A A A

Instalacja Joomla! 3.0.3 na home.pl

przez w Webdesign
 • Przeczytano: 72506
 • 36 komentarze
 • Drukuj
72506
Instalacja Joomla! 3.0.3 na home.pl

Wybór hostingu dla Twojego serwisu, to ważna kwestia, którą musisz przemyśleć na spokojnie. Wybierając firmę hostingową, pamiętaj o tym, że powinna spełniać zarówno obecne wymagania Twojego serwisu, jak i przyszłe.

Jeżeli zamierzasz rozwijać się i rozbudowywać swój serwis, wybierz taką firmę, która będzie w stanie zapewnić Tobie możliwość przejścia na bardziej rozbudowaną wersję konta, na przykład z większą liczbą baz danych, czy kont FTP.

O tym, czym się kierować w wyborze firmy hostingowej dla serwisów opartych na Joomla!, przeczytasz w moim artykule: Hosting dla Joomla! Jak wybrać?

Niezależnie od Twojego wyboru, działania jakie musisz podjąć, aby zainstalować swój serwis Jooma! 3.0 na serwerze firmy hostingowej, są bardzo podobne. Ja pokażę Tobie, jakie czynności musisz wykonać aby zainstalować swój serwis na hosting firmy Home.pl.

Co będzie potrzebne?

 • Kompletny pakiet instalacyjny Joomla! 3.0.3, który możesz pobrać z witryny projektu www.joomla.org lub na stronie Polskiego Centrum Joomla: www.joomla.pl. Najnowsze (w dniu pisania tego tekstu) wydanie kompletnego pakietu instalacyjnego w wersji 3.0.3, możesz pobrać pod adresem: http://joomlacode.org/gf/download/frsrelease/17965/78414/Joomla_3.0.3-Stable-Full_Package.zip. Pakiet z plikami instalacyjnymi dostępny jest najczęściej w postaci pojedynczego skompresowanego pliku (najczęściej w formacie zip);
 • Klient FTP -polecam doskonały FileZilla, który możesz pobrać w wersji portable (nie wymaga instalacji) pod adresem: http://portableapps.com/apps/internet/filezilla_portable. Program jest rozpowszechniany na licencji GPL, więc możesz korzystać z niego bez żadnych ograniczeń całkowicie za darmo :-)
 • Nazwa użytkownika i hasło do panelu administracyjnego Twojego hostingu;
 • Nazwa użytkownika i hasło do serwera FTP firmy hostingowej;
 • Nazwa bazy danych i użytkownik oraz hasło dostępu do tej bazy danych;

Jeżeli nie posiadasz jeszcze danych dotyczących bazy danych, to się nie martw, zrobimy co należy później - krok po kroku.

Konfiguracja programu FileZilla

Jeżeli nie posiadasz programu FileZilla, to możesz go pobrać wpisując do paska adresu Twojej przeglądarki poniższy adres: http://portableapps.com/apps/internet/filezilla_portable

Po uruchomieniu programu możesz użyć opcji Szybkie łączenie, która przydaje się, kiedy potrzebujesz połączyć się ze swoim serwerem FTP korzystając np. z komputera poza domem u znajomego, w szkole lub na uczelni. Pamiętaj wówczas, aby po zakończeniu połączenia wyczyścić historię połączeń.

Opcja Szybkie łaczenie w programie FileZilla

Jeżeli chcesz mieć na stałe wpisane dane logowania do serwera wybierz z menu: Plik pozycję Menadżer stron, lub kliknij ikonkę Otwórz Menadżera Stron, domyślnie znajdującą się pod menu. Możesz także użyć skrótu klawiaturowego: CTRL+S.

Ikona Otwórz Menadżera Stron w programie FileZilla

Pozycja Menadżer Stron w menu Plik programu FileZilla

W oknie Menadżer stron kliknij przycisk Nowy adres i wpisz nazwę, którą będziesz identyfikował właśnie z tym serwerem, np.: FTP-Home.pl

W polu Serwer wpisz adres serwera FTP. W przypadku Home.pl nazwa tworzona jest z nazwy konta i nazwy firmy, np.: jakasnazwa.home.pl

Z listy Protokół wybierz Ftp – protokół transferu plików, natomiast w pozycji Szyfrowanie wybierz Użyj zwykłego FTP. Z listy Typ logowania wybierz pozycję Normalna. W polu Użytkownik wpisz nazwę użytkownika uprawnionego do logowania się do serwera. W przypadku Home.pl nazwa jest taka sama jak nazwa konta, chyba, że sam utworzyłeś nowego użytkownika, który będzie miał uprawnienia do FTP.

Po wpisaniu wszystkich niezbędnych danych kliknij przycisk Połącz.

Konfiguracja danych logowania do serwera FTP w programie FileZilla

Jeżeli wszystkie podane przez Ciebie dane są prawidłowe program powinien zalogować się do Twojego serwera FTP i po prawej stronie powinieneś zobaczyć foldery i pliki na serwerze.

Kopiowanie plików z komputera na hosting

Rozpakuj pobrany wcześniej plik z pakietem instalacyjnym Joomla! (Joomla_3.0.3-Stable-Full_Package.zip).

Okno programu FileZilla podzielone jest na klika mniejszych, ale nie czas teraz na dokładne omawianie funkcji oraz poszczególnych okienek programu. Generalnie najczęściej po prawej stronie widzisz zawartość serwera FTP a po lewej masz do dyspozycji wygląd z zawartością Twojego komputera.

Wybierz po lewej stronie folder, w którym obecnie znajdują się pliki z instalatorem Joomla! W naszym przypadku:
Joomla_3.0.3-Stable-Full_Package.

Zaznacz wszystkie pliki w tym folderze (CTRL+A), następnie kliknij prawym klawiszem myszy i wybierz opcję Wyślij lub przeciągnij myszką z jednego okna do drugiego. W zależności od szybkości łącza internetowego, jakim dysponujesz po kilku lub kilkudziesięciu minutach wszystkie pliki powinny być skopiowane.

