Joomla! Day Poland 2013 - czy warto tam być?

Joomla! Day Poland 2013 - czy warto tam być?

Kiedy w ubiegłym roku gorąco zachęcałem znajomych na weekendowy wyjazd do Poznania na pierwszy Jooomla! Day, wielu pytało się po moim powrocie jak było?W tym roku, po fantastycznym weekendzie w Łodzi w której odbyło się tegoroczne Joomla! Day, przeżywam swoiste deja vu ;-) Ci sami ludzie zadają te same pytania! Może sprawdzają w ten sposób, czy przypadkiem coś sie zmieniło, może nie było tak ekstra jak w ubiegłym roku? Może gdybym powiedział, że było tak sobie, to w ten sposób poczuliby się lepiej, może wówczas mogliby sobie powiedzieć: a nie mówiłem, dobrze, że nie pojechałem(am). Może dzięki temu mogliby usprawiedliwić swój kolejny weekend przed telewizorem? Nie wiem, każdy podejmuje własne decyzje i sam je powinien oceniać :-)

Kolejny raz mogę napisać, że nie jest łatwo opisać atmosferę panującą podczas weekendu 05-06 października 2013 r. w Centrum Szkoleniowo - Konferencyjnym Uniwersytetu Łódzkiego. Zapewne na łamach serwisu www.joomla-day.pl znajdziesz wiele linków do podsumowań tej imprezy. Zauważysz wówczas, że każdy ma własne spostrzeżenia i odczucia związane z Joomla! Day. Po przeczytaniu wszystkich opini, na pewno dojdziesz do wniosku, że wspólnym mianownikiem jest opinia: byłło warto, było super, fantastyczna atmosfera, mnóstwo wiedzy i nowych znajomości.

Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że organizacja takiej imprezy, to nie jest wydarzenie typu skrzyknięcie się na Facebooku i spotkanie w jakiejś knajpie. Zapewne nie każdy wie, że wszyscy organizatorzy Joomla! Day, to wolontariusze, którzy za swój poświęcony czas na organizację imprezy nie wzięli ani złotówki wynagrodzenia. Niektórzy z nich przyjechali do Łodzi kilka dni przed imprezą i wyjechali kilka dni po imprezie! Dla niektórych z nich, to praktycznie tydzień czasu wyjęty z życiorysu. A wszystko po to, aby dołożyć wszelkich starań, aby każdy z uczestników Joomla! Day znalazł coś dla siebie i mógł nauczyć się wiele.

Cały zespół organizatorów poznasz pod adresem: www.joomla-day.pl/organizacja. Uważam, że należą się im ogromne podziękowania i brawa za ich zaangażowanie i poświęcenie. Kochani SERDECZNE DZIĘKI!

Opisując wrażenia z ubiegłorocznego spotkania miłośników Joomla!, pisałem, że miałem sporo dylematów związanych z wyborem wykładu, na którym chciałbym być. Niestety tematyka wykładów tegorocznego Joomla! Day była równie interesująca i dokładnie taki sam dylemat pozostał ;-) Bardzo ciężko było mi wybrać wykład, na którym chciałbym być. Chciałem być na wszystkich :-) Pozostało mi jedynie liczyć na to, że organizatorzy, podobnie jak w poprzednim roku, opublikują materiał video ze wszystkich wykładów.

joomla day poland 2013 02 smallProgram Joomla! Day - Dzień Społeczności

Otwarcia Dnia Biznesu dokonał Stefan Wajda (współtwórca i lider Polskiego Centrum Joomla, Prezes Fundacji PCJ Otwarte Źródła), który po krótkim wprowadzeniu oddał głos zaproszonemu gościowi z Izraela, którym w tym roku był członek zarządu OSM: Ofer Cohen. Dzięki niemu dowiedzieliśmy się jak wolontariusze na całym świecie współpracują ze sobą rozwijając projekt Joomla! oraz w jaki sposób każdy z Nas może przyczynić się do rozwoju Joomla!.

