Pozycjonowanie - od czego zacząć?

Od czego zacząć?

Każdy, kto posiada swój serwis WWW, niezależnie od tego, czy jest to osoba prywatna, firma czy instytucja, chciałby aby jego serwis był "widziany" w Internecie. Widoczność serwisu nie nastąpi z chwilą wykupienia domeny i skopiowania plików na serwer FTP. Ta widoczność objawia się przede wszystkim tym, że Twoja strona pojawia się w wynikach wyszukiwania wyszukiwarek internetowych.

Proces, czy też czynności, działania jakie wykonuje się aby zwiększyć widoczność, nazywa się pozycjonowaniem. Jeżeli na dane zapytanie internauty, który wpisze je w wyszukiwarkę, na czele listy znajduje się Twój serwis, to jest duże prawdopodobieństwo, że Twoją stronę zobaczy więcej osób. Tutaj rządzi zasada: im wyższa pozycja w wyszukiwarce, tym więcej osób zajrzy na Twoją stronę!

Zarówno w Polsce jak i na świecie prym wiedzie wyszukiwarka Google. Od kilku lat można obserwować, że dominuje ona na całym rynku. Zerknij na zestawienie serwisu ranking.pl. Jak widzisz w podobnym okresie w przeciągu ostatnich trzech lat, wyszukiwarka Google posiada powyżej 95% rynku.

Ranking wyszukiwarek

Oczywistym jest wobec tego, że podczas optymalizacji serwisu należy koncentrować się na tej wyszukiwarce.

Pozycjonowanie to nie jest łatwe zadanie, zwłaszcza wtedy kiedy, chcemy pozycjonować na określone frazy kluczowe. Każdy chciałby aby jego serwis znajdował się na szczycie wyników, kiedy wpiszemy wybrane frazy. Jest wówczas bardzo duża szansa, że ruch w serwisie znacząco się zwiększy.

Zdobywanie linków

Jednym z etapów pozycjonowania jest zdobywanie linków prowadzących do Twojego serwisu.

Katalogi stron WWW

Pierwszą i chyba jedną z łatwiejszych metod, które wpływają na pozycję serwisu, jest dodanie go do katalogów stron. W sieci można znaleźć wiele takich katalogów, ale nie wszystkie są wartościowe, poza tym nie mają już takiej "siły" jak kiedyś. Pomimo tego nie należy z nich rezygnować - mogą podnieść pozycję Twojego serwisu w wyszukiwarkach - przecież wiele osób korzysta z katalogów stron internetowych traktując je jako dodatkowe narzędzie wyszukiwania informacji.

Ranking katalogów stron WWW

Jest kilka czynników jakie powinieneś wziąć pod uwagę wybierając katalogi stron WWW. Jednym z nich jest sprawdzenie rankingów, na przykład w serwisie ranking.pl:

Ranking katalogów stron internetowych

Umieszczając wpisy w katalogach z takiego rankingu masz większe prawdopodobieństwo, że będą one generować większy ruch do Twojego serwisu.

PageRank katalogów stron WWW

Kolejnym czynnikiem, który powinieneś rozważyć wybierając katalog, jest tzw. Page Rank. Jest to metoda stosowana przez Google, która nadaje indeksowanym stronom internetowym określoną wartość liczbową (w skali od 0 do 10), która oznacza ich jakość. Oznacza to, że im większa jest wartość PageRank, tym dla Google'a serwis jest bardziej wartościowy. Umieszczenie Twojego serwisu w katalogu, który ma wysoki PageRank może przynieść znaczne zwiększenie liczby odwiedzin Twojej witryny.

Redagowane katalogi stron WWW

Bardzo dobrym wyborem są katalogi redagowane - moderowane. Aby Twój wpis do takiego katalogu mógł być zatwierdzony, musi przeglądnąć go, ocenić i zatwierdzić moderator lub redaktor. Jeżeli Twój serwis spełnia regulamin danego katalogu, to wpis jest akceptowany i dopiero wtedy dodany do katalogu. Ponieważ zawartość wpisów jest sprawdzana, istnieje większe prawdopodobieństwo, że Twoja witryna znajdzie się w odpowiedniej kategorii i że te serwisy, które są słabe merytorycznie, łamiące prawo itp. są eliminowane. W takich katalogach nie ma wiele "śmieci" - redaktor katalogu odrzuca śmieci oraz wpisy dodawane automatycznie przez różnego rodzaju skrypty automatyzujące dodawanie wpisów do katalogów.

