A A A

Pozycjonowanie - od czego zacząć?

przez w E-biznes
  • Przeczytano: 6648
  • 3 komentarze
  • Drukuj
6648

Od czego zacząć?

Każdy, kto posiada swój serwis WWW, niezależnie od tego, czy jest to osoba prywatna, firma czy instytucja, chciałby aby jego serwis był "widziany" w Internecie. Widoczność serwisu nie nastąpi z chwilą wykupienia domeny i skopiowania plików na serwer FTP. Ta widoczność objawia się przede wszystkim tym, że Twoja strona pojawia się w wynikach wyszukiwania wyszukiwarek internetowych.

Proces, czy też czynności, działania jakie wykonuje się aby zwiększyć widoczność, nazywa się pozycjonowaniem. Jeżeli na dane zapytanie internauty, który wpisze je w wyszukiwarkę, na czele listy znajduje się Twój serwis, to jest duże prawdopodobieństwo, że Twoją stronę zobaczy więcej osób. Tutaj rządzi zasada: im wyższa pozycja w wyszukiwarce, tym więcej osób zajrzy na Twoją stronę!

Zarówno w Polsce jak i na świecie prym wiedzie wyszukiwarka Google. Od kilku lat można obserwować, że dominuje ona na całym rynku. Zerknij na zestawienie serwisu ranking.pl. Jak widzisz w podobnym okresie w przeciągu ostatnich trzech lat, wyszukiwarka Google posiada powyżej 95% rynku.

Ranking wyszukiwarek

Oczywistym jest wobec tego, że podczas optymalizacji serwisu należy koncentrować się na tej wyszukiwarce.

Pozycjonowanie to nie jest łatwe zadanie, zwłaszcza wtedy kiedy, chcemy pozycjonować na określone frazy kluczowe. Każdy chciałby aby jego serwis znajdował się na szczycie wyników, kiedy wpiszemy wybrane frazy. Jest wówczas bardzo duża szansa, że ruch w serwisie znacząco się zwiększy.

Zdobywanie linków

Jednym z etapów pozycjonowania jest zdobywanie linków prowadzących do Twojego serwisu.

Katalogi stron WWW

Pierwszą i chyba jedną z łatwiejszych metod, które wpływają na pozycję serwisu, jest dodanie go do katalogów stron. W sieci można znaleźć wiele takich katalogów, ale nie wszystkie są wartościowe, poza tym nie mają już takiej "siły" jak kiedyś. Pomimo tego nie należy z nich rezygnować - mogą podnieść pozycję Twojego serwisu w wyszukiwarkach - przecież wiele osób korzysta z katalogów stron internetowych traktując je jako dodatkowe narzędzie wyszukiwania informacji.

Ranking katalogów stron WWW

Jest kilka czynników jakie powinieneś wziąć pod uwagę wybierając katalogi stron WWW. Jednym z nich jest sprawdzenie rankingów, na przykład w serwisie ranking.pl:

Ranking katalogów stron internetowych

Umieszczając wpisy w katalogach z takiego rankingu masz większe prawdopodobieństwo, że będą one generować większy ruch do Twojego serwisu.

PageRank katalogów stron WWW

Kolejnym czynnikiem, który powinieneś rozważyć wybierając katalog, jest tzw. Page Rank. Jest to metoda stosowana przez Google, która nadaje indeksowanym stronom internetowym określoną wartość liczbową (w skali od 0 do 10), która oznacza ich jakość. Oznacza to, że im większa jest wartość PageRank, tym dla Google'a serwis jest bardziej wartościowy. Umieszczenie Twojego serwisu w katalogu, który ma wysoki PageRank może przynieść znaczne zwiększenie liczby odwiedzin Twojej witryny.

Redagowane katalogi stron WWW

Bardzo dobrym wyborem są katalogi redagowane - moderowane. Aby Twój wpis do takiego katalogu mógł być zatwierdzony, musi przeglądnąć go, ocenić i zatwierdzić moderator lub redaktor. Jeżeli Twój serwis spełnia regulamin danego katalogu, to wpis jest akceptowany i dopiero wtedy dodany do katalogu. Ponieważ zawartość wpisów jest sprawdzana, istnieje większe prawdopodobieństwo, że Twoja witryna znajdzie się w odpowiedniej kategorii i że te serwisy, które są słabe merytorycznie, łamiące prawo itp. są eliminowane. W takich katalogach nie ma wiele "śmieci" - redaktor katalogu odrzuca śmieci oraz wpisy dodawane automatycznie przez różnego rodzaju skrypty automatyzujące dodawanie wpisów do katalogów.

Płatne katalogi stron WWW

Ostatnio często można spotkać katalogi, które za umieszczenie wpisu wymagają jakiejś opłaty. Czasami opłatę należy uiścić za samo rozpatrzenie wpisu, bez gwarancji, że zostanie dodany do katalogu. Kwoty opłat są różne od 1 zł wzwyż. Uiszczanie opłat sprawia, że w takich katalogach nie da się umieścić wpisu za pomocą skryptów automatyzujących, dzięki czemu jest mniej śmieci. Jednak zanim umieścisz swój wpis, najpierw przeglądnij dany katalog i sprawdź, czy spełnia Twoje oczekiwania. Zobacz jakie ma kategorie i jakie strony w nim są dodane a także ile ich jest. Przecież jeżeli w danej kategorii jest mało wpisów, albo jest ich brak, to oznacza to po prostu, że ten katalog nie jest odwiedzany i niewiele osób umieszcza w nim swoje wpisy. Ale rozważ też fakt, że być może katalog taki powstał niedawno, więc jego potencjał może się rozwinąć i za jakiś czas może być bardzo wartościowym!

Zrób swoją listę katalogów stron WWW

Po analizie powyższych czynników zrób sobie listę "wartościowych" katalogów stron WWW i zacznij po kolei umieszczać w nich wpisy. Aby Twoje zgłoszenie nie zostało odrzucone musisz trzymać się kilku prostych zasad. Przede wszystkim zapoznaj się z regulaminem danego katalogu. Jeżeli będziesz stosował się do regulaminu, Twoje zgłoszenie ma już spore szanse na pozytywne rozpatrzenie. Kolejna bardzo ważna rzecz, to wybór właściwej kategorii. Musisz przeglądnąć dostępne w danym katalogu kategorie i znaleźć taką, która najbardziej jest zbliżona do tematyki Twojego serwisu. Jeżeli dodasz wpis do niewłaściwej kategorii, moderator może go odrzucić!

Jaka jest Twoja lista sprawdzonych katalogów stron WWW?
Napisz w komentarzu do artykułu. NAJCIEKAWSZY WPIS NAGRADZAM E-BOOKIEM NA TEMAT NARZĘDZI POZYCJONERSKICH!

 

Uważasz, że artykuł był ciekawy i chcesz otrzymywać powiadomienia o moich kolejnych wpisach lub projektach?
Wpisz swoje imię oraz adres e-mail a następnie kliknij "ZAPISZ MNIE"

Twoje imię:


Adres email:


Oceń ten wpis:
Oznaczone w: pozycjonowanie

Nauczyciel przedmiotów informatycznych w szkole ponadgimnazjalnej.


Pierwszy Certyfikowany Administrator Joomla! w Polsce.


Autor książek i e-booków na temat Joomla!. Autor bloga: www.slawop.net, w którym porusza zagadnienia związane z CMS Joomla! i wykorzystaniu go, jako fantastycznego narzędzia, które ułatwia innym tworzenie ich własnego miejsca w sieci.


Prowadzi własną firmę świadczącą usługi związane z tworzeniem oraz administrowaniem serwisów opartych o CMS Joomla!


Współorganizator Joomla! User Group Jawor


Uwielbia ekstremalnie szybką jazdę na rolkach! Fan rozwoju osobistego i ciągłych zmian :-)


I love Joomla! Why?


Because Joomla! is Doing Great Things with Great People :-)


And My favourite sentence:Don't Let Anybody Steal Your Dreams!


Komentarze

Zostaw komentarz

Gość
Gość poniedziałek, 17 grudzień 2018

Najnowsze komentarze

Czy jest jakaś możliwość, żeby zmienić układ top-bar i tej linii, w której jest logo? Tam niby są flexibloki ale nie można zmienić ich szerokości, a tego potrzebuję bardzo. Jak tego dokonać???

Joanna

Dziękuje za ten wpis joomla zawsze była dla mnie problematyczna :)

Informatyk

co robić? Zdjęcia wyświetlają się pionowo, jedno pod drugim. Żadna zmiana w opcjach, nic nie daje??? Pomożecie?

Sławomir
05.11.2018 w DJ Image Slider

Właśnie, powinien się pojawić … . Oczywiście skorzystam z rady i zapytam u źródeł. Jeśli dowiem się czegoś mądrego, podzielę się wiedzą, może komuś się przyda. Dziękuję, pozdrawiam, Andrzej

Andrzej
Andrzeju, jeżeli w Ustawieniach podstawowych w zakładce Narzędzia na stronie w polu Powrót do góry masz aktywny przycisk Włączone, to taki przycisk powinien pojawić się u Ciebie na stronie już po prze...