By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://www.slawop.net/

Wyróżnione 

Dlaczego Joomla!?

Dlaczego Joomla!?

Joomla! to jeden z najpopularniejszych na świecie systemów zarządzania treścią (CMS - Content Management System). To darmowa, jedna z najszybciej rozwijających się i najpotężniejszych profesjonalnych aplikacji webowych rozprowadzanych na zasadach Open Source, pozwalająca na utworzenie dynamicznego serwisu WWW oraz łatwą jego późniejszą edycję, aktualizację i rozbudowę, bez specjalistycznej wiedzy programistycznej.

Tworzenie i edycja treści w witrynie powstałej na bazie Joomla! odbywa się za pomocą prostych w obsłudze edytorów i panelu administracyjnego. Wystarczy, że uprawniony redaktor systemu wprowadzi nowe informacje, a system sam zadba o to, aby przenieść je do bazy danych, jednocześnie wypełniając nimi odpowiednie miejsca na stronie WWW. Dzięki takiemu rozwiązaniu możesz samodzielnie prowadzić swoją witrynę!

W Internecie znajdziesz setki różnego rodzaju opinii i rankingów opisujących najpopularniejsze CMS-y. Czasami czytając artykuły na blogach i przyglądając się dyskusjom w social media, mam wrażenie, że to dyskusja w stylu wyższości Świąt Wielkanocnych nad Świętami Bożego Narodzenia! Czy na podstawie tych informacji jesteś w stanie stwierdzić, który CMS jest najlepszy? Czy najlepszy to taki, którego używa większość webmasterów? Czy najlepszy dla Ciebie będzie jednocześnie najlepszy dla kogoś innego?

Obecnie istnieje wiele sposobów oraz ogromna ilość CMS-ów, dzięki którym można tworzyć witryny WWW. W serwisie Opensource CMS znajdziesz spis kilkuset różnych rozwiązań. Mogą one różnić się funkcjonalnością, wykorzystywanymi technologiami czy wreszcie przeznaczeniem. Jedne doskonale nadają się na stworzenie bloga, inne świetnie sprawdzają się jako platformy do utworzenia sklepu internetowego. Nie jest łatwo z takiej ilości wybrać narzędzie, które będzie później wykorzystywane przynajmniej przez kilka najbliższych lat. Nie sposób także dobrze poznać przy najmniej część z nich!

Nie mam zamiaru spierać się w tej kwestii i udowadniać wyższości jednego CMS-a nad drugim! Przecież nie znam dokładnie większości z nich!
Ja ponad 7 lat korzystam z Joomla! i ciągle uczę się czegoś nowego! Napisałem nawet kilka książek, e-booków i artykułów do czasopisma TIK w edukacji. Jako pierwszy w Polsce zdałem egzamin Joomla! 3 Certifield Administrator. Pomimo, że od lat korzystam z tego systemu i zgłębiam jego tajniki, to nie ośmieliłbym się powiedzieć, że wiem na temat Joomla! już wszystko.  Niestety nie dysponuję taką ilością czasu, aby poznać dokładnie inne systemy zarządzania treścią ;-)

Napiszę zatem kilka słów dlaczego akurat ja korzystam z Joomla!

Popularny, darmowy i szybko rozwijający się CMS

Po pierwsze dlatego, że jest to jeden z najpopularniejszych i najszybciej rozwijających się CMS-ów na świecie! W rankingu The CMS Critic Awards od kilki lat zajmuje pierwsze miejsce w kategorii Best Free CMS. System ten jest używany na całym świecie do budowy zarówno złożonych serwisów korporacyjnych, portali, jak i prostych i efektownych stron WWW. Tworzenie i edycja treści witryny odbywa się za pomocą prostych w obsłudze interfejsów użytkownika (prostego edytora on-line i panelu administracyjnego). Wystarczy, że uprawniony użytkownik systemu wprowadzi nowe informacje, a system sam zadba o to, aby przenieść je do bazy danych, jednocześnie wypełniając nimi odpowiednie miejsca na stronie WWW. Dzięki takiemu rozwiązaniu niemal każdy może samodzielnie prowadzić swój serwis! W każdej chwili możesz dokonywać zmiany — od poprawiania literówek po zmianę swojej oferty.

