Przyszłość WWW

przyszłość WWWW zasadzie jakieś 20 lat temu nie było jeszcze Internetu. Ciekawe czy strony tworzone przez nas teraz będą miały rację bytu za 20 lat. Jak będą wyglądać profesjonalne strony w przyszłości?

O kurcze! A myślałem, że działania twórcze mam już za sobą ;-) A tu masz ci los – trzeba znowu być twórczym i wyobrazić sobie coś co nie mam pojęcia czy będzie tak, czy też inaczej :-)
No cóż, spróbuję!

Wydaje mi się, że strony tworzone przez nas za 20 lat na pewno będą miały rację bytu, ale jako narzędzie dydaktyczne służące pedagogom. Będą mogli oni pokazać jak wyglądały „stare” strony tworzone dawno temu i jakie one były ubogie, ponieważ sieć i technologia jeszcze nie była tak rozwinięta :-)

Jak w przyszłości będzie wyglądać profesjonalna strona? No to puszczam wodze fantazji :-)

Moim zdaniem strony będziemy otwierać za pomocą głosu a hiperłącza będziemy pokazywać wzrokiem i otwierać za pomocą głosu lub np. mrugnięcia okiem (np. podwójne mrugnięcie powoduje otwarcie hiperłącza). Na pewno sieć będzie w stanie obsługiwać różnego rodzaju multimedia wysokiej jakości, tak, więc będzie możliwe odtwarzanie obrazu nawet w trójwymiarze. Wyobrażam sobie strony wyświetlane za pomocą hologramu. Jak fajnie będzie oglądnąć sobie towar z każdej strony w sklepie internetowym!
Oczywiście czaty przy użyciu czegoś co teraz jest Skypem będą wyglądały tak, jakbym był z rozmówcą w tym samym pokoju i siedział na tej samej kanapie na przykład! Oczywiście będzie to możliwe również za pomocą technologii holograficznej.

Obecnie coraz więcej różnego rodzaju urządzeń jest podłączonych do Internetu - komórki, telewizory, różnego rodzaju odtwarzacze, lodówki, itp itd. Użytkownicy coraz więcej danych przesyłają za ich pomocą. Kiedy Internet raczkował, nikt nie spodziewał się jak bardzo rozrośnie się ta sieć. Jak wiadomo, aby komputery mogły się ze sobą komunikować niezbędny jest tzw. adres IP, który zapisany jest w postaci 32 bitowej liczby. Ilość tych adresów jest ograniczona i wynosi 4,2 miliarda. Wydaje się, że to sporo, jednak okazuje się, że sieć rozrasta się tak szybko, że niektórzy szacują, że w 2011 roku wyczerpie się pula dostępnych adresów. Aby dowiedzieć się, ile jeszcze wolnych adresów pozostało, zerknij na statystyki poniżej, które odświeżane na bieżąco (www.potaroo.net/tools/ipv4/):

Co wtedy? Czy nastąpi załamanie rozwoju Internetu? Okazuje się, że nie jeżeli już to nie od razu ;-) Pule adresów rozdziela organizacja Internet Assigned Numbers Authority (IANA), która z kolei rozdysponowuje je dalej pomiędzy pięć organizacji regionalnych, z których każda odpowiada za inną część globu. Każda z nich przydziela pule adresów lokalnym rejestratorom internetowym. Okazuje się, że wiele organizacji i instytucji posiada spore "zapasy" adresów IP. Podejrzewam, że za jakiś czas może  zacząć się spory ruch w handlu wolnymi adresami IP. Tak, czy siak 32 bitowe adresy kiedyś się skończą! Rozwiązaniem tego problemu zajęto się już jakiś czas temu (w latach 90-tych), tworząc 128 bitowy adres IP (IPv6). Ilość możliwych do zaadresowania urządzeń przekracza moje wyobrażenie liczb ;-) - jedynka z 36 zerami (sekstylion)! Na jakiś czas powinno wystarczyć ;-)

Niestety IPv6 nie jest kompatybilny z IPv4! Obecnie ok. 1% całego ruchu w Internecie generowany jest przez pakiety IPv6. Powód tkwi w dostawcach internetu, którzy w większości nie oferują klientom możliwości korzystania z IPv6. Problem tkwi także w sprzęcie - trzeba będzie wymienić na taki, który obsługuje zarówno IPv4 jak i IPv6. Założenia UE są takie, że do 2012 ponad połowa użytkowników Internetu powinna korzystać z IPv6. W Polsce powstał projekt Inżynieria Internetu Przyszłości (www.iip.net.pl), którego celem jest opracowanie procedur przejścia na nowy protokół.

Na pewno Internet przyszłości będzie musiał posiadać potężną przepustowość łączy. Już dzisiaj oglądamy za pomocą Internetu filmy w jakości Full HD. Już dzisiaj istnieją sieci, takie jak Grid, (powstała na potrzeby prac prowadzonych nad uruchomieniem Wielkiego Zderzacza Hadronów), których przepustowość wynosi 10Gb/s! Zapewne najbogatsze ośrodki akademickie i wojsko posiada już obecnie sieci 100Gb/s lub więcej ;-)

 

Uważasz, że artykuł był ciekawy i chcesz otrzymywać powiadomienia o moich kolejnych wpisach lub projektach?
Wpisz swoje imię oraz adres e-mail a następnie kliknij "ZAPISZ MNIE"

Twoje imię:


Adres email:


 


Polecam w HELIONIE:

Literatura o podobnej tematyce:

 

Hosting - jaki transfer?
XAMPP

Podobne wpisy

 