Stefan Wajda - otwarcie Joomla! Day

Bardzo czekałem na prezentację mojego przyjaciela Kamila Ciaś, którego poznałem podczas ubiegłorocznej imprezy w Poznaniu, jednak Kamilowi nie udało się uczestniczyć w tegorocznej edycji. Kamil, mam nadzieję, że wszystkie sprawy zdrowotne i zawodowe uda się Tobie rozwiązać!

Mimo poczucia pewnego braku spowodowanego nieobecnością Kamila, jestem zadowolony z prezentacji Bartłomieja Krztuka, który zaprezentował Nam darmowy szablon Meet Gavern oparty o framework, który firma Gavic stosuje w swoich szablonach - Gavern Framework. Jego możliwości wydają się być bardzo interesujące :-)

Joomla! Day 2013 - Bartłomiej Krztuk - Gavern Framework

Panowie z Joomla-Monster pokazali, jak w 45 minut zbudować portal miejski w oparciu o ich własne rozszerzenia. Na naszych oczach chłopaki uwijali się, aby zdążyć w założonym czasie zbudować portal i jednocześnie omówić wszystkie jego aspekty. Ich portal powstał w oparciu o takie rozszerzenia jak:

 • DJ-Catalog2 - proste, ale dające bardzo duże możliwości rozszerzenie, za pomocą którego można utworzyć katalog produktów lub sklep internetowy;
 • DJ-Classifield - system ogłoszeń;
 • DJ-MediaTools - za pomocą którego można utworzyć efektowne pokazy slajdów, galerie zdjęć, które można wyświetlać za pomocą modułów lub wstawiać je do artykułów;
 • DJ News Portal - szablon serwisu;

Joomla! Day 2013 - Jak zbudować portal miejski w 45 minut

Od kiedy pierwszy raz uczestniczyłem w prezentacjach Tomasza Dziuda, staram się być na każdym jego wykładzie. Każdy, kto miał okazję poznać Tomasza, jego elokwencję, profesjonalizm i sposób w jaki przedstawia i tłumaczy pewne kwestie, staje się jego fanem :-) Tym razem także się nie zawiodłem, kiedy podczas swojej prezentacji pokazywał 10 sposobówna wykorzystanie darmowego modułu News Show Pro GK5. Wyobraź sobie, że za pomocą tego jednego modułu, możesz zrobić np.: galerię wpisów, referencje, wyświetlić treści z różnych kategorii artykułów, zmienić stylistykę grafik!

Tomasz Dziuda - News Show Pro GK5 na 10 sposobów

Nie zabrakło także bardzo ciekawych informacji prawnych dotyczących wykorzystania rozszerzeń dla Joomla! Aleksander Kuczek, który m.in. zapewnia programistów w Perfect-Web wsparcie organizacyjno- prawne, przedstawił kilka bardzo ciekawych rozważań natury prawno-finansowej dotyczących szablonów i rozszerzeń dla Joomla!

Na koniec Dnia Biznesu, Miłosz Wojaczek pokazał na bazie swojego własnego doświadczenia wdrożenie projektów kilkunastu serwisów w instytucjach edukacyjnych. Mogliśmy przekonać się, że nie jest łatwo o współpracę w tego typu instytucjach, jednak, kiedy odpowiednio zorganizuje się przepływ informacji i uzyska zgodę osób zarządzających, można optymalnie zorganizować pracę i współpracę osób odpowiedzialnych za poszczególne elementy serwisu.

Joomla! Day, to oczywiście  nie tylko same prezentacje i wykłady! W przerwach między wykładami można było napić się kawy, herbaty lub jakiegoś soku, coś przekąsić i co najważniejsze porozmawiać i poznać się z innymi uczestnikami i prelegentami :-)

Joomla! Day Poland 2013 - spotkania i rozmowy podczas przerw

Już wtedy nawiązują się przyjaźnie, które będą się rozwijać przez długie lata :-)

Na zakończenie Dnia Biznesu - losowanie nagród i mnóstwo emocji oraz wspólna fotka ;-) Później wspólna kolacja i dłuuugie rozmowy! To fascynujące jak bliskie mogą okazać się osoby, których jeszcze tak niedawno kompletnie się nie znało! Ogromną przyjemnością dla mnie było poznanie oraz bardzo ciekawe konwersacje z przesympatyczną Danusią i Przemkiem z Tych, którzy wspólnie prowadzą firmę Pagemaker.

