użyć okienka XAMPP Control Panel Application (XAMPP Launcher). Po prostu kliknij przycisk Stop znajdujący się obok napisu Apache, poczekaj chwilę, aż zniknie napis Running, następnie kliknij przycisk Start, aby uruchomić Apache'a. Jeżeli obok pozycji Apache pojawił się napis Running, to możesz już wrócić do okna przeglądarki i kliknąć w oknie instalatora Joomla! przycisk Spróbuj ponownie. Teraz powinno być już wszystko w porządku ;-)

 Instalacja Joomla! 2.5 - krok 2: Test środowiska i przegląd ustawień

Kliknij przycisk Dalej, aby przejść do kolejnego kroku instalatora Joomla!

Krok 3. Akceptacja licencji

Kolejny krok wymaga zaakceptowania zgody na warunki Powszechnej Licencji GNU/GPL.

Instalacja Joomla! 2.5 - Krok 3: Akceptacja licencji

Jeżeli teraz klikniesz przycisk Dalej, oznaczać to będzie, że akceptujesz warunki licencji i przechodzisz do kolejnego kroku!

Krok 4. Baza danych

Na tym etapie należy posiadać podstawowe informacje dotyczące bazy danych, z którą będzie współpracował projektowany serwis. W pakiecie XAMPP, domyślnie dostęp do bazy danych nie jest chroniony hasłem, więc nie musisz przygotowywać bazy w jakiś szczególny sposób. Domyślnie użytkownikiem o najwyższych uprawnieniach, który może praktycznie wszystko, jest użytkownik o nazwie root.

Pamiętaj tylko, że w środowisku produkcyjnym (witryna dostępna w Internecie) brak ochrony bazy danych jest niedopuszczalne! Na razie chcesz tylko sprawdzić jak wygląda proces instalacji i wstępnej konfiguracji CMS Joomla!

Wpisz w odpowiednie pola to co widzisz na rysunku poniżej.

Instalacja Joomla! 2.5 - Krok 4: Baza danych

 • w polu Typ bazy danych wybierz z rozwijalnej listy: MySQL;
 • w polu Nazwa serwera bazy danych wpisz: localhost;
 • w polu Nazwa użytkownika wpisz: root;
 • pole Hasło pozostaw puste;
 • w polu Nazwa bazy danych wpisz nazwę jaką chcesz, np. mojastrona-j25;

Pamiętaj, że instalując Joomla! na wykupionym przez Ciebie hostingu musisz znać takie parametry jak: nazwa serwera (domyślnie u większości usługodawców będzie to localhost), nazwa użytkownika z uprawnieniami administracyjnymi do bazy danych, jego hasło a także nazwę bazy.

W polu Przedrostek dla tabel bazy danych system proponuje losowo generowany przedrostek. Przedrostek ten będzie umieszczany na początku każdej tworzonej tabeli w bazie danych. Ja proponuję użyć swój własny, np.: j25_

Po co ten przedrostek? Przedrostek przydatny jest wówczas, gdy istnieje potrzeba uruchomienia kilku witryn z wykorzystaniem tej samej bazy. Czasami dostawca usług hostingowych udostępnia Tobie tylko jedną bazę danych. W takim przypadku, gdyby była potrzeba zainstalować kilka serwisów opartych na Joomla!, to dzięki różnym przedrostkom tabel dla różnych instalacji Joomla unikniesz błędów i konfliktów systemowych! Powiedzmy, że instalujesz serwis dla siebie i dla jakiegoś znajomego. Wówczas mógłbyś użyć dla siebie przedrostka tabel np. moja_ a dla kolegi kolega_.

UWAGA!

Pamiętaj, aby nie używać przedrostka bak_ Jest on używany do wyróżnienia tabel kopii archiwalnych generowanych przez system.

 • w polu Przetwarzanie starej bazy danych masz do wyboru dwie opcje, które umożliwiają utworzenie kopii istniejących w bazie tabel lub ich usunięcie. Ja zaznaczam opcję Usuń starsze wersje - i tak nic w tej bazie danych jeszcze nie ma ;-)

Po wpisaniu wszystkich danych kliknij przycisk Dalej.

