A A A

Joomla 1.5 - Niezbędne komponenty oraz moduły

przez w Webdesign
 • Przeczytano: 29856
 • 11 komentarze
 • Drukuj
29856

joomla_extensionsJeżeli dopiero zaczynasz swoją przygodę z systemami zarządzania teścią (Content Managament System), takimi jak np. Joomla!, to pewnie spotykasz się z różnymi terminami, których znaczenie nie do końca jest dla Ciebie zrozumiałe. Nie martw się, wszystko w swoim czasie :-) Jeżeli będziesz wytrwały w swoich poszukiwaniach, to po jakimś czasie będziesz wiedział na tyle dużo, aby samemu móc bez większego problemu poruszać się po tej terminologii.

Na początek wyjaśnienie dwóch pojęć: komponent i moduł. Spróbuje wyjaśnić Tobie te pojęcia a także postaram się wymienić i opisać te, które z mojego punktu widzenia są najistotniejsze.

Komponenty

Komponenty to osobne aplikacje, których część instalowana jest razem z systemem Joomla!, część natomiast dostępna jest, jako dodatkowe rozszerzenie, które należy zainstalować. Jak podaje Biblioteka Polskiej Dystrybucji Joomla! , komponenty:

odpowiadają za kompleksową obsługę głównych treści witryny lub złożonych procedur - dostarczają narzędzi nawigacji, umożliwiają gromadzenie, tworzenie, modyfikowanie i prezentację treści oraz realizację różnych usług, np. rejestracji, logowania użytkowników, składania zamówień, rozsyłania poczty. Są złożonymi, zwykle największymi, najbardziej rozbudowanymi rozszerzeniami Joomla!”

Za pomocą komponentów możesz wyposażyć projektowaną witrynę WWW w potrzebne funkcje i treści bez konieczności ingerowania w kod podstawowy CMS.

Jednym z domyślnie instalowanych razem z CMS Joomla jest komponent Sondy (Pools), realizujący zadania ankiety. Dzięki niemu możesz przygotować pytania, zbierać odpowiedzi i generować wyniki.

Dzięki komponentom, możesz dostosować system Joomla! do specyficznych wymagań i potrzeb prawie każdego użytkownika. Możesz dzięki nim stworzyć zarówno serwis informacyjny, sklep internetowy, własny blog, galerię zdjęć, czy portal edukacyjny.

Po instalacji CMS Joomla 1.5, masz do dyspozycji następujące komponenty:

 • Artykuły (Content) – służy do zarządzania treścią w postaci artykułów;
 • Kontakty (Contacts) – służy do zarządzania kontaktami oraz umożliwia powiązanie z nimi użytkowników. Za jego pomocą można również utworzyć prosty formularz kontaktowy;
 • Zakładki (Weblinks) – służy do tworzenia odnośników WWW do innych witryn lub zasobów sieciowych oraz zarządzanie nimi;
 • Spinacz RSS (NeewsFeed) – służy do zarządzania kanałami RSS dla tworzonego serwisu WWW;
 • Reklama (Banners) – służy do zamieszczania bannerów reklamowych;
 • Korespondencja (MassMail) – służy do tworzenia wiadomości masowych, które mogą być wysyłane do określonych użytkowników lub grup;
 • Sondy (Pools) – umożliwia publikowanie ankiet, sond, na których użytkownicy mogą oddawać swój głos;
 • Szukaj (Search) – dostarcza informacji statystycznych na potrzeby witryny WWW. Nie należy mylić tego komponentu z wyszukiwarką umieszczoną na stronie WWW;
 • Użytkownik (User), służy do zarządzania zarejestrowanymi w serwisie użytkownikami;

Jeżeli zestaw ten nie jest dla Ciebie wystarczający, możesz go bez problemu wzbogacić o dowolne komponenty dostępne zarówno bezpłatnie, jak i za opłatą.

Instalacja nowych komponentów oraz ich zarządzanie odbywa się z poziomu panelu administratora systemu Joomla. Każdy z komponentów posiada własny interfejs oraz przybornik z narzędziami pozwalającymi go obsługiwać.

Fotogaleria

Bardzo często serwisy - czy to prywatne, czy organizacji, instytucji lub firmy posiadają dział "Galeria". Przecież znasz powiedzenie "jeden obraz wart jest tysiąca słów" - czy jakoś tak ;-) W oficjalnym katalogu rozszerzeń dla Joomla! znajdziesz dziesiątki różnych komponentów galerii. Ja od dłuższego czasu po wielu testach innych galerii, natrafiłem i polubiłem, udostępniony na licencji GNU GPL, komponent Phoca Gallery, który wielokrotnie już stosowałem w projektowanych przez siebie serwisach. Autorem tego komponentu jest Czech Jan Pavelka.

Komponent w najnowszej wersji 2.7.8 (maj 2011) umożliwia zarządzaniem (dodawanie i usuwanie) oraz prezentowanie zdjęć na stronie. Tworzone za pomocą tego komponentu galerie, możesz pogrupować w kategorie. Zdjęcia umieszczone w odpowiednich galeriach użytkownicy serwisu mogą oceniać oraz komentować (pod warunkiem zainstalowania dodatkowych komponentów i modułów), natomiast z poziomu panelu administracyjnego możliwe jest zarządzanie komentarzami (publikowanie, usuwanie).

Korzystając z komponentu Phoca Gallery nie musisz przygotowywać wcześniej miniatur publikowanych zdjęć – komponent wykona tą operację za Ciebie, automatycznie po załadowaniu zdjęć i zapisaniu galerii. Ponadto autor komponentu udostępnia także sporą ilość dodatkowych rozszerzeń (modułów i pluginów), dzięki którym będziesz mógł przedstawiać na różne sposoby zdjęcia w swoim serwisie. Szczegółową dokumentację dotycząca komponentu oraz dodatkowych rozszerzeń znajdziesz pod adresem: http://www.phoca.cz/phocagallery.

Download

Podstawowe komponenty instalowane razem z systemem Joomla nie uwzględniają możliwości udostępniania plików użytkownikom witryny. Jeżeli potrzebujesz udostępniać użytkownikom Twojego serwisu jakieś pliki, musisz wyposażyć go w dodatkowy komponent, który zapewni taką funkcjonalność. W tym przypadku proponuję komponent Phoca Download, tego samego autora, co komponent Phoca Gallery.

Komponent Phoca Download to aplikacja, której wersja instalacyjna zawiera zarówno sam komponent, jaki i moduły oraz dodatki pozwalające na dodawanie plików do serwisu WWW przez uprawnionych użytkowników oraz udostępnianie ich w serwisie. Podobnie jak w przypadku zarządzania artykułami, pliki są kategoryzowane w sekcje i kategorie. W panelu administracyjnym uprawnieni użytkownicy mogą także zobaczyć statystyki pobierań poszczególnych plików:

Phoca Download - statystyki

Dokumentacja oraz pliki instalacyjne znajdują się pod adresem: http://www.phoca.cz/phocadownload.

Mapa serwisu

W artykule „System nawigacji", napisałem m.in., że prawidłowo zaprojektowana nawigacja informuje internautę gdzie może się dostać w obrębie odwiedzanego serwisu. Wydaje mi się bardzo dobrym pomysłem, aby w menu projektowanej witryny znalazł się link do tzw. mapy strony, która może stanowić swoisty spis treści zawartości serwisu. Taka mapa powinna być tworzona dynamicznie (jakakolwiek zmiana w serwisie powoduje automatyczną aktualizację mapy) i pomagać osobom odwiedzającym stronę, a także ułatwiać przeglądanie poszczególnych podstron serwisu przez roboty wyszukiwarek. Ma to istotne znaczenie zwłaszcza w sytuacji, kiedy serwis WWW jest rozbudowany i zawiera dużą ilość podstron.

Osobiście od dłuższego czasu stosuję wypróbowany komponent o nazwie Xmap:

komponent Xmap

Po zainstalowaniu tego komponentu będziesz mógł wskazać, które menu nawigacyjne dostępne w serwisie, komponent powinien wykorzystać do stworzenia mapy. Dzięki temu, że komponent umożliwia zastosowanie odrębnego arkusza CSS, wygląd mapy witryny będziesz mógł dopasować do kolorystyki całości serwisu. Dokumentację oraz pliki instalacyjne znajdziesz pod adreesem: http://extensions.joomla.org/extensions/structure-a-navigation/site-map/3066.

Formularze

Domyślna instalacja CMS Joomla! zawiera komponent, dzięki któremu masz możliwość utworzenia prostego formularza kontaktowego. Jednak czasami zdarza się, że nie zaspokaja on potrzeb projektowanego serwisu. Jeżeli potrzebujesz aby komponent obsługujący formularze gromadził i obsługiwał pocztę przychodzącą z formularza kontaktowego, a także ułatwiał tworzenie specyficznych formularzy dostosowanych do Twoich potrzeb, jak na przykład ankiety, zapytania itp., to polecam wypróbowany komponent aiContactSafe opracowany przez autorów serwisu Algis Info (http://www.algisinfo.net/).

aiContactSafe - komponent do obsługi formularzy

Komponent umożliwia tworzenie rozbudowanych formularzy, przeglądanie, przechowywanie i porządkowanie poczty przychodzącej oraz odpowiadanie na otrzymaną korespondencję. Internauta wypełniając formularz kontaktowy nie chciałby, aby jego list został zagubiony, lub przypadkowo skasowany. Dzięki temu komponentowi, wszelkie listy wysyłane za pomocą formularza kontaktowego będą przechowywane w bazie danych systemu Joomla, natomiast osoby upoważnione dostaną na swoje skrzynki pocztowe kopie tego listu. Jedną z istotnych cech komponentu aiContactSafe jest również fakt, że posiada wbudowany filtr antyspamowy oraz ochronę captcha.

Mapa z lokalizacją

Bardzo często firmy na swoich stronach umieszczają obok formularza kontaktowego i danych kontaktowych, także mapę, na której zaznaczona jest jej lokalizacja. Za pomocą komponentu Phoca Maps możesz wyświetlać mapy z serwisu Google Maps. W panelu administracyjnym możesz ustawić wiele opcji, dzięki którym wyświetlana na stronie mapa będzie dostosowana do potrzeb Twojego serwisu. Wszystko co będzie Tobie potrzebne odnośnie tego komponentu znajdziesz pod adresem: http://www.phoca.cz/phocamaps.

Moduły

Stanowią jedną z najprostszych form rozszerzeń w CMS Joomla!, dzięki którym można wyświetlać jakieś informacje (pobrane z bazy danych lub innych źródeł) w określony przez administratora sposób. Zadaniem modułów jest, bowiem prezentacja informacji przy jak najmniejszej interakcji z użytkownikiem. W systemie Joomla! moduły służą do prezentacji podstawowych elementów serwisu, takich jak m.in.:

 • menu;
 • sondy;
 • pola wyszukiwarki;
 • formularz logowania;
 • bannery reklamowe;

Moduły w CMS Joomla!

Programowanie modułów oraz ich instalacja w systemie Joomla jest dosyć prosta i nie wymaga dużych nakładów czasowych i umiejętności. Nic nie stoi na przeszkodzie, abyś sam stworzył na przykład moduł, którego zadaniem będzie porównanie aktualnej daty z informacjami zawartymi w bazie danych. Jeżeli w bazie danych znajdą się takie informacje, to zostanie wyświetlony tekst z odpowiednimi życzeniami. W przeciwnym wypadku zostanie wyświetlona bieżąca data.

Jeżeli będziesz chciał konfigurować istniejące moduły lub dodawać nowe, powinieneś w panelu administracyjnym wybrać z menu „Rozszerzenia” pozycję: „Moduły”. Panel administracyjny „Moduły” wyświetla listę dodanych do serwisu modułów. Jako administrator otrzymujesz informację, czy dany moduł jest włączony, jaka jest jego kolejność wyświetlania względem pozostałych modułów, jaki jest poziom dostępu do danego modułu, a także jaką pozycję zajmuje on w serwisie.

Moduły - wygląd panelu administratora

W prawym górnym rogu panelu zarządzania modułami znajduje się zestaw przycisków, który pozwala na wykonywanie operacji na modułach takich jak włączanie, wyłączanie, kopiowanie, usuwanie, modyfikację oraz dodawanie nowego modułu.

 

Uważasz, że artykuł był ciekawy i chcesz otrzymywać powiadomienia o moich kolejnych wpisach lub projektach?
Wpisz swoje imię oraz adres e-mail a następnie kliknij "ZAPISZ MNIE"

Twoje imię:


Adres email:


Oceń ten wpis:
Oznaczone w: CMS Joomla! WebDesign

Nauczyciel przedmiotów informatycznych w szkole ponadgimnazjalnej.


Pierwszy Certyfikowany Administrator Joomla! w Polsce.


Autor książek i e-booków na temat Joomla!. Autor bloga: www.slawop.net, w którym porusza zagadnienia związane z CMS Joomla! i wykorzystaniu go, jako fantastycznego narzędzia, które ułatwia innym tworzenie ich własnego miejsca w sieci.


Prowadzi własną firmę świadczącą usługi związane z tworzeniem oraz administrowaniem serwisów opartych o CMS Joomla!


Współorganizator Joomla! User Group Jawor


Uwielbia ekstremalnie szybką jazdę na rolkach! Fan rozwoju osobistego i ciągłych zmian :-)


I love Joomla! Why?


Because Joomla! is Doing Great Things with Great People :-)


And My favourite sentence:Don't Let Anybody Steal Your Dreams!


Komentarze

 • Gość
  Jerzy poniedziałek, 25 czerwiec 2012

  Ad 1 Bardzo dziękuję za pomoc. Jest tak jak napisałeś. Teraz działa OK.

  Ad 2 faktycznie był to szablon dla 1.7 Sądziłem, że 1.7 to nr kolejnej wersji szablonu, a nie Joomli i skoro tak to sobie z niższą wersją Joomli poradzi

  Ad 3 Aktualnie uruchamiam Joomla 1.5.26 poprzednio używałem 1.0 Aktualizację chciałem robić z powodu problemów, które pomogłeś mi już rozwiązać. Teraz więc nie mam takiej potrzeby choć żałuję, że nie zacząłem od wersji najnowszej. W tej chwili terminy mnie gonią więc na razie nie zmienię tego.

  Przy okazji jeszcze jedno pytanie W bibliotece Joomla 1.0 najeżdżając myszką na obrazek jednocześnie: widziałem obrazek, jego rozmiary i nazwę, a klikając mogłem uzyskać i skopiować adres do niego. w wersji którą mam takiej opcji nie ma. Jest wprawdzie tabelaryczne zestawienie danych ale ścieżki do obrazka brak. Czy można to zmienić bo obawiam się, że gdzieś coś niepotrzebnie zaznaczyłem. Dodatkowo nazwy obrazków są w bibliotece linkami pozwalającymi je otwierać, a nazwy plików pdf, doc są martwe.

  Lub jak sobie radzić, chcąc w otwartym artykule wstawić "link" do obrazka lub pliku z mojego serwera. Pojawiająca się formatka nie oferuje funkcji "przeglądaj-wyszukaj". Przy większej ilości ręczne zapisywanie ścieżek jest uciążliwe.
  Jeszcze raz dziękuję za dotychczasową pomoc.
  pozdrawiam
  Jerzy

 • Gość
  Jerzy sobota, 23 czerwiec 2012

  Mam problem:
  1. z wczytywaniem przy pomocy zaplecza Joomla 1.5 plików na serwer do katalogu Media. Nie działają przyciski: Przeglądaj, Rozpocznij wczytywanie, Wyczyść wszystko.
  2. nie chcą się instalować nowe szablony
  3. nie wiem jak zrobić aktualizacją Jommli - po wejściu w "Rozszerzenia", "Instalator" brak przycisku "Aktualizacja"
  Przesiedziałem cała noc i nie znalazłem nigdzie odpowiedzi na moje problemy. Będę wdzięczny za podpowiedź jakie są tego przyczyny i co zrobić?
  Pozdrawiam
  Jerzy

 • Sławomir Pieszczek
  Sławomir Pieszczek poniedziałek, 25 czerwiec 2012

  Witam :-)

  Ad 1.
  Kliknij w menu Witryna, pozycją Konfiguracja, następnie kliknij kartę System. W sekcji Media przy pozycji Włączony Flash Uploader kliknij pole wyboru: Nie. Zapisz zmiany i teraz już powinno być OK ;-)

  Ad 2.
  Podaj więcej szczegółów. Jakie komunikaty wyświetlają się przy próbie instalacji, czy instalujesz szablony do właściwej wersji Joomla?

  Ad.3
  W wersji Joomla 1.5, nie ma automatycznej aktualizacji! Pojawiła się ona dopiero w wersji 1.6 o ile dobrze pamiętam ;-)
  Obecnie najbardziej aktualna wersja dla Joomla! 1.5, to 1.5.26. Jeżeli chcesz zaktualizować swój serwis do tej wersji, musisz pobrać odpowiedni update i nadpisać pliki za pomocą klienta FTP.

 • Gość
  Oskar poniedziałek, 19 marzec 2012

  Idzie skonfigurować ten moduł sondy tak aby były wyświetlane zdjęcia na które można zagłosować tak jak na stronie http://kia-buzz.com/
  Po prawej stronie jest Kia Polls

 • Sławomir Pieszczek
  Sławomir Pieszczek piątek, 23 marzec 2012

  Wydaje mi się, że bez przeróbki w kodzie nie jest to możliwe w AcePolls ;-)

  Z tego co się orientuję, to możliwe jest to w komercyjnym rozszerzeniu o nazwie: Community Polls (http://extensions.joomla.org/extensions/contacts-and-feedback/polls/10000)

 • Gość
  Gosia czwartek, 28 lipiec 2011

  Dziękuję za odpowiedź :) coś faktycznie było z moją Joomlą nie tak... Pojawiła się niedawno wersja 1.7 Joomla! i postanowiłam ją zainstalować. Wszystko poszło dobrze i mam teraz wszystkie komponenty. Niemniej jednak dziękuję za pomoc i za bardzo przydatną stronę!! Wiele się nauczyłam dzięki tej stronie. Pozdrawiam Gosia

 • Sławomir Pieszczek
  Sławomir Pieszczek środa, 03 sierpień 2011

  Cieszę się, że wszystko już jest OK i za miłe słowa dotyczące stronki :-)
  Zapraszam do subskrypcji newslettera, dzięki czemu będziesz otrzymywała najświeższe informacje o kolejnych wpisach.
  Link do newslettera: http://www.slawop.net/newsletter

  Pozdrawiam z uśmiechem :-)

 • Gość
  Gosia czwartek, 14 lipiec 2011

  ;/ Po instalacji Joomla! 1.6 nie mam żadnych komponentów ;/ szukam gdzieś paczki z nimi ale nigdzie nie mogę znaleźć, zresztą przecież chyba powinny być a nie mam ;/

 • Sławomir Pieszczek
  Sławomir Pieszczek sobota, 16 lipiec 2011

  Gosia, po standardowej instalacji Joomla! 1.6 i zalogowaniu się do panelu administracyjnego jako admin powinnaś mieć dostęp do takich komponentów jak: Doniesienia, Kontakty, Powiadomienia, Przekierowania Reklamy, Wyszukiwanie i Zakładki.
  Jeżeli nie masz dostępu do nich, to oznaczać to może, że coś poszło nie tak przy instalacji lub zalogowałaś się na jakiegoś innego użytkownika, który nie ma pełnych uprawnień administracyjnych!

  P.S.
  Przepraszam, że nie odpowiadam na bieżąco, ale przebywam obecnie na wakacjach za granicą i nie zawsze mam dostęp do WiFi :-(

  Pozdrawiam :-)

 • Gość
  rafaco sobota, 09 lipiec 2011

  zainstalowałem dziś u siebie Xmap. To co mnie zastanowiło to fakt że w generowanej mapie nie ma linku do strony głównej czyli w moim przypadku http://www.rusztowania-elewacyjne.pl czy to jest ok?

 • Sławomir Pieszczek
  Sławomir Pieszczek środa, 13 lipiec 2011

  rafaco, w wygenerowanej przez Xmap mapie Twojej strony nie ma linku do strony głównej ponieważ nie ma go także w żadnym menu. Xmap bazuje na menu jakie masz utworzone w swoim serwisie!

  Pozdrawiam :-)

Zostaw komentarz

Gość
Gość środa, 19 grudzień 2018

Najnowsze komentarze

Czy jest jakaś możliwość, żeby zmienić układ top-bar i tej linii, w której jest logo? Tam niby są flexibloki ale nie można zmienić ich szerokości, a tego potrzebuję bardzo. Jak tego dokonać???

Joanna

Dziękuje za ten wpis joomla zawsze była dla mnie problematyczna :)

Informatyk

co robić? Zdjęcia wyświetlają się pionowo, jedno pod drugim. Żadna zmiana w opcjach, nic nie daje??? Pomożecie?

Sławomir
05.11.2018 w DJ Image Slider

Właśnie, powinien się pojawić … . Oczywiście skorzystam z rady i zapytam u źródeł. Jeśli dowiem się czegoś mądrego, podzielę się wiedzą, może komuś się przyda. Dziękuję, pozdrawiam, Andrzej

Andrzej
Andrzeju, jeżeli w Ustawieniach podstawowych w zakładce Narzędzia na stronie w polu Powrót do góry masz aktywny przycisk Włączone, to taki przycisk powinien pojawić się u Ciebie na stronie już po prze...