Utworzenie bazy danych na hostingu

Utworzenie bazy danych może wyglądać różnie na różnych hostingach. W przypadku Home.pl  nie możesz dowolnie definiować nazwy bazy. Nazwy baz tworzone są na podstawie nazwy konta na Home.pl. Jeżeli  utworzyłeś konto o nazwie jakasnazwa, to pierwsza baza danych zostanie utworzona pod nazwą jakasnazwa. Kolejne bazy będą tworzone poprzez dodanie do nazwy kolejnych numerów, np.: jakasnazwa1, jakasnazwa2 itd. lub jakasnazwa_0001, jakasnazwa_0002 itd.

Ok, zaloguj się do swojego panelu administracyjnego na hostingu. W przypadku Home.pl po zalogowaniu się wybierz opcję Dodaj bazę SQL.

Tworzenie nowej bazy danych w panelu administracyjnym usługi hostingowej firmy home.pl

Wprowadź dwa razy hasło do nowoutworzonej bazy danych. Dobrym pomysłem jest w polu Opis bazy danych wpisać krótki opis, do czego ta baza służy. Być może nie planujesz obecnie tworzyć kolejnych serwisów opartych na Joomla! lub innych współpracujących z bazami danych, ale jeżeli w przyszłości stwierdzisz, że chciałbyś posiadać kolejne serwisy, będziesz musiał utworzyć dla nich kolejne bazy danych. Po jakimś czasie może się okazać, że masz powiedzmy 10 serwisów i bazy danych o nazwach: jakasnazwa, jakasnazwa0001, … jakasnazwa0010. Czy będziesz pamiętać, która baza współpracuje z którym serwisem? ;-)

Tworzenie nowej bazy w home.pl 

Zakładam, że masz już utworzoną swoją bazę danych. Dostęp do niej może wyglądać różnie na różnych hostingach, natomiast w przypadku Home.pl wygląda tak: https://jakasnazwa.home.pl/sql. Oczywiście zamiast jakasnazwa musisz wpisać swoją nazwę konta na Home.pl.

Spróbuj teraz zalogować się do swojej bazy danych na Twoim hostingu. Przeglądarka powinna wyświetlić monit o wpisanie nazwy użytkownika i hasła dostępu do bazy danych. Wpisz prawidłowe dane. Jeżeli korzystasz z hostingu Home.pl powinieneś zobaczyć ekran podobny to tego pokazanego poniżej: 

Panel administracyjny bazy danych

Na razie baza jest pusta, więc nie ma tutaj nic ciekawego ;-) Możesz zamknąć to okno.

Konfiguracja domeny

Zaloguj się do panelu administracyjnego dla swojej domeny. W przypadku Home.pl po zalogowaniu się wybierz opcję Konfiguruj.

Panel administracyjny domeny w firmie home.pl

Zaznacz pole: Przypisz domenę do usługi w home.pl, następnie w polu Nazwa usługi wpisz nazwę pod jaką logujesz się do swojego hostingu, natomiast w polu: Hasło do usługi... wpisz hasło jakim posługujesz się do zalogowania na swoim hostingu.

Teraz w sekcji Przekierowanie ruchu w domenie zaznacz pole Włącz przekierowanie na podkatalog bez separacji serwisu, natomiast w polu Przekierowanie ruchu (IP/host/URL/katalog) wpisz nazwę katalogu, do którego skopiowane zostały pliki instalacyjne Joomla!

Konfiguracja domeny w home.pl 

Na koniec kliknij przycisk Zapisz, a następnie wyloguj się z panelu administracyjnego Twojej domeny. 

Instalacja Joomla! 3.0.3

Krok 1. Konfiguracja witryny

Wpisz teraz w pasku adresu swojej przeglądarki adres swojej domeny, np. www.moj_serwis_joomla_3.pl.
Jeżeli na ekranie pojawi się komunikat podobny do pokazanego poniżej, oznacza to, że obecnie używana wersja interpretera PHP na Twoim hostingu jest niższa niż wymagana przez Joomla! 3.0.3

Komunikat informujący że obecnie używana wersja interpretera PHP na Twoim hostingu jest niższa niż wymagana przez Joomla! 3.0 

Nie martw się, usługodawca umożliwia zdecydowanie o tym, jakiej wersji interpretera PHP chcesz używać. Co trzeba zrobić?

Zaloguj się do swojego serwera FTP za pomocą programu FileZilla, następnie zmień nazwę pliku: htaccess.txt na .htaccess (pamiętaj o kropce przed nazwą!).

Plik ten znajduje się w folderze głównym swojego serwisu. W przypadku aplikacji FileZilla, wystarczy, że klikniesz prawym klawiszem myszy na tym pliku i z menu podręcznego wybierzesz pozycję Zmień nazwę.

 Zmiana nazwy pliku htaccess.txt

Zmiana nazwy powoduje włączenie obsługi htaccess.

Plik ten jest odpowiednio skonfigurowany pod kątem bezpieczeństwa dla systemów budowanych w oparciu o Joomla!, ale to Ty musisz zdecydować o jego użyciu.

Teraz wyedytuj ten plik. Kliknij prawym klawiszem myszy i z menu podręcznego wybierz pozycję Podgląd/Edycja. Na samym końcu tego pliku  dodaj następujący kod:

:Location *.php
Use php54

Zapisz plik, zamknij edytor i przejdź do programu FileZilla. Prawdopodobnie zobaczysz komunikat podobny do pokazanego poniżej:

Okno Plik został zmieniony wyświetlone w programie FileZilla 

Kliknij przycisk Tak, a następnie odśwież w przeglądarce adres swojej domeny. Jeżeli wszystkie dotychczasowe czynności zostały wykonane prawidłowo, to prawdopodobnie zobaczysz na ekranie pierwszy krok instalatora Joomla!

Pierwszy krok instalatora Joomla! 3.0.3 

Na tym etapie musisz zadecydować o kilku kwestiach:

 1. Nazwa witryny. Nazwa ta będzie widoczna w pasku tytułowym przeglądarki, kiedy internauta odwiedzi Twoją witrynę, a także w kilku innych miejscach takich jak e-mail potwierdzający rejestrację użytkownika. Na razie możesz wpisać to samo, co ja, np.: Mój testowy serwis Joomla! 3.0.
 2. Opis witryny. Pod polem Nazwa witryny, możesz dodatkowo wpisać streszczenie (opis) witryny. Staraj się, aby opis zawierał maksymalnie 20 słów. Opcja ta wymaga wnikliwego przemyślenia, więc na razie nie musisz tam nic wpisywać. Zarówno nazwę witryny jak i streszczenie będzie można zmienić kiedy tylko zechcesz - już po instalacji Joomla!
 3. Email administratora. Wpisz adres e-mail głównego administratora swojego serwisu.
 4. Nazwa administratora. W poprzednich wersjach Joomla!, domyślną nazwą administratora zawsze był: admin. Zmiana nazwy głównego administratora możliwa była dopiero po zainstalowaniu systemu. Obecnie już na etapie instalacji możesz zadecydować, jaka ma być nazwa głównego administratora.
 5. Hasło administratora i Powtórz hasło administratora. Ustal hasło i zapamiętaj je, ponieważ będziesz go używać do zalogowania się do panelu administracyjnego (zaplecza) swojej witryny! Dla celów testowych może to być jakiekolwiek hasło, ale kiedy wystawisz witrynę do publicznego wglądu nie stosuj hasła typu: 1234 lub admin ;-).
 6. Witryna wyłączona. Możesz zadecydować, czy Twój serwis ma być wyłączony, dopóki nie zostanie przez Ciebie zainstalowany i skonfigurowany, czy też włączony.

Wypełnienie pół w kroku 1 instalatora Joomla! 3.0.3

Teraz kliknij niebieski przycisk Dalej, aby przejść do kolejnego kroku instalacji.

Krok 2. Konfiguracja bazy danych

Na tym etapie należy posiadać podstawowe informacje dotyczące bazy danych, z którą będzie współpracował projektowany serwis. Wpisz w odpowiednie pola to, co widzisz na rysunku poniżej.

Wypełnienie pół kroku 2 instalatora Joomla! 3.0.3 

 • w polu Typ bazy danych wybierz z rozwijalnej listy: MySQL;
 • w polu Nazwa serwera bazy danych wpisz: localhost;
 • w polu Nazwa użytkownika wpisz nazwę użytkownika bazy danych. W przypadku konta na home.pl, to nazwa Twojego konta (hostingu): jakas_nazwa;
 • w polu Hasło wpisz hasło, jakie utworzone zostało przez Ciebie dla bazy danych (patrz punkt: Utworzenie bazy danych na hostingu);
 • w polu Nazwa bazy danych wpisz nazwę bazy jaka została przez Ciebie utworzona w punkcie: Utworzenie bazy danych na hostingu: jakas_nazwa;
 • w polu Przedrostek dla tabel bazy danych system proponuje losowo generowany przedrostek. Przedrostek ten będzie umieszczany na początku każdej tworzonej tabeli w bazie danych. Możesz użyć swojego własnego, np.: j30_
 • w polu Przetwarzanie starej bazy danych masz do wyboru dwie opcje, które umożliwiają utworzenie kopii istniejących w bazie tabel lub ich usunięcie. Kliknij przycisk Usuń starsze wersje - i tak nic w tej bazie danych jeszcze nie ma ;-)

Po wpisaniu wszystkich danych kliknij przycisk Dalej.

Krok 3. Przegląd

W ostatnim kroku masz do dyspozycji sześć sekcji:

 • Finalizacja. W tej sekcji musisz zadecydować, czy chcesz załadować przykładowe treści do swojego serwisu. Ponieważ chcesz się zapoznać z tym systemem, proponuję abyś kliknął opcję Poznaj Joomla - dane przykładowe w języku angielskim (GB). Dzięki temu zobaczysz jak wygląda cały serwis, poszczególne moduły, menu i artykuły wypełnione gotową treścią.
 • Przegląd. Możesz zadecydować, czy system ma wysłać na podany przez Ciebie adres e-mail, informacje z ustawieniami konfiguracyjnymi.
 • Główna konfiguracja. W tej sekcji widzisz podsumowanie Twoich ustawień wprowadzonych w kroku pierwszym.
 • Konfiguracja bazy danych. W tej sekcji widzisz podsumowanie Twoich ustawień wprowadzonych w kroku drugim.
 • Test środowiska i przegląd ustawień. Tutaj sprawdź, czy prawidłowo skonfigurowane są wszystkie niezbędne ustawienia. Jeżeli któreś z ustawień jest sprzeczne z wymaganiami Joomla, instalator wyświetli odpowiedni komunikat na czerwonym tle. Ustawienia wyświetlone w tej sekcji muszą być wyświetlone w kolorze zielonym! W przypadku, kiedy którekolwiek z tych ustawień wyświetlone jest w kolorze czerwonym, nie będzie możliwe kontynuowanie instalacji, ponieważ niezbędne do funkcjonowania systemu opcje są nieprawidłowo skonfigurowane, lub jest ich brak.
 • Ustawienia zalecane. Jeżeli któreś z ustawień w tej sekcji, wyświetlone jest na pomarańczowym tle, możesz kontynuować instalację, jednak mogą wystąpić w późniejszym działaniu serwisu jakieś problemy, np. wyświetlanie zbędnych komunikatów.