Krok 5. Konfiguracja FTP

Kolejny krok instalatora Joomla pozwala na włączenie obsługi FTP. Jest to rozwiązanie „awaryjne”, po skonfigurowaniu, którego CMS będzie korzystał z technologii FTP na przykład podczas instalacji szablonów lub rozszerzeń. Opcje dostępne w tym kroku mogą przydać się wtedy, kiedy opcja Safe Mode w PHP jest włączona. Wtedy będziesz potrzebować użyć opcji FTP w PHP aby przesłać i obsługiwać pliki.

 Instalacja Joomla! 2.5 - Krok 5: Konfiguracja FTP

Najczęściej, kiedy serwer jest prawidłowo skonfigurowany, nie ma potrzeby zmiany tych ustawień. Przejdź więc jak najszybciej do kolejnego kroku - kliknij przycisk Dalej.

Krok 6. Główna konfiguracja witryny

Ten etap podzielony jest na trzy części:

 1. Ustawienia podstawowe - wpisz nazwę swojej witryny. Nazwa ta będzie widoczna w pasku tytułowymprzeglądarki, kiedy internauta odwiedzi Twoją witrynę, a także w kilku innych miejscach takich jak e-mail potwierdzający rejestrację użytkownika. Na razie możesz wpisać to samo co ja: Moja testowa strona Joomla! 2.5.

  Jeżeli klikniesz opcję: Ustawienia rozszerzone - dodatkowe, pod polem Nazwa witryny, będzie możliwe dodatkowo wpisanie streszczenia (opis) witryny i słów kluczowych po jakich chcesz, aby Twój serwis był rozpoznawany w wyszukiwarkach. Te dwie dodatkowe opcje wymagają wnikliwego przemyślenia, więc na razie nie musisz tam nic wpisywać. Zarówno nazwę witryny jak i streszczenie oraz słowa kluczowe będzie można zmienić kiedy tylko zechcesz - już po instalacji Joomla!

 2. W części drugiej tego kroku musisz podać swój adres e-mail, oraz hasło głównego administratora systemu. Zapamiętaj to hasło, ponieważ będziesz go używać do zalogowania się do panelu administracyjnego (zaplecza) swojej witryny! Dla celów testowych może to być jakiekolwiek hasło, ale kiedy wystawisz witrynę do publicznego wglądu nie stosuj hasła typu: 1234 lub admin ;-)
 3. W ostatniej części podstawowej konfiguracji musisz zadecydować, czy chcesz załadować przykładowe treści do swojego serwisu.
  Ponieważ chcesz się zapoznać z tym systemem, proponuję abyś kliknął przycisk Załaduj przykładowe dane. Dzięki temu zobaczysz jak wygląda cały serwis, poszczególne moduły, menu i artykuły wypełnione gotową treścią.

Instalacja Joomla! 2.5 - Krok 6: konfiguracja witryny

Krok 7. Zakończenie

Instalacja oraz wstępna konfiguracja serwisu kończy się komunikatem informującym o jej zakończeniu. Na ekranie zobaczysz wyraźną informację wyświetloną czerwoną czcionką dotyczącą konieczności usunięcia folderu instalacyjnego (installation) ze struktury katalogów serwisu. Jest to krok konieczny, ponieważ pozostawienie katalogu instalacyjnego powodowałoby niebezpieczeństwo, że ktoś niepowołany mógłby ponownie wywołać procedurę instalacyjną systemu i dokonać zmiany danych serwisu. Zresztą system nie pozwoli przejść Tobie dalej dopóki nie wykonasz polecenia. Kliknij przycisk Usuń folder instalacyjny lub usuń folder installation znajdujący się w lokalizacji: Dysk:\xampp\htdocs\moja_strona_2-5.

UWAGA! W strukturze katalogów Twojego instalowanego serwisu tworzony jest plik: configuration.php. Jeżeli będziesz chcieć powtórzyć instalację musisz usunąć ten plik i pozostawić folder installation. Po usunięciu pliku configuration.php i wpisaniu do przeglądarki ponownie: localhost/moja_strona_2-5, proces instalacji rozpocznie się od nowa :-)

Instalacja Joomla! 2.5 - Krok 7: Zakończenie

Po usunięciu folderu installation możesz zobaczyć jak wygląda Twój nowy serwis. W tym celu kliknij Przycisk Witryna a zobaczysz ekran podobny do pokazanego poniżej:

Wygląd serwisu po instalacji Joomla! 2.5

Panel administracyjny

OK, jeżeli już zapoznałeś się z nowoutworzoną witryną, pora zalogować się do zaplecza administracyjnego Joomla!. Możesz to zrobić klikając przycisk Zaplecze na ekranie z podsumowaniem instalacji. Pamiętaj jednak, że ten ekran nie pojawi się już więcej, więc musisz znać inną metodę ;-)

Aby móc zalogować się do panelu administracyjnego (zaplecza) musisz pamiętać, by do adresu serwisu dodać słowo administrator, w naszym przypadku: http://localhost/moja_strona_2-5/administrator/. W oknie logowania podaj w polu User Name, nazwę użytkownika (domyślnie admin) oraz w polu Password, hasło zdefiniowane podczas instalacji oraz kliknij przycisk Log in.

Okno logowania - Joomla! 2.5

Po prawidłowym logowaniu zobaczysz w przeglądarce panel administracyjny systemu Joomla! 2.5. Jak się przekonasz podczas korzystania, wygląda on i działa podobnie jak zwykła aplikacja desktopowa. Zapewne zauważysz, że obecnie masz do dyspozycji tylko wersję anglojęzyczną. Nie wszyscy znają język angielski w takim stopniu, aby bez problemów móc zarządzać swoją witryną, więc trzeba będzie zainstalować dodatkowe pakiety językowe.

Szczegółowy opis jak zainstalować pakiet języka polskiego dla Joomla! 2.5.4 i pakiet języka polskiego dla edytora Tiny MCE opisuję w kroku 1 DARMOWEGO kursu: Kurs Joomla! 2.5. Profesjonalny Serwis WWW w kilku krokach.

 

Chcesz otrzymywać powiadomienia o moich kolejnych wpisach lub projektach?
Wpisz swoje imię oraz adres e-mail a następnie kliknij "ZAPISZ MNIE"

Twoje imię:


Adres email:


Jak zdać egzamin?
Joomla! 2.5.4 - nowe wydanie!

Podobne wpisy

 

  By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://www.slawop.net/

  Najnowsze komentarze

  Gość - Studio Jak wybrać hosting dla Joomla!?
  13 wrzesień 2019
  Warto jeszcze dopisać punkt, żeby przy wyborze wybrać panel między DirectAdmin/cPanel. Niektóre hostingi mają swoje własne rozwiązania - czasami bardzo specyficzne, co niekoniecznie jest dobrą rzeczą
  Gość - Marek Szyfrowanie symetryczne a niesymetryczne
  09 czerwiec 2019
  "Klucz przekazany do publicznej wiadomości, nazywany jest kluczem publicznym lub jawnym. Może on być stosowany do szyfrowania lub deszyfrowania informacji otrzymanych od osoby, która go wygenerowała. ...
  Gość - Marek Tworzenie szablonów dla Joomla! Helix Ultimate
  10 maj 2019
  Witam, napotkałem problem pojawiający się przy zmianie kolorów tła czy czcionek oraz importowaniem ustawień. W pierwszym przypadku, po zmianie kolorów i ich zapisaniem, panel podglądu strony przeładow...
  Gość - Andy SSL i Joomla! w Smarthost
  03 styczeń 2019
  Dzięki, jak zwykle dobra robota! Warto dodać, że instalacja certyfikatu SSL nie zapewnia bezpieczeństwa transmisji danych. To jest możliwe po wdrożeniu polityki bezpieczeństwa w firmie. Co do SSL - to...
  Gość - Henryk Jak utworzyć menu poziome w szablonie protostar?
  02 styczeń 2019
  Robię punkt po punkcie i nie wyświetla się poziome menu Nie wiem gdzie tkwi błąd i co robię źle?Jeśli to możliwe to proszę o pomocps. posiadam książkę "Joomla! 3x" i tu również niema pomocy Pozdrawiam...