LiteSpeed i Redis - mega szybka strona w Joomla!

joomla_litespeed_redis_00

Szybkość wczytywania witryny, oprócz oczywistego zadowolenia użytkowników ma także realny wpływ na miejsce w wynikach wyszukiwania Google. Wyższa pozycja w wynikach wyszukiwania, to większa liczba odwiedzających witrynę i często większa ilość klientów dla Twojej firmy. Podobno większość witryn, które nie są optymalizowane pod kątem wydajności, podczas ładowania na urządzeniach mobilnych traci połowę odwiedzających!

Warto zatem inwestować w rozwiązania zwiększające wydajność witryny i szybkość jej wczytywania. Dlatego firmy hostingowe, którym zależy na świadczeniu usług, na jak największym poziomie, inwestują zarówno w sprzęt, jak i oprogramowanie. Od niedawna w Smarthost pojawiła się oferta usług hostingowych opartych na LiteSpeed, Redis i dyskach NVMe

Postanowiłem sprawdzić, czy zastosowanie tych technologii pozwoli zwiększyć wydajność moich witryn. 

Co to jest LiteSpeed? 

​To komercyjne oprogramowanie serwera WWW. Jest to alternatywa dla serwera Apache, na którym działa obecnie większość stron internetowych. 

LiteSpeed zdobywa coraz większą popularność ze względu na doskonałą wydajność i skalowalność stron internetowych znajdujących się na serwerze. Ma to szczególne znaczenia dla rozbudowanych witryn opartych na systemach zarządzania treścią, takich, jak Joomla! 

Większość informacji, jakie można znaleźć w internecie przedstawia to rozwiązanie, jako bardziej wydajne i lepsze dla witryn, które mają wiele odwiedzin.

Co to jest Redis? 

​To nowoczesny magazyn danych NoSQL dostępny na licencji BSD. Używany może być jako baza danych oraz pamięć podręczna. Dzięki ulokowaniu danych w pamięci RAM wyróżnia się niesamowitą szybkością i wysoką dostępnością do zawartości. 

Jak włączyć serwer Redis na serwerze Smarthost?

​Zaloguj się do cPanelu swojego konta hostingowego, a następnie w sekcji OPROGRAMOWANIE kliknij odnośnik Redis Server.

​W oknie Redis Server by Smarthost, kliknij przycisk Start.  

​Uruchomienie serwera Redis trwa niecałą minutę. Po tym czasie kliknij przycisk Odśwież, aby zobaczyć dane dostępowe do serwera.

​Po chwili zobaczysz okno z podstawowymi danymi dostępowymi, które potrzebne będą do konfiguracji pamięci podręcznej i obsługi sesji witryny opartej na Joomla! Możesz także w tym miejscu zresetować lub zatrzymać serwer Redis.

Jak skonfigurować Joomla! do obsługi serwera Redis?

​Zaloguj się do zaplecza swojej witryny, a następnie w menu System kliknij pozycję Konfiguracja globalna. W sekcji Pamięć podręczna w polu Obsługa pamięci podręcznej wybierz z listy pozycję Redis.

​W polu Serwer Redis wklej ścieżkę do Twojego serwera Redis (pole Socket), następnie w polu Port serwera Redis wpisz numer portu serwera Redis. W polu Uwierzytelnianie do serwera Redis wklej Hasło do serwera Redis.

​Podobne czynności wykonaj dla konfiguracji sesji. 

Testy szybkość i wydajność witryny

​Testy przeprowadziłem na dwóch swoich witrynach, które znajdują się na serwerze Smarthost - pakiet hostingowy: smart-www-pro. Obie witryny były niedawno optymalizowane, ale byłem ciekaw, czy uda mi się osiągnąć jeszcze większą wydajność ;-)

Chciałem szybko sprawdzić, jakie wyniki osiągnie witryna zaraz po skopiowaniu jej na nowy serwer oparty na LiteSpeed, Redis i dyskach NVMe. Wykorzystałem cztery narzędzia: PageSpeed Insights, Test My Site with Google, GTmetrix, Pingdom Website Speed Tools

Witryna 1

PageSpeed Insights

​Na komputery:

​Na komórki:

Wpisz swój tekst tu...

Wpisz swój tekst tu...

Wpisz swój tekst tu...

Na komputery: 

Na komórki: 

Widać sporą różnicę, zwłaszcza podczas wyświetlania strony na urządzeniach mobilnych. Pierwsze wyrendowane treści witryny na obecnym serwerze pojawiają się po 3,6 sekundach, natomiast na serwerze LiteSpeed już po 1,3 sekundy! Główna zawartość strony na obecnym serwerze pojawia się po 5,1 sekundach, natomiast na serwerze LiteSpeed po 3,4 sekundach.

 W przypadku wyświetlania strony na komputerach wynik 97 do 99 może nie jest znaczny, ale i w tym przypadku pierwsze wyrendowane treści pokazują się ponad 2,5 razy szybciej.