Płatne katalogi stron WWW

Ostatnio często można spotkać katalogi, które za umieszczenie wpisu wymagają jakiejś opłaty. Czasami opłatę należy uiścić za samo rozpatrzenie wpisu, bez gwarancji, że zostanie dodany do katalogu. Kwoty opłat są różne od 1 zł wzwyż. Uiszczanie opłat sprawia, że w takich katalogach nie da się umieścić wpisu za pomocą skryptów automatyzujących, dzięki czemu jest mniej śmieci. Jednak zanim umieścisz swój wpis, najpierw przeglądnij dany katalog i sprawdź, czy spełnia Twoje oczekiwania. Zobacz jakie ma kategorie i jakie strony w nim są dodane a także ile ich jest. Przecież jeżeli w danej kategorii jest mało wpisów, albo jest ich brak, to oznacza to po prostu, że ten katalog nie jest odwiedzany i niewiele osób umieszcza w nim swoje wpisy. Ale rozważ też fakt, że być może katalog taki powstał niedawno, więc jego potencjał może się rozwinąć i za jakiś czas może być bardzo wartościowym!

Zrób swoją listę katalogów stron WWW

Po analizie powyższych czynników zrób sobie listę "wartościowych" katalogów stron WWW i zacznij po kolei umieszczać w nich wpisy. Aby Twoje zgłoszenie nie zostało odrzucone musisz trzymać się kilku prostych zasad. Przede wszystkim zapoznaj się z regulaminem danego katalogu. Jeżeli będziesz stosował się do regulaminu, Twoje zgłoszenie ma już spore szanse na pozytywne rozpatrzenie. Kolejna bardzo ważna rzecz, to wybór właściwej kategorii. Musisz przeglądnąć dostępne w danym katalogu kategorie i znaleźć taką, która najbardziej jest zbliżona do tematyki Twojego serwisu. Jeżeli dodasz wpis do niewłaściwej kategorii, moderator może go odrzucić!

Jaka jest Twoja lista sprawdzonych katalogów stron WWW?
Napisz w komentarzu do artykułu. NAJCIEKAWSZY WPIS NAGRADZAM E-BOOKIEM NA TEMAT NARZĘDZI POZYCJONERSKICH!

 

Uważasz, że artykuł był ciekawy i chcesz otrzymywać powiadomienia o moich kolejnych wpisach lub projektach?
Wpisz swoje imię oraz adres e-mail a następnie kliknij "ZAPISZ MNIE"

Twoje imię:


Adres email:


Joomla 1.5 - Niezbędne komponenty oraz moduły
Internet - jak chronić dziecko przed zagrożeniami?

Podobne wpisy

 

  By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://www.slawop.net/

  Najnowsze komentarze

  Gość - Studio Jak wybrać hosting dla Joomla!?
  13 wrzesień 2019
  Warto jeszcze dopisać punkt, żeby przy wyborze wybrać panel między DirectAdmin/cPanel. Niektóre hostingi mają swoje własne rozwiązania - czasami bardzo specyficzne, co niekoniecznie jest dobrą rzeczą
  Gość - Marek Szyfrowanie symetryczne a niesymetryczne
  09 czerwiec 2019
  "Klucz przekazany do publicznej wiadomości, nazywany jest kluczem publicznym lub jawnym. Może on być stosowany do szyfrowania lub deszyfrowania informacji otrzymanych od osoby, która go wygenerowała. ...
  Gość - Marek Tworzenie szablonów dla Joomla! Helix Ultimate
  10 maj 2019
  Witam, napotkałem problem pojawiający się przy zmianie kolorów tła czy czcionek oraz importowaniem ustawień. W pierwszym przypadku, po zmianie kolorów i ich zapisaniem, panel podglądu strony przeładow...
  Gość - Andy SSL i Joomla! w Smarthost
  03 styczeń 2019
  Dzięki, jak zwykle dobra robota! Warto dodać, że instalacja certyfikatu SSL nie zapewnia bezpieczeństwa transmisji danych. To jest możliwe po wdrożeniu polityki bezpieczeństwa w firmie. Co do SSL - to...
  Gość - Henryk Jak utworzyć menu poziome w szablonie protostar?
  02 styczeń 2019
  Robię punkt po punkcie i nie wyświetla się poziome menu Nie wiem gdzie tkwi błąd i co robię źle?Jeśli to możliwe to proszę o pomocps. posiadam książkę "Joomla! 3x" i tu również niema pomocy Pozdrawiam...