Krok 3 instalatora Joomla! 3.0.3 - sekcje Finalizacja i Przegląd

Krok 3 instalatora Joomla! 3.0.3 - sekcje: Główna konfiguracja, Konfiguracja bazy danych, Test środowiska i przegląd ustawień, Ustawienia zalecane

Być może w Twoim przypadku, podobnie jak u mnie, na pomarańczowym tle, wyświetlona jest opcja Wyświetlanie błędów.
Proponuję, zmienić tę opcję. Nie jest to trudne, wystarczy, że utworzysz plik tekstowy o nazwie: php.ini, a następnie za pomocą zwykłego notatnika wpiszesz:

display_errors = Off

Zapisz zmiany w tym pliku, a następnie prześlij go za pomocą klienta FTP (Filezilla) do folderu, w którym znajdują się pliki Twojego serwisu.

Teraz możesz już wrócić do okna przeglądarki i kliknąć w oknie instalatora Joomla! przycisk Cofnij, a następnie przycisk Dalej.  Jeżeli jest już wszystko w porządku, to kliknij przycisk Instalacja. Na ekranie zobaczysz pasek postępu informujący o procesie instalacji:

Pasek postępu informujący o procesie instalacji Joomla! 3.0.3

Instalacja oraz wstępna konfiguracja serwisu kończy się komunikatem informującym o jej zakończeniu.

Pod komunikatem informującym o pomyślnym zakończeniu instalacji Joomla! 3.0.3, zobaczysz wyraźną informację dotyczącą konieczności usunięcia folderu instalacyjnego (installation) ze struktury katalogów serwisu. Jest to krok konieczny, ponieważ pozostawienie katalogu instalacyjnego powodowałoby niebezpieczeństwo, że ktoś niepowołany mógłby ponownie wywołać procedurę instalacyjną systemu i dokonać zmiany danych serwisu. Zresztą system nie pozwoli przejść Tobie dalej dopóki nie wykonasz polecenia. Kliknij przycisk Usuń folder instalacyjny lub usuń folder installation za pomocą programu FileZilla.

Usuwanie folderu instalacyjnego

Po usunięciu folderu installation możesz zobaczyć jak wygląda Twój nowy serwis. W tym celu kliknij Przycisk Witryna a zobaczysz ekran podobny do pokazanego poniżej:

Strona główna nowozainstalowanego serwisu Joomla! 3.0.3 

Panel administracyjny

Masz już zainstalowany swój serwis oparty na Joomla! 3.0.3

Zaloguj się teraz do zaplecza administracyjnego Joomla!. Możesz to zrobić klikając przycisk Zaplecze na ekranie z podsumowaniem instalacji. Pamiętaj jednak, że ten ekran nie pojawi się już więcej, więc musisz znać inną metodę ;-)

Aby móc zalogować się do panelu administracyjnego (zaplecza) musisz pamiętać, by do adresu serwisu dodać słowo administrator.
W oknie logowania podaj w polu User Name, nazwę użytkownika oraz w polu Password, hasło zdefiniowane podczas instalacji oraz kliknij przycisk Log in.

Formularz logowania Joomla! 3.0.3

Po prawidłowym logowaniu zobaczysz w przeglądarce panel administracyjny systemu Joomla! 3.0.3. Jak się przekonasz podczas korzystania, wygląda on i działa podobnie jak zwykła aplikacja desktopowa. Zapewne zauważysz, że obecnie masz do dyspozycji tylko wersję anglojęzyczną. Nie wszyscy znają język angielski w takim stopniu, aby bez problemów móc zarządzać swoją witryną, więc trzeba będzie zainstalować dodatkowe pakiety językowe.

Zaplecze (panel administracyjny) Joomla! 3.0.3

Teraz kliknij w sekcji QUICK ICONS, link: Language Manager, następnie w oknie: Language Manager: Installed Languages, kliknij przycisk Install Language.

Instalacja pakietów języka polskiego dla Joomla! 3.0.3

Na liście języków, kliknij pole wyboru obok pozycji Polish, następnie kliknij przycisk Install.

Instalacja polskich pakietów językowych dla Joomla! 3.0.3

Jeżeli wszystko przebiegło bez problemów, zobaczysz komunikat informujący o poprawnym zainstalowaniu pakietów języka polskiego:

Komunikat informujący o prawidłowym zaintstalowaniu plików językowych

Kliknij w menu Extensions pozycję Language Manager, następnie w oknie Language Manager: Installed Languages, kliknij ikonkę z gwiazdką przy pozycji Polish (PL). Od teraz domyślnym językiem witryny jest język polski :-)

Ustawienie języka polskiego, jako domyślnego języka witryny

Kliknij link Installed - Administrator, i w podobny sposób ustaw język polski, jako domyślny dla zaplecza Twojego serwisu.

Ustawienie języka polskiego, jako domyślnego języka zaplecza

Od teraz domyślnym językiem zaplecza Twojego serwisu jest język polski :-)

Kliknij logo Joomla! Znajdujące się w lewym górnym rogu okna, aby przejść do pulpitu zaplecza Twojego serwisu.

Zaplecze Joomla! 3.0.3 w języku polskim 

Pamiętaj, że wersja Joomla! 3.0.3, opublikowana jest w cyklu wsparcia standardowego (Standard Term Support - STS), co skutkować będzie potrzebą aktualizowania serwisu co sześć miesięcy do wersji 3.1, aż do wydania 3.5! Zatem, zanim pojawi się wersja 3.5, która będzie opublikowana w cyklu wsparcia długoterminowego (Long Term Support - LTS), możesz dokładnie poznać Joomla! 2.5, dla której wsparcie planowane jest aż do wiosny 2014 roku.

 

 

Chcesz otrzymywać powiadomienia o moich kolejnych wpisach lub projektach?
Wpisz swoje imię oraz adres e-mail a następnie kliknij "ZAPISZ MNIE"

Twoje imię:


Adres email:


Oceń ten wpis:

Nauczyciel przedmiotów informatycznych w szkole ponadgimnazjalnej.


Pierwszy Certyfikowany Administrator Joomla! w Polsce.


Autor książek i e-booków na temat Joomla!. Autor bloga: www.slawop.net, w którym porusza zagadnienia związane z CMS Joomla! i wykorzystaniu go, jako fantastycznego narzędzia, które ułatwia innym tworzenie ich własnego miejsca w sieci.


Prowadzi własną firmę świadczącą usługi związane z tworzeniem oraz administrowaniem serwisów opartych o CMS Joomla!


Współorganizator Joomla! User Group Jawor


Uwielbia ekstremalnie szybką jazdę na rolkach! Fan rozwoju osobistego i ciągłych zmian :-)


I love Joomla! Why?


Because Joomla! is Doing Great Things with Great People :-)


And My favourite sentence:Don't Let Anybody Steal Your Dreams!


Komentarze

 • Gość
  Tomasz Idaszek środa, 18 lipiec 2018

  Witaj Sławomir.

  Stawiam www benefix.pl na szablonie ThemeExpert z komponentem QUIX themexpert.com/quix-pagebuilder QuickStart zrobiony w AkebaBackup. z Wersją php 7.0 Instalowałem go na serwerze w home.pl... który mam od 10 lat i zainstalował się poprawnie, www działa i jedną na nim postawiłem. Zarejestrowałem nowy serwer dla klienta w home.pl by zainstalować ten sam szablon ale podczas instalacji wywala pewne błędy z numerami bodajże 200 i 400.

  WWW się instaluje, ale przy logowaniu przeładowuje stronę ponownie do widoku logowania. Wygląda to jak odświeżenie www - dla jasności. Zmiana haseł przez bazę danych nic nie daje. Dzieje się to samo. Konsultant home.pl nic nie poradził. Zmienił jedynie serwer z Apache na Idea, podobno ma teraz identyczne ustawienia jak mój na których z szablonem wszystko gra. Ponownie zainstalowałem www z nową bazą danych i ze świeżych plików - dalej nie da się zalogować. Jakieś pomysły co zrobić, żeby dostać się do zaplecza?

 • Sławomir Pieszczek
  Sławomir Pieszczek środa, 18 lipiec 2018

  Tomasz, nie napisałeś jakiej dokładnie wersji Joomla! dotyczy ten problem. Trudno powiedzieć co może być przyczyną, ale sprawdź czy problem został rozwiązany po wykonaniu którejś z poniższych czynności:

  • Usuń cache przeglądarki lub skorzystaj z innej
  • Sprawdż, czy w pliku configuration.php nie ma pustych linii, jeżeli są - usuń
  • Sprawdź, czy w pliku configuration.php do zmiennych przypisane są odpowiednie wartości zwłaszcza dla zmienych: $log_path i $tmp_path
  • Sprawdź, czy prefiks tabel w bazie danych jest taki sam, jak w pliku configuration.php w zmiennej: $dbprefix
  • nadpisz plik .htaccess
  • Sprawdź, czy dodatek Uwierzytelnianie - Joomla jest włączony. Wejdź do phpMyAdmin i sprawdź, czy w tabeli _extensions dla: plg_authentication_joomla w polu enabled jest: 1

  Pamiętaj, aby zanim zaczniesz eksperymentować z tymi poradami wcześniej wykonać kopię zapasową witryny, abyś mógł wrócić do obecnych ustawień ;-)

  Daj koniecznie znać, czy udało się Tobie rozwiązać problem!

  Pozdrawiam :-)

 • Gość
  Tomasz Idaszek czwartek, 19 lipiec 2018

  Miałem zainstalowaną www z tego samego quickstart na 11 letnim serwerze Home gdzie działała od początku poprawnie.

  Porównałem pliki configuration.php i w nowszym była owa wolna linijka o której wspomniałeś - została wykasowana.
  Zaś brakowało dwóch ostatnich więc zostały dodane:
  public $session_redis_persist = '1';
  public $session_redis_server_auth = '';

  Także w katalogu głównym, jeszcze przed folderami dodałem plik php.ini bo zapomniałem, że na starym serwerze utworzyłem go jakieś 5 lat temu. Zawiera on dwie linijki, ważne przy Joomla 3.X i serwerze APACHE START home.pl:
  magic_quotes_gpc=0

  display_error=0

  Także zostawiłem ważne, żeby nazwa htaccess.txt była zmieniona na .htaccess
  Co należy w pliku configuration.php zatwierdzić przez ustawienie TAK jako cyfra jeden w tej linijce:
  public $sef_rewrite = '1';

  W zasadzie to tyle.

  Kosmicznie wielkie dzięki bo potrzebowałem energii wsparcia kogoś z wiedzą.
  I mam nadzieję, że nasze komentarze ułatwią komuś: logowanie do Joomla 3 na serwerze home.pl
  Bo jak to z Home.. są z tym pewne problemy.

  Odpowiedz Anuluj
 • Sławomir Pieszczek
  Sławomir Pieszczek czwartek, 19 lipiec 2018

  Dziękuję Tomasz za szczegółowe wyjaśnienie rozwiązania problemu!
  Cieszę się, że mogłem zainspirować :-)

  Pozdrawiam :-)

 • Gość
  Tomasz poniedziałek, 28 sierpień 2017

  A gdyby jeszcze ktoś opisał jak zainstalować J3 w wersji wielojęzycznej na Home.pl.
  Niby nic specjalnego jednak po próbie odpalenia serwisu dostaję nieskończone przekierowanie na:
  /index.php/pl/index.php/pl/index.php/pl/index.php/pl/index.php/pl/index.php/pl/index.php/pl/index.php/pl/index.php/pl/index.php/pl/index.php/pl/index.php/pl/index.php/pl/index.php/pl/index.php/pl/index.php/pl/index.php/pl/index.php/pl/index.php/pl/index.php/pl
  Na "zwykłych" serwerach działa normalnie (np. na firmowych i domowych linuxach z Apache we wszystkich możliwych wersjach i z różnymi wersjami PHP).
  Jakieś pomysły?

 • Gość
  Tomasz środa, 05 lipiec 2017

  Poprawne grafiki do poprzedniego posta
  http://up.programosy.pl/foto/witryna-1.jpg
  http://up.programosy.pl/foto/witryna-2.jpg

 • Gość
  Tomasz środa, 05 lipiec 2017

  Witam. Wykonałem aktualizację joomla do 3.7.3
  Pojawia mi się aktualizacja języka. Zainstalowałem ją ( instalacja przebiegła poprawnie )
  Ale jak wejdę znów w aktualizację -> znajdź, znajduje tą "zainstalowaną" wersję.
  http://up.programosy.pl/view/witryna-2.jpg.html
  Lecz język witryny jest nadal w wersji 3.7.0
  http://up.programosy.pl/view/witryna-1.jpg.html

  O co tu chodzi ?

 • Gość
  Tomasz piątek, 11 wrzesień 2015

  Sławku artykuł super, jednak jestem laikiem i utknąłem na etapie konfiguracji baz danych podczas instalacji Jommla wyświetla mi się komunikat: Nie udało się nawiązanie połączenia z bazą danych. Instalator zwrócił następującą wartość: Could not connect to MySQL.
  Wszystko mam na home.pl.
  Wg mnie robię wszystko tak jak napisałeś, nazwa serwera danych localhost, nazwa użytkownika moja, hasło wprowadzam prawidłowe, ponieważ używając tych samych danych mogę się zalogować przez panel https://XXX.home.pl/sql... Teoretycznie przez home robiłem już autoinstalację, ale tam po zainstalowaniu wyświetla się informacja o dostępnej aktualizacji 3.4.4 jednak jak klikam aktualizuj to wyskakuje błąd, więc stwierdziłem, że lepiej chyba zainstalować Joomle od zera... Jakieś sugestie, wskazówki? Bo jestem już załamany :(

 • Gość
  Katarzyna środa, 23 wrzesień 2015

  Spróbuj może w polu nazwa użytkownika wpisać nazwę bazy danych zamiast nazwy użytkownika. U mnie zadziałało ;)

 • Sławomir Pieszczek
  Sławomir Pieszczek poniedziałek, 21 wrzesień 2015

  Tomasz,

  Nie ma co się załamywać! Na pewno coś przeoczyłeś. Na błędach więcej się nauczysz i na dłużej zapamiętasz ;-)
  Jeżeli wprowadzasz prawidłowe dane, to nie powinno być żadnych problemów z dostępem do bazy danych.
  Zrób zrzuty ekranów, opisz dokładnie co robisz i napisz do mnie maila. Może wówczas wspólnie coś wymyślimy ;-)
  Pozdrawiam :-)

 • Gość
  Rysiek czwartek, 19 luty 2015

  Gościu, jak już piszesz taki przewodnik to pisz dokładnie i po kolei. W pewnym momencie rozpoczynasz rozdział Konfiguracji Domeny a nie piszesz jak ją "założyć". Z twojego poradnika nie korzystają raczej osoby zakładające stronę po raz kolejny tylko nowicjusze. Więc tak na przyszłość jak już coś piszesz to opisuj to dokładnie.

 • Sławomir Pieszczek
  Sławomir Pieszczek środa, 25 luty 2015

  Rysiek,

  Dzięki za Twoje cenne sugestie!
  Może chciałbyś napisać kilka artykułów? Mam sporą listę pomysłów, ale brak czasu na realizację ich wszystkich :-(
  Będzie to także szansa, abym nauczył się od Ciebie dokładnego opisywania ;-)
  Acha, no i oczywiście mam nadzieję, że pomożesz w ramach wolontariatu?

  Pozdrawiam :-)

 • Gość
  Przemek czwartek, 29 styczeń 2015

  dwa razy krok po kroku tak jak napisałeś i ciągle nie mam problem, gdyż etap konfigoracji głównej trwa bez końca i nie przechodzi do etapu 2.
  Próbowałem na Operze i Chromie, czyściłem przeglądarki i nic.
  Jestem laikiem więc proszę o pomoc

 • Sławomir Pieszczek
  Sławomir Pieszczek poniedziałek, 02 luty 2015

  Przemek,

  A ustawiłeś opcję: "Włącz przekierowanie na podkatalog bez separacji serwisu"?
  Może jest jakiś problem z interpreterem PHP?
  Jaką wersję Joomla! instalujesz?

 • Gość
  Mariusz wtorek, 09 sierpień 2016

  Witam,
  a w który miejscu w panelu administracyjnym włącza się: "Włącz przekierowanie na podkatalog bez separacji serwisu".

 • Sławomir Pieszczek
  Sławomir Pieszczek środa, 10 sierpień 2016

  Mariusz, w panelu administracyjnym domeny na home.pl ;-)

 • Gość
  Wioletta wtorek, 25 listopad 2014

  Mam problem z joomla 3.2 , założyłam w Mediach podkatalog, jednakże zdjęcia trafiają do katalogu głównego czyli images. Mimo że wchodze do podkatalogu i robię wczytaj pliki one trafiają do głownego katalogu. czy coś jest zablokowane?

 • Sławomir Pieszczek
  Sławomir Pieszczek środa, 03 grudzień 2014

  Wioletto,
  Nie powinno być problemu z utworzeniem folderu za pomocą komponentu Media. Jeżeli utworzysz w nim podkatalkog i klikniesz go, aby go otworzyć, a następnie wczytasz jakiś plik, to plik ten powinien zostać wczytany do tego podkatalogu!
  Może masz nieprawidłowo ustawione uprawnienia do folderów?

  P.S.
  Zalecam aktualizację Joomla! do wersji 3.3.6 ;-)

 • Gość
  Adam poniedziałek, 01 wrzesień 2014

  Witam,
  usunąłem wcześniejsza wersję joomla z serweru i chciałem ponownie zainstalować wszystko i na drugim etapie wszystko się zatrzymało.
  Pojawia się błąd z połączeniem z bazą : Could not connect to MySQL
  Wszystko wpisuję poprawnie bo już wcześniej instalowałem joomla i wszystko chodziło a teraz nie wiem o co chodzi, macie może pomysł jak to naprawić?

 • Sławomir Pieszczek
  Sławomir Pieszczek poniedziałek, 01 wrzesień 2014

  Adam,

  Komunikat sugeruje, że niestety nie wpisujesz prawidłowych danych dotyczących bazy danych ;-)
  Być może jakaś literówka, czy coś!
  Sprawdź, czy podając te dane masz dostęp do bazy za pomocą np. phpMyAdmin.
  Pamiętaj, że nazwa użytkownika bazy danych i hasło do bazy danych, to nie to samo co login i hasło do zaplecza Joomla! ;-)

 • Gość
  Mati poniedziałek, 18 sierpień 2014

  Panie Sławku,
  Mam nietypowy problem. Gdy próbuje zapisać zmiany w module, dodatku itp. button zapisz/ zapisz i zamknij nie reaguje. Zamknij jest OK. Ma Pan jakiś pomysł jak z tym sobie poradzić?

 • Sławomir Pieszczek
  Sławomir Pieszczek poniedziałek, 18 sierpień 2014

  Mati,

  Przyczyn takiego stanu może być wiele.
  Czy sprawdzałeś, czy ten sam problem występuje podczas korzystania z innej przeglądarki?
  Czasami pomaga po prostu opróżnienie cache przeglądarki.
  Najczęściej to problem z obsługą skryptów JavaScript, jQuery, które są także implementowane w innych rozszerzeniach. Czy zanim wystąpił ten problem instalowałeś jakieś dodatkowe rozszerzenia? Jeżeli tak, to odinstaluj je i sprawdź ponownie, czy nadal ten problem występuje.
  Jeżeli masz serwis na serwerach firmy home.pl z przekierowaniem na podkatalog, to włącz opcję: "przekierowanie na podkatalog bez separacjki serwisu"

 • Gość
  Mati wtorek, 19 sierpień 2014

  Panie Sławku,
  Problemem tkwił w JavaScript. Poradziłem sobie z tym w dość prymitywny sposób, zastępując plik wysłany na serwer, plikiem zapożyczonym z "czystej" wersji Joomla!.
  Dzięki za pomoc. Pozdrawiam
  PS Książka Joomla! 2.5 Praktyczny kurs - najlepsza pozycja dla początkującego joomlaholika.

 • Gość
  Grzegorz środa, 13 sierpień 2014

  Proszę w katalogu ze stroną utworzyć plik .php53 oraz .user.ini z zawartością

  magic_quotes_gpc = Off

 • Gość
  Adam czwartek, 17 lipiec 2014

  Witam
  Chcę zainstalować wersję 3.3.1 na serwerze home ale po mimo stworzenia pliku php.ini i przesłania go na serwer oraz po Cofnij, a następnie przycisk Dalej. to i tak Wyświetlanie błędów jest włączone
  Co mogę zrobić
  Czy można to wyłączyć później po instalacji joomla

 • Sławomir Pieszczek
  Sławomir Pieszczek środa, 23 lipiec 2014

  Adam,
  Pamiętaj, że plik php.ini należy utworzyć w katalogu głównym hostingu, a nie w folderze, w którym znajduje się serwis Joomla! No chyba, że pliki Joomla! znajduję sią także w katalogu głownym ;-)

  Czy można to wyłączyć później po instalacji joomla

  Oczywiście, że tak, tyle tylko, że to jest potencjalne niebezpieczeństwo, że ktoś niepowołany zobaczy i wykorzysta w niecnym celu błędy w Twoim serwisie ;-)

 • Gość
  Konrad wtorek, 15 lipiec 2014

  Pozwolę sobie zamieścić małe wyjaśnienie
  W Krok 2. Konfiguracja bazy danych napisał Pan

  w polu Nazwa użytkownika wpisz nazwę użytkownika bazy danych. W przypadku konta na home.pl, to nazwa Twojego konta (hostingu): jakas_nazwa;


  W home pl jest tak że nazwa użytkownika to nazwa bazy danych a nie hostingu

  Odpowiedz Anuluj
 • Sławomir Pieszczek
  Sławomir Pieszczek wtorek, 15 lipiec 2014

  Konrad, dzięki za Twoje wyjaśnienie!
  Masz rację. Faktycznie teraz tek jest, że bazy danych mają nazwy składające się z cyfr.

  Pozdrawiam :-)

 • Gość
  hauermateusz środa, 02 lipiec 2014

  Ja nigdy problemów większych z auto instalatorem nie miałem, więc dlaczego by nie skorzystać z auto instalatora w pierwszej kolejności i mieć nieco więcej czasu ? u mnie problem był z działaniem - ale po włączeniu opcji 'bez separacji serwisu' oraz tem wpis w htaccess
  :Location /*.php
  Use php54
  :Location

  Chciałbym też dodać coś o rozszerzeniach - w tym wpisie pod moim nickiem znajdziecie dodatkowe rozszerzenia dla joomla celem jego usprawnienia oraz wygody użytkowania samego panelu admina, które warto znać.