Społeczność skupiona wokół projektu

Po drugie, dlatego, że w projekt Joomla! zaangażowana jest fantastyczna społeczność! Bo przecież słowo Joomla! (wymawiane jak: dżumla) pochodzi z języka suahili i oznacza razem! W ramach społeczności są utworzone grupy, które zajmują się programowaniem i ulepszaniem systemu, osobną grupę stanowią osoby, które tłumaczą poszczególne elementy systemu na inne języki (obecnie 64) oraz grupa, której zadaniem jest testowanie systemu i wyszukiwanie błędów. Tych grup jest oczywiście znacznie więcej!

Dlaczego to takie ważne? Co mi po dobrze zapowiadającym się systemie, kiedy nie mam pewności, że będzie rozwijany i czy jego twórcy będą dbać o aktualizację, kiedy pojawią się jakieś luki bezpieczeństwa w kodzie aplikacji?

W Polsce także mamy bardzo prężnie rozwijającą się społeczność! Aby wspierać projekt Joomla! w Polsce, powstała Fundacja PCJ Otwarte Źródła. Jej misją jest wsparcie Polskiego Centrum Joomla! w działaniach służących upowszechnianiu w Polsce Joomla! oraz wolnego i otwartego oprogramowania.

Ludzie skupieni wokół projektu Joomla! to dla mnie największa wartość tego systemu! To osoby pełne pasji, zaangażowania i wiedzy, którą chętnie dzielą się z innymi! Jednym z najważniejszych wydarzeń, podczas których możesz się bardzo wiele nauczyć i poznać mnóstwo fantastycznych osób, to coroczne spotkanie JoomlaDay Poland. To dwudniowe spotkanie, które co roku odbywa się w różnych miastach Polski, podczas którego odbywają się liczne prelekcje, prezentacje i warsztaty. To świetna okazja do zdobycia wiedzy oraz wymiany doświadczeń i nawiązania relacji z innymi użytkownikami i miłośnikami Joomla! Jeżeli poważnie traktujesz zdobywanie wiedzy na temat Joomla!, to obecność na JoomlaDay Poland powinna być dla Ciebie priorytetem!

Kolejną możliwością spotkania się z użytkownikami Joomla! są spotkania Joomla! User Group. To lokalne spotkania, podczas których fani Joomla! dzielą się swoją wiedzą i wymieniają własnymi doświadczeniami. Koniecznie sprawdź, czy w Twojej okolicy odbywają się takie spotkania! Zorientuj się, kiedy odbywają się i pojaw się na jednym z nich. Listę aktualnych grup oraz ich witryny, znajdziesz na stronie Fundacji PCJ Otwarte Źródła.

Jestem współorganizatorem Joomla! User Group Jawor oraz bywam na spotkaniach JUG Silesia, JUG Szczecin, JUG Poznań, JUG Trójmiasto, JUG Małopolska. Jest więc także okazja, abyśmy mogli się spotkać, poznać i pogadać o Joomla! i nie tylko ;-)

Kto używa Joomla!?

Z Joomla! korzystają takie znane marki jak IKEA (Kuwejt i Arabia Saudyjska), General Electric, Holiday Inn, Harvard University, Nintendo, Lipton ICE Tea.

Spory indeks stron opartych na tym systemie znajdziesz na stronie Joomla! Showcase Directory. Wszystkie witryny pogrupowane są w kilkudziesięciu kategoriach. Znajdziesz tam także wyszukiwarkę za pomocą której możesz znaleźć witrynę w określonej wersji Joomla! lub znajdującą się w konkretnej kategorii lub kraju.
Skromny indeks stron wykonanych za pomocą Joomla! znajdziesz także w serwisie Polskiego Centrym Joomla! na stronie Kto używa Joomla.

Czy wszystko jest za darmo?

Będę z Tobą absolutnie szczery! W dzisiejszych czasach nie ma chyba nic za darmo! Pomimo, że Joomla! to darmowy system, jednak jeżeli chcesz prowadzić profesjonalny serwis, nie obędzie się bez dodatkowych kosztów!

