Wiek nie ma znaczenia - moja przygoda z Joomla!

Wiek nie ma znaczenia - moja przygoda z Joomla!

Jestem bardzo dumny z tego, że dzięki mojej pracy wiele osób może zaistnieć w sieci i rozpocząć swoją przygodę z Joomla!

Dostaję sporo maili z podziękowaniami od czytelników swojego bloga oraz kursantów Darmowego Kursu Joomla! 2.5. Zaryzykowałbym stwierdzenie, że z wieloma zawiązała się swego rodzaju nić przyjaźni ;-) Mimo faktu, że z większością osób nie miałem okazji porozmawiać w tzw. realu, to zdaje mi się, że znamy się dosyć dobrze.

Od jakiegoś czasu kiełkuje w mojej głowie pomysł, aby inni mogli podzielić się swoją historią dotyczącą przygody z CMS Joomla!
Jako pierwszą, chciałbym Wam przedstawić historię człowieka, z którego jestem szczególnie dumny. Dlaczego? Ponieważ należy on do tych ludzi, którzy pomimo swojego dużego doświadczenia i bagażu życiowego, nadal chce się uczyć i odkrywać nowe rzeczy :-)

No dobrze, wystarczy już tego wstępu! Poznajcie historię Janusza:

comment

Nazywam się Janusz Suszycki, jestem 67-letnim emerytem, który wiedzie aktywne emeryckie życie. Jak przystało na Starszego Pana, wcześnie wstaje idę na ok. 10 km marsz, następnie higiena, śniadanie i potem często siadam do komputera, jako że mając informatyczną przeszłość zawodową najłatwiej jest mi realizować się z jego udziałem.

Aby osiągnąć obecny emerytalny etap życia wiele działo się przed tym okresem. Po ukończeniu studiów (Wydział Matematyki, Uniwersytet Warszawski) pracowałem wyłącznie w zawodach informatycznych przez całe swoje życie zawodowe, czyli ponad 30 lat!

Nie licząc desktopów, laptopów, jakich używam teraz, różnorodne komputery, na jakich przyszło mi pracować to: mainframe'y typu: IBM 360/50, UNIVAC, BORROWS, itp. minikomputery, w Ministerstwie Finansów np: podstawowym elementem składowym narodowego systemu podatkowego POLTAX były minikomputery DPX2/200 oraz DPX2/3OO francuskiej produkcji Bulla z systemem operacyjnym UNIX, i Bazą Danych Oracle.

Zawody, w których pracowałem to:

 • programista,
 • analityk,
 • projektant,
 • Project Leader,
 • Naczelnik,
 • Doradca Ministra Finansów w Departamencie Informatyki
 • i na koniec do emerytury – Dyrektor ds. Informatyki w prywatnej firmie informatycznej

Ponad 15 lat była to praca za granicą, w tym: Szwecja, Anglia, Kuwejt, Indie, Ameryka (USA).

Niezależnie od aktywności zawodowej, często moje hobby było motorem bieżących działań. Na przestrzeni życia miałem różnorakie hobby. Będąc młodym moje hobby to nauka, książki historyczne i sport, np. w tenisie stołowym wygrywałem różnorakie turnieje, teraz mam taki stan oczu, że ping-pong nie jest już dla mnie. W swoim czasie zamiłowanie do historii, poczyniło, że ukończyłem wymagane kursy na przewodnika po Warszawie, przewodnika po Zamku Królewskim z językiem polskim i angielskim. Częste wieloletnie zagraniczne wojaże zawodowe nie pozwoliły rozwinąć się mojej praktyce przewodnickiej.

Teraz moim hobby, stosownie do mojego wieku są zajęcia zapewniające mi ruch. Uprawiam częste i długie marsze, w pogodne dnie, natomiast wchodzę na bieżnię elektryczną, gdy pogoda nie sprzyja. Fascynacje mego życia nie należą do szczególnie wyróżniających się. W swoim czasie byłem zapalonym turystą, fascynowały i fascynują mnie górskie i nadmorskie krajobrazy, wodospady takie jak np. Niagara.

No i obecnie moim hobby stała się Joomla! Mam nadzieję, że dopóki zdrowie będzie mi dopisywać będziemy z Joomlą! (RAZEM) razem ;-)

Dzięki tak wspaniałemu fascynatowi Joomli jakim jest Pan Sławomir Pieszczek, który tworząc fantastyczny Kurs Joomla 2.5 okazał się również wyjątkowo zdolnym edukatorem, skutecznie przybliżającym całej rzeszy jego kursantów wielkość tego CMS'u, tak od strony teoretycznej jak i praktycznej.