 • Gość
  Piotr sobota, 22 marzec 2014

  Bardzo dobry materiał. Mam jednak pytań kilka:
  1. Dlaczego po instalacji Joomla i konfiguracji domeny nie wchodzi www.moja_domena.xx i wyświetla się komunikat 404 Not Found The request / was not found on this server.?
  2. Dlaczego nie mogę wejść na mój serwer pod adres http://nazwa_serwera.home.pl/joomla/">http://nazwa_serwera.home.pl/joomla/
  Pojawia się komunikat 403 Forbidden You don't have permission to access this document.
  Natomiast kiedy wchodzę na http://nazwa_serwera.home.pl mam dostęp do katalogów na serwerze i klikając w katalog joomla mam dostęp do mojej witryny.
  Bardzo proszę o pomoc.

 • Sławomir Pieszczek
  Sławomir Pieszczek wtorek, 25 marzec 2014

  Piotr,

  Dlaczego po instalacji Joomla i konfiguracji domeny nie wchodzi www.moja_domena.xx i wyświetla się komunikat 404 Not Found The request / was not found on this server.? - See more at: http://www.slawop.net/instalacja-joomla-3-0-3-na-home-pl#comment-637

  Czy w adresie: www.moja_domena.xx, xx oznacza katalog z serwisem Joomla? Jeżeli zainstalowałeś Joomla! w jakimś folderze na home.pl, to musisz jeszcze w konfiguracji domeny wybrać przekierowanie na ten katalog!

  Natomiast kiedy wchodzę na http://nazwa_serwera.home.pl mam dostęp do katalogów na serwerze i klikając w katalog joomla mam dostęp do mojej witryny

  Czy mam rozumieć, że wpisując w przeglądarce adres: http://nazwa_serwera.home.pl, widzisz pliki i foldery na serwerze?

  Piotrze, aby Ci pomóc muszę znać więcej szczegółów Twojego problemu! Napisz proszę do mnie korzystając z formularza kontaktowego: http://www.slawop.net/kontakt

  Pozdrawiam :-)

 • Gość
  Marc środa, 20 styczeń 2016

  Wczoraj trafiłem na to forum właśnie z objawami jak kolega Piotr tzn. po wejściu na www.mojadomena.pl błąd 404 a po wejściu na www.nazwaserwera.home.pl widok katalogów.
  Temat tak lamerski, że nikt w internecie takich rzeczy nie objaśnia a jak widzę po sobie - czasem trzeba. :D

  Na serwerze home.pl w katalogu głównym znajduje się katalog /public_html i to w nim a nie w katalogu głównym trzeba umieścić wszystko, co się ma odpalić po wpisaniu adresu w przeglądarce.
  Ponadto ustawiając przekierowanie ruchu w domenie na podkatalog też należy wpisać /podkatalog mimo, że na serwerze będzie on w lokalizacji /public_html/podkatalog.

  Co i jak jeszcze trzeba ustawić, to już spokojnie można znaleźć w necie np. na tym blogu, za który przy okazji dziękuję autorowi.

  Odpowiedz Anuluj
 • Sławomir Pieszczek
  Sławomir Pieszczek poniedziałek, 25 styczeń 2016

  Serdeczne dzięki Marc, za Twój komentarz i podpowiedzi :-)

 • Gość
  Sebastian środa, 05 marzec 2014

  witam, Twój poradnik bardzo mi pomógł w instalacji joomla 3.22 :D lecz mam mały problem nie mogę uruchomić spolszczenia zaplecza i strony. może masz jakieś propozycje jak to naprawić ?

 • Sławomir Pieszczek
  Sławomir Pieszczek wtorek, 11 marzec 2014

  Sebastian,

  Niestety nie bardzo mogę pomóc nie znając szczegółów Twoich problemów.
  Jeżeli chcesz, aby spróbował Ci pomóc, napisz trochę więcej szczegółów na temat Twojego problemu.

  Pozdrawiam :-)

 • Gość
  Dominik wtorek, 28 styczeń 2014

  Dziękuję:) Właśnie postawiłem Joomla 3.21 na home.pl dzięki temu artykułowi. Interfejs Joomla 3,21 ma trochę inny rozkład ale porady jak najbardziej te porady są aktualne!! Chociaż pliczek php.ini nie odznaczał opcji "Wyświetlanie błędów" jeżeli dobrze rozumiałem, ale to szczegół.
  Aplikacje "na 1 klik" w home.pl nie są przyjazne najnowszej Joomla 3.21 (instaluje się stara wersja chyba 3.01 i są problemy z aktualizacją) Dzięki Sławkowi można to zrobić "po Bożemu" i nauczyć się samemu "ogarniać temat".

  W wolnej chwili Sławku przydałoby się według mnie uaktualnić artykuły co do dwustronnego transferu serwisów między PC a hostingiem.
  Pozdrawiam

Zostaw komentarz

Gość
Gość poniedziałek, 17 grudzień 2018

Najnowsze komentarze

Czy jest jakaś możliwość, żeby zmienić układ top-bar i tej linii, w której jest logo? Tam niby są flexibloki ale nie można zmienić ich szerokości, a tego potrzebuję bardzo. Jak tego dokonać???

Joanna

Dziękuje za ten wpis joomla zawsze była dla mnie problematyczna :)

Informatyk

co robić? Zdjęcia wyświetlają się pionowo, jedno pod drugim. Żadna zmiana w opcjach, nic nie daje??? Pomożecie?

Sławomir
05.11.2018 w DJ Image Slider

Właśnie, powinien się pojawić … . Oczywiście skorzystam z rady i zapytam u źródeł. Jeśli dowiem się czegoś mądrego, podzielę się wiedzą, może komuś się przyda. Dziękuję, pozdrawiam, Andrzej

Andrzej
Andrzeju, jeżeli w Ustawieniach podstawowych w zakładce Narzędzia na stronie w polu Powrót do góry masz aktywny przycisk Włączone, to taki przycisk powinien pojawić się u Ciebie na stronie już po prze...