Joomla! 1.5 - instalacja i konfiguracja

CMS JoomlaChciałbyś prowadzić własny serwis w Internecie lub blog, ale obawiasz się, że musisz być "informatykiem", aby wszystko samemu zrobić? Już nie te czasy! Oczywiście warto co nieco wiedzieć w tej dziedzinie, ale nic nie stoi na przeszkodzie, abyś sam niemal od zera uruchomił swój własny serwis WWW lub blog.

Obecnie jest wiele metod, abyś mógł to zrealizować, ja jednak spróbuję pokazać Tobie, jak zainstalować i wstępnie skonfigurować jeden z najpopularniejszych na świecie systemów zarządzania treścią (CMS - Content Management System) jakim jest Joomla! Jest to darmowa, jedna z najszybciej rozwijających się i najpotężniejszych profesjonalnych aplikacji webowych rozprowadzanych na zasadach Open Source, pozwalająca na utworzenie dynamicznego serwisu WWW oraz łatwą jego późniejszą edycję, aktualizację i rozbudowę, bez specjalistycznej wiedzy programistycznej.

W rankingu popularności zajmuje pierwsze miejsce w serwisie opensourcecms.com. Kod Joomla! napisany został w języku PHP z wykorzystaniem bazy danych MySQL. System ten jest używany na całym świecie do budowy zarówno złożonych serwisów korporacyjnych, portali, jak i prostych i efektownych stron WWW. Z Joomla! korzysta np.: Ministerstwo Edukacji Narodowej (www.men.gov.pl), Centrum Informacji ONZ dla Europy Zachodniej (www.unric.org). Spory indeks stron opartych na tym systemie znajduje się na stronie projektu Joomla, pod adresem: http://community.joomla.org/showcase/sites.

Tworzenie i edycja treści w serwisie powstałym na bazie Joomla! odbywa się za pomocą prostych w obsłudze interfejsów użytkownika (prostego edytora on-line i panelu administracyjnego). Wystarczy, że uprawniony redaktor systemu wprowadzi nowe informacje, a system sam zadba o to, aby przenieść je do bazy danych, jednocześnie wypełniając nimi odpowiednie miejsca na stronie WWW.

Dzięki takiemu rozwiązaniu będziesz potrafił sam prowadzić swój serwis! W każdej chwili będziesz miał możliwość dokonywania zmian w swoim serwisie – od poprawiania tzw. literówek po zmianę swojej oferty itp.

To tyle tytułem wstępu ;-)

Zanim rzucisz się na głęboką wodę i zakupisz własną domenę oraz hosting, proponuję abyś najpierw przetestował wszystko na własnym komputerze. Nie martw się, nie będziesz musiał niczego instalować! Niemniej jednak będziesz potrzebował kilka niezbędnych technologii, aby móc ruszyć z miejsca.

Potrzebujesz serwera WWW, interpretera PHP oraz bazy danych MySQL. To wszystko (i trochę więcej) znajdziesz w pakiecie XAMPP (X[Cross-platform], Apache, MySQL, PHP, Perl), który będzie stanowił Twoje środowisko testowe.

W skład pakietu XAMPP w wersji 1.7.4 (najnowsza obecnie wersja) wchodzi m.in. serwer WWW Apache w wersji 2.2.17, interpreter PHP w wersji 5.3.5 oraz baza MySQL w wersji 5.5.8.

Pomimo, że to co będziesz robił będzie widoczne w zasadzie tylko dla Ciebie, to rozwiązanie takie ma kilka bardzo istotnych zalet:

 • wydajność systemu – możesz przeznaczyć maksymalne zasoby systemu na działanie projektowanego systemu. W przypadku zdalnej instalacji istnieją ograniczenia związane z przepustowością łącza, jakim dysponujesz Ty oraz serwer;
 • wygoda testowania – masz bezpośredni dostęp do plików projektowanego serwisu. Wprowadzone przez Ciebie zmiany, możesz testować bezpośrednio po ich wprowadzeniu;
 • tworzenie kopii zapasowych – możesz łatwiej i szybciej tworzyć kopie zapasowe projektowanego systemu. Tworzenie kopii zapasowych na systemie zdalnym ogranicza się do samodzielnego skopiowania za pomocą klienta FTP, plików serwisu, oraz bazy danych za pomocą jakiegoś interfejsu administracyjnego;
 • mniejsze ryzyko unieruchomienia z powodu braku dostępu do serwera zdalnego, na którym znajduje się witryna;
 • możesz sprawdzić działanie zainstalowanych niezależnych rozszerzeń, przed zainstalowaniem ich na serwerze zdalnym;

Zanim pobierzesz niezbędne pliki instalacyjne CMS Joomla!, przygotuj swój komputer. Obiecałem, że nie będziesz musiał niczego instalować i to prawda. wszystkie programy będą działały bez ich instalowania.

Pakiet XAMPP

folder xamppNajpierw pobierz pakiet XAMPP: http://www.apachefriends.org/download.php?xampp-win32-1.7.4-VC6.zip. Pobrany plik rozpakuj. W folderze xampp-win32-1.7.4-VC6 znajdziesz folder xampp, który musisz przenieść bezpośrednio na któryś z dostępnych w systemie dysków. To ważne, dlatego, że jeżeli tego nie zrobisz, to całość nie będzie działać! Jeżeli wszystko zrobiłeś jak trzeba, to na wybranym przez Ciebie dysku powinieneś mieć folder o nazwie xampp. Rozwiązanie takie jest o tyle fajne, że możesz mieć ten folder na dysku przenośnym lub pendrive'ie i uruchamiać oraz testować swoje rozwiązania wszędzie gdzie możesz je podłączyć.

Teraz przydałby się programik, który będzie uruchamiał co trzeba, wtedy kiedy będziesz potrzebował. No bo przecież niczego nie zainstalowałeś - skopiowałeś tylko pliki na dysk! Jest taki fajny programik, tzw. starter XAMPP'a (XAMPP Launcher), dzięki któremu będziesz mógł uruchamiać poszczególne komponenty pakietu. Programik pobierzesz klikając lub kopiując do paska adresu Twojej przeglądarki, link: http://downloads.sourceforge.net/portableapps/XAMPP_1.4.paf.exe?download.

Instalacja XAMPP LauncherInstalacja tego programiku, polega na skopiowaniu plików we wskazane w okienku instalatora miejsce. Ja aplikacje, które nie wymagają instalacji (tzw. portable) kopiuję do folderu: Dysk:\Portable. Jeżeli zainstalujesz podobnie jak ja, to w folderze Portable będziesz miał folder XAMPP ze starterem pakietu XAMPP (plik XAMPPLauncher.exe). Utwórz sobie na pulpicie skrót do tego pliku, abyś miał do niego wygodny i szybki dostęp.

Polskie wydanie kompletnego pakietu instalacyjnego Joomla!

Proces instalacji CMS Joomla jest stosunkowo łatwy, ponieważ przyjazny dla użytkownika instalator, prowadzi Cię krok po kroku przez proces instalacji.
Aby móc rozpocząć instalację CMS Joomla, będziesz musiał najpierw pobrać z witryny projektu, pakiet instalacyjny. Aktualne wersje pakietów instalacyjnych znajdują się na stronie projektu www.joomla.org oraz na stronie Polskiego Centrum Joomla: www.joomla.pl. Obecnie dostępne jest polskie wydanie kompletnego pakietu instalacyjnego w wersji 1.5.23, który możesz pobrać pod adresem:
http://pliki.joomla.pl/katalog/tlumaczenia/joomla-1.5/joomla-1.5.23-po-polsku.html.

Pakiet z plikami instalacyjnymi dostępny jest najczęściej w postaci pojedynczego skompresowanego pliku (najczęściej w formacie zip, lub tar.gz). Utwórz w folderze: Dysk:\xampp\htdocs folder, w którym będziesz przechowywał swój testowy serwis, np. moja_strona. Rozpakuj pobrany wcześniej plik z pakietem instalacyjnym Joomla! Zawartość rozpakowanego folderu joomla_in_pl-PL_1.5.23-stable-full-package, skopiuj do przygotowanego wcześniej folderu moja_strona (Dysk:\xampp\htdocs\moja_strona). 

Instalacja CMS Joomla!

Ponieważ twórcy Joomla! nie przewidzieli zmian w bazie danych MySQL jakie zostały dokonane w wersji 5.5.8, będziesz musiał dokonać "drobnych zmian" w dwóch plikach: joomla.sql i joomla_org.sql. Oba pliki znajdziesz w lokalizacji:  Dysk:\xampp\htdocs\moja_strona\installation\sql\mysql. Otwórz każdy z nich za pomocą dowolnego edytora tekstowego, np. systemowego notatnika, następnie za pomocą opcji Zamienianie (znajdziesz ją w menu Edycja/Zamień), wpisz w polu Znajdź: TYPE=MyISAM, nantomiast w polu Zamień na: ENGINE=MyISAM i kliknij przycisk Zamień wszystko. Jeżeli nie popełniłeś błędu, to wszystko będzie w porządku ;-)

Jesteś już gotowy do instalacji. Teraz uruchom XAMPP Launcher'a i kliknij przycisk Start w sekcji Modules dla pozycji Apache i Myql. Jeżeli wszystko poszło jak trzeba, to obok napisu Apache i MySql pojawił się napis Running na zielonym tle:

xampp_launcher_stat

Teraz uruchom swoją przeglądarkę internetową i wpisz w pasku adresu: localhost. Przeglądarka powinna wyświetlić interface obsługi pakietu XAMPP:

Interface pakietu XAMPP

Ponieważ po raz pierwszy uruchamiasz XAMPP'a u Ciebie najpierw pojawi się najprawdopodobniej ekran z wyborem języka. Jeżeli wybierzesz Polski, to wówczas na Twoim ekranie pojawi się ekran podobny do tego powyżej :-) Po lewej stronie masz menu z szeregiem linków do opcji zarządzania poszczególnymi modułami wchodzącymi w skład XAMPP'a. Nie będę teraz ich omawiał, być może napiszę parę słów o tym w przyszłości ;-)

Krok 1

Wpisz teraz do przeglądarki: localhost/moja_strona. Jeżeli w folderze  Dysk:\xampp\htdocs\ utworzyłeś folder moja_strona i skopiowałeś do niego pliki instalacyjne Joomla!, to powinieneś zobaczyć na ekranie pierwszy krok instalatora Joomla! zawierający listę wyboru dostępnych języków.

Instalacja Joomla! - Krok 1

Jak zapewne zauważysz, system sam wykryje właściwy język i zaznaczy go na tej liście. Tobie nie pozostaje nic innego jak kliknąć przycisk Dalej.

Krok 2

W kroku drugim (Przegląd ustawień), instalator sprawdza, czy prawidłowo skonfigurowane są wszystkie niezbędne ustawienia. Jeżeli któreś z ustawień jest sprzeczne z wymaganiami Joomla, instalator wyświetli odpowiedni komunikat czerwoną czcionką. Ustawienia wyświetlone w ramce górnej muszą być wyświetlone w kolorze zielonym.

W przypadku, kiedy którekolwiek z tych ustawień wyświetlone jest w kolorze czerwonym, nie będziesz mógł kontynuować instalacji, ponieważ niezbędne do funkcjonowania systemu opcje są nieprawidłowo skonfigurowane, lub jest ich brak.

Jeżeli któreś z ustawień w dolnej ramce wyświetlone jest w kolorze czerwonym, można kontynuować instalację, jednak mogą wystąpić w późniejszym działaniu serwisu jakieś problemy, np. wyświetlanie zbędnych komunikatów.

Instalacja CMS Joomla! - krok 2Prawdopodobnie w Twoim przypadku, podobnie jak u mnie, na czerwono wyświetlona jest opcja Wyświetlanie błędów [Display Errors]. Proponuję, abyś zmienił tą opcję. Nie jest to trudne, wystarczy, że otworzysz za pomocą systemowego notatnika plik php.ini, który znajduje się w lokalizacji: Dysk:\xampp\php, wyszukasz następującego wpisu: display_errors = On i zamienisz na następujący: display_errors = Off. Zapisz plik i kliknij przycisk Sprawdź ponownie. Teraz powinno być już wszystko w porządku ;-)

Instalacja CMS Joomla! - krok 2 bez błędu

Kliknij przycisk Dalej.

Krok 3

Kolejny krok wymaga zaakceptowania zgody na warunki Powszechnej Licencji GNU/GPL.

Instalacja CMS Joomla! - krok 3

Jeżeli teraz klikniesz przycisk Dalej, oznaczać to będzie, że akceptujesz warunki licencji!

Krok 4

Krok 4, to konfiguracja bazy danych. Na tym etapie powinieneś posiadać podstawowe informacje dotyczące bazy danych, z którą będzie współpracował projektowany serwis. W pakiecie XAMPP, domyślnie dostęp do bazy danych nie jest chroniony hasłem, więc na tym etapie nie musisz przygotowywać bazy w jakiś szczególny sposób. Pamiętaj tylko, że w środowisku produkcyjnym brak ochrony bazy danych jest niedopuszczalne! Na razie chcesz tylko sprawdzić jak wygląda proces instalacji i wstępnej konfiguracji CMS Joomla!

Instalacja CMS Joomla! - krok 4Wpisz w odpowiednie pola to co widzisz na rysunku powyżej. Pamiętaj, że instalując Joomla! na wykupionym przez siebie hostingu będziesz musiał na tym etapie znać takie parametry jak: nazwa serwera (domyślnie u większości usługodawców będzie to localhost), nazwa użytkownika z uprawnieniami administracyjnymi do bazy danych, jego hasło a także nazwę bazy.

Po kliknięciu zakładki Ustawienia dodatkowe, w dolnej części ekranu, zostaną odkryte opcje umożliwiające utworzenie kopii istniejących w bazie tabel lub ich usunięcie. Można również zdefiniować tzw. przedrostek, jaki będzie stosowany do nazw wszystkich tabel (domyślnie jos_). Przedrostek ten przydatny jest wówczas, gdy istnieje potrzeba uruchomienia kilku witryn z wykorzystaniem tej samej bazy.

Na razie nie zmieniaj tych opcji! Przechodzimy do kolejnego etapu - kliknij przycisk Dalej.

UWAGA!

Jeżeli nie dokonałeś wcześniej zmian w plikach o których pisałem wcześniej (joomla.sql i joomla_org.sql), to prawdopodobnie zobaczysz taki komunikat:

Instalacja CMS Joomla! - błądWróć na początek rozdziału Instalacja CMS Joomla! i wykonaj krok po kroku to co napisałem. Po tej czynności będziesz musiał zacząć od pierwszego kroku instalatora! Mam nadzieję, że ta wątpliwa przyjemność Cię ominie ;-)

Krok 5

Kolejny krok instalatora Joomla pozwala na włączenie obsługi FTP. Jest to rozwiązanie „awaryjne”, po skonfigurowaniu, którego CMS będzie korzystał z technologii FTP na przykład podczas instalacji szablonów lub rozszerzeń.

Instalacja Joomla! - krok 5Najczęściej, kiedy serwer jest prawidłowo skonfigurowany, nie ma potrzeby zmiany tych ustawień. Przejdźmy więc jak najszybciej do kolejnego kroku - kliknij przycisk Dalej.