Komentarze 14

Gość - kamila w środa, 29 czerwiec 2011 03:23

Lodówki podłączone do internetu? Moja właśnie surfuje, już ściagneła 100MB sałaty na półke, wymienia sie też mailami z zamrażarką :P

Lodówki podłączone do internetu? :D Moja właśnie surfuje, już ściagneła 100MB sałaty na półke, wymienia sie też mailami z zamrażarką :P
Gość - helena (website) w wtorek, 14 grudzień 2010 11:23

20 lat temu to mogło nie być WWW, a nie Internetu. To nie są równoznaczne terminy.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Historia_Internetu

20 lat temu to mogło nie być WWW, a nie Internetu. To nie są równoznaczne terminy. http://pl.wikipedia.org/wiki/Historia_Internetu
Gość - Sławomir Pieszczek (website) w wtorek, 14 grudzień 2010 12:11

Oczywiście, że nie są to równoznaczne terminy :-)
Napisałem "w zasadzie" nie było Internetu, ponieważ uważam,że tak na prawdę Internet "dla mas" na świecie dostępny jest od ponad 20 lat ;-)

Oczywiście, że nie są to równoznaczne terminy :-) Napisałem "w zasadzie" nie było Internetu, ponieważ uważam,że tak na prawdę Internet "dla mas" na świecie dostępny jest od ponad 20 lat ;-)
Gość - Łuczak Sylwester (website) w poniedziałek, 23 maj 2011 13:32

"(...)Hiperłącza otwierane mrugnięciem oka(...)" Moim zdaniem nie koniecznie. Z pewnością swoisty interfejs użytkownika zostanie rozbudowany.

Już teraz na prima aprilis firma Google zafundowała na przedsmak przyszłości.

http://gmail.com/motion

Na stronie możemy zobaczyć jak można sterować pocztą Gmail za pomocą ruchów ciała. Ale czy jest to wygodne? Czy wygodniej otworzyć e-mail klikając w jego tytuł czy robiąc trzy przysiady, 10 pompek i kombo skomplikowanych ruchów rękoma.

Tutaj oczywiście przesadzam, ale wydaje mi się, że kliknięcie jest o wiele łatwiejsze

"(...)Hiperłącza otwierane mrugnięciem oka(...)" Moim zdaniem nie koniecznie. Z pewnością swoisty interfejs użytkownika zostanie rozbudowany.Już teraz na prima aprilis firma Google zafundowała na przedsmak przyszłości.http://gmail.com/motionNa stronie możemy zobaczyć jak można sterować pocztą Gmail za pomocą ruchów ciała. Ale czy jest to wygodne? Czy wygodniej otworzyć e-mail klikając w jego tytuł czy robiąc trzy przysiady, 10 pompek i kombo skomplikowanych ruchów rękoma.Tutaj oczywiście przesadzam, ale wydaje mi się, że kliknięcie jest o wiele łatwiejsze ;)
Gość - Sławomir Pieszczek (website) w poniedziałek, 23 maj 2011 23:11

No tak Sylwek, Ty urodziłeś się już z myszką w ręku i wydaje się Tobie to jak najbardziej naturalne i łatwe.

Osobiście sądzę, że mrugnięcie byłoby łatwiejsze ;-)

P.S.
Dzięki za link do filmiku. Faktycznie niezłe wygibasy należałoby wykonywać aby cokolwiek zrobić.
Ja bardziej sądzę, że będzie interface wykorzystujący myśli

No tak Sylwek, Ty urodziłeś się już z myszką w ręku i wydaje się Tobie to jak najbardziej naturalne i łatwe.Osobiście sądzę, że mrugnięcie byłoby łatwiejsze ;-)P.S. Dzięki za link do filmiku. Faktycznie niezłe wygibasy należałoby wykonywać aby cokolwiek zrobić. Ja bardziej sądzę, że będzie interface wykorzystujący myśli
Gość
niedziela, 17 listopad 2019

Zdjęcie captcha

Najnowsze komentarze

Gość - Studio Jak wybrać hosting dla Joomla!?
13 wrzesień 2019
Warto jeszcze dopisać punkt, żeby przy wyborze wybrać panel między DirectAdmin/cPanel. Niektóre hostingi mają swoje własne rozwiązania - czasami bardzo specyficzne, co niekoniecznie jest dobrą rzeczą
Gość - Marek Szyfrowanie symetryczne a niesymetryczne
09 czerwiec 2019
"Klucz przekazany do publicznej wiadomości, nazywany jest kluczem publicznym lub jawnym. Może on być stosowany do szyfrowania lub deszyfrowania informacji otrzymanych od osoby, która go wygenerowała. ...
Gość - Marek Tworzenie szablonów dla Joomla! Helix Ultimate
10 maj 2019
Witam, napotkałem problem pojawiający się przy zmianie kolorów tła czy czcionek oraz importowaniem ustawień. W pierwszym przypadku, po zmianie kolorów i ich zapisaniem, panel podglądu strony przeładow...
Gość - Andy SSL i Joomla! w Smarthost
03 styczeń 2019
Dzięki, jak zwykle dobra robota! Warto dodać, że instalacja certyfikatu SSL nie zapewnia bezpieczeństwa transmisji danych. To jest możliwe po wdrożeniu polityki bezpieczeństwa w firmie. Co do SSL - to...
Gość - Henryk Jak utworzyć menu poziome w szablonie protostar?
02 styczeń 2019
Robię punkt po punkcie i nie wyświetla się poziome menu Nie wiem gdzie tkwi błąd i co robię źle?Jeśli to możliwe to proszę o pomocps. posiadam książkę "Joomla! 3x" i tu również niema pomocy Pozdrawiam...