Postawmy sprawę jasno! Jeżeli chcesz tworzyć i zarządzać witrynami w oparciu o Joomla! to ciągła nauka i doskonalenie swoich umiejętności to podstawa. W tej branży nic nie robiąc cofasz się ;-)

Jeżeli jesteś osobą mocno zmotywowaną, to inwestując swój czas i niewielkie środki finansowe jesteś w stanie tworzyć i administrować witrynami w oparciu o Joomla! Tak, tak, środki (pieniądze!) również będą potrzebne! Aby zaistnieć w Internecie musisz mieć wykupioną domenę, hosting! Fakt, że obecnie nie są to wielkie kwoty i podczas pierwszej rejestracji koszty są żadne, ale musisz wiedzieć również o tym, że później koszty utrzymania są większe. Większość rozszerzeń dostępnych w Katalogu Rozszerzeń Joomla! możesz zainstalować i używać za darmo, jednak jeżeli potrzebujesz profesjonalnych funkcjonalności i wsparcia developerów, musisz ponieść pewne koszty.

Bez poniesienia choćby minimalnych kosztów nie ma szans na sukces!

Jednak czas jaki poświęcisz dla własnego rozwoju i rozwoju swojej witryny będzie najcenniejszą inwestycją, która w krótkim czasie zwróci się z nawiązką ;-)

Katalog firm i freelancerów Joomla!

Jeżeli szukasz komercyjnego wsparcia, partnerów do współpracy lub świadczysz usługi związane z Joomla!, to zaglądnij do Katalogu Firm i Frelancerów Joomla! To nowa witryna, która wystartowała w listopadzie 2017 r.

Za jej pomocą możesz znaleźć firmę lub frelancera Joomla! w takich kategoriach, jak:

 • administrowanie;
 • bezpieczeństwo;
 • hosting;
 • konsultacje;
 • kursy i szkolenia;
 • pomoc prawna;
 • pozycjonowanie;
 • programowanie;
 • rozszerzenia dla Joomla!
 • tworzenie i projektowanie stron;
 • tworzenie grafik i szablonów;
 • sklepy internetowe;

Możesz także umieścić za niewielką opłatą (1 zł / dzień) swoją własną wizytówkę z ofertą usług, świadczeń lub produktów związanych z Joomla! Dzięki temu osoby szukające specjalistów Joomla! będą mogli szybciej i łatwiej ich znaleźć, a Ty wesprzesz Fundację PCJ Otwarte Źródła.

Chcesz otrzymywać powiadomienia o moich kolejnych wpisach lub projektach?

Gantry 5 - tworzenie szablonów dla Joomla!
Wyższa pozycja w Google dzięki PixTitle

Podobne wpisy

 

Komentarze 12

Gość - Waldek w piątek, 08 grudzień 2017 11:37

Swoją przygodę z tworzeniem stron WWW zaczynałem używając zwykłego HTMl'a. To były czasy.
Z biegiem lat samo używanie HTML'a stało się trochę trudne, i nie wszystko można było pokazać na stronie w taki sposób jakby się chciało. Zacząłem szukać dobrego i sprawdzonego narzędzia, które by mi w tym pomogło. Postanowiłem porozglądać się za CMS'em. Znalazłem kilka, jednakże w kręgu zainteresowań pozostały tylko dwa, Wordpress i Joomla. Po przeanalizowaniu każdego za i przeciw oraz utworzeniu strony zarówno w jednym jak i drugim CMS'ie wybrałem Joomlę i z niej korzystam do rozwoju swojej strony.
Natomiast w pracy korzystamy z wordpressa ;-)
Dzięki temu nadal się uczę i podwyższam swoje wiadomości.
Jak zawsze pokazujesz różne bardzo przydatne rozwiązania z których korzystam.
Dziękuję Ci bardzo Sławku za nie.
Proszę trzymaj tak dalej.