Bardzo się cieszę, że natrafiłem na blog Pana Sławka Pieszczka, stało się to po wprowadzeniu hasła w Google'u: Joomla 2.5.
Kursem zainteresowałem się bo widać jak na dłoni, że w kursie tym wyłożona jest tak bardzo praktyczna wiedza, a to zdanie:

Poznaj CMS Joomla! 2.5. Nauczę Cię jak w kilku krokach stworzyć w pełni funkcjonalny serwis WWW

zniewoliło mnie :-)

To, że Kurs Joomla! 2.5 przykuł moją uwagę ma swoją historię.

Po przejściu na emeryturę zainteresowałem się stronami internetowymi, był to początek ery statycznych stron internetowych, no i aby sobie udowodnić, że coś jeszcze mogę zająłem się HTML'em, JavaScriptem, obstawiłem się Helionowymi książkami i zacząłem tworzyć ostro kopiując zawarte w książkach przykłady.

Jak przyszło do umieszczenia tego WWW serwisu na serwerze wiedza moja musiała zahaczyć o Apache'a, PHP, MySQL. Znów uzbroiłem się w książki, które profesjonalnie traktowały o tych trzech przyjaciołach: Apache'a, PHP, MySQL. To zaczęło mi się rozrastać i zacząłem myśleć o jakiś narzędziach i wtedy zainwestowałem w WYSIWYG Adobe Dreaweaver CS3.

Ponieważ w przeszłości byłem ORACLE'owcem, to pokusa trzymania swoich danych w MySQL była coraz większa, a z czasów pracy w ministerstwie przypomniałem sobie o CMS-wym trendzie, który miałby przyspieszyć tworzenie aplikacji internetowych. No i poczytałem o Joomla! 1.0, ale jeszcze nic w tym nie zrobiłem a kolejne wersje się pojawiały, a wtedy, kiedy zabrałem się za 1.5, wylądowałem w 2010 r. w szpitalu. Operacje które przeszedłem otarły mnie o tamten świat.

I tak skończyła się moja przygoda z moją aktywnością w obszarze WWW. Wszystkiego mi się odechciało, a w między czasie Jooml'owska literatura straciła na aktualności, bo przyszła era Joomla 2.5. I wtedy wpadł mi w oko apel Sławka, że tylko w 13-krokach i nauczy mnie Joomla 2.5 na tyle, że stworzę w oparciu o ten CMS swój Serwis. Takiej okazji przegapić nie mogłem i postanowiłem podjąć próbę :-)
Twoja oferta i Twoja pomocna postawa w czasie kursu jest tak nieoceniona, że znów mam energię, aby optymalnie czerpać z Twego kursu, odnotowując momentami, że te 13 kroków, to czasami duże lub bardzo duże kroczyska. Na decyzję, że właśnie te materiały wybrałem, wpłynęła też historia, historia moich wcześniejszych prób z CMS Joomla!.

Do dzisiaj na moich półkach stoi literatura do Joomli wcześniejszych wersji, ale niestety zdrowotne zawirowania poczyniły, że zawiesiłem Joomlowskie ambicje. Miałem w efekcie z tyłu głowy myśli typu, wydawanie pieniędzy na Joomlę mnie już nic nie pomoże i nie pobudzi edukacyjnej pasji do tego CMS'u.

Tak myślałem do momentu, kiedy nie natknąłem się na Twój darmowy kurs i tu przyznaję, że darmowość Twojej kursowej oferty wtedy była również istotnym czynnikiem, doprowadzającym do decyzji że powiedziałem sobie: Janusz spróbuj jeszcze raz, bo tylko przy tej niezwykłej ofercie może Ci się wreszcie udać i osiągnąć względną samodzielność w budowie Serwisów opartych na Joomli.
Ponadto na decyzję, że właśnie te materiały wybrałem wpłynął niezaprzeczalny fakt, że w sieci nie ma materiałów o takiej kompletności i takiej odpowiedzialności Autora Kursu za kursanta. Z uwagi na fakt, że zalew wiedzy w internecie jest dezorientujący, to szukam w sieci materiałów takich autorów (Sławomir Pieszczek), którzy potrafią zaprezentować swoje materiały w sposób rozpalający nawet informatych seniorów++.

Jeżeli dodatkowo Autor materiałów kursowych potrafi wykorzystać dla swoich celów to co kursant potrafi, to trwałość wyłożonej wiedzy zapuści w kursancie korzenie na zawsze ku satysfakcji obydwu stron.

Podsumowując mam wysoką ocenę materiałów i nieocenionych kontaktów z jego autorem, jako że bez tych materiałów i takiej postawy ich autora, nigdy bym się za to nie zabrał. Teraz dużą część całego procesu mogę opowiedzieć z pamięci, a mając materiały pod ręką nie powinno być bojaźni przed powtórzeniem procesu.

Stworzenie samemu interesującego treściowo serwisu, wymaga nabywania kolejnych doświadczeń i chyba po prostu zamówień!!
Moje plany na przyszłość związana z Joