By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://www.slawop.net/

Video - Instalacja Joomla! 3.0.2 na własnym komputerze

Video - Instalacja Joomla! 3.0.2 na własnym komputerze

Około rok temu uruchomiłem ankietę: PDF czy VIDEO?, w której pytałem moich czytelników, jaka forma porad jest dla nich najodpowiedniejsza. Do dnia dzisiejszego w ankiecie wzięło udział ponad 400 osób. Wyniki tej ankiety nie dały jednoznacznej odpowiedzi, chodź osób, które oddały swój głos na PDF jest więcej - nieco powyżej 57%.

Komentarze pod tą ankietą, także nie wskazują jednoznacznie najbardziej przystępnej formy nauki ;-) Jedni twierdzą, że video jest lepsze, ponieważ łatwiej taki materiał przygotować, a dla uczącego się łatwiej zrozumieć, bo widać krok po kroku wykonanie jakiejś czynności.

Bardzo podoba mi się podsumowanie, które umieścił Luck:

wszystko jedno, byle było ZROZUMIAŁE ;-)

Długo przymierzałem się do utworzenia materiału video. Niestety doba ma tylko 24 godziny :-( Kilka dni temu poprosiłem mojego mistrza od video - Waldka Wdowiaka, aby przygotował mi jakieś proste intro do materiałów video. Po kilku poprawkach zaakceptowałem wstępną wersję i tym samym pozbawiłem się wymówki, że nie umieszczam żadnych materiałów, bo nie mam fajnego intro ;-)

Podłączyłem mikrofon, włączyłem co potrzeba i zabrałem się za nagrywanie. Postanowiłem na pierwszy rzut zrobić materiał pokazujący jak krok po kroku, na własnym komputerze zainstalować najnowszą wersję Joomla! 3.0.2.

Cały materiał video trwa blisko 40 minut!

Pokazuję w nim dokładnie krok po kroku:

  • skąd pobrać i jak skonfigurować i uruchomić swój serwer WWW Apache oraz serwer baz danych MySQL, które zawarte są w pakiecie XAMPP;
  • skąd pobrać i gdzie skopiować pakiet instalacyjny z najnowszą wersją Joomla! 3.0;
  • wszystkie etapy instalacji Joomla! 3.0;
  • jak sprawić, aby witryna oraz zaplecze (panel administracyjny) był w języku polskim;

Zresztą, nie ma co owijać w bawełnę! Zobacz przygotowany dla Ciebie materiał video: Video Kurs Joomla! 3.0

Linki użyte w materiale video:

Ponieważ, to jest mój pierwszy tego typu materiał video, zakładam, że znajdziesz w nim wiele niedoskonałości. Napisz proszę kilka słów w komentarzu pod tym wpisem, co mogę zrobić, aby przyszłe poradniki video były dla Ciebie lepsze!

Chcesz otrzymywać powiadomienia o moich kolejnych wpisach lub projektach?
Wpisz swoje imię oraz adres e-mail a następnie kliknij "ZAPISZ MNIE"

Twoje imię:


Adres email:


Magiczne numerki Joomla!
Przestań zbijać bąki i zacznij działać!

Podobne wpisy

 

Komentarze 46

Gość - Paweł w wtorek, 11 grudzień 2012 23:20

Bardzo fajna sprawa dla początkujących należy tylko wspomnieć (chyba że to przeoczyłem) że w nazwie folderu "naszej_strony_3.0" jak i w innych miejscach nie może być wolnego miejsca czyli tzw. SPACJI a powinien być "_" czyli tzw underline czy jak nazywają niektórzy dolna spacja.

Bardzo fajna sprawa dla początkujących :) należy tylko wspomnieć (chyba że to przeoczyłem) że w nazwie folderu "naszej_strony_3.0" jak i w innych miejscach nie może być wolnego miejsca czyli tzw. SPACJI :) a powinien być "_" czyli tzw underline czy jak nazywają niektórzy dolna spacja.
Sławomir Pieszczek (website) w środa, 12 grudzień 2012 10:34

DZIĘKI PAWEŁ ZA TWOJĄ UWAGĘ :-)
Faktycznie zapomniałem o tym wspomnieć;-)
Tak to jest jak człowiek pewne rzeczy uważa za pewnik i sądzi, że wszyscy o tym wiedzą ;-)

DZIĘKI PAWEŁ ZA TWOJĄ UWAGĘ :-) Faktycznie zapomniałem o tym wspomnieć;-) Tak to jest jak człowiek pewne rzeczy uważa za pewnik i sądzi, że wszyscy o tym wiedzą ;-)
Gość - Ania w środa, 12 grudzień 2012 11:21

Dziękuję za tak wartościową lekcję. Wszystko sobie opisałam i zrozumiałam.

Dziękuję za tak wartościową lekcję. Wszystko sobie opisałam i zrozumiałam.
Gość - es (website) w czwartek, 13 grudzień 2012 16:54

Czyli kolezanka z video zrobila najprosciej mowiac pdf'a. A ja nadal obstaje za wersja tekstowa

Czyli kolezanka z video zrobila najprosciej mowiac pdf'a. A ja nadal obstaje za wersja tekstowa :)
Gość - kurdesz w niedziela, 19 maj 2013 08:38

Hmm, pdf to nie tylko teksty, ale równie grafika. Generalnie to co da się wydrukować.

Hmm, pdf to nie tylko teksty, ale równie grafika. Generalnie to co da się wydrukować.
Gość - iziz w wtorek, 18 grudzień 2012 09:37

Kolega widzę fachowiec, a ja staram się czegoś nauczyć i nie ma w tym nic śmiesznego.

Kolega widzę fachowiec, a ja staram się czegoś nauczyć i nie ma w tym nic śmiesznego.
Gość - es w piątek, 21 grudzień 2012 02:43

A czy ja sie z kogos nasmiewam ?

A czy ja sie z kogos nasmiewam ?
Gość - es (website) w czwartek, 13 grudzień 2012 17:10

aha, i przydatne jest jak już przy videotutach jest w podpisie pod filmem albo w artykule na blogu podane wszystkie użyte linki, bo nie jest interesującym doświadczeniem wklepywanie i przełączanie między oknami adresu typu, np. http://slawop.net/blog?id=23232&article=3243223&subtopic=324234 itp. :P
nawet jeśli są przyjazne linki seo i zabezpieczenie przed sqlinjection to i tak nie chciał bym wklepywać linku do bierzącej podstrony http://www.slawop.net/video-instalacja-joomla-3-0-2-na-wlasnym-komputerze#comments.

aha, i przydatne jest jak już przy videotutach jest w podpisie pod filmem albo w artykule na blogu podane wszystkie użyte linki, bo nie jest interesującym doświadczeniem wklepywanie i przełączanie między oknami adresu typu, np. http://slawop.net/blog?id=23232&article=3243223&subtopic=324234 itp. :P nawet jeśli są przyjazne linki seo i zabezpieczenie przed sqlinjection to i tak nie chciał bym wklepywać linku do bierzącej podstrony http://www.slawop.net/video-instalacja-joomla-3-0-2-na-wlasnym-komputerze#comments.
Sławomir Pieszczek (website) w piątek, 14 grudzień 2012 17:41

Faktycznie! Następnym razem będę o tym pamiętał.
Zaraz postaram się umieścić linki zarówno w podpisie pod filmem jak i w artykule!

DZIĘKI ZA CENNĄ UWAGĘ es :-)

Faktycznie! Następnym razem będę o tym pamiętał. Zaraz postaram się umieścić linki zarówno w podpisie pod filmem jak i w artykule!DZIĘKI ZA CENNĄ UWAGĘ [b]es[/b] :-)
Gość - Jakub (website) w czwartek, 03 styczeń 2013 17:25

Bardzo dobry materiał.
Zadziałało według instrukcji.
Proszę o instrukcję jak to teraz wszystko ogarnąć , jak uruchomić na tym stronę firmową, bloga, sklep, forum oraz społecznościówkę. Jak zadbać o profesjonalny wygląd. I żeby było szybko łatwo i przyjemnie.
Dziękuję za szkolonko pozdrawiam Jakub.

Bardzo dobry materiał. Zadziałało według instrukcji. Proszę o instrukcję jak to teraz wszystko ogarnąć , jak uruchomić na tym stronę firmową, bloga, sklep, forum oraz społecznościówkę. Jak zadbać o profesjonalny wygląd. I żeby było szybko łatwo i przyjemnie. Dziękuję za szkolonko pozdrawiam Jakub.
Sławomir Pieszczek (website) w czwartek, 03 styczeń 2013 22:57

O rany! Takie wymagania? ;-)
Kurs Joomla! 3.x jest dopiero w trakcie realizacji, a jego finalna wersja będzie ukończona dopiero po wydaniu wersji 3.5.
Obecnie Joomla! 3.0 jest wydawana w tzw. krótkoterminowym cyklu wydawniczym, aż do wydania Joomla! 3.5. No i na razie nie znajdziesz oszałamiającej ilości dodatków do Joomla! 3.0 :-(

Jeżeli planujesz postawić tak rozbudowany serwis, to albo postaw na Joomla! 2.5, albo poczekaj na Joomla! 3.5 (wiosna 2014) ;-)

Pozdrawiam :-)

O rany! Takie wymagania? ;-) Kurs Joomla! 3.x jest dopiero w trakcie realizacji, a jego finalna wersja będzie ukończona dopiero po wydaniu wersji 3.5. Obecnie Joomla! 3.0 jest wydawana w tzw. krótkoterminowym cyklu wydawniczym, aż do wydania Joomla! 3.5. No i na razie nie znajdziesz oszałamiającej ilości dodatków do Joomla! 3.0 :-(Jeżeli planujesz postawić tak rozbudowany serwis, to albo postaw na Joomla! 2.5, albo poczekaj na Joomla! 3.5 (wiosna 2014) ;-)Pozdrawiam :-)
Gość - Kasia w środa, 09 styczeń 2013 00:52

Dzięki za instrukcję. Bardzo przejrzysta i w ogóle super. Mam tylko mały problem. Gdzieś zapodział mi się php.ini. Jest php.ini-development i php.ini-produktion. No i nie wiem co mam z tym fantem zrobić, bo nie chcę żeby potem coś nie działało

Dzięki za instrukcję. Bardzo przejrzysta i w ogóle super. Mam tylko mały problem. Gdzieś zapodział mi się php.ini. Jest php.ini-development i php.ini-produktion. No i nie wiem co mam z tym fantem zrobić, bo nie chcę żeby potem coś nie działało :(
Gość - Kasia w środa, 09 styczeń 2013 00:53

Aha, jestem zupełnym laikiem

Aha, jestem zupełnym laikiem
Gość - Kasia w środa, 09 styczeń 2013 01:32

Znalazłam

Znalazłam :)
Gość - Kasia w wtorek, 15 styczeń 2013 00:04

Witam,
napotkałam kolejny problem. Po naciśnięciu przycisku INSTALUJ pojawia się pasek postępu ale nic się nie dzieje, tak jakby nic nie było instalowane. Proszę o radę.

Witam, napotkałam kolejny problem. Po naciśnięciu przycisku INSTALUJ pojawia się pasek postępu ale nic się nie dzieje, tak jakby nic nie było instalowane. Proszę o radę.
Sławomir Pieszczek (website) w wtorek, 15 styczeń 2013 12:28

Kasia, zerknij na komentarze w artykule: Joomla! 2.5 - instalacja i konfiguracja (http://www.slawop.net/joomla-2-5-instalacja-i-konfiguracja)
Pozdrawiam :-)

Kasia, zerknij na komentarze w artykule: [b]Joomla! 2.5 - instalacja i konfiguracja[/b] (www.slawop.net/joomla-2-5-instalacja-i-konfiguracja) Pozdrawiam :-)
Gość - Kasia w poniedziałek, 21 styczeń 2013 21:03

Bardzo dziękuję za odpowiedź, ale niestety nic czego się doczytałam nie pomogło. Skype wyłączony, dwa kroki ze zmianami w adresie wypróbowane, zmiana na display_errors = On nie przynosi ŻADNEGO komunikatu, wypróbowałam też zmianę nazwy bazy danych na typ moja_joomla, ale bez rezultatu. Może czegoś jeszcze się nie doczytałam. W każdym razie jeszcze raz dziękuję

Bardzo dziękuję za odpowiedź, ale niestety nic czego się doczytałam nie pomogło. Skype wyłączony, dwa kroki ze zmianami w adresie wypróbowane, zmiana na display_errors = On nie przynosi ŻADNEGO komunikatu, wypróbowałam też zmianę nazwy bazy danych na typ moja_joomla, ale bez rezultatu. Może czegoś jeszcze się nie doczytałam. W każdym razie jeszcze raz dziękuję :)
Gość - Artur w poniedziałek, 17 luty 2014 21:03

Witam!
Mam ten sam problem. Kasia rozwiązałaś go?

Witam! Mam ten sam problem. Kasia rozwiązałaś go?
Gość - George (website) w czwartek, 28 luty 2013 19:56

Witaj Sławku.
Wszystko jest w porządku.
Nie lubię xampa, bo to strata czasu.
Mam pytanie. Mam joomla 1.5.16 , czy da się go zaktualizowac bez problemów do trójki.
Pzdr
George

Witaj Sławku. Wszystko jest w porządku. Nie lubię xampa, bo to strata czasu. Mam pytanie. Mam joomla 1.5.16 , czy da się go zaktualizowac bez problemów do trójki. Pzdr George
Sławomir Pieszczek (website) w piątek, 01 marzec 2013 08:17

George, przejście z 1.5 do 3.x to nie aktualizacja a migracja ;-)
Osobiście nie próbowałem migrować serwisu o dwa numerki!
Podczas migracji musisz pamiętać o kilku sprawach:
- wykonanie kopii zapasowej bieżącego serwisu
- sprawdzenie, czy obecnie zainstalowane dodatkowe rozszerzenia mają swoje odpowiedniki do wersji do której migrujesz serwis
- przeprowadzenie migracji serwisu (polecam komponent JUpgrade)
- testowanie serwisu i sprawdzenie, czy wszystko działa jak należy w nowej wersji
- instalacja i konfiguracja dodatkowych rozszerzeń

Jeżeli chodzi o rozszerzenia. Tutaj musisz się przygotować na konfigurację od zera! Ja na przykład przenosiłem serwis w którym było wiele galerii zdjęć. Wszystkie galerie tworzyłem od nowa :-(

P.S.
Sugeruję abyś jak najszybciej zaktualizował swój serwis do 1.5.26!

George, przejście z 1.5 do 3.x to nie aktualizacja a migracja ;-) Osobiście nie próbowałem migrować serwisu o dwa numerki! Podczas migracji musisz pamiętać o kilku sprawach: - wykonanie kopii zapasowej bieżącego serwisu - sprawdzenie, czy obecnie zainstalowane dodatkowe rozszerzenia mają swoje odpowiedniki do wersji do której migrujesz serwis - przeprowadzenie migracji serwisu (polecam komponent JUpgrade) - testowanie serwisu i sprawdzenie, czy wszystko działa jak należy w nowej wersji - instalacja i konfiguracja dodatkowych rozszerzeńJeżeli chodzi o rozszerzenia. Tutaj musisz się przygotować na konfigurację od zera! Ja na przykład przenosiłem serwis w którym było wiele galerii zdjęć. Wszystkie galerie tworzyłem od nowa :-(P.S. Sugeruję abyś jak najszybciej zaktualizował swój serwis do 1.5.26!
Gość
czwartek, 06 sierpień 2020

Zdjęcie captcha