Test My Site with Google 

Obecny serwer: 

Litespeed + Redis 

GTmetrix 

Obecny serwer: 

 Litespeed + Redis:

​W tym przypadku, pomimo, że pełny czas ładowania witryny na serwerze testowym był o 0,1 sekundy dłuższy, to zarówno parametr PageSpeed Score, jak i YSlow Score jest zdecydowanie wyższy.

 Pingdom Website Speed Tools

Obecny serwer 

  Litespeed + Redis:

​Tutaj także widać wzrost wydajności witryny na serwerze LiteSpeed + Redis. Wydajność witryny jest większa o 5 punków, natomiast szybkość ładowania witryny większa o 0,29 sekundy.

Witryna 2 

PageSpeed Insights

Na komputery: 

Na komórki: 

Wpisz swój tekst tu...

Na komputery: 

Na komórki: 

Podobnie, jak w przypadku pierwszej testowanej witryny, największą różnicę można zauważyć podczas testów wyświetlania witryny na smartfonach. Pierwsze wyrendowane treści witryny na obecnym serwerze pojawiają się po 2 sekundach, natomiast na serwerze LiteSpeed po 1,7 sekundy! Główna zawartość strony na obecnym serwerze pojawia się po 3,6 sekundach, natomiast na serwerze LiteSpeed po 2,8 sekundach.

W przypadku wyświetlania strony na komputerach udało mi się poprawić wynik o jeden punkt procentowy. Pierwsze wyrendowane treści pokazuję się w takim samym czasie: 0,5 sekundy, ale główna zawartość strony na serwerze testowym otwiera się o 0,2 sekundy szybciej.  

Test My Site with Google 

Obecny serwer: 

Litespeed + Redis 

GTmetrix 

Obecny serwer: 

 Litespeed + Redis:

W tym teście, strona umieszczona na serwerze testowym ładuje się o 0,6 sekundy szybciej. Witryna osiągnęła wyższy paremetr PageSpeed Score, ale parametr YSlow Score pozostał niezmieniony.

 Pingdom Website Speed Tools

Obecny serwer 

  Litespeed + Redis:

​W tym przypadku ogólna wydajność witryny jest mniejsza o 3 punkty, ale witryna ładuje się znacznie szybciej - 1,77 s. na obecnym serwerze, 0,8 s. na serwerze testowym.

Wnioski 

​Trudno jednoznacznie odpowiedzieć, czy zmiana konta hostingowego na LiteSpeed + Redis i przeniesienie do nich swoich witryn, będzie automatycznie powodowała zwiększenie ich wydajności. Niemniej jednak obecnie, dla mnie wygląda to dosyć obiecująco.

Wydaje mi się, że w przypadku witryn, które nie były do tej pory optymalizowane, jest duża szansa, że po przeniesieniu ich na nowe serwery znacznie zwiększy się ich wydajność. W ofercie Smarthost, najtańszy pakiet hostingowy - Premium-ls-minioparty na LiteSpeed, Redis i dyskach NVMe to koszt 170,97 zł za roczny abonament. 

Każdy pakiet można przetestować przez okres 14 dni. Zachęcam do testowania!

Chcesz otrzymywać powiadomienia o moich kolejnych wpisach lub projektach?

Hosting a zarządzanie witryną
Akeeba Backup. Jak przenieść Joomla! na serwer Sma...

Podobne wpisy

 

  By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://www.slawop.net/

  Najnowsze komentarze

  Gość - Studio Jak wybrać hosting dla Joomla!?
  13 wrzesień 2019
  Warto jeszcze dopisać punkt, żeby przy wyborze wybrać panel między DirectAdmin/cPanel. Niektóre hostingi mają swoje własne rozwiązania - czasami bardzo specyficzne, co niekoniecznie jest dobrą rzeczą
  Gość - Marek Szyfrowanie symetryczne a niesymetryczne
  09 czerwiec 2019
  "Klucz przekazany do publicznej wiadomości, nazywany jest kluczem publicznym lub jawnym. Może on być stosowany do szyfrowania lub deszyfrowania informacji otrzymanych od osoby, która go wygenerowała. ...
  Gość - Marek Tworzenie szablonów dla Joomla! Helix Ultimate
  10 maj 2019
  Witam, napotkałem problem pojawiający się przy zmianie kolorów tła czy czcionek oraz importowaniem ustawień. W pierwszym przypadku, po zmianie kolorów i ich zapisaniem, panel podglądu strony przeładow...
  Gość - Andy SSL i Joomla! w Smarthost
  03 styczeń 2019
  Dzięki, jak zwykle dobra robota! Warto dodać, że instalacja certyfikatu SSL nie zapewnia bezpieczeństwa transmisji danych. To jest możliwe po wdrożeniu polityki bezpieczeństwa w firmie. Co do SSL - to...
  Gość - Henryk Jak utworzyć menu poziome w szablonie protostar?
  02 styczeń 2019
  Robię punkt po punkcie i nie wyświetla się poziome menu Nie wiem gdzie tkwi błąd i co robię źle?Jeśli to możliwe to proszę o pomocps. posiadam książkę "Joomla! 3x" i tu również niema pomocy Pozdrawiam...