Jeżeli sądzisz, że Twój wiek upoważnia Ciebie do stwierdzenia, to nie dla mnie, to dobre dla młodych, to poznaj Janusza Suszyckiego z Warszawy. Janusz, rocznik 1946, całe swoje życie zawodowe spędził w różnych częściach świata (Szwecja, Anglia, Kuwejt, Indie, USA) pracując jako programista. Pracował także w Ministerstwie Finansów, gdzie nadzorował wdrożenie projektu POLTAX. Janusza poznałem wirtualnie kilka miesięcy temu, kiedy trafił na mój DARMOWY Kurs Joomla! 2.5. Należy on do osób, które są głodne wiedzy! Kiedy wysłałem maila z informacją o najważniejszej imprezie w świecie Joomla! do uczestników swojego kursu, Janusz był pierwszym entuzjastą, który wyraził chęć swojego uczestnictwa w Joomla! Day. To tam spotkaliśmy się po raz pierwszy twarzą w twarz :-) Możesz wierzyć lub nie, ale rzuciliśmy się sobie w ramiona, jakbyśmy znali się od lat!

Niezwykłą przyjemnością było wspólne, wieczorne spotkanie z Ofer'em Cohen'em, w którym uczestniczyli: Danuta, Przemek, Janusz i sympatyczny Leo Internauta, właściciel szkoły językowej Comfort English. Te kilka godzin spędzone na rozmowie, żartach, dyskusji na przeróżne tematy i krótkiej lekcji rodzimego języka Ofera było bezcenne :-)

Ofer Cohen wraz z Joomlomaniakami ;-)

Niedziela - Dzień społeczności. Na początek dnia, Paweł Frankowski - autor wielu książek na temat Joomla! (i nie tylko), przedstawił kilka bardzo interesujących statystyk:

 • 3,2% = 22 mln stron stworzonych w oparciu o CMS Joomla!;
 • 44 900 000 pobrań Joomla!
 • 306 618 pobrań pakietów językowych dla języka polskiego

Paweł Frankowski - Joomla! i społeczność Joomla!

Paweł przedstawił także kilka nowości, które będą dostępne w najnowszej wersji Joomla! 3.2:

 • wersjonowanie treści;
 • automatyczne zapisywanie artykułów;
 • nowy edytor TinyMCE;
 • udoskonalony edytor szablonów;
 • dodatkowa weryfikacja podczas logowania;

Kolejny wykład przedstawił Ofer Cohen, który omówił zagadnienia związane z architekturą Joomla! Dla profesjonalistów zajmujących się programowaniem, był to niezwykle inspirujący wykład.

No i przyszła pora na mnie ;-) Miałem niebywały zaszczyt i przyjemność poprowadzić prelekcję na temat tworzenia wielojęzycznych witryn w oparciu o CMS Joomla! 3.x. Szczególne podziękowania chciałbym skierować dla Wojtka Smolińskiego za wsparcie merytoryczne podczas mojej prelekcji.

Sławomir Pieszczek - Tworzenie wielojęzycznych witryn w oparciu o Joomla 3.x
Zdjęcie wykonane przez Dominika Mirosława Piotrowskiego

Oczko w Joomla! 21 niezbędnych rozszerzeń - to tytuł prezentacji prowadzonej przez Stefana Wajdę oraz Sebastiana Dajnowca. Przedstawili oni szereg dodatkowych rozszerzeń dla Joomla!, dzięki którym możesz zwiększyć możliwości swojego serwisu o dodatkowe funkcjonalności.

