A A A

Dlaczego Joomla!?

przez w Webdesign
 • Przeczytano: 1828
 • 12 komentarze
 • Drukuj
1828
Dlaczego Joomla!?

Joomla! to jeden z najpopularniejszych na świecie systemów zarządzania treścią (CMS - Content Management System). To darmowa, jedna z najszybciej rozwijających się i najpotężniejszych profesjonalnych aplikacji webowych rozprowadzanych na zasadach Open Source, pozwalająca na utworzenie dynamicznego serwisu WWW oraz łatwą jego późniejszą edycję, aktualizację i rozbudowę, bez specjalistycznej wiedzy programistycznej.

Tworzenie i edycja treści w witrynie powstałej na bazie Joomla! odbywa się za pomocą prostych w obsłudze edytorów i panelu administracyjnego. Wystarczy, że uprawniony redaktor systemu wprowadzi nowe informacje, a system sam zadba o to, aby przenieść je do bazy danych, jednocześnie wypełniając nimi odpowiednie miejsca na stronie WWW. Dzięki takiemu rozwiązaniu możesz samodzielnie prowadzić swoją witrynę!

W Internecie znajdziesz setki różnego rodzaju opinii i rankingów opisujących najpopularniejsze CMS-y. Czasami czytając artykuły na blogach i przyglądając się dyskusjom w social media, mam wrażenie, że to dyskusja w stylu wyższości Świąt Wielkanocnych nad Świętami Bożego Narodzenia! Czy na podstawie tych informacji jesteś w stanie stwierdzić, który CMS jest najlepszy? Czy najlepszy to taki, którego używa większość webmasterów? Czy najlepszy dla Ciebie będzie jednocześnie najlepszy dla kogoś innego? 

Obecnie istnieje wiele sposobów oraz ogromna ilość CMS-ów, dzięki którym można tworzyć witryny WWW. W serwisie Opensource CMS znajdziesz spis kilkuset różnych rozwiązań. Mogą one różnić się funkcjonalnością, wykorzystywanymi technologiami czy wreszcie przeznaczeniem. Jedne doskonale nadają się na stworzenie bloga, inne świetnie sprawdzają się jako platformy do utworzenia sklepu internetowego. Nie jest łatwo z takiej ilości wybrać narzędzie, które będzie później wykorzystywane przynajmniej przez kilka najbliższych lat. Nie sposób także dobrze poznać przy najmniej część z nich!

Nie mam zamiaru spierać się w tej kwestii i udowadniać wyższości jednego CMS-a nad drugim! Przecież nie znam dokładnie większości z nich!
Ja ponad 7 lat korzystam z Joomla! i ciągle uczę się czegoś nowego! Napisałem nawet kilka książek, e-booków i artykułów do czasopisma TIK w edukacji. Jako pierwszy w Polsce zdałem egzamin Joomla! 3 Certifield Administrator. Pomimo, że od lat korzystam z tego systemu i zgłębiam jego tajniki, to nie ośmieliłbym się powiedzieć, że wiem na temat Joomla! już wszystko.  Niestety nie dysponuję taką ilością czasu, aby poznać dokładnie inne systemy zarządzania treścią ;-)

Napiszę zatem kilka słów dlaczego akurat ja korzystam z Joomla!

Popularny, darmowy i szybko rozwijający się CMS

Po pierwsze dlatego, że jest to jeden z najpopularniejszych i najszybciej rozwijających się CMS-ów na świecie! W rankingu The CMS Critic Awards od kilki lat zajmuje pierwsze miejsce w kategorii Best Free CMS. System ten jest używany na całym świecie do budowy zarówno złożonych serwisów korporacyjnych, portali, jak i prostych i efektownych stron WWW. Tworzenie i edycja treści witryny odbywa się za pomocą prostych w obsłudze interfejsów użytkownika (prostego edytora on-line i panelu administracyjnego). Wystarczy, że uprawniony użytkownik systemu wprowadzi nowe informacje, a system sam zadba o to, aby przenieść je do bazy danych, jednocześnie wypełniając nimi odpowiednie miejsca na stronie WWW. Dzięki takiemu rozwiązaniu niemal każdy może samodzielnie prowadzić swój serwis! W każdej chwili możesz dokonywać zmiany — od poprawiania literówek po zmianę swojej oferty.

Społeczność skupiona wokół projektu

Po drugie, dlatego, że w projekt Joomla! zaangażowana jest fantastyczna społeczność! Bo przecież słowo Joomla! (wymawiane jak: dżumla) pochodzi z języka suahili i oznacza razem! W ramach społeczności są utworzone grupy, które zajmują się programowaniem i ulepszaniem systemu, osobną grupę stanowią osoby, które tłumaczą poszczególne elementy systemu na inne języki (obecnie 64) oraz grupa, której zadaniem jest testowanie systemu i wyszukiwanie błędów. Tych grup jest oczywiście znacznie więcej!

Dlaczego to takie ważne? Co mi po dobrze zapowiadającym się systemie, kiedy nie mam pewności, że będzie rozwijany i czy jego twórcy będą dbać o aktualizację, kiedy pojawią się jakieś luki bezpieczeństwa w kodzie aplikacji?

W Polsce także mamy bardzo prężnie rozwijającą się społeczność! Aby wspierać projekt Joomla! w Polsce, powstała Fundacja PCJ Otwarte Źródła. Jej misją jest wsparcie Polskiego Centrum Joomla! w działaniach służących upowszechnianiu w Polsce Joomla! oraz wolnego i otwartego oprogramowania.

Ludzie skupieni wokół projektu Joomla! to dla mnie największa wartość tego systemu! To osoby pełne pasji, zaangażowania i wiedzy, którą chętnie dzielą się z innymi! Jednym z najważniejszych wydarzeń, podczas których możesz się bardzo wiele nauczyć i poznać mnóstwo fantastycznych osób, to coroczne spotkanie JoomlaDay Poland. To dwudniowe spotkanie, które co roku odbywa się w różnych miastach Polski, podczas którego odbywają się liczne prelekcje, prezentacje i warsztaty. To świetna okazja do zdobycia wiedzy oraz wymiany doświadczeń i nawiązania relacji z innymi użytkownikami i miłośnikami Joomla! Jeżeli poważnie traktujesz zdobywanie wiedzy na temat Joomla!, to obecność na JoomlaDay Poland powinna być dla Ciebie priorytetem!

Kolejną możliwością spotkania się z użytkownikami Joomla! są spotkania Joomla! User Group. To lokalne spotkania, podczas których fani Joomla! dzielą się swoją wiedzą i wymieniają własnymi doświadczeniami. Koniecznie sprawdź, czy w Twojej okolicy odbywają się takie spotkania! Zorientuj się, kiedy odbywają się i pojaw się na jednym z nich. Listę aktualnych grup oraz ich witryny, znajdziesz na stronie Fundacji PCJ Otwarte Źródła.

Jestem współorganizatorem Joomla! User Group Jawor oraz bywam na spotkaniach JUG Silesia, JUG Szczecin, JUG Poznań, JUG Trójmiasto, JUG Małopolska. Jest więc także okazja, abyśmy mogli się spotkać, poznać i pogadać o Joomla! i nie tylko ;-)

Kto używa Joomla!?

Z Joomla! korzystają takie znane marki jak IKEA (Kuwejt i Arabia Saudyjska), General Electric, Holiday Inn, Harvard University, Nintendo, Lipton ICE Tea.

Spory indeks stron opartych na tym systemie znajdziesz na stronie Joomla! Showcase Directory. Wszystkie witryny pogrupowane są w kilkudziesięciu kategoriach. Znajdziesz tam także wyszukiwarkę za pomocą której możesz znaleźć witrynę w określonej wersji Joomla! lub znajdującą się w konkretnej kategorii lub kraju.
Skromny indeks stron wykonanych za pomocą Joomla! znajdziesz także w serwisie Polskiego Centrym Joomla! na stronie Kto używa Joomla.

Czy wszystko jest za darmo?

Będę z Tobą absolutnie szczery! W dzisiejszych czasach nie ma chyba nic za darmo! Pomimo, że Joomla! to darmowy system, jednak jeżeli chcesz prowadzić profesjonalny serwis, nie obędzie się bez dodatkowych kosztów!

Postawmy sprawę jasno! Jeżeli chcesz tworzyć i zarządzać witrynami w oparciu o Joomla! to ciągła nauka i doskonalenie swoich umiejętności to podstawa. W tej branży nic nie robiąc cofasz się ;-)

Jeżeli jesteś osobą mocno zmotywowaną, to inwestując swój czas i niewielkie środki finansowe jesteś w stanie tworzyć i administrować witrynami w oparciu o Joomla! Tak, tak, środki (pieniądze!) również będą potrzebne! Aby zaistnieć w Internecie musisz mieć wykupioną domenę, hosting! Fakt, że obecnie nie są to wielkie kwoty i podczas pierwszej rejestracji koszty są żadne, ale musisz wiedzieć również o tym, że później koszty utrzymania są większe. Większość rozszerzeń dostępnych w Katalogu Rozszerzeń Joomla! możesz zainstalować i używać za darmo, jednak jeżeli potrzebujesz profesjonalnych funkcjonalności i wsparcia developerów, musisz ponieść pewne koszty.

Bez poniesienia choćby minimalnych kosztów nie ma szans na sukces!

Jednak czas jaki poświęcisz dla własnego rozwoju i rozwoju swojej witryny będzie najcenniejszą inwestycją, która w krótkim czasie zwróci się z nawiązką ;-)

Katalog firm i freelancerów Joomla!

Jeżeli szukasz komercyjnego wsparcia, partnerów do współpracy lub świadczysz usługi związane z Joomla!, to zaglądnij do Katalogu Firm i Frelancerów Joomla! To nowa witryna, która wystartowała w listopadzie 2017 r.

Za jej pomocą możesz znaleźć firmę lub frelancera Joomla! w takich kategoriach, jak:

 • administrowanie;
 • bezpieczeństwo;
 • hosting;
 • konsultacje;
 • kursy i szkolenia;
 • pomoc prawna;
 • pozycjonowanie;
 • programowanie;
 • rozszerzenia dla Joomla!
 • tworzenie i projektowanie stron;
 • tworzenie grafik i szablonów;
 • sklepy internetowe;

Możesz także umieścić za niewielką opłatą (1 zł / dzień) swoją własną wizytówkę z ofertą usług, świadczeń lub produktów związanych z Joomla! Dzięki temu osoby szukające specjalistów Joomla! będą mogli szybciej i łatwiej ich znaleźć, a Ty wesprzesz Fundację PCJ Otwarte Źródła.

Chcesz otrzymywać powiadomienia o moich kolejnych wpisach lub projektach?

Oceń ten wpis:
Oznaczone w: inspiracja Joomla!

Nauczyciel przedmiotów informatycznych w szkole ponadgimnazjalnej.


Pierwszy Certyfikowany Administrator Joomla! w Polsce.


Autor książek i e-booków na temat Joomla!. Autor bloga: www.slawop.net, w którym porusza zagadnienia związane z CMS Joomla! i wykorzystaniu go, jako fantastycznego narzędzia, które ułatwia innym tworzenie ich własnego miejsca w sieci.


Prowadzi własną firmę świadczącą usługi związane z tworzeniem oraz administrowaniem serwisów opartych o CMS Joomla!


Współorganizator Joomla! User Group Jawor


Uwielbia ekstremalnie szybką jazdę na rolkach! Fan rozwoju osobistego i ciągłych zmian :-)


I love Joomla! Why?


Because Joomla! is Doing Great Things with Great People :-)


And My favourite sentence:Don't Let Anybody Steal Your Dreams!


Komentarze

 • Gość
  Alicja piątek, 17 sierpień 2018

  Zaczęłam swoją pracę z Joomla! w zeszłym roku, gdy polecono mi utworzyć stronę internetową w mojej pracy. Przyznam, że nie wiedziałam, jak się do tego zabrać, znałam tylko FrontPage, ale wiedziałam, że w dzisiejszych czasach potrzeba czegoś innego. Przeanalizowałam kilka systemów CMS, a właściwie opinie o nich i wybrałam Joomla! Stronę założyłam i radziłam sobie, i radzę w miarę nadal, głównie dzięki kursom Pana Sławomira, za które bardzo dziękuję. Przygoda z Joomla! wciągnęła mnie, praca z tym systemem jest ekscytująca.

 • Gość
  Piotr czwartek, 10 maj 2018

  Witam. Ja swoją przygodę z Joomla zacząłem od wersji 1,5 .Przygoda trwała do wersji 2 potem z powodów osobistych musiałem zakończyć przygodę z Joomla. Od nie dawna przygoda z Joomla zaczęła się na nowo i myślę że teraz będzie trwała i trwała a to za sprawą kursu Pana Sławomira Piszczka. Dlaczego Joomla? Dlatego że nie jest skomplikowana jest przyjazna dla użytkownika i można przy odrobinie chęci nauczyć się tworzyć fajne strony www.

  Odpowiedz Anuluj
 • Gość
  Tadek piątek, 08 grudzień 2017

  Joomla jest mi znana z nazwy od pewnego czasu ale korzystanie z kursów z sieci nie daje tyle satysfakcji co twoje kursy
  wszystko pokazane na konkretnych przykładach i co ważne dla wstępującego administratora to wskazanie darmowych rozszerzeń i nie tylko.
  Uznałem że na naukę nie jest za późno i chęć zaistnienia w sieci w minimalnym stopniu na początek.
  Myślę o utworzeniu własnego dobrego projektu koncowego na bazie joomla
  Dziękuję za już Sławku i czekam na dalsze treści o joomla.

  Odpowiedz Anuluj
 • Sławomir Pieszczek
  Sławomir Pieszczek sobota, 09 grudzień 2017

  Dzięki za słowa uznania Tadek :-)
  Trzymam kciuki za Twój własny projekt końcowy na bazie Joomla!

 • Gość
  Maurycy piątek, 08 grudzień 2017

  Joomla ma chyba pełno luk, skoro tak często trzeba ją aktualizować?
  Stracone dane i praca to największa wada CMS Joomla. Czemu tak jest?

 • Sławomir Pieszczek
  Sławomir Pieszczek sobota, 09 grudzień 2017

  Hej Maurycy :-)

  Joomla ma chyba pełno luk, skoro tak często trzeba ją aktualizować?

  Hmm, zapewne masz w swoim smartfonie różne apki, prawda? Sprawdzałeś, jak często one się aktualizują automatycznie? Odbywa się to niemal co dziennie! Jeżeli korzystasz z jakiegokolwiek systemu operacyjnego, np. Widows, to aktualizacje są praktycznie co tydzień! Zgodnie z tym, co napisałeś, to dopiero jest "pełno luk" ;-)

  Stracone dane i praca to największa wada CMS Joomla. Czemu tak jest?

  Stracone dane? Gdzie co? Jak? W innych systemach i aplikacjach nie ma możliwości utraty danych? Utrata danych, to głównie czynnik ludzki wynikający najczęściej z niewiedzy. Taka mega podstawowa czynność, jak wykonanie kopii zapasowej witryny zabezpiecza przed taką sytuacją ;-)

  ...praca to największa wada CMS Joomla

  Tego kompletnie nie kumam i nie wiem o co chodzi? To, że system pracuje, to jego największa wada? :-D

 • Gość
  Krystian piątek, 08 grudzień 2017

  Witam
  Z Joomlą zacząłem już w wersji 1.5 i uważam, że jest bardzo przyjazna dla użytkownika i nie sprawia w zasadzie żadnych problemów. Aktualnie używam Joomlę 2.5 oraz 3.6. bardzo intensywnie korzystałem - teraz też, ale sporadycznie - z kursu Sławka. Kurs ten napisany jest bardzo komunikatywnie i zachęcam innych do korzystania z niego.
  Pozdrawiam