Krok 6

Konfiguracja witryny i ewentualne wczytanie danych to przedostatni krok, jaki powinieneś zrobić, aby prawidłowo zainstalować CMS Joomla. Polega on na ustawieniu kluczowych parametrów projektowanego serwisu, takich jak nazwa serwisu, e-mail oraz hasło administratora.

Instalacja CMS Joomla! - krok 6

Ponieważ chcesz się zapoznać z tym systemem, proponuję abyś kliknął przycisk Wczytaj, co spowoduje, że do bazy danych zostaną zapisane przykładowe treści. Dzięki temu będziesz mógł zobaczyć jak wygląda cały serwis, poszczególne moduły, menu i artykuły wypełnione gotową treścią. Teraz kliknij przycisk Dalej.

Krok 7

Instalacja oraz wstępna konfiguracja serwisu kończy się komunikatem informującym o jej zakończeniu. Na ekranie zobaczysz wyraźną informację wyświetloną czerwoną czcionką dotyczącą konieczności usunięcia folderu instalacyjnego (installation) ze struktury katalogów serwisu. Jest to krok konieczny, ponieważ pozostawienie katalogu instalacyjnego powodowałoby niebezpieczeństwo, że ktoś niepowołany mógłby ponownie wywołać procedurę instalacyjną systemu i dokonać zmiany danych serwisu. Zresztą system nie pozwoli przejść Tobie dalej dopóki nie wykonasz polecenia. Usuń folder installation znajdujący się w lokalizacji: Dysk:\xampp\htdocs\moja_strona.

Instalacja CMS Joomla! - krok 7

Panel administracyjny

Po usunięciu folderu installation możesz już zalogować się do zaplecza administracyjnego Joomla!. Możesz to zrobić klikając przycisk Zaplecze na ekranie z podsumowaniem instalacji. Pamiętaj jednak, że ten ekran nie pojawi się już więcej, więc musisz znać inną metodę ;-)

Aby móc zalogować się do panelu administracyjnego musisz pamiętać, by do adresu serwisu dodać słowo administrator, w naszym przypadku: http://localhost/moja_strona/administrator/. W oknie logowania podaj nazwę użytkownika (domyślnie admin) oraz hasło zdefiniowane podczas instalacji oraz kliknij przycisk Logowanie.

Joomla! Logowanie do panelu administracyjnego

Po prawidłowym logowaniu zobaczysz w przeglądarce panel administracyjny systemu Joomla!. Jak się przekonasz podczas korzystania z niego, wygląda on i działa podobnie jak zwykła aplikacja desktopowa.

Joomla! 1.5.23 - panel administracyjnyW górnej części znajduje się pasek z rozwijanym menu, pozwalającym na dostęp do różnych opcji systemu. Poniżej paska menu znajduje się obszar z ikonami umożliwiającymi szybki dostęp do części funkcji administracyjnych. Z prawej strony znajduje się część zawierająca różne informacje administracyjne takie jak zalogowani użytkownicy, najczęściej czytane artykuły, najnowsze artykuły oraz rozmaite statystyki. Po prawej stronie paska menu znajduje się pasek zawierający ikony, pozwalające na podgląd witryny, dostęp do wiadomości oraz wylogowanie.

Konfiguracja globalna

Pora doprecyzować konfigurację systemu Joomla. Kliknij przycisk Konfiguracja lub wybierz z menu Witryna pozycję Konfiguracja. Zobaczysz wówczas ekran Konfiguracja globalna z trzema kartami: Witryna, System, Serwer.

Joomla! 1.5.23 - Konfiguracja globalnaNa karcie Witryna znajdują się ustawienia dotyczące serwisu, podzielone na sekcje: Ogólne, Metadane, Optymalizacja dla wyszukiwarek.

W sekcji Ogólne znajdują się informacje konfiguracyjne takie jak: nazwa witryny, domyślny edytor, jakim będzie można się posługiwać podczas generowania treści, domyślna liczba pozycji na listach wyświetlanych w panelu administracyjnym. W sekcji tej można wyłączyć witrynę oraz zdefiniować komunikat, jaki pojawi się w przeglądarce, kiedy użytkownik będzie próbował wyświetlić wyłączoną witrynę.

Sekcja Metadane pozwala na zdefiniowanie opisu witryny oraz słów kluczowych.

Ponieważ wszystkie treści w CMS Joomla generowane są dynamicznie i zapisywane w bazie danych, wyszukiwarki mają spore trudności z indeksowaniem takich serwisów. Dlatego też twórcy systemu Joomla zaimplementowali specjalne ustawienia optymalizacji (SEO Search Engine Optimalization), dzięki którym możliwe jest dostosowanie treści dla wyszukiwarek (sekcja Optymalizacja dla wyszukiwarek). System współdziałając z bazą danych, przydziela numery identyfikacyjne każdemu artykułowi, odnośnikowi lub modułowi, adresy url generowane przez system mogą być skomplikowane i dosyć długie, a przez to niezrozumiałe dla wyszukiwarek. Jeżeli zostanie włączona opcja Proste adresy w sekcji Optymalizacja dla wyszukiwarek, to system przekształci skomplikowany adres w uproszczony, bardziej czytelny zarówno dla użytkownika jak i wyszukiwarek. Na potrzeby testów na razie nie zmieniaj ustawień w sekcji Optymalizacja dla wyszukiwarek!

Na karcie System ustawienia dotyczą m.in. rejestracji użytkowników, kontroli nad plikami multimediów, diagnostyki systemu, pamięci podręcznej oraz ustawień sesji. Każda opcja jest wyjaśniona za pomocą tzw. dymków, czy chmurek z podpowiedziami. Wystarczy, że wskażesz kursorem myszy tekst opcji, a system wyświetli krótką podpowiedź do niej:

Joomla! 1.5.23 - podpowiedzi do opcji w chmurkachKarta Serwer służy do konfiguracji takich ustawień jak strefa czasowa, FTP, baza danych oraz poczta.

Plik konfiguracyjny

Większość opcji konfiguracyjnych CMS Joomla dostępna jest z poziomu panelu administracyjnego. Jednak, kiedy dostęp do tego panelu jest utrudniony lub trzeba zarządzać wieloma serwisami opartymi na CMS Joomla, ręczne modyfikacje przy użyciu interfejsu mogą być uciążliwe. W takim przypadku będziesz mógł niezbędną konfigurację przeprowadzić edytując plik configuration.php, znajdujący się w katalogu głównym serwisu (w naszym przypadku: Dysk:\xampp\htdocs\moja_strona) . Wszystkie ustawienia konfiguracji globalnej oraz hasło i nazwa użytkownika używane do komunikacji z bazą danych zapisane w tym pliku przechowywane są wewnątrz klasy PHP o nazwie JConfig. Zawartość tego pliku można podzielić podobnie jak w panelu administracyjnym na kilka sekcji:

 • Witryna
  • Ogólne
  Joomla! 1.5 - plik konfiguracyjny sekcja Witryna-Ogólne
  • Metadane
  Joomla! 1.5 - plik konfiguracyjny sekcja Witryna-Metadane
  • Optymalizacja dla wyszukiwarek
  Joomla! 1.5 - plik konfiguracyjny sekcja Witryna-SEO
 • System
  • Ogólne
  Joomla! 1.5 - plik konfiguracyjny sekcja System-Ogólne
  • Diagnostyka
  Joomla! 1.5 - plik konfiguracyjny sekcja System-Diagnostyka
  • Pamięć podręczna
  Joomla! 1.5 - plik konfiguracyjny sekcja System-Pamięć podręczna
  • Ustawienia sesji
  Joomla! 1.5 - plik konfiguracyjny sekcja System-Ustawienia sesji
 • Serwer
  • Ogólne
  Joomla! 1.5 - plik konfiguracyjny sekcja Serwer-Ogólne
  • Lokalizacja
  Joomla! 1.5 - plik konfiguracyjny sekcja Serwer-Lokalizacja
  • FTP
  Joomla! 1.5 - plik konfiguracyjny sekcja Serwer-FTP
  • Baza danych
  Joomla! 1.5 - plik konfiguracyjny sekcja Serwer-Baza danych
  • Poczta
  Joomla! 1.5 - plik konfiguracyjny sekcja Serwer-Poczta

Pamiętaj, aby przed wprowadzeniem jakichkolwiek zmian w pliku konfiguracyjnym configuration.php, wykonać jego kopię zapasową. Kiedy nowe ustawienia okażą się nieprawidłowe, będziesz mógł powrócić do wcześniejszych ustawień!

To byłoby chyba tyle! Właśnie zainstalowałeś CMS Joomla! teraz możesz rozpocząć poznawanie systemu. Miłej zabawy!

Podziel się poniżej swoimi uwagami! Jeżeli uważasz, że o czymś zapomnaiełm napisać, napisz o tym w komentarzu. Może napotkałeś jakieś problemy, opisz je, może uda się je rozwiązać.

Acha, jeszcze jedna kwestia! Czy sądzisz, że lepszym dla Ciebie rozwiązaniem byłoby przedstawienie tego "którkiego" kursu w formie video?

Uwaga! Konkurs!

Osoba, która napisze najciekawszy komentarz otrzyma ode mnie "gotowca", czyli cały pakiet XAMPP wraz z zainstalowanym CMS Joomla!

 

Uważasz, że artykuł był ciekawy i chcesz otrzymywać powiadomienia o moich kolejnych wpisach lub projektach?
Wpisz swoje imię oraz adres e-mail a następnie kliknij "ZAPISZ MNIE"

Twoje imię:


Adres email:


Jak przygotować się do egzaminów?
Ponad setka unikalnych odwiedzin

Podobne wpisy

 

  By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://www.slawop.net/

  Najnowsze komentarze

  Gość - Studio Jak wybrać hosting dla Joomla!?
  13 wrzesień 2019
  Warto jeszcze dopisać punkt, żeby przy wyborze wybrać panel między DirectAdmin/cPanel. Niektóre hostingi mają swoje własne rozwiązania - czasami bardzo specyficzne, co niekoniecznie jest dobrą rzeczą
  Gość - Marek Szyfrowanie symetryczne a niesymetryczne
  09 czerwiec 2019
  "Klucz przekazany do publicznej wiadomości, nazywany jest kluczem publicznym lub jawnym. Może on być stosowany do szyfrowania lub deszyfrowania informacji otrzymanych od osoby, która go wygenerowała. ...
  Gość - Marek Tworzenie szablonów dla Joomla! Helix Ultimate
  10 maj 2019
  Witam, napotkałem problem pojawiający się przy zmianie kolorów tła czy czcionek oraz importowaniem ustawień. W pierwszym przypadku, po zmianie kolorów i ich zapisaniem, panel podglądu strony przeładow...
  Gość - Andy SSL i Joomla! w Smarthost
  03 styczeń 2019
  Dzięki, jak zwykle dobra robota! Warto dodać, że instalacja certyfikatu SSL nie zapewnia bezpieczeństwa transmisji danych. To jest możliwe po wdrożeniu polityki bezpieczeństwa w firmie. Co do SSL - to...
  Gość - Henryk Jak utworzyć menu poziome w szablonie protostar?
  02 styczeń 2019
  Robię punkt po punkcie i nie wyświetla się poziome menu Nie wiem gdzie tkwi błąd i co robię źle?Jeśli to możliwe to proszę o pomocps. posiadam książkę "Joomla! 3x" i tu również niema pomocy Pozdrawiam...