Michał Trzepizur (wiceprezes Fundacji PCJ Otwarte Źródła), pokazał niezwykle ciekawy wykład na bardzo ważny temat dotyczący tworzenia kopii zapasowych serwisów opartych o CMS Joomla! Michał przypomniał, że ludzie dzielą się na tych, którzy robią regularnie kopie zapasowe i na tych którzy będą robić kopie zapasowe ;-) Dzięki prezentacji Michała można było dowiedzieć się w jaki sposób zautomatyzować wykonywanie kopii zapasowych za pomocą bardzo popularnego narzędzia jakim jest Akeeba Backup. Autorem tego programu jest Nicholas Dionysopulos, który gościł w Polsce podczas ubiegłorocznego Joomla! Day.

Michał Trzepizur - Automatyczne kopie zapasowe w Joomla!

W swoim kolejnym wystąpieniu, Tomasz Dziuda przedstawił kilka smaczków programistycznych języka LESS, który staje się obecnie standardem wśród webmasterów. Tomek przedstawił składnię oraz wady i zalety zastosowania języka LESS. Jak zwykle niezwykle wciągający wykład i po raz kolejny chylę czoła przed profesjonalizmem Tomasza :-)

Na zakończenie Dnia Biznesu - prezentacja i podziękowania dla organizatorów, mnóstwo emocji podczas losowania nagród oraz wspólna fotka ;-)

Uczestnicy Joomla! Day Poland 2013 
Zdjęcie wykonane przez Tomasza Karolskiego - TomaszKarolski.pl

Jeżeli nadal sądzisz, że Joomla! Day, to jakieś tam konferencje, wykłady, czy prelekcje, to na pewno nigdy na Joomla Day nie byłeś (lub nie byłaś ;-))! Już dzisiaj postanów sobie, że kolejne Joomla! Day będzie z Twoim udziałem!

Osobiście już z niecierpliwością czekam na kolejne Joomla! Day Poland. Niezależnie gdzie się odbędzie! Jedyna możliwość, abym nie był na tej imprezie, to zakaz wstępu. I to nie wiem, czy przez okno wówczas nie wejdę ;-)

To co? Obiecujesz, że będziesz tam razem ze mną?

 

Chcesz otrzymywać powiadomienia o moich kolejnych wpisach lub projektach?
Wpisz swoje imię oraz adres e-mail a następnie kliknij "ZAPISZ MNIE"

Twoje imię:


Adres email:


Wiek nie ma znaczenia - moja przygoda z Joomla!
ACL w Joomla 3.x

Podobne wpisy

 

  By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://www.slawop.net/

  Najnowsze komentarze

  Gość - Studio Jak wybrać hosting dla Joomla!?
  13 wrzesień 2019
  Warto jeszcze dopisać punkt, żeby przy wyborze wybrać panel między DirectAdmin/cPanel. Niektóre hostingi mają swoje własne rozwiązania - czasami bardzo specyficzne, co niekoniecznie jest dobrą rzeczą
  Gość - Marek Szyfrowanie symetryczne a niesymetryczne
  09 czerwiec 2019
  "Klucz przekazany do publicznej wiadomości, nazywany jest kluczem publicznym lub jawnym. Może on być stosowany do szyfrowania lub deszyfrowania informacji otrzymanych od osoby, która go wygenerowała. ...
  Gość - Marek Tworzenie szablonów dla Joomla! Helix Ultimate
  10 maj 2019
  Witam, napotkałem problem pojawiający się przy zmianie kolorów tła czy czcionek oraz importowaniem ustawień. W pierwszym przypadku, po zmianie kolorów i ich zapisaniem, panel podglądu strony przeładow...
  Gość - Andy SSL i Joomla! w Smarthost
  03 styczeń 2019
  Dzięki, jak zwykle dobra robota! Warto dodać, że instalacja certyfikatu SSL nie zapewnia bezpieczeństwa transmisji danych. To jest możliwe po wdrożeniu polityki bezpieczeństwa w firmie. Co do SSL - to...
  Gość - Henryk Jak utworzyć menu poziome w szablonie protostar?
  02 styczeń 2019
  Robię punkt po punkcie i nie wyświetla się poziome menu Nie wiem gdzie tkwi błąd i co robię źle?Jeśli to możliwe to proszę o pomocps. posiadam książkę "Joomla! 3x" i tu również niema pomocy Pozdrawiam...