Swoją przygodę z tworzeniem stron WWW zaczynałem używając zwykłego HTMl'a. To były czasy. :D Z biegiem lat samo używanie HTML'a stało się trochę trudne, i nie wszystko można było pokazać na stronie w taki sposób jakby się chciało. Zacząłem szukać dobrego i sprawdzonego narzędzia, które by mi w tym pomogło. Postanowiłem porozglądać się za CMS'em. Znalazłem kilka, jednakże w kręgu zainteresowań pozostały tylko dwa, Wordpress i Joomla. Po przeanalizowaniu każdego za i przeciw oraz utworzeniu strony zarówno w jednym jak i drugim CMS'ie wybrałem Joomlę i z niej korzystam do rozwoju swojej strony. Natomiast w pracy korzystamy z wordpressa ;-) Dzięki temu nadal się uczę i podwyższam swoje wiadomości. Jak zawsze pokazujesz różne bardzo przydatne rozwiązania z których korzystam. Dziękuję Ci bardzo Sławku za nie. Proszę trzymaj tak dalej.
Sławomir Pieszczek (website) w piątek, 08 grudzień 2017 12:16

Dziękuję, że zechciałeś podzielić się swoimi spostrzeżeniami :-)

Dziękuję, że zechciałeś podzielić się swoimi spostrzeżeniami :-)
Gość - Robert (website) w piątek, 08 grudzień 2017 12:45

Próbowałem z HTMlem, próbowałem z iWebem (MacOS), aktualnie korzystam z Joomla. Myślę, że ostatecznym czynnikiem, który przekonał mnie do takiego wyboru były opracowania Sławka pozwalające początkującej osobie odnaleźć się w Joomlowym CMSie. Wspierałem się jego darmowymi kursami, oczywiście zakupiłem książkę Joomla 3.x. Korzystam z szablonów i rozszerzeń polskiej firmy Joomla Monster. Na razie jestem zadowolony z wyboru i sukcesywnie wgryzam się w tajniki Joomli.

Próbowałem z HTMlem, próbowałem z iWebem (MacOS), aktualnie korzystam z Joomla. Myślę, że ostatecznym czynnikiem, który przekonał mnie do takiego wyboru były opracowania Sławka pozwalające początkującej osobie odnaleźć się w Joomlowym CMSie. Wspierałem się jego darmowymi kursami, oczywiście zakupiłem książkę Joomla 3.x. Korzystam z szablonów i rozszerzeń polskiej firmy Joomla Monster. Na razie jestem zadowolony z wyboru i sukcesywnie wgryzam się w tajniki Joomli.
Sławomir Pieszczek (website) w piątek, 08 grudzień 2017 12:50

Robert, dziękuję za Twój komentarz i trzymam kciuki za sukces Twoich projektów :-)

Robert, dziękuję za Twój komentarz i trzymam kciuki za sukces Twoich projektów :-)
Gość - Krystian (website) w piątek, 08 grudzień 2017 12:56

Witam
Z Joomlą zacząłem już w wersji 1.5 i uważam, że jest bardzo przyjazna dla użytkownika i nie sprawia w zasadzie żadnych problemów. Aktualnie używam Joomlę 2.5 oraz 3.6. bardzo intensywnie korzystałem - teraz też, ale sporadycznie - z kursu Sławka. Kurs ten napisany jest bardzo komunikatywnie i zachęcam innych do korzystania z niego.
Pozdrawiam

Witam Z Joomlą zacząłem już w wersji 1.5 i uważam, że jest bardzo przyjazna dla użytkownika i nie sprawia w zasadzie żadnych problemów. Aktualnie używam Joomlę 2.5 oraz 3.6. bardzo intensywnie korzystałem - teraz też, ale sporadycznie - z kursu Sławka. Kurs ten napisany jest bardzo komunikatywnie i zachęcam innych do korzystania z niego. Pozdrawiam
Sławomir Pieszczek (website) w sobota, 09 grudzień 2017 12:39

Dziękuję Krystian za miłe słowa dotyczące kursu :-)
P.S.
Jak znajdziesz chwilę, to napisz proszę kilka zdań Twojej opinii na temat kursu w dziale Opinie: https://www.slawop.net/opinie

Dziękuję Krystian za miłe słowa dotyczące kursu :-) P.S. Jak znajdziesz chwilę, to napisz proszę kilka zdań Twojej opinii na temat kursu w dziale Opinie: https://www.slawop.net/opinie
Gość - Maurycy w piątek, 08 grudzień 2017 15:35

Joomla ma chyba pełno luk, skoro tak często trzeba ją aktualizować?
Stracone dane i praca to największa wada CMS Joomla. Czemu tak jest?

Joomla ma chyba pełno luk, skoro tak często trzeba ją aktualizować? Stracone dane i praca to największa wada CMS Joomla. Czemu tak jest?
Sławomir Pieszczek (website) w sobota, 09 grudzień 2017 12:57

Hej Maurycy :-)

Joomla ma chyba pełno luk, skoro tak często trzeba ją aktualizować?

Hmm, zapewne masz w swoim smartfonie różne apki, prawda? Sprawdzałeś, jak często one się aktualizują automatycznie? Odbywa się to niemal co dziennie! Jeżeli korzystasz z jakiegokolwiek systemu operacyjnego, np. Widows, to aktualizacje są praktycznie co tydzień! Zgodnie z tym, co napisałeś, to dopiero jest "pełno luk" ;-)

Stracone dane i praca to największa wada CMS Joomla. Czemu tak jest?

Stracone dane? Gdzie co? Jak? W innych systemach i aplikacjach nie ma możliwości utraty danych? Utrata danych, to głównie czynnik ludzki wynikający najczęściej z niewiedzy. Taka mega podstawowa czynność, jak wykonanie kopii zapasowej witryny zabezpiecza przed taką sytuacją ;-)

...praca to największa wada CMS Joomla

Tego kompletnie nie kumam i nie wiem o co chodzi? To, że system pracuje, to jego największa wada? :-D

Hej Maurycy :-) [quote]Joomla ma chyba pełno luk, skoro tak często trzeba ją aktualizować?[/quote] Hmm, zapewne masz w swoim smartfonie różne apki, prawda? Sprawdzałeś, jak często one się aktualizują automatycznie? Odbywa się to niemal co dziennie! Jeżeli korzystasz z jakiegokolwiek systemu operacyjnego, np. Widows, to aktualizacje są praktycznie co tydzień! Zgodnie z tym, co napisałeś, to dopiero jest "pełno luk" ;-)[quote]Stracone dane i praca to największa wada CMS Joomla. Czemu tak jest?[/quote] Stracone dane? Gdzie co? Jak? W innych systemach i aplikacjach nie ma możliwości utraty danych? Utrata danych, to głównie czynnik ludzki wynikający najczęściej z niewiedzy. Taka mega podstawowa czynność, jak wykonanie kopii zapasowej witryny zabezpiecza przed taką sytuacją ;-)[quote]...praca to największa wada CMS Joomla[/quote] Tego kompletnie nie kumam i nie wiem o co chodzi? To, że system pracuje, to jego największa wada? :-D
Gość - Tadek w piątek, 08 grudzień 2017 17:24

Joomla jest mi znana z nazwy od pewnego czasu ale korzystanie z kursów z sieci nie daje tyle satysfakcji co twoje kursy
wszystko pokazane na konkretnych przykładach i co ważne dla wstępującego administratora to wskazanie darmowych rozszerzeń i nie tylko.
Uznałem że na naukę nie jest za późno i chęć zaistnienia w sieci w minimalnym stopniu na początek.
Myślę o utworzeniu własnego dobrego projektu koncowego na bazie joomla
Dziękuję za już Sławku i czekam na dalsze treści o joomla.

Joomla jest mi znana z nazwy od pewnego czasu ale korzystanie z kursów z sieci nie daje tyle satysfakcji co twoje kursy wszystko pokazane na konkretnych przykładach i co ważne dla wstępującego administratora to wskazanie darmowych rozszerzeń i nie tylko. Uznałem że na naukę nie jest za późno i chęć zaistnienia w sieci w minimalnym stopniu na początek. Myślę o utworzeniu własnego dobrego projektu koncowego na bazie joomla Dziękuję za już Sławku i czekam na dalsze treści o joomla.
Sławomir Pieszczek (website) w sobota, 09 grudzień 2017 12:37

Dzięki za słowa uznania Tadek :-)
Trzymam kciuki za Twój własny projekt końcowy na bazie Joomla!

Dzięki za słowa uznania Tadek :-) Trzymam kciuki za Twój własny projekt końcowy na bazie Joomla!
Gość - Piotr w czwartek, 10 maj 2018 07:41

Witam. Ja swoją przygodę z Joomla zacząłem od wersji 1,5 .Przygoda trwała do wersji 2 potem z powodów osobistych musiałem zakończyć przygodę z Joomla. Od nie dawna przygoda z Joomla zaczęła się na nowo i myślę że teraz będzie trwała i trwała a to za sprawą kursu Pana Sławomira Piszczka. Dlaczego Joomla? Dlatego że nie jest skomplikowana jest przyjazna dla użytkownika i można przy odrobinie chęci nauczyć się tworzyć fajne strony www.

Witam. Ja swoją przygodę z Joomla zacząłem od wersji 1,5 .Przygoda trwała do wersji 2 potem z powodów osobistych musiałem zakończyć przygodę z Joomla. Od nie dawna przygoda z Joomla zaczęła się na nowo i myślę że teraz będzie trwała i trwała a to za sprawą kursu Pana Sławomira Piszczka. Dlaczego Joomla? Dlatego że nie jest skomplikowana jest przyjazna dla użytkownika i można przy odrobinie chęci nauczyć się tworzyć fajne strony www.
Gość - Alicja w piątek, 17 sierpień 2018 20:53

Zaczęłam swoją pracę z Joomla! w zeszłym roku, gdy polecono mi utworzyć stronę internetową w mojej pracy. Przyznam, że nie wiedziałam, jak się do tego zabrać, znałam tylko FrontPage, ale wiedziałam, że w dzisiejszych czasach potrzeba czegoś innego. Przeanalizowałam kilka systemów CMS, a właściwie opinie o nich i wybrałam Joomla! Stronę założyłam i radziłam sobie, i radzę w miarę nadal, głównie dzięki kursom Pana Sławomira, za które bardzo dziękuję. Przygoda z Joomla! wciągnęła mnie, praca z tym systemem jest ekscytująca.

Zaczęłam swoją pracę z Joomla! w zeszłym roku, gdy polecono mi utworzyć stronę internetową w mojej pracy. Przyznam, że nie wiedziałam, jak się do tego zabrać, znałam tylko FrontPage, ale wiedziałam, że w dzisiejszych czasach potrzeba czegoś innego. Przeanalizowałam kilka systemów CMS, a właściwie opinie o nich i wybrałam Joomla! Stronę założyłam i radziłam sobie, i radzę w miarę nadal, głównie dzięki kursom Pana Sławomira, za które bardzo dziękuję. Przygoda z Joomla! wciągnęła mnie, praca z tym systemem jest ekscytująca.
Gość
poniedziałek, 06 lipiec 2020

Zdjęcie captcha

Najnowsze komentarze

Gość - Studio Jak wybrać hosting dla Joomla!?
13 wrzesień 2019
Warto jeszcze dopisać punkt, żeby przy wyborze wybrać panel między DirectAdmin/cPanel. Niektóre hostingi mają swoje własne rozwiązania - czasami bardzo specyficzne, co niekoniecznie jest dobrą rzeczą
Gość - Marek Szyfrowanie symetryczne a niesymetryczne
09 czerwiec 2019
"Klucz przekazany do publicznej wiadomości, nazywany jest kluczem publicznym lub jawnym. Może on być stosowany do szyfrowania lub deszyfrowania informacji otrzymanych od osoby, która go wygenerowała. ...
Gość - Marek Tworzenie szablonów dla Joomla! Helix Ultimate
10 maj 2019
Witam, napotkałem problem pojawiający się przy zmianie kolorów tła czy czcionek oraz importowaniem ustawień. W pierwszym przypadku, po zmianie kolorów i ich zapisaniem, panel podglądu strony przeładow...
Gość - Andy SSL i Joomla! w Smarthost
03 styczeń 2019
Dzięki, jak zwykle dobra robota! Warto dodać, że instalacja certyfikatu SSL nie zapewnia bezpieczeństwa transmisji danych. To jest możliwe po wdrożeniu polityki bezpieczeństwa w firmie. Co do SSL - to...
Gość - Henryk Jak utworzyć menu poziome w szablonie protostar?
02 styczeń 2019
Robię punkt po punkcie i nie wyświetla się poziome menu Nie wiem gdzie tkwi błąd i co robię źle?Jeśli to możliwe to proszę o pomocps. posiadam książkę "Joomla! 3x" i tu również niema pomocy Pozdrawiam...