  Odpowiedz Anuluj
 • Sławomir Pieszczek
  Sławomir Pieszczek sobota, 09 grudzień 2017

  Dziękuję Krystian za miłe słowa dotyczące kursu :-)
  P.S.
  Jak znajdziesz chwilę, to napisz proszę kilka zdań Twojej opinii na temat kursu w dziale Opinie: https://www.slawop.net/opinie

 • Gość
  Robert, Robert piątek, 08 grudzień 2017

  Próbowałem z HTMlem, próbowałem z iWebem (MacOS), aktualnie korzystam z Joomla. Myślę, że ostatecznym czynnikiem, który przekonał mnie do takiego wyboru były opracowania Sławka pozwalające początkującej osobie odnaleźć się w Joomlowym CMSie. Wspierałem się jego darmowymi kursami, oczywiście zakupiłem książkę Joomla 3.x. Korzystam z szablonów i rozszerzeń polskiej firmy Joomla Monster. Na razie jestem zadowolony z wyboru i sukcesywnie wgryzam się w tajniki Joomli.

  Odpowiedz Anuluj
 • Sławomir Pieszczek
  Sławomir Pieszczek piątek, 08 grudzień 2017

  Robert, dziękuję za Twój komentarz i trzymam kciuki za sukces Twoich projektów :-)

 • Gość
  Waldek piątek, 08 grudzień 2017

  Swoją przygodę z tworzeniem stron WWW zaczynałem używając zwykłego HTMl'a. To były czasy. :D
  Z biegiem lat samo używanie HTML'a stało się trochę trudne, i nie wszystko można było pokazać na stronie w taki sposób jakby się chciało. Zacząłem szukać dobrego i sprawdzonego narzędzia, które by mi w tym pomogło. Postanowiłem porozglądać się za CMS'em. Znalazłem kilka, jednakże w kręgu zainteresowań pozostały tylko dwa, Wordpress i Joomla. Po przeanalizowaniu każdego za i przeciw oraz utworzeniu strony zarówno w jednym jak i drugim CMS'ie wybrałem Joomlę i z niej korzystam do rozwoju swojej strony.
  Natomiast w pracy korzystamy z wordpressa ;-)
  Dzięki temu nadal się uczę i podwyższam swoje wiadomości.
  Jak zawsze pokazujesz różne bardzo przydatne rozwiązania z których korzystam.
  Dziękuję Ci bardzo Sławku za nie.
  Proszę trzymaj tak dalej.

  Odpowiedz Anuluj
 • Sławomir Pieszczek
  Sławomir Pieszczek piątek, 08 grudzień 2017

  Dziękuję, że zechciałeś podzielić się swoimi spostrzeżeniami :-)

Zostaw komentarz

Gość
Gość niedziela, 16 grudzień 2018

Najnowsze komentarze

Czy jest jakaś możliwość, żeby zmienić układ top-bar i tej linii, w której jest logo? Tam niby są flexibloki ale nie można zmienić ich szerokości, a tego potrzebuję bardzo. Jak tego dokonać???

Joanna

Dziękuje za ten wpis joomla zawsze była dla mnie problematyczna :)

Informatyk

co robić? Zdjęcia wyświetlają się pionowo, jedno pod drugim. Żadna zmiana w opcjach, nic nie daje??? Pomożecie?

Sławomir
05.11.2018 w DJ Image Slider

Właśnie, powinien się pojawić … . Oczywiście skorzystam z rady i zapytam u źródeł. Jeśli dowiem się czegoś mądrego, podzielę się wiedzą, może komuś się przyda. Dziękuję, pozdrawiam, Andrzej

Andrzej
Andrzeju, jeżeli w Ustawieniach podstawowych w zakładce Narzędzia na stronie w polu Powrót do góry masz aktywny przycisk Włączone, to taki przycisk powinien pojawić się u Ciebie na stronie już po prze...