Joomla! w Politechnice Śląskiej

Joomla! w Politechnice Śląskiej

Organizatorzy Joomla! User Group Silesia: Danuta Idzik, Michał Trzepizur i Przemysław Wróbel, po raz kolejny zaskakują uczestników organizowanych przez siebie spotkań!

Poprzednie spotkanie odbyło się 320 metrów pod ziemią w kopalni GUIDO. Tym razem, 28.03.2015 r., dzięki wsparciu Wojciecha Wojtowicza, mogliśmy spotkać się w pięknej sali wykładowej Wydziału Automatyki, Elektroniki i Informatyki Politechniki Śląskiej.

Ze spotkania na spotkanie przybywa coraz więcej uczestników. To wspaniale obserwować to od samego początku. Pamiętam pierwsze spotkanie i kilkadziesiąt uczestników. Teraz ilość uczestników przekroczyła 70 osób. To już nie jest lokalne spotkanie kilku entuzjastów Joomla! - to JUGla Day! ;-)

Na tym spotkaniu nie mogło zabraknąć ekipy z Joomla! User Group Jawor :-) Michał i Ewelina, Artur i Weronika, Maciek, Grzegorz i Andrzej, to zespół, z którym można jeździć po całej Polsce! Talent fotograficzny Michała Wargackiego - współorganizatora JUG Jawor został doceniony także przez ekipę JUG Silesia - Michał został oficjalnym fotografem imprezy!

Ludzie z Joomla! User Group Jawor :-)

Dojazd do Gliwic, to prosta droga autostradą A4. Jak zwykle na miejscu, już przy drzwiach można było spotkać Danutę, która ze swoją wrodzoną serdecznością i uśmiechem witała wszystkich uczestników spotkania :-)

Na spotkanie przyjechali Joomla! Entuzjaści z całej Polski, m.in. Norbert Sulżycki ze Szczecina, Bartosz Sałach z Warszawy, Zbigniew Grabowski z Sułkowic-Bolęciny. Szkoda tylko, że nie starczyło czasu, aby porozmawiać trochę dłużej z każdym z nich. 

Kilka minut po 15, Przemek Wróbel oficjalnie rozpoczął część szkoleniową spotkania, przywitał wszystkich uczestników oraz w bardzo sympatyczny i zabawny sposób przedstawił prelegentów. No i... zaczęło się!

Najpierw Michał Trzepizur, jak zwykle elokwentnie i profesjonalnie wprowadził Nas w tematykę bezpieczeństwa witryn opartych o Joomla! Dowiedzieliśmy się, jakie błędy, które prowadzą do obniżenia poziomu bezpieczeństwa serwisu, popełniamy najczęściej oraz jak chronić się przed różnego typu atakami.

Michał podał m.in. kilka podstawowych reguł dotyczących tworzenia haseł. Warto je zapamiętać:

 • używaj złożonych, ale łatwych do zapamiętania haseł;
 • nie przechowuj haseł w przeglądarce;
 • nie przechowuj haseł w klientach FTP (np. FileZilla);
 • nie loguj się do witryny w niezabezpieczonych sieciach;
 • korzystaj z dostępnych zabezpieczeń (SSL, TFA);

Warto także zapamiętać jedno bardzo ważne zdanie:

Nie ważne, jak mała jest Twoja strona, zawsze może być zaatakowana!

 Michał Trzepizur o bezpieczeństwie serwisów WWW
foto: Michał Wargacki

Kolejne wystąpienie, to debiut Artura Żugaja, który bardzo ciekawie opowiedział o swoich doświadczeniach z SEO. Temat ten bardzo zaciekawił uczestników spotkania. Przecież wszyscy chcemy, aby Nasze serwisy pojawiały się na czołowych miejscach w wyszukiwarkach.

Artur pokazał konkretne przykłady i narzędzia optymalizacji serwisów oraz rezultaty, jakie dzięki temu osiągnął.

Pytań do Artura było tak wiele, że trzeba było przenieść ich zadawanie na przerwy podczas prelekcji i spotkanie After Party. Optymalizacja serwisów to bardzo obszerna tematyka, jednak zgadzam się z Arturem w 100%, że:

Najładniejsza strona nie będzie się dobrze pozycjonować, jeśli nie będzie zawierać treści!

Artur Żugaj - optymalizacja witryn Joomla!
foto: Michał Wargacki

Po krótkiej przerwie po prelekcji Artura, pora na moje wystąpienie ;-) Niestety nie obyło się bez kłopotów technicznych i w pewnym momencie zaczynałem już wątpić, czy moja prezentacja zacznie działać. Jednak dzięki nieocenionej pomocy Michała Wargackiego, w końcu wszystko wróciło do normy i mogłem wreszcie pokazać uczestnikom spotkania, jak za pomocą darmowego framework'a EF4 i darmowego szablonu JM-Services, stworzyć własny, dostosowany do wymagań konkretnego serwisu szablon dla Joomla!

Pokazałem dwie bardzo interesujące funkcjonalności: Theme Customizer oraz Layout builder.

Za pomocą pierwszego można dosłownie za pomocą kilku kliknięć zmienić kolory oraz ustawienia czcionek i od razu mieć podgląd dokonanych zmian. Jest to możliwe, ponieważ Theme Customizer widoczny jest i działa od strony frontowej witryny.

