Instalacja Joomla! 3.0.3 na home.pl

Instalacja Joomla! 3.0.3 na home.pl

Wybór hostingu dla Twojego serwisu, to ważna kwestia, którą musisz przemyśleć na spokojnie. Wybierając firmę hostingową, pamiętaj o tym, że powinna spełniać zarówno obecne wymagania Twojego serwisu, jak i przyszłe.

Jeżeli zamierzasz rozwijać się i rozbudowywać swój serwis, wybierz taką firmę, która będzie w stanie zapewnić Tobie możliwość przejścia na bardziej rozbudowaną wersję konta, na przykład z większą liczbą baz danych, czy kont FTP.

O tym, czym się kierować w wyborze firmy hostingowej dla serwisów opartych na Joomla!, przeczytasz w moim artykule: Hosting dla Joomla! Jak wybrać?

Niezależnie od Twojego wyboru, działania jakie musisz podjąć, aby zainstalować swój serwis Jooma! 3.0 na serwerze firmy hostingowej, są bardzo podobne. Ja pokażę Tobie, jakie czynności musisz wykonać aby zainstalować swój serwis na hosting firmy Home.pl.

Co będzie potrzebne?

 • Kompletny pakiet instalacyjny Joomla! 3.0.3, który możesz pobrać z witryny projektu www.joomla.org lub na stronie Polskiego Centrum Joomla: www.joomla.pl. Najnowsze (w dniu pisania tego tekstu) wydanie kompletnego pakietu instalacyjnego w wersji 3.0.3, możesz pobrać pod adresem: http://joomlacode.org/gf/download/frsrelease/17965/78414/Joomla_3.0.3-Stable-Full_Package.zip. Pakiet z plikami instalacyjnymi dostępny jest najczęściej w postaci pojedynczego skompresowanego pliku (najczęściej w formacie zip);
 • Klient FTP -polecam doskonały FileZilla, który możesz pobrać w wersji portable (nie wymaga instalacji) pod adresem: http://portableapps.com/apps/internet/filezilla_portable. Program jest rozpowszechniany na licencji GPL, więc możesz korzystać z niego bez żadnych ograniczeń całkowicie za darmo :-)
 • Nazwa użytkownika i hasło do panelu administracyjnego Twojego hostingu;
 • Nazwa użytkownika i hasło do serwera FTP firmy hostingowej;
 • Nazwa bazy danych i użytkownik oraz hasło dostępu do tej bazy danych;

Jeżeli nie posiadasz jeszcze danych dotyczących bazy danych, to się nie martw, zrobimy co należy później - krok po kroku.

Konfiguracja programu FileZilla

Jeżeli nie posiadasz programu FileZilla, to możesz go pobrać wpisując do paska adresu Twojej przeglądarki poniższy adres: http://portableapps.com/apps/internet/filezilla_portable

Po uruchomieniu programu możesz użyć opcji Szybkie łączenie, która przydaje się, kiedy potrzebujesz połączyć się ze swoim serwerem FTP korzystając np. z komputera poza domem u znajomego, w szkole lub na uczelni. Pamiętaj wówczas, aby po zakończeniu połączenia wyczyścić historię połączeń.

Opcja Szybkie łaczenie w programie FileZilla

Jeżeli chcesz mieć na stałe wpisane dane logowania do serwera wybierz z menu: Plik pozycję Menadżer stron, lub kliknij ikonkę Otwórz Menadżera Stron, domyślnie znajdującą się pod menu. Możesz także użyć skrótu klawiaturowego: CTRL+S.

Ikona Otwórz Menadżera Stron w programie FileZilla

Pozycja Menadżer Stron w menu Plik programu FileZilla

W oknie Menadżer stron kliknij przycisk Nowy adres i wpisz nazwę, którą będziesz identyfikował właśnie z tym serwerem, np.: FTP-Home.pl

W polu Serwer wpisz adres serwera FTP. W przypadku Home.pl nazwa tworzona jest z nazwy konta i nazwy firmy, np.: jakasnazwa.home.pl

Z listy Protokół wybierz Ftp – protokół transferu plików, natomiast w pozycji Szyfrowanie wybierz Użyj zwykłego FTP. Z listy Typ logowania wybierz pozycję Normalna. W polu Użytkownik wpisz nazwę użytkownika uprawnionego do logowania się do serwera. W przypadku Home.pl nazwa jest taka sama jak nazwa konta, chyba, że sam utworzyłeś nowego użytkownika, który będzie miał uprawnienia do FTP.

Po wpisaniu wszystkich niezbędnych danych kliknij przycisk Połącz.

Konfiguracja danych logowania do serwera FTP w programie FileZilla

Jeżeli wszystkie podane przez Ciebie dane są prawidłowe program powinien zalogować się do Twojego serwera FTP i po prawej stronie powinieneś zobaczyć foldery i pliki na serwerze.

Kopiowanie plików z komputera na hosting

Rozpakuj pobrany wcześniej plik z pakietem instalacyjnym Joomla! (Joomla_3.0.3-Stable-Full_Package.zip).

Okno programu FileZilla podzielone jest na klika mniejszych, ale nie czas teraz na dokładne omawianie funkcji oraz poszczególnych okienek programu. Generalnie najczęściej po prawej stronie widzisz zawartość serwera FTP a po lewej masz do dyspozycji wygląd z zawartością Twojego komputera.

Wybierz po lewej stronie folder, w którym obecnie znajdują się pliki z instalatorem Joomla! W naszym przypadku:
Joomla_3.0.3-Stable-Full_Package.

Zaznacz wszystkie pliki w tym folderze (CTRL+A), następnie kliknij prawym klawiszem myszy i wybierz opcję Wyślij lub przeciągnij myszką z jednego okna do drugiego. W zależności od szybkości łącza internetowego, jakim dysponujesz po kilku lub kilkudziesięciu minutach wszystkie pliki powinny być skopiowane.

Utworzenie bazy danych na hostingu

Utworzenie bazy danych może wyglądać różnie na różnych hostingach. W przypadku Home.pl  nie możesz dowolnie definiować nazwy bazy. Nazwy baz tworzone są na podstawie nazwy konta na Home.pl. Jeżeli  utworzyłeś konto o nazwie jakasnazwa, to pierwsza baza danych zostanie utworzona pod nazwą jakasnazwa. Kolejne bazy będą tworzone poprzez dodanie do nazwy kolejnych numerów, np.: jakasnazwa1, jakasnazwa2 itd. lub jakasnazwa_0001, jakasnazwa_0002 itd.

Ok, zaloguj się do swojego panelu administracyjnego na hostingu. W przypadku Home.pl po zalogowaniu się wybierz opcję Dodaj bazę SQL.

Tworzenie nowej bazy danych w panelu administracyjnym usługi hostingowej firmy home.pl

Wprowadź dwa razy hasło do nowoutworzonej bazy danych. Dobrym pomysłem jest w polu Opis bazy danych wpisać krótki opis, do czego ta baza służy. Być może nie planujesz obecnie tworzyć kolejnych serwisów opartych na Joomla! lub innych współpracujących z bazami danych, ale jeżeli w przyszłości stwierdzisz, że chciałbyś posiadać kolejne serwisy, będziesz musiał utworzyć dla nich kolejne bazy danych. Po jakimś czasie może się okazać, że masz powiedzmy 10 serwisów i bazy danych o nazwach: jakasnazwa, jakasnazwa0001, … jakasnazwa0010. Czy będziesz pamiętać, która baza współpracuje z którym serwisem? ;-)

Tworzenie nowej bazy w home.pl 

Zakładam, że masz już utworzoną swoją bazę danych. Dostęp do niej może wyglądać różnie na różnych hostingach, natomiast w przypadku Home.pl wygląda tak: https://jakasnazwa.home.pl/sql. Oczywiście zamiast jakasnazwa musisz wpisać swoją nazwę konta na Home.pl.

Spróbuj teraz zalogować się do swojej bazy danych na Twoim hostingu. Przeglądarka powinna wyświetlić monit o wpisanie nazwy użytkownika i hasła dostępu do bazy danych. Wpisz prawidłowe dane. Jeżeli korzystasz z hostingu Home.pl powinieneś zobaczyć ekran podobny to tego pokazanego poniżej: 

Panel administracyjny bazy danych

Na razie baza jest pusta, więc nie ma tutaj nic ciekawego ;-) Możesz zamknąć to okno.

Konfiguracja domeny

Zaloguj się do panelu administracyjnego dla swojej domeny. W przypadku Home.pl po zalogowaniu się wybierz opcję Konfiguruj.

Panel administracyjny domeny w firmie home.pl

Zaznacz pole: Przypisz domenę do usługi w home.pl, następnie w polu Nazwa usługi wpisz nazwę pod jaką logujesz się do swojego hostingu, natomiast w polu: Hasło do usługi... wpisz hasło jakim posługujesz się do zalogowania na swoim hostingu.

Teraz w sekcji Przekierowanie ruchu w domenie zaznacz pole Włącz przekierowanie na podkatalog bez separacji serwisu, natomiast w polu Przekierowanie ruchu (IP/host/URL/katalog) wpisz nazwę katalogu, do którego skopiowane zostały pliki instalacyjne Joomla!

Konfiguracja domeny w home.pl 

Na koniec kliknij przycisk Zapisz, a następnie wyloguj się z panelu administracyjnego Twojej domeny. 

Instalacja Joomla! 3.0.3

Krok 1. Konfiguracja witryny

Wpisz teraz w pasku adresu swojej przeglądarki adres swojej domeny, np. www.moj_serwis_joomla_3.pl.
Jeżeli na ekranie pojawi się komunikat podobny do pokazanego poniżej, oznacza to, że obecnie używana wersja interpretera PHP na Twoim hostingu jest niższa niż wymagana przez Joomla! 3.0.3

Komunikat informujący że obecnie używana wersja interpretera PHP na Twoim hostingu jest niższa niż wymagana przez Joomla! 3.0 

Nie martw się, usługodawca umożliwia zdecydowanie o tym, jakiej wersji interpretera PHP chcesz używać. Co trzeba zrobić?

Zaloguj się do swojego serwera FTP za pomocą programu FileZilla, następnie zmień nazwę pliku: htaccess.txt na .htaccess (pamiętaj o kropce przed nazwą!).

Plik ten znajduje się w folderze głównym swojego serwisu. W przypadku aplikacji FileZilla, wystarczy, że klikniesz prawym klawiszem myszy na tym pliku i z menu podręcznego wybierzesz pozycję Zmień nazwę.

 Zmiana nazwy pliku htaccess.txt

Zmiana nazwy powoduje włączenie obsługi htaccess.

Plik ten jest odpowiednio skonfigurowany pod kątem bezpieczeństwa dla systemów budowanych w oparciu o Joomla!, ale to Ty musisz zdecydować o jego użyciu.

Teraz wyedytuj ten plik. Kliknij prawym klawiszem myszy i z menu podręcznego wybierz pozycję Podgląd/Edycja. Na samym końcu tego pliku  dodaj następujący kod:

:Location *.php
Use php54

Zapisz plik, zamknij edytor i przejdź do programu FileZilla. Prawdopodobnie zobaczysz komunikat podobny do pokazanego poniżej:

Okno Plik został zmieniony wyświetlone w programie FileZilla 

Kliknij przycisk Tak, a następnie odśwież w przeglądarce adres swojej domeny. Jeżeli wszystkie dotychczasowe czynności zostały wykonane prawidłowo, to prawdopodobnie zobaczysz na ekranie pierwszy krok instalatora Joomla!

Pierwszy krok instalatora Joomla! 3.0.3 

Na tym etapie musisz zadecydować o kilku kwestiach:

 1. Nazwa witryny. Nazwa ta będzie widoczna w pasku tytułowym przeglądarki, kiedy internauta odwiedzi Twoją witrynę, a także w kilku innych miejscach takich jak e-mail potwierdzający rejestrację użytkownika. Na razie możesz wpisać to samo, co ja, np.: Mój testowy serwis Joomla! 3.0.
 2. Opis witryny. Pod polem Nazwa witryny, możesz dodatkowo wpisać streszczenie (opis) witryny. Staraj się, aby opis zawierał maksymalnie 20 słów. Opcja ta wymaga wnikliwego przemyślenia, więc na razie nie musisz tam nic wpisywać. Zarówno nazwę witryny jak i streszczenie będzie można zmienić kiedy tylko zechcesz - już po instalacji Joomla!
 3. Email administratora. Wpisz adres e-mail głównego administratora swojego serwisu.
 4. Nazwa administratora. W poprzednich wersjach Joomla!, domyślną nazwą administratora zawsze był: admin. Zmiana nazwy głównego administratora możliwa była dopiero po zainstalowaniu systemu. Obecnie już na etapie instalacji możesz zadecydować, jaka ma być nazwa głównego administratora.
 5. Hasło administratora i Powtórz hasło administratora. Ustal hasło i zapamiętaj je, ponieważ będziesz go używać do zalogowania się do panelu administracyjnego (zaplecza) swojej witryny! Dla celów testowych może to być jakiekolwiek hasło, ale kiedy wystawisz witrynę do publicznego wglądu nie stosuj hasła typu: 1234 lub admin ;-).
 6. Witryna wyłączona. Możesz zadecydować, czy Twój serwis ma być wyłączony, dopóki nie zostanie przez Ciebie zainstalowany i skonfigurowany, czy też włączony.

Wypełnienie pół w kroku 1 instalatora Joomla! 3.0.3

Teraz kliknij niebieski przycisk Dalej, aby przejść do kolejnego kroku instalacji.

Krok 2. Konfiguracja bazy danych

Na tym etapie należy posiadać podstawowe informacje dotyczące bazy danych, z którą będzie współpracował projektowany serwis. Wpisz w odpowiednie pola to, co widzisz na rysunku poniżej.

Wypełnienie pół kroku 2 instalatora Joomla! 3.0.3 

 • w polu Typ bazy danych wybierz z rozwijalnej listy: MySQL;
 • w polu Nazwa serwera bazy danych wpisz: localhost;
 • w polu Nazwa użytkownika wpisz nazwę użytkownika bazy danych. W przypadku konta na home.pl, to nazwa Twojego konta (hostingu): jakas_nazwa;
 • w polu Hasło wpisz hasło, jakie utworzone zostało przez Ciebie dla bazy danych (patrz punkt: Utworzenie bazy danych na hostingu);
 • w polu Nazwa bazy danych wpisz nazwę bazy jaka została przez Ciebie utworzona w punkcie: Utworzenie bazy danych na hostingu: jakas_nazwa;
 • w polu Przedrostek dla tabel bazy danych system proponuje losowo generowany przedrostek. Przedrostek ten będzie umieszczany na początku każdej tworzonej tabeli w bazie danych. Możesz użyć swojego własnego, np.: j30_
 • w polu Przetwarzanie starej bazy danych masz do wyboru dwie opcje, które umożliwiają utworzenie kopii istniejących w bazie tabel lub ich usunięcie. Kliknij przycisk Usuń starsze wersje - i tak nic w tej bazie danych jeszcze nie ma ;-)

Po wpisaniu wszystkich danych kliknij przycisk Dalej.

Krok 3. Przegląd

W ostatnim kroku masz do dyspozycji sześć sekcji:

 • Finalizacja. W tej sekcji musisz zadecydować, czy chcesz załadować przykładowe treści do swojego serwisu. Ponieważ chcesz się zapoznać z tym systemem, proponuję abyś kliknął opcję Poznaj Joomla - dane przykładowe w języku angielskim (GB). Dzięki temu zobaczysz jak wygląda cały serwis, poszczególne moduły, menu i artykuły wypełnione gotową treścią.
 • Przegląd. Możesz zadecydować, czy system ma wysłać na podany przez Ciebie adres e-mail, informacje z ustawieniami konfiguracyjnymi.
 • Główna konfiguracja. W tej sekcji widzisz podsumowanie Twoich ustawień wprowadzonych w kroku pierwszym.
 • Konfiguracja bazy danych. W tej sekcji widzisz podsumowanie Twoich ustawień wprowadzonych w kroku drugim.
 • Test środowiska i przegląd ustawień. Tutaj sprawdź, czy prawidłowo skonfigurowane są wszystkie niezbędne ustawienia. Jeżeli któreś z ustawień jest sprzeczne z wymaganiami Joomla, instalator wyświetli odpowiedni komunikat na czerwonym tle. Ustawienia wyświetlone w tej sekcji muszą być wyświetlone w kolorze zielonym! W przypadku, kiedy którekolwiek z tych ustawień wyświetlone jest w kolorze czerwonym, nie będzie możliwe kontynuowanie instalacji, ponieważ niezbędne do funkcjonowania systemu opcje są nieprawidłowo skonfigurowane, lub jest ich brak.
 • Ustawienia zalecane. Jeżeli któreś z ustawień w tej sekcji, wyświetlone jest na pomarańczowym tle, możesz kontynuować instalację, jednak mogą wystąpić w późniejszym działaniu serwisu jakieś problemy, np. wyświetlanie zbędnych komunikatów.

Krok 3 instalatora Joomla! 3.0.3 - sekcje Finalizacja i Przegląd

Krok 3 instalatora Joomla! 3.0.3 - sekcje: Główna konfiguracja, Konfiguracja bazy danych, Test środowiska i przegląd ustawień, Ustawienia zalecane

Być może w Twoim przypadku, podobnie jak u mnie, na pomarańczowym tle, wyświetlona jest opcja Wyświetlanie błędów.
Proponuję, zmienić tę opcję. Nie jest to trudne, wystarczy, że utworzysz plik tekstowy o nazwie: php.ini, a następnie za pomocą zwykłego notatnika wpiszesz:

display_errors = Off

Zapisz zmiany w tym pliku, a następnie prześlij go za pomocą klienta FTP (Filezilla) do folderu, w którym znajdują się pliki Twojego serwisu.

Teraz możesz już wrócić do okna przeglądarki i kliknąć w oknie instalatora Joomla! przycisk Cofnij, a następnie przycisk Dalej.  Jeżeli jest już wszystko w porządku, to kliknij przycisk Instalacja. Na ekranie zobaczysz pasek postępu informujący o procesie instalacji:

Pasek postępu informujący o procesie instalacji Joomla! 3.0.3

Instalacja oraz wstępna konfiguracja serwisu kończy się komunikatem informującym o jej zakończeniu.

Pod komunikatem informującym o pomyślnym zakończeniu instalacji Joomla! 3.0.3, zobaczysz wyraźną informację dotyczącą konieczności usunięcia folderu instalacyjnego (installation) ze struktury katalogów serwisu. Jest to krok konieczny, ponieważ pozostawienie katalogu instalacyjnego powodowałoby niebezpieczeństwo, że ktoś niepowołany mógłby ponownie wywołać procedurę instalacyjną systemu i dokonać zmiany danych serwisu. Zresztą system nie pozwoli przejść Tobie dalej dopóki nie wykonasz polecenia. Kliknij przycisk Usuń folder instalacyjny lub usuń folder installation za pomocą programu FileZilla.

Usuwanie folderu instalacyjnego

Po usunięciu folderu installation możesz zobaczyć jak wygląda Twój nowy serwis. W tym celu kliknij Przycisk Witryna a zobaczysz ekran podobny do pokazanego poniżej:

Strona główna nowozainstalowanego serwisu Joomla! 3.0.3 

Panel administracyjny

Masz już zainstalowany swój serwis oparty na Joomla! 3.0.3

Zaloguj się teraz do zaplecza administracyjnego Joomla!. Możesz to zrobić klikając przycisk Zaplecze na ekranie z podsumowaniem instalacji. Pamiętaj jednak, że ten ekran nie pojawi się już więcej, więc musisz znać inną metodę ;-)

Aby móc zalogować się do panelu administracyjnego (zaplecza) musisz pamiętać, by do adresu serwisu dodać słowo administrator.
W oknie logowania podaj w polu User Name, nazwę użytkownika oraz w polu Password, hasło zdefiniowane podczas instalacji oraz kliknij przycisk Log in.

Formularz logowania Joomla! 3.0.3

Po prawidłowym logowaniu zobaczysz w przeglądarce panel administracyjny systemu Joomla! 3.0.3. Jak się przekonasz podczas korzystania, wygląda on i działa podobnie jak zwykła aplikacja desktopowa. Zapewne zauważysz, że obecnie masz do dyspozycji tylko wersję anglojęzyczną. Nie wszyscy znają język angielski w takim stopniu, aby bez problemów móc zarządzać swoją witryną, więc trzeba będzie zainstalować dodatkowe pakiety językowe.

Zaplecze (panel administracyjny) Joomla! 3.0.3

Teraz kliknij w sekcji QUICK ICONS, link: Language Manager, następnie w oknie: Language Manager: Installed Languages, kliknij przycisk Install Language.

Instalacja pakietów języka polskiego dla Joomla! 3.0.3

Na liście języków, kliknij pole wyboru obok pozycji Polish, następnie kliknij przycisk Install.

Instalacja polskich pakietów językowych dla Joomla! 3.0.3

Jeżeli wszystko przebiegło bez problemów, zobaczysz komunikat informujący o poprawnym zainstalowaniu pakietów języka polskiego:

Komunikat informujący o prawidłowym zaintstalowaniu plików językowych

Kliknij w menu Extensions pozycję Language Manager, następnie w oknie Language Manager: Installed Languages, kliknij ikonkę z gwiazdką przy pozycji Polish (PL). Od teraz domyślnym językiem witryny jest język polski :-)

Ustawienie języka polskiego, jako domyślnego języka witryny

Kliknij link Installed - Administrator, i w podobny sposób ustaw język polski, jako domyślny dla zaplecza Twojego serwisu.

Ustawienie języka polskiego, jako domyślnego języka zaplecza

Od teraz domyślnym językiem zaplecza Twojego serwisu jest język polski :-)

Kliknij logo Joomla! Znajdujące się w lewym górnym rogu okna, aby przejść do pulpitu zaplecza Twojego serwisu.

Zaplecze Joomla! 3.0.3 w języku polskim 

Pamiętaj, że wersja Joomla! 3.0.3, opublikowana jest w cyklu wsparcia standardowego (Standard Term Support - STS), co skutkować będzie potrzebą aktualizowania serwisu co sześć miesięcy do wersji 3.1, aż do wydania 3.5! Zatem, zanim pojawi się wersja 3.5, która będzie opublikowana w cyklu wsparcia długoterminowego (Long Term Support - LTS), możesz dokładnie poznać Joomla! 2.5, dla której wsparcie planowane jest aż do wiosny 2014 roku.

 

 

Chcesz otrzymywać powiadomienia o moich kolejnych wpisach lub projektach?
Wpisz swoje imię oraz adres e-mail a następnie kliknij "ZAPISZ MNIE"

Twoje imię:


Adres email:


Nowa aktualizacja Joomla! 2.5.10
Ustawa o informowaniu o cookies

Podobne wpisy

 

  By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://www.slawop.net/

  Najnowsze komentarze

  Gość - Studio Jak wybrać hosting dla Joomla!?
  13 wrzesień 2019
  Warto jeszcze dopisać punkt, żeby przy wyborze wybrać panel między DirectAdmin/cPanel. Niektóre hostingi mają swoje własne rozwiązania - czasami bardzo specyficzne, co niekoniecznie jest dobrą rzeczą
  Gość - Marek Szyfrowanie symetryczne a niesymetryczne
  09 czerwiec 2019
  "Klucz przekazany do publicznej wiadomości, nazywany jest kluczem publicznym lub jawnym. Może on być stosowany do szyfrowania lub deszyfrowania informacji otrzymanych od osoby, która go wygenerowała. ...
  Gość - Marek Tworzenie szablonów dla Joomla! Helix Ultimate
  10 maj 2019
  Witam, napotkałem problem pojawiający się przy zmianie kolorów tła czy czcionek oraz importowaniem ustawień. W pierwszym przypadku, po zmianie kolorów i ich zapisaniem, panel podglądu strony przeładow...
  Gość - Andy SSL i Joomla! w Smarthost
  03 styczeń 2019
  Dzięki, jak zwykle dobra robota! Warto dodać, że instalacja certyfikatu SSL nie zapewnia bezpieczeństwa transmisji danych. To jest możliwe po wdrożeniu polityki bezpieczeństwa w firmie. Co do SSL - to...
  Gość - Henryk Jak utworzyć menu poziome w szablonie protostar?
  02 styczeń 2019
  Robię punkt po punkcie i nie wyświetla się poziome menu Nie wiem gdzie tkwi błąd i co robię źle?Jeśli to możliwe to proszę o pomocps. posiadam książkę "Joomla! 3x" i tu również niema pomocy Pozdrawiam...