A A A

Joomla! 1.5 - domyślny szablon serwisu

przez w Webdesign
 • Przeczytano: 7924
 • 0 komentarze
 • Drukuj
7924

szablonJednym z powodów tak wielkiej popularności systemu CMS Joomla! jest możliwość wykorzystania szablonów. Dzięki zastosowaniu szablonów można zmienić wygląd i zewnętrzną funkcjonalność serwisu opartego na CMS Joomla. Treści serwisu są oddzielone od szablonu i przechowywane w bazie danych, dzięki czemu w ciągu kilku minut można zmienić wygląd witryny.

Domyślny szablon serwisu określa układ oraz rozmieszczenie poszczególnych elementów strony, rozmiar, kolor i krój czcionki, odstępy między obiektami, czyli ogólnie cały wygląd strony.

W sieci Internet jest wiele miejsc, gdzie można za darmo lub za drobną opłatą pobrać gotowy profesjonalnie wykonany szablon. Daje to możliwość prowadzenia własnego serwisu WWW osobom, które nie posiadają wiedzy z zakresu znajomości języka HTML, PHP, JavaScriopt i CSS.

Jeżeli szablon ma być niepowtarzalny i spełniać specjalne wymagania, to można zlecić jego wykonanie profesjonalnej firmie lub opracować go samodzielnie.

Aby móc samemu stworzyć szablon do CMS Joomla, oprócz znajomości języków, wymienionych wcześniej, należy również zapoznać się ze strukturą szablonów danego systemu. Poznanie struktury szablonów umożliwi projektowanie własnych oraz edycję już istniejących szablonów. W przypadku szablonów Joomla, mogą się one składać z dowolnej liczby plików i folderów, ale warto stosować pewne przyjęte normy, aby mieć możliwość jednakowego postępowania z każdym szablonem.

Warto pamiętać o tym, że aby móc poprawnie i bezproblemowo korzystać z szablonu, powinien on zawierać takie pliki jak: index.php, template.css i templateDatails.xml, a także przy najmniej dwa foldery: /css oraz /images. Czasami projektanci szablonów umieszczają również pliki: parameters.ini i template_thumbnail.png, które ułatwiają zarządzanie danym szablonem. Większość profesjonalnych szablonów wykorzystuje jednak wiele innych plików, np. dodatkowe arkusze stylów (definiujące różne ustawienia wyglądu w zależności od używanej przez internautę przeglądarki), pomocnicze pliki graficzne (które często służą do definiowania zaokrąglonych rogów lub oddzielaniu elementów na stronie).

Każdy szablon w systemie Joomla zapisywany jest w katalogu: /templates, znajdującym się w katalogu głównym systemu plików Joomla. Aby szablon prawidłowo funkcjonował w systemie, nazwa katalogu z szablonem musi się zgadzać z nazwą szablonu (uwzględniając także wielkość liter). Dla przykładu: szablon o nazwie slawop_NET musi znajdować się w katalogu /slawop_NET.

Dla każdego pliku przypisano oddzielną funkcję:

 • plik index.php odpowiada za logikę szablonu oraz zawiera miejsca na wyświetlanie komponentów oraz modułów. Często projektanci umieszczają w nim również odwołania do plików ze skryptami Java Script, które wzbogacają funkcjonalność serwisu;
 • plik templates.css odpowiada za definicje układu i wyglądu szablonu (pozycjonowanie elementów, grafik; kolory, wielkości, kroje czcionek i inne aspekty warstwy prezentacji);
 • plik templateDetails.xml – odpowiada za przechowywanie metadanych wykorzystywanych podczas instalacji i zarządzania szablonem. To w tym pliku zapisane są m.in. informacje o autorze, wersji, prawach autorskich i dacie utworzenia szablonu oraz lista wszystkich plików składających się na szablon, a także lista możliwych pozycji modułów, które umieszczono w szablonie. W pliku tym zapisuje się również parametry (zmienne wpływające na działanie szablonu, których wartość można ustawić z poziomu panelu administracyjnego CMS-a) wykorzystywane w szablonie
 • plik params.ini – odpowiada za przechowywanie wartości parametrów (wykorzystywanych najczęściej do ustawiania opcji takich jak schemat kolorów, liczba kolumn w układzie szablonu, szerokość kolumn itp.) zdefiniowanych w pliku templateDetails.xml;
 • plik template_thumbnail.png – plik graficzny przedstawiający miniaturę szablonu. Miniatura szablonu widoczna jest w panelu administracyjnym wyświetlającym listę szablonów systemu Joomla po najechaniu kursorem myszy na nazwę szablonu:

  szablony_joomla

  Pozwala ona zorientować się, czy szablon, który zamierzamy ustawić, jako domyślny jest tym, o który nam chodzi. Plik ten powinien mieć rozmiary około 200x150 pikseli i znajdować się w głównym katalogu danego szablonu;
 • plik favicon.ico – plik graficzny, tzw. ikona ulubionych lub ikona witryny. Pisałem o niej w artykule System nawigacji. Plik ten powinien być umieszczony w katalogu głównym szablonu. Aby przeglądarka prawidłowo wyświetliła ikonę ulubionych należy w sekcji <head > pliku index.php umieścić odpowiednie odwołanie:

Favicon - kod w sekcji HEAD

W przypadku Joomla! wystarczy zadbać o to, aby w sekcji <head > umieścić dyrektywę <jdoc:include type=”head” /> dołączenia standardowych nagłówków, która wstawi automatycznie m.in. odwołanie do ulubionych w postaci:

Favicon - kod wygenerowany przez Joomla

Struktura folderów w szablonach:

 • folder /css – zawiera jeden (zazwyczaj template.css) lub więcej plików CSS;
 • folder /images – zawiera wszystkie pliki graficzne, które zostały użyte w szablonie;
 • folder /html – opcjonalny folder, który zawiera pliki, które zmieniają wygląd dodatków do CMS Joomla!;
 • folder /javascript – opcjonalny folder, który zawiera pliki ze skryptami JavaScript wykorzystywanymi w szablonie.

Przykład struktury folderów szablonu instalowanego wraz z CMS Joomla:

szablony_struktura_folderow

 

Uważasz, że artykuł był ciekawy i chcesz otrzymywać powiadomienia o moich kolejnych wpisach lub projektach?
Wpisz swoje imię oraz adres e-mail a następnie kliknij "ZAPISZ MNIE"

Twoje imię:


Adres email:


Oceń ten wpis:

Nauczyciel przedmiotów informatycznych w szkole ponadgimnazjalnej.


Pierwszy Certyfikowany Administrator Joomla! w Polsce.


Autor książek i e-booków na temat Joomla!. Autor bloga: www.slawop.net, w którym porusza zagadnienia związane z CMS Joomla! i wykorzystaniu go, jako fantastycznego narzędzia, które ułatwia innym tworzenie ich własnego miejsca w sieci.


Prowadzi własną firmę świadczącą usługi związane z tworzeniem oraz administrowaniem serwisów opartych o CMS Joomla!


Współorganizator Joomla! User Group Jawor


Uwielbia ekstremalnie szybką jazdę na rolkach! Fan rozwoju osobistego i ciągłych zmian :-)


I love Joomla! Why?


Because Joomla! is Doing Great Things with Great People :-)


And My favourite sentence:Don't Let Anybody Steal Your Dreams!


Komentarze

 • Umieść swój komentarz jako pierwszy!

Zostaw komentarz

Gość
Gość środa, 19 grudzień 2018

Najnowsze komentarze

Czy jest jakaś możliwość, żeby zmienić układ top-bar i tej linii, w której jest logo? Tam niby są flexibloki ale nie można zmienić ich szerokości, a tego potrzebuję bardzo. Jak tego dokonać???

Joanna

Dziękuje za ten wpis joomla zawsze była dla mnie problematyczna :)

Informatyk

co robić? Zdjęcia wyświetlają się pionowo, jedno pod drugim. Żadna zmiana w opcjach, nic nie daje??? Pomożecie?

Sławomir
05.11.2018 w DJ Image Slider

Właśnie, powinien się pojawić … . Oczywiście skorzystam z rady i zapytam u źródeł. Jeśli dowiem się czegoś mądrego, podzielę się wiedzą, może komuś się przyda. Dziękuję, pozdrawiam, Andrzej

Andrzej
Andrzeju, jeżeli w Ustawieniach podstawowych w zakładce Narzędzia na stronie w polu Powrót do góry masz aktywny przycisk Włączone, to taki przycisk powinien pojawić się u Ciebie na stronie już po prze...