A A A

Joomla! 1.5 - instalacja i konfiguracja

przez w Webdesign
 • Przeczytano: 47794
 • 25 komentarze
 • Drukuj
47794

CMS JoomlaChciałbyś prowadzić własny serwis w Internecie lub blog, ale obawiasz się, że musisz być "informatykiem", aby wszystko samemu zrobić? Już nie te czasy! Oczywiście warto co nieco wiedzieć w tej dziedzinie, ale nic nie stoi na przeszkodzie, abyś sam niemal od zera uruchomił swój własny serwis WWW lub blog.

Obecnie jest wiele metod, abyś mógł to zrealizować, ja jednak spróbuję pokazać Tobie, jak zainstalować i wstępnie skonfigurować jeden z najpopularniejszych na świecie systemów zarządzania treścią (CMS - Content Management System) jakim jest Joomla! Jest to darmowa, jedna z najszybciej rozwijających się i najpotężniejszych profesjonalnych aplikacji webowych rozprowadzanych na zasadach Open Source, pozwalająca na utworzenie dynamicznego serwisu WWW oraz łatwą jego późniejszą edycję, aktualizację i rozbudowę, bez specjalistycznej wiedzy programistycznej.

W rankingu popularności zajmuje pierwsze miejsce w serwisie opensourcecms.com. Kod Joomla! napisany został w języku PHP z wykorzystaniem bazy danych MySQL. System ten jest używany na całym świecie do budowy zarówno złożonych serwisów korporacyjnych, portali, jak i prostych i efektownych stron WWW. Z Joomla! korzysta np.: Ministerstwo Edukacji Narodowej (www.men.gov.pl), Centrum Informacji ONZ dla Europy Zachodniej (www.unric.org). Spory indeks stron opartych na tym systemie znajduje się na stronie projektu Joomla, pod adresem: http://community.joomla.org/showcase/sites.

Tworzenie i edycja treści w serwisie powstałym na bazie Joomla! odbywa się za pomocą prostych w obsłudze interfejsów użytkownika (prostego edytora on-line i panelu administracyjnego). Wystarczy, że uprawniony redaktor systemu wprowadzi nowe informacje, a system sam zadba o to, aby przenieść je do bazy danych, jednocześnie wypełniając nimi odpowiednie miejsca na stronie WWW.

Dzięki takiemu rozwiązaniu będziesz potrafił sam prowadzić swój serwis! W każdej chwili będziesz miał możliwość dokonywania zmian w swoim serwisie – od poprawiania tzw. literówek po zmianę swojej oferty itp.

To tyle tytułem wstępu ;-)

Zanim rzucisz się na głęboką wodę i zakupisz własną domenę oraz hosting, proponuję abyś najpierw przetestował wszystko na własnym komputerze. Nie martw się, nie będziesz musiał niczego instalować! Niemniej jednak będziesz potrzebował kilka niezbędnych technologii, aby móc ruszyć z miejsca.

Potrzebujesz serwera WWW, interpretera PHP oraz bazy danych MySQL. To wszystko (i trochę więcej) znajdziesz w pakiecie XAMPP (X[Cross-platform], Apache, MySQL, PHP, Perl), który będzie stanowił Twoje środowisko testowe.

W skład pakietu XAMPP w wersji 1.7.4 (najnowsza obecnie wersja) wchodzi m.in. serwer WWW Apache w wersji 2.2.17, interpreter PHP w wersji 5.3.5 oraz baza MySQL w wersji 5.5.8.

Pomimo, że to co będziesz robił będzie widoczne w zasadzie tylko dla Ciebie, to rozwiązanie takie ma kilka bardzo istotnych zalet:

 • wydajność systemu – możesz przeznaczyć maksymalne zasoby systemu na działanie projektowanego systemu. W przypadku zdalnej instalacji istnieją ograniczenia związane z przepustowością łącza, jakim dysponujesz Ty oraz serwer;
 • wygoda testowania – masz bezpośredni dostęp do plików projektowanego serwisu. Wprowadzone przez Ciebie zmiany, możesz testować bezpośrednio po ich wprowadzeniu;
 • tworzenie kopii zapasowych – możesz łatwiej i szybciej tworzyć kopie zapasowe projektowanego systemu. Tworzenie kopii zapasowych na systemie zdalnym ogranicza się do samodzielnego skopiowania za pomocą klienta FTP, plików serwisu, oraz bazy danych za pomocą jakiegoś interfejsu administracyjnego;
 • mniejsze ryzyko unieruchomienia z powodu braku dostępu do serwera zdalnego, na którym znajduje się witryna;
 • możesz sprawdzić działanie zainstalowanych niezależnych rozszerzeń, przed zainstalowaniem ich na serwerze zdalnym;

Zanim pobierzesz niezbędne pliki instalacyjne CMS Joomla!, przygotuj swój komputer. Obiecałem, że nie będziesz musiał niczego instalować i to prawda. wszystkie programy będą działały bez ich instalowania.

Pakiet XAMPP

folder xamppNajpierw pobierz pakiet XAMPP: http://www.apachefriends.org/download.php?xampp-win32-1.7.4-VC6.zip. Pobrany plik rozpakuj. W folderze xampp-win32-1.7.4-VC6 znajdziesz folder xampp, który musisz przenieść bezpośrednio na któryś z dostępnych w systemie dysków. To ważne, dlatego, że jeżeli tego nie zrobisz, to całość nie będzie działać! Jeżeli wszystko zrobiłeś jak trzeba, to na wybranym przez Ciebie dysku powinieneś mieć folder o nazwie xampp. Rozwiązanie takie jest o tyle fajne, że możesz mieć ten folder na dysku przenośnym lub pendrive'ie i uruchamiać oraz testować swoje rozwiązania wszędzie gdzie możesz je podłączyć.

Teraz przydałby się programik, który będzie uruchamiał co trzeba, wtedy kiedy będziesz potrzebował. No bo przecież niczego nie zainstalowałeś - skopiowałeś tylko pliki na dysk! Jest taki fajny programik, tzw. starter XAMPP'a (XAMPP Launcher), dzięki któremu będziesz mógł uruchamiać poszczególne komponenty pakietu. Programik pobierzesz klikając lub kopiując do paska adresu Twojej przeglądarki, link: http://downloads.sourceforge.net/portableapps/XAMPP_1.4.paf.exe?download.

Instalacja XAMPP LauncherInstalacja tego programiku, polega na skopiowaniu plików we wskazane w okienku instalatora miejsce. Ja aplikacje, które nie wymagają instalacji (tzw. portable) kopiuję do folderu: Dysk:\Portable. Jeżeli zainstalujesz podobnie jak ja, to w folderze Portable będziesz miał folder XAMPP ze starterem pakietu XAMPP (plik XAMPPLauncher.exe). Utwórz sobie na pulpicie skrót do tego pliku, abyś miał do niego wygodny i szybki dostęp.

Polskie wydanie kompletnego pakietu instalacyjnego Joomla!

Proces instalacji CMS Joomla jest stosunkowo łatwy, ponieważ przyjazny dla użytkownika instalator, prowadzi Cię krok po kroku przez proces instalacji.
Aby móc rozpocząć instalację CMS Joomla, będziesz musiał najpierw pobrać z witryny projektu, pakiet instalacyjny. Aktualne wersje pakietów instalacyjnych znajdują się na stronie projektu www.joomla.org oraz na stronie Polskiego Centrum Joomla: www.joomla.pl. Obecnie dostępne jest polskie wydanie kompletnego pakietu instalacyjnego w wersji 1.5.23, który możesz pobrać pod adresem:
http://pliki.joomla.pl/katalog/tlumaczenia/joomla-1.5/joomla-1.5.23-po-polsku.html.

Pakiet z plikami instalacyjnymi dostępny jest najczęściej w postaci pojedynczego skompresowanego pliku (najczęściej w formacie zip, lub tar.gz). Utwórz w folderze: Dysk:\xampp\htdocs folder, w którym będziesz przechowywał swój testowy serwis, np. moja_strona. Rozpakuj pobrany wcześniej plik z pakietem instalacyjnym Joomla! Zawartość rozpakowanego folderu joomla_in_pl-PL_1.5.23-stable-full-package, skopiuj do przygotowanego wcześniej folderu moja_strona (Dysk:\xampp\htdocs\moja_strona). 

Instalacja CMS Joomla!

Ponieważ twórcy Joomla! nie przewidzieli zmian w bazie danych MySQL jakie zostały dokonane w wersji 5.5.8, będziesz musiał dokonać "drobnych zmian" w dwóch plikach: joomla.sql i joomla_org.sql. Oba pliki znajdziesz w lokalizacji:  Dysk:\xampp\htdocs\moja_strona\installation\sql\mysql. Otwórz każdy z nich za pomocą dowolnego edytora tekstowego, np. systemowego notatnika, następnie za pomocą opcji Zamienianie (znajdziesz ją w menu Edycja/Zamień), wpisz w polu Znajdź: TYPE=MyISAM, nantomiast w polu Zamień na: ENGINE=MyISAM i kliknij przycisk Zamień wszystko. Jeżeli nie popełniłeś błędu, to wszystko będzie w porządku ;-)

Jesteś już gotowy do instalacji. Teraz uruchom XAMPP Launcher'a i kliknij przycisk Start w sekcji Modules dla pozycji Apache i Myql. Jeżeli wszystko poszło jak trzeba, to obok napisu Apache i MySql pojawił się napis Running na zielonym tle:

xampp_launcher_stat

Teraz uruchom swoją przeglądarkę internetową i wpisz w pasku adresu: localhost. Przeglądarka powinna wyświetlić interface obsługi pakietu XAMPP:

Interface pakietu XAMPP

Ponieważ po raz pierwszy uruchamiasz XAMPP'a u Ciebie najpierw pojawi się najprawdopodobniej ekran z wyborem języka. Jeżeli wybierzesz Polski, to wówczas na Twoim ekranie pojawi się ekran podobny do tego powyżej :-) Po lewej stronie masz menu z szeregiem linków do opcji zarządzania poszczególnymi modułami wchodzącymi w skład XAMPP'a. Nie będę teraz ich omawiał, być może napiszę parę słów o tym w przyszłości ;-)

Krok 1

Wpisz teraz do przeglądarki: localhost/moja_strona. Jeżeli w folderze  Dysk:\xampp\htdocs\ utworzyłeś folder moja_strona i skopiowałeś do niego pliki instalacyjne Joomla!, to powinieneś zobaczyć na ekranie pierwszy krok instalatora Joomla! zawierający listę wyboru dostępnych języków.

Instalacja Joomla! - Krok 1

Jak zapewne zauważysz, system sam wykryje właściwy język i zaznaczy go na tej liście. Tobie nie pozostaje nic innego jak kliknąć przycisk Dalej.

Krok 2

W kroku drugim (Przegląd ustawień), instalator sprawdza, czy prawidłowo skonfigurowane są wszystkie niezbędne ustawienia. Jeżeli któreś z ustawień jest sprzeczne z wymaganiami Joomla, instalator wyświetli odpowiedni komunikat czerwoną czcionką. Ustawienia wyświetlone w ramce górnej muszą być wyświetlone w kolorze zielonym.

W przypadku, kiedy którekolwiek z tych ustawień wyświetlone jest w kolorze czerwonym, nie będziesz mógł kontynuować instalacji, ponieważ niezbędne do funkcjonowania systemu opcje są nieprawidłowo skonfigurowane, lub jest ich brak.

Jeżeli któreś z ustawień w dolnej ramce wyświetlone jest w kolorze czerwonym, można kontynuować instalację, jednak mogą wystąpić w późniejszym działaniu serwisu jakieś problemy, np. wyświetlanie zbędnych komunikatów.

Instalacja CMS Joomla! - krok 2Prawdopodobnie w Twoim przypadku, podobnie jak u mnie, na czerwono wyświetlona jest opcja Wyświetlanie błędów [Display Errors]. Proponuję, abyś zmienił tą opcję. Nie jest to trudne, wystarczy, że otworzysz za pomocą systemowego notatnika plik php.ini, który znajduje się w lokalizacji: Dysk:\xampp\php, wyszukasz następującego wpisu: display_errors = On i zamienisz na następujący: display_errors = Off. Zapisz plik i kliknij przycisk Sprawdź ponownie. Teraz powinno być już wszystko w porządku ;-)

Instalacja CMS Joomla! - krok 2 bez błędu

Kliknij przycisk Dalej.

Krok 3

Kolejny krok wymaga zaakceptowania zgody na warunki Powszechnej Licencji GNU/GPL.

Instalacja CMS Joomla! - krok 3

Jeżeli teraz klikniesz przycisk Dalej, oznaczać to będzie, że akceptujesz warunki licencji!

Krok 4

Krok 4, to konfiguracja bazy danych. Na tym etapie powinieneś posiadać podstawowe informacje dotyczące bazy danych, z którą będzie współpracował projektowany serwis. W pakiecie XAMPP, domyślnie dostęp do bazy danych nie jest chroniony hasłem, więc na tym etapie nie musisz przygotowywać bazy w jakiś szczególny sposób. Pamiętaj tylko, że w środowisku produkcyjnym brak ochrony bazy danych jest niedopuszczalne! Na razie chcesz tylko sprawdzić jak wygląda proces instalacji i wstępnej konfiguracji CMS Joomla!

Instalacja CMS Joomla! - krok 4Wpisz w odpowiednie pola to co widzisz na rysunku powyżej. Pamiętaj, że instalując Joomla! na wykupionym przez siebie hostingu będziesz musiał na tym etapie znać takie parametry jak: nazwa serwera (domyślnie u większości usługodawców będzie to localhost), nazwa użytkownika z uprawnieniami administracyjnymi do bazy danych, jego hasło a także nazwę bazy.

Po kliknięciu zakładki Ustawienia dodatkowe, w dolnej części ekranu, zostaną odkryte opcje umożliwiające utworzenie kopii istniejących w bazie tabel lub ich usunięcie. Można również zdefiniować tzw. przedrostek, jaki będzie stosowany do nazw wszystkich tabel (domyślnie jos_). Przedrostek ten przydatny jest wówczas, gdy istnieje potrzeba uruchomienia kilku witryn z wykorzystaniem tej samej bazy.

Na razie nie zmieniaj tych opcji! Przechodzimy do kolejnego etapu - kliknij przycisk Dalej.

UWAGA!

Jeżeli nie dokonałeś wcześniej zmian w plikach o których pisałem wcześniej (joomla.sql i joomla_org.sql), to prawdopodobnie zobaczysz taki komunikat:

Instalacja CMS Joomla! - błądWróć na początek rozdziału Instalacja CMS Joomla! i wykonaj krok po kroku to co napisałem. Po tej czynności będziesz musiał zacząć od pierwszego kroku instalatora! Mam nadzieję, że ta wątpliwa przyjemność Cię ominie ;-)

Krok 5

Kolejny krok instalatora Joomla pozwala na włączenie obsługi FTP. Jest to rozwiązanie „awaryjne”, po skonfigurowaniu, którego CMS będzie korzystał z technologii FTP na przykład podczas instalacji szablonów lub rozszerzeń.

Instalacja Joomla! - krok 5Najczęściej, kiedy serwer jest prawidłowo skonfigurowany, nie ma potrzeby zmiany tych ustawień. Przejdźmy więc jak najszybciej do kolejnego kroku - kliknij przycisk Dalej.

Krok 6

Konfiguracja witryny i ewentualne wczytanie danych to przedostatni krok, jaki powinieneś zrobić, aby prawidłowo zainstalować CMS Joomla. Polega on na ustawieniu kluczowych parametrów projektowanego serwisu, takich jak nazwa serwisu, e-mail oraz hasło administratora.

Instalacja CMS Joomla! - krok 6

Ponieważ chcesz się zapoznać z tym systemem, proponuję abyś kliknął przycisk Wczytaj, co spowoduje, że do bazy danych zostaną zapisane przykładowe treści. Dzięki temu będziesz mógł zobaczyć jak wygląda cały serwis, poszczególne moduły, menu i artykuły wypełnione gotową treścią. Teraz kliknij przycisk Dalej.

Krok 7

Instalacja oraz wstępna konfiguracja serwisu kończy się komunikatem informującym o jej zakończeniu. Na ekranie zobaczysz wyraźną informację wyświetloną czerwoną czcionką dotyczącą konieczności usunięcia folderu instalacyjnego (installation) ze struktury katalogów serwisu. Jest to krok konieczny, ponieważ pozostawienie katalogu instalacyjnego powodowałoby niebezpieczeństwo, że ktoś niepowołany mógłby ponownie wywołać procedurę instalacyjną systemu i dokonać zmiany danych serwisu. Zresztą system nie pozwoli przejść Tobie dalej dopóki nie wykonasz polecenia. Usuń folder installation znajdujący się w lokalizacji: Dysk:\xampp\htdocs\moja_strona.

Instalacja CMS Joomla! - krok 7

Panel administracyjny

Po usunięciu folderu installation możesz już zalogować się do zaplecza administracyjnego Joomla!. Możesz to zrobić klikając przycisk Zaplecze na ekranie z podsumowaniem instalacji. Pamiętaj jednak, że ten ekran nie pojawi się już więcej, więc musisz znać inną metodę ;-)

Aby móc zalogować się do panelu administracyjnego musisz pamiętać, by do adresu serwisu dodać słowo administrator, w naszym przypadku: http://localhost/moja_strona/administrator/. W oknie logowania podaj nazwę użytkownika (domyślnie admin) oraz hasło zdefiniowane podczas instalacji oraz kliknij przycisk Logowanie.

Joomla! Logowanie do panelu administracyjnego

Po prawidłowym logowaniu zobaczysz w przeglądarce panel administracyjny systemu Joomla!. Jak się przekonasz podczas korzystania z niego, wygląda on i działa podobnie jak zwykła aplikacja desktopowa.

Joomla! 1.5.23 - panel administracyjnyW górnej części znajduje się pasek z rozwijanym menu, pozwalającym na dostęp do różnych opcji systemu. Poniżej paska menu znajduje się obszar z ikonami umożliwiającymi szybki dostęp do części funkcji administracyjnych. Z prawej strony znajduje się część zawierająca różne informacje administracyjne takie jak zalogowani użytkownicy, najczęściej czytane artykuły, najnowsze artykuły oraz rozmaite statystyki. Po prawej stronie paska menu znajduje się pasek zawierający ikony, pozwalające na podgląd witryny, dostęp do wiadomości oraz wylogowanie.

Konfiguracja globalna

Pora doprecyzować konfigurację systemu Joomla. Kliknij przycisk Konfiguracja lub wybierz z menu Witryna pozycję Konfiguracja. Zobaczysz wówczas ekran Konfiguracja globalna z trzema kartami: Witryna, System, Serwer.

Joomla! 1.5.23 - Konfiguracja globalnaNa karcie Witryna znajdują się ustawienia dotyczące serwisu, podzielone na sekcje: Ogólne, Metadane, Optymalizacja dla wyszukiwarek.

W sekcji Ogólne znajdują się informacje konfiguracyjne takie jak: nazwa witryny, domyślny edytor, jakim będzie można się posługiwać podczas generowania treści, domyślna liczba pozycji na listach wyświetlanych w panelu administracyjnym. W sekcji tej można wyłączyć witrynę oraz zdefiniować komunikat, jaki pojawi się w przeglądarce, kiedy użytkownik będzie próbował wyświetlić wyłączoną witrynę.

Sekcja Metadane pozwala na zdefiniowanie opisu witryny oraz słów kluczowych.

Ponieważ wszystkie treści w CMS Joomla generowane są dynamicznie i zapisywane w bazie danych, wyszukiwarki mają spore trudności z indeksowaniem takich serwisów. Dlatego też twórcy systemu Joomla zaimplementowali specjalne ustawienia optymalizacji (SEO Search Engine Optimalization), dzięki którym możliwe jest dostosowanie treści dla wyszukiwarek (sekcja Optymalizacja dla wyszukiwarek). System współdziałając z bazą danych, przydziela numery identyfikacyjne każdemu artykułowi, odnośnikowi lub modułowi, adresy url generowane przez system mogą być skomplikowane i dosyć długie, a przez to niezrozumiałe dla wyszukiwarek. Jeżeli zostanie włączona opcja Proste adresy w sekcji Optymalizacja dla wyszukiwarek, to system przekształci skomplikowany adres w uproszczony, bardziej czytelny zarówno dla użytkownika jak i wyszukiwarek. Na potrzeby testów na razie nie zmieniaj ustawień w sekcji Optymalizacja dla wyszukiwarek!

Na karcie System ustawienia dotyczą m.in. rejestracji użytkowników, kontroli nad plikami multimediów, diagnostyki systemu, pamięci podręcznej oraz ustawień sesji. Każda opcja jest wyjaśniona za pomocą tzw. dymków, czy chmurek z podpowiedziami. Wystarczy, że wskażesz kursorem myszy tekst opcji, a system wyświetli krótką podpowiedź do niej:

Joomla! 1.5.23 - podpowiedzi do opcji w chmurkachKarta Serwer służy do konfiguracji takich ustawień jak strefa czasowa, FTP, baza danych oraz poczta.

Plik konfiguracyjny

Większość opcji konfiguracyjnych CMS Joomla dostępna jest z poziomu panelu administracyjnego. Jednak, kiedy dostęp do tego panelu jest utrudniony lub trzeba zarządzać wieloma serwisami opartymi na CMS Joomla, ręczne modyfikacje przy użyciu interfejsu mogą być uciążliwe. W takim przypadku będziesz mógł niezbędną konfigurację przeprowadzić edytując plik configuration.php, znajdujący się w katalogu głównym serwisu (w naszym przypadku: Dysk:\xampp\htdocs\moja_strona) . Wszystkie ustawienia konfiguracji globalnej oraz hasło i nazwa użytkownika używane do komunikacji z bazą danych zapisane w tym pliku przechowywane są wewnątrz klasy PHP o nazwie JConfig. Zawartość tego pliku można podzielić podobnie jak w panelu administracyjnym na kilka sekcji:

 • Witryna
  • Ogólne
  Joomla! 1.5 - plik konfiguracyjny sekcja Witryna-Ogólne
  • Metadane
  Joomla! 1.5 - plik konfiguracyjny sekcja Witryna-Metadane
  • Optymalizacja dla wyszukiwarek
  Joomla! 1.5 - plik konfiguracyjny sekcja Witryna-SEO
 • System
  • Ogólne
  Joomla! 1.5 - plik konfiguracyjny sekcja System-Ogólne
  • Diagnostyka
  Joomla! 1.5 - plik konfiguracyjny sekcja System-Diagnostyka
  • Pamięć podręczna
  Joomla! 1.5 - plik konfiguracyjny sekcja System-Pamięć podręczna
  • Ustawienia sesji
  Joomla! 1.5 - plik konfiguracyjny sekcja System-Ustawienia sesji
 • Serwer
  • Ogólne
  Joomla! 1.5 - plik konfiguracyjny sekcja Serwer-Ogólne
  • Lokalizacja
  Joomla! 1.5 - plik konfiguracyjny sekcja Serwer-Lokalizacja
  • FTP
  Joomla! 1.5 - plik konfiguracyjny sekcja Serwer-FTP
  • Baza danych
  Joomla! 1.5 - plik konfiguracyjny sekcja Serwer-Baza danych
  • Poczta
  Joomla! 1.5 - plik konfiguracyjny sekcja Serwer-Poczta

Pamiętaj, aby przed wprowadzeniem jakichkolwiek zmian w pliku konfiguracyjnym configuration.php, wykonać jego kopię zapasową. Kiedy nowe ustawienia okażą się nieprawidłowe, będziesz mógł powrócić do wcześniejszych ustawień!

To byłoby chyba tyle! Właśnie zainstalowałeś CMS Joomla! teraz możesz rozpocząć poznawanie systemu. Miłej zabawy!

Podziel się poniżej swoimi uwagami! Jeżeli uważasz, że o czymś zapomnaiełm napisać, napisz o tym w komentarzu. Może napotkałeś jakieś problemy, opisz je, może uda się je rozwiązać.

Acha, jeszcze jedna kwestia! Czy sądzisz, że lepszym dla Ciebie rozwiązaniem byłoby przedstawienie tego "którkiego" kursu w formie video?

Uwaga! Konkurs!

Osoba, która napisze najciekawszy komentarz otrzyma ode mnie "gotowca", czyli cały pakiet XAMPP wraz z zainstalowanym CMS Joomla!

 

Uważasz, że artykuł był ciekawy i chcesz otrzymywać powiadomienia o moich kolejnych wpisach lub projektach?
Wpisz swoje imię oraz adres e-mail a następnie kliknij "ZAPISZ MNIE"

Twoje imię:


Adres email:


Oceń ten wpis:
Oznaczone w: CMS instrukcja Joomla! MySQL

Nauczyciel przedmiotów informatycznych w szkole ponadgimnazjalnej.


Pierwszy Certyfikowany Administrator Joomla! w Polsce.


Autor książek i e-booków na temat Joomla!. Autor bloga: www.slawop.net, w którym porusza zagadnienia związane z CMS Joomla! i wykorzystaniu go, jako fantastycznego narzędzia, które ułatwia innym tworzenie ich własnego miejsca w sieci.


Prowadzi własną firmę świadczącą usługi związane z tworzeniem oraz administrowaniem serwisów opartych o CMS Joomla!


Współorganizator Joomla! User Group Jawor


Uwielbia ekstremalnie szybką jazdę na rolkach! Fan rozwoju osobistego i ciągłych zmian :-)


I love Joomla! Why?


Because Joomla! is Doing Great Things with Great People :-)


And My favourite sentence:Don't Let Anybody Steal Your Dreams!


Komentarze

 • Gość
  Andrzej czwartek, 11 luty 2016

  Po wielokrotnej próbie instalacji na komputerze Joomla 1.5 otrzymuję taki komunikat:
  You have an error in your SQL syntax; check the manual that corresponds to your MySQL ....
  jak naprawić ten błąd ?

 • Sławomir Pieszczek
  Sławomir Pieszczek środa, 24 luty 2016

  Andrzej, mocno nie polecam instalacji Joomla! 1.5. To wersja już nie wpierana!
  Przyczyn błędu, który przesłałeś może być wiele! Być może jest jakiś problem z kodowaniem znaków w bazie danych - nie wiem.

  Zachęcam do instalacji najnowszej wersji: 3.4.8 :-)

  Pozdrawiam :-)

 • Gość
  anpopek poniedziałek, 12 marzec 2012

  dzięki bardzo za szybką odpowiedź, jak tylko znajdę chwilkę czasu przysiądę nad artykułem

 • Gość
  Andrzej poniedziałek, 12 marzec 2012

  mam pytanie
  mam stronę w joomla zrobioną na yoyo. Jak zrobić kopię zapasową i zapisać ją np. na pendrive, twardym dysku ponieważ hosting daje 150 MB a ja mam zajęte 95% i zapisanie kopii na moim koncie hostingowym nie wchodzi w rachubę. Chciałbym przerzucić stronę na inny hosting.

 • Sławomir Pieszczek
  Sławomir Pieszczek poniedziałek, 12 marzec 2012

  Andrzeju,

  Zerknij do artykułu: Jak skopiować serwis Joomla! na hosting? cz. 1 (http://www.slawop.net/jak-skopiowac-serwis-joomla-na-hosting-cz-1). Jest to co prawda opis jak krok po kroku skopiować serwis oparty na Joomla! z Twojego komputera na hosting, ale niemal dokładnie tak samo to działa w odwrotną stronę ;)

 • Gość
  damian czwartek, 03 listopad 2011

  Może to śmieszne ale wogóle nie mam znacznika "head" w index.php i tego wpisu też,w którym miejscu mam uzupełnic ten kod i jak on wygląda,szukalem na stronce joomla jest ale po dodaniu wyskakuje błąd,nie wiem co zle robie?.Pozdrawiam

 • Sławomir Pieszczek
  Sławomir Pieszczek czwartek, 03 listopad 2011

  Pewnie problem tkwi w Twojej templatce! Należaoby do niej zaglądnąć ;-)

  Odezwij się do mnie za pomocą formularza kontaktowego: www.slawop.net/kontakt, spróbujemy razem dojść co jest nie tak ;-)

 • Gość
  damian środa, 02 listopad 2011

  Witaj,mam wpisaną nazwę witryny jest to:MILKO HURTOWE CENTRUM NABIAŁU
  a google zaindeksowało samo "MILKO" nie wiem skąd myślałem żeby gdzieś na sztywno zapisać nazwę witryny.

 • Sławomir Pieszczek
  Sławomir Pieszczek środa, 02 listopad 2011

  Sprawdź, czy w pliki index.php swojej templatki, zaraz za znacznikiem HEAD, masz wpis: jdoc:include type="head" /. Jeżeli nie, to go tam umieść i to powinno załatwić sprawę ;-)

 • Gość
  damian poniedziałek, 31 październik 2011

  Witam,gdzie w index.php dodac title?prosze o szablon jak to ma wygladac.dziekuje

 • Sławomir Pieszczek
  Sławomir Pieszczek poniedziałek, 31 październik 2011

  Tytuł strony ustalasz w panelu administracyjnym.
  - Zaloguj się do panelu administracyjnego
  - Kliknij przycisk Konfiguracja, lub z menu Witryna wybierz pozycję Konfiguracja
  - W zakładce Witryna w sekcji Ogólne wpisz w pole Nazwa witryny, nazwę jaką wpisałabyś w znacznik title!

  Czy o to Tobie chodziło?

 • Gość
  Pawel czwartek, 27 październik 2011

  witam.
  mam problem z edytorem po wpisaniu treści albo wklejeniu nie działaja żadne przyciski.
  proszę o pomoc. chodzi o joomla 1.5.21

 • Sławomir Pieszczek
  Sławomir Pieszczek sobota, 29 październik 2011

  Proponuje najpierw Pawele zaktualizować tą wersję do 1.5.24!

  Jeżeli nadal będą problemy, to daj znać, ale podaj więcej szczegółów - jaki edytor, co dokładnie robisz, może pojawiają się jakieś komunikaty itp. :-)

 • Gość
  Jan środa, 19 październik 2011

  Witam.
  Zamieniłem port 80 na 8080 w pozycji 47 176 i nadal nie mogę włączyć Apache

 • Gość
  Jan wtorek, 18 październik 2011

  Witam.
  Mam dwie kwestie do rozwiązania a mianowicie:
  Pobrałem Xamppa zainstalowałem i nie mogę go włączyć, baza natomiast się włącza.
  Jest taki dodatek zabezpieczający "Spadaj" mam trudności z jego instalacją.
  Czy mogę liczyć na pomoc?

 • Sławomir Pieszczek
  Sławomir Pieszczek wtorek, 18 październik 2011

  Witam :-)

  Odnośnie pytania 1 dotyczącego problemu z włączeniem xampp'a.
  Problem polega na tym, że masz uruchomiony program, który zajmuje port 80, co uniemożliwia uruchomienie Apache'a. Często dotyczy to Skype'a. Jeżeli masz go włączonego, to wyłącz, następnie włącz Apache. Jeżeli Apache się uruchomi, to możesz włączyć Skype.

  Jeżeli to nie Skype, to prawdopodobnie jakiś inny program. Jeżeli nie chcesz prowadzić dochodzenia o który program chodzi możesz alternatywnie skonfigurować Apache, aby korzystał z portu 8080 zamiast 80!
  1. Wyedytuj plik httpd.conf, który znajduje się w: xampp\apache\conf
  2. Odszukaj wpis: Listen 80 (u mnie wiersz 47) i zamień go na Listen 8080
  3. Odszukaj wpis: ServerName localhost:80 (u mnie 176 wiersz) i zamień go na ServerName localhost:8080

  Pozdrawiam:-)

 • Gość
  Krisu poniedziałek, 12 wrzesień 2011

  Ogólnie wszystko super, podziwiam inicjatywę, dokładność i najbardziej poświęcony czas. Też miałem komunikat o błędzie jw. i fakt, tego błędu już nie ma, ale za to wywala mi się wszystko jak przechodzę do panelu logowania do zaplecza... mogę wysłać zrzut jak ktoś jest zainteresowany. Wygląda to tak, że do połowy strony są komunikaty niewiadomej dla mnie treści, a jak już się pokaże coś to wygląda jakby się style nie do końca poprawnie wczytały...

 • Gość
  Adam środa, 20 lipiec 2011

  Gratuluję! Próbowałempowyższych działań wielokrotnie i zawsze problemy... Po Twoich wskazówkach - bezbłędnie! Teraz, jak ktoś wyżej wspominał, czas na instrukcje budowy od podstaw witrynki w Joomla.
  Pozdrawiam!

  Adam

 • Gość
  Wojtek piątek, 01 lipiec 2011

  Witam mam mały problem, pliki joomla.sql i joomla org.sql. zmienione i nadal w trakcie instalacji docieram do bazy danych i widzę stronę z napisemBłąd - Wystąpił błąd:

  i na tym kończę instalację. Co można poradzić na to.
  Pozdrawiam

 • Sławomir Pieszczek
  Sławomir Pieszczek piątek, 01 lipiec 2011

  Wojtku, podaj komunikat błędu jaki wyświetla Tobie instalator Joomla!

  Pozdrawiam :-)

 • Gość
  Wojtek piątek, 01 lipiec 2011

  Problem polega na tym, że nie ma żadnego komunikatu, tylko błąd. Tak jak pisałem wyżej.
  Znalazłem rozwiązanie ściągnąłem Jamp i działa.
  Pozdrawiam

 • Gość
  Andrzej niedziela, 12 czerwiec 2011

  Witam,
  u mnie
  Svc Apache Running
  Svc MySql po naciśnięciu Start -nie chce się uruchomić - MySql service not started [-1]
  Czy może wiesz w czym problem?
  Pozdrawiam

 • Sławomir Pieszczek
  Sławomir Pieszczek niedziela, 12 czerwiec 2011

  Nie masz przypadkiem zainstalowanej bazy MySQL w systemie?

  Pozdrawiam :-)

 • Gość
  Arek środa, 01 czerwiec 2011

  artykuł ok :) a moze pójść w stronę serii artykułów dotyczących tworzenia własnego szablonu, zmiany wyglądu modułów, i dostrajanie elementów joomla! wedle swojego upodobania ?? chętnie śledziłbym kolejne lekcje :) pozdrawiam

  Odpowiedz Anuluj
 • Sławomir Pieszczek
  Sławomir Pieszczek środa, 01 czerwiec 2011

  Dzięki za dobre słowo :-)

  serie artykułów mam zaplanowaną, problem tylko jak zwykle tkwi w... czasie :-)

Zostaw komentarz

Gość
Gość środa, 19 grudzień 2018

Najnowsze komentarze

Czy jest jakaś możliwość, żeby zmienić układ top-bar i tej linii, w której jest logo? Tam niby są flexibloki ale nie można zmienić ich szerokości, a tego potrzebuję bardzo. Jak tego dokonać???

Joanna

Dziękuje za ten wpis joomla zawsze była dla mnie problematyczna :)

Informatyk

co robić? Zdjęcia wyświetlają się pionowo, jedno pod drugim. Żadna zmiana w opcjach, nic nie daje??? Pomożecie?

Sławomir
05.11.2018 w DJ Image Slider

Właśnie, powinien się pojawić … . Oczywiście skorzystam z rady i zapytam u źródeł. Jeśli dowiem się czegoś mądrego, podzielę się wiedzą, może komuś się przyda. Dziękuję, pozdrawiam, Andrzej

Andrzej
Andrzeju, jeżeli w Ustawieniach podstawowych w zakładce Narzędzia na stronie w polu Powrót do góry masz aktywny przycisk Włączone, to taki przycisk powinien pojawić się u Ciebie na stronie już po prze...