Layout builder to jedna z najciekawszych opcji, dzięki którym można niemal całkowicie przebudować wygląd szablonu zmieniając układ poszczególnych jego elementów.

Sławomir Pieszczek - tworzenie własnych szablonów dla Joomla!

Ostatnie wystąpienie, należało do Wojciecha Klocka, który opowiedział o nowych funkcjonalnościach dodanych w najnowszym wydaniu Joomla! 3.4. Wydawać by się mogło, że Wojciech posiada jakąś czarodziejską szklaną kulę, ponieważ opowiadał także o tym jakie zmiany będą następowały w kolejnych wersjach Joomla! :-) Dzięki niemu uczestnicy spotkania poznali ścieżkę rozwoju kolejnych wersji.

Wojciech Klocek o przyszłości Joomla!

Zwieńczeniem części szkoleniowej spotkania było wręczenie prelegentom pięknych podziękowań i niezwykle emocjonujące losowanie cennych upominków! Pomimo tak sporej ilości uczestników, chyba nikt nie wyszedł z pustymi rękami :-)

Wręczanie podziękowań i losowanie nagród na zakończenie spotkania JUG Silesia

Więcej informacji na temat sponsorów przeczytasz w oficjalnym serwisie JUG Silesia.

Zanim opuściliśmy gościnne mury Politechniki Śląskiej, tradycyjnie - na koniec wspólna sesja zdjęciowa!

Wspólne zdjęcie na zakończenie spotkania JUG Silesia
foto: Michał Wargacki

Część szkoleniowa zakończona, ale nie oznacza to koniec spotkania JUG Silesia ;-) Pora na After Party, czyli mniej oficjalne spotkanie, gdzie w miłej atmosferze można porozmawiać i poznać się bliżej. Tym razem, organizatorzy zarezerwowali miejsca w pięknej Restauracji Majer, której największą atrakcją jest własny Mini Browar, w którym warzone jest cztery rodzaje własnego niefiltrowanego i niepasteryzowanego piwa. Ilość chętnych, którzy chcieli uczestniczyć w After Party również przerosła oczekiwania organizatorów, ponieważ okazało się, że zarezerwowana ilość miejsc była niewystarczająca. Każdy przesunął się odrobinę i kilka dodatkowych osób udało się zmieścić przy wspólnym stole i porozmawiać z innymi uczestnikami.

After Party po spotkaniu JUG Silesia 

Wszystko co dobre jednak się kończy. Kolejne poznane osoby, niezwykła atmosfera, na pewno na długo zapadnie w pamięci!

Mam nadzieję, że niebawem (w czerwcu), zorganizujemy kolejne spotkanie Joomla! User Group Jawor, które będzie cieszyło się równie dużym zainteresowaniem i niezwykłą atmosferą :-) JUŻ DZISIAJ ZAPRASZAM!

Zobacz minirelację video ze spotkania Joomla! User Group Silesia:

Więcej foto znajdziesz w oficjalnych serwisach JUG Silesia i JUG Jawor oraz na Naszych fanpage'ach:

 

Chcesz otrzymywać powiadomienia o moich kolejnych wpisach lub projektach?

Lokalizacja (Mapa)

Własny szablon dla Joomla! Gantry - cz. 3
2000 FANÓW na Facebooku!
 

  By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://www.slawop.net/

  Najnowsze komentarze

  Gość - Studio Jak wybrać hosting dla Joomla!?
  13 wrzesień 2019
  Warto jeszcze dopisać punkt, żeby przy wyborze wybrać panel między DirectAdmin/cPanel. Niektóre hostingi mają swoje własne rozwiązania - czasami bardzo specyficzne, co niekoniecznie jest dobrą rzeczą
  Gość - Marek Szyfrowanie symetryczne a niesymetryczne
  09 czerwiec 2019
  "Klucz przekazany do publicznej wiadomości, nazywany jest kluczem publicznym lub jawnym. Może on być stosowany do szyfrowania lub deszyfrowania informacji otrzymanych od osoby, która go wygenerowała. ...
  Gość - Marek Tworzenie szablonów dla Joomla! Helix Ultimate
  10 maj 2019
  Witam, napotkałem problem pojawiający się przy zmianie kolorów tła czy czcionek oraz importowaniem ustawień. W pierwszym przypadku, po zmianie kolorów i ich zapisaniem, panel podglądu strony przeładow...
  Gość - Andy SSL i Joomla! w Smarthost
  03 styczeń 2019
  Dzięki, jak zwykle dobra robota! Warto dodać, że instalacja certyfikatu SSL nie zapewnia bezpieczeństwa transmisji danych. To jest możliwe po wdrożeniu polityki bezpieczeństwa w firmie. Co do SSL - to...
  Gość - Henryk Jak utworzyć menu poziome w szablonie protostar?
  02 styczeń 2019
  Robię punkt po punkcie i nie wyświetla się poziome menu Nie wiem gdzie tkwi błąd i co robię źle?Jeśli to możliwe to proszę o pomocps. posiadam książkę "Joomla! 3x" i tu również niema pomocy Pozdrawiam...