Wyróżnione 

Dlaczego Joomla!?

Dlaczego Joomla!?

Joomla! to jeden z najpopularniejszych na świecie systemów zarządzania treścią (CMS - Content Management System). To darmowa, jedna z najszybciej rozwijających się i najpotężniejszych profesjonalnych aplikacji webowych rozprowadzanych na zasadach Open Source, pozwalająca na utworzenie dynamicznego serwisu WWW oraz łatwą jego późniejszą edycję, aktualizację i rozbudowę, bez specjalistycznej wiedzy programistycznej.

Tworzenie i edycja treści w witrynie powstałej na bazie Joomla! odbywa się za pomocą prostych w obsłudze edytorów i panelu administracyjnego. Wystarczy, że uprawniony redaktor systemu wprowadzi nowe informacje, a system sam zadba o to, aby przenieść je do bazy danych, jednocześnie wypełniając nimi odpowiednie miejsca na stronie WWW. Dzięki takiemu rozwiązaniu możesz samodzielnie prowadzić swoją witrynę!

W Internecie znajdziesz setki różnego rodzaju opinii i rankingów opisujących najpopularniejsze CMS-y. Czasami czytając artykuły na blogach i przyglądając się dyskusjom w social media, mam wrażenie, że to dyskusja w stylu wyższości Świąt Wielkanocnych nad Świętami Bożego Narodzenia! Czy na podstawie tych informacji jesteś w stanie stwierdzić, który CMS jest najlepszy? Czy najlepszy to taki, którego używa większość webmasterów? Czy najlepszy dla Ciebie będzie jednocześnie najlepszy dla kogoś innego? 

Obecnie istnieje wiele sposobów oraz ogromna ilość CMS-ów, dzięki którym można tworzyć witryny WWW. W serwisie Opensource CMS znajdziesz spis kilkuset różnych rozwiązań. Mogą one różnić się funkcjonalnością, wykorzystywanymi technologiami czy wreszcie przeznaczeniem. Jedne doskonale nadają się na stworzenie bloga, inne świetnie sprawdzają się jako platformy do utworzenia sklepu internetowego. Nie jest łatwo z takiej ilości wybrać narzędzie, które będzie później wykorzystywane przynajmniej przez kilka najbliższych lat. Nie sposób także dobrze poznać przy najmniej część z nich!

Nie mam zamiaru spierać się w tej kwestii i udowadniać wyższości jednego CMS-a nad drugim! Przecież nie znam dokładnie większości z nich!
Ja ponad 7 lat korzystam z Joomla! i ciągle uczę się czegoś nowego! Napisałem nawet kilka książek, e-booków i artykułów do czasopisma TIK w edukacji. Jako pierwszy w Polsce zdałem egzamin Joomla! 3 Certifield Administrator. Pomimo, że od lat korzystam z tego systemu i zgłębiam jego tajniki, to nie ośmieliłbym się powiedzieć, że wiem na temat Joomla! już wszystko.  Niestety nie dysponuję taką ilością czasu, aby poznać dokładnie inne systemy zarządzania treścią ;-)

Napiszę zatem kilka słów dlaczego akurat ja korzystam z Joomla!

Popularny, darmowy i szybko rozwijający się CMS

Po pierwsze dlatego, że jest to jeden z najpopularniejszych i najszybciej rozwijających się CMS-ów na świecie! W rankingu The CMS Critic Awards od kilki lat zajmuje pierwsze miejsce w kategorii Best Free CMS. System ten jest używany na całym świecie do budowy zarówno złożonych serwisów korporacyjnych, portali, jak i prostych i efektownych stron WWW. Tworzenie i edycja treści witryny odbywa się za pomocą prostych w obsłudze interfejsów użytkownika (prostego edytora on-line i panelu administracyjnego). Wystarczy, że uprawniony użytkownik systemu wprowadzi nowe informacje, a system sam zadba o to, aby przenieść je do bazy danych, jednocześnie wypełniając nimi odpowiednie miejsca na stronie WWW. Dzięki takiemu rozwiązaniu niemal każdy może samodzielnie prowadzić swój serwis! W każdej chwili możesz dokonywać zmiany — od poprawiania literówek po zmianę swojej oferty.

Społeczność skupiona wokół projektu

Po drugie, dlatego, że w projekt Joomla! zaangażowana jest fantastyczna społeczność! Bo przecież słowo Joomla! (wymawiane jak: dżumla) pochodzi z języka suahili i oznacza razem! W ramach społeczności są utworzone grupy, które zajmują się programowaniem i ulepszaniem systemu, osobną grupę stanowią osoby, które tłumaczą poszczególne elementy systemu na inne języki (obecnie 64) oraz grupa, której zadaniem jest testowanie systemu i wyszukiwanie błędów. Tych grup jest oczywiście znacznie więcej!

Dlaczego to takie ważne? Co mi po dobrze zapowiadającym się systemie, kiedy nie mam pewności, że będzie rozwijany i czy jego twórcy będą dbać o aktualizację, kiedy pojawią się jakieś luki bezpieczeństwa w kodzie aplikacji?

W Polsce także mamy bardzo prężnie rozwijającą się społeczność! Aby wspierać projekt Joomla! w Polsce, powstała Fundacja PCJ Otwarte Źródła. Jej misją jest wsparcie Polskiego Centrum Joomla! w działaniach służących upowszechnianiu w Polsce Joomla! oraz wolnego i otwartego oprogramowania.

Ludzie skupieni wokół projektu Joomla! to dla mnie największa wartość tego systemu! To osoby pełne pasji, zaangażowania i wiedzy, którą chętnie dzielą się z innymi! Jednym z najważniejszych wydarzeń, podczas których możesz się bardzo wiele nauczyć i poznać mnóstwo fantastycznych osób, to coroczne spotkanie JoomlaDay Poland. To dwudniowe spotkanie, które co roku odbywa się w różnych miastach Polski, podczas którego odbywają się liczne prelekcje, prezentacje i warsztaty. To świetna okazja do zdobycia wiedzy oraz wymiany doświadczeń i nawiązania relacji z innymi użytkownikami i miłośnikami Joomla! Jeżeli poważnie traktujesz zdobywanie wiedzy na temat Joomla!, to obecność na JoomlaDay Poland powinna być dla Ciebie priorytetem!

Kolejną możliwością spotkania się z użytkownikami Joomla! są spotkania Joomla! User Group. To lokalne spotkania, podczas których fani Joomla! dzielą się swoją wiedzą i wymieniają własnymi doświadczeniami. Koniecznie sprawdź, czy w Twojej okolicy odbywają się takie spotkania! Zorientuj się, kiedy odbywają się i pojaw się na jednym z nich. Listę aktualnych grup oraz ich witryny, znajdziesz na stronie Fundacji PCJ Otwarte Źródła.

Jestem współorganizatorem Joomla! User Group Jawor oraz bywam na spotkaniach JUG Silesia, JUG Szczecin, JUG Poznań, JUG Trójmiasto, JUG Małopolska. Jest więc także okazja, abyśmy mogli się spotkać, poznać i pogadać o Joomla! i nie tylko ;-)

Kto używa Joomla!?

Z Joomla! korzystają takie znane marki jak IKEA (Kuwejt i Arabia Saudyjska), General Electric, Holiday Inn, Harvard University, Nintendo, Lipton ICE Tea.

Spory indeks stron opartych na tym systemie znajdziesz na stronie Joomla! Showcase Directory. Wszystkie witryny pogrupowane są w kilkudziesięciu kategoriach. Znajdziesz tam także wyszukiwarkę za pomocą której możesz znaleźć witrynę w określonej wersji Joomla! lub znajdującą się w konkretnej kategorii lub kraju.
Skromny indeks stron wykonanych za pomocą Joomla! znajdziesz także w serwisie Polskiego Centrym Joomla! na stronie Kto używa Joomla.

Czy wszystko jest za darmo?

Będę z Tobą absolutnie szczery! W dzisiejszych czasach nie ma chyba nic za darmo! Pomimo, że Joomla! to darmowy system, jednak jeżeli chcesz prowadzić profesjonalny serwis, nie obędzie się bez dodatkowych kosztów!

Postawmy sprawę jasno! Jeżeli chcesz tworzyć i zarządzać witrynami w oparciu o Joomla! to ciągła nauka i doskonalenie swoich umiejętności to podstawa. W tej branży nic nie robiąc cofasz się ;-)

Jeżeli jesteś osobą mocno zmotywowaną, to inwestując swój czas i niewielkie środki finansowe jesteś w stanie tworzyć i administrować witrynami w oparciu o Joomla! Tak, tak, środki (pieniądze!) również będą potrzebne! Aby zaistnieć w Internecie musisz mieć wykupioną domenę, hosting! Fakt, że obecnie nie są to wielkie kwoty i podczas pierwszej rejestracji koszty są żadne, ale musisz wiedzieć również o tym, że później koszty utrzymania są większe. Większość rozszerzeń dostępnych w Katalogu Rozszerzeń Joomla! możesz zainstalować i używać za darmo, jednak jeżeli potrzebujesz profesjonalnych funkcjonalności i wsparcia developerów, musisz ponieść pewne koszty.

Bez poniesienia choćby minimalnych kosztów nie ma szans na sukces!

Jednak czas jaki poświęcisz dla własnego rozwoju i rozwoju swojej witryny będzie najcenniejszą inwestycją, która w krótkim czasie zwróci się z nawiązką ;-)

Katalog firm i freelancerów Joomla!

Jeżeli szukasz komercyjnego wsparcia, partnerów do współpracy lub świadczysz usługi związane z Joomla!, to zaglądnij do Katalogu Firm i Frelancerów Joomla! To nowa witryna, która wystartowała w listopadzie 2017 r.

Za jej pomocą możesz znaleźć firmę lub frelancera Joomla! w takich kategoriach, jak:

 • administrowanie;
 • bezpieczeństwo;
 • hosting;
 • konsultacje;
 • kursy i szkolenia;
 • pomoc prawna;
 • pozycjonowanie;
 • programowanie;
 • rozszerzenia dla Joomla!
 • tworzenie i projektowanie stron;
 • tworzenie grafik i szablonów;
 • sklepy internetowe;

Możesz także umieścić za niewielką opłatą (1 zł / dzień) swoją własną wizytówkę z ofertą usług, świadczeń lub produktów związanych z Joomla! Dzięki temu osoby szukające specjalistów Joomla! będą mogli szybciej i łatwiej ich znaleźć, a Ty wesprzesz Fundację PCJ Otwarte Źródła.

Z Joomla! korzysta m.in. agencja marketingowa z Wrocławia.

Chcesz otrzymywać powiadomienia o moich kolejnych wpisach lub projektach?

Gantry 5 - tworzenie szablonów dla Joomla!
Wyższa pozycja w Google dzięki PixTitle

Podobne wpisy

 

  By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://www.slawop.net/

  Najnowsze komentarze

  Gość - Studio Jak wybrać hosting dla Joomla!?
  13 wrzesień 2019
  Warto jeszcze dopisać punkt, żeby przy wyborze wybrać panel między DirectAdmin/cPanel. Niektóre hostingi mają swoje własne rozwiązania - czasami bardzo specyficzne, co niekoniecznie jest dobrą rzeczą
  Gość - Marek Szyfrowanie symetryczne a niesymetryczne
  09 czerwiec 2019
  "Klucz przekazany do publicznej wiadomości, nazywany jest kluczem publicznym lub jawnym. Może on być stosowany do szyfrowania lub deszyfrowania informacji otrzymanych od osoby, która go wygenerowała. ...
  Gość - Marek Tworzenie szablonów dla Joomla! Helix Ultimate
  10 maj 2019
  Witam, napotkałem problem pojawiający się przy zmianie kolorów tła czy czcionek oraz importowaniem ustawień. W pierwszym przypadku, po zmianie kolorów i ich zapisaniem, panel podglądu strony przeładow...
  Gość - Andy SSL i Joomla! w Smarthost
  03 styczeń 2019
  Dzięki, jak zwykle dobra robota! Warto dodać, że instalacja certyfikatu SSL nie zapewnia bezpieczeństwa transmisji danych. To jest możliwe po wdrożeniu polityki bezpieczeństwa w firmie. Co do SSL - to...
  Gość - Henryk Jak utworzyć menu poziome w szablonie protostar?
  02 styczeń 2019
  Robię punkt po punkcie i nie wyświetla się poziome menu Nie wiem gdzie tkwi błąd i co robię źle?Jeśli to możliwe to proszę o pomocps. posiadam książkę "Joomla! 3x" i tu również niema pomocy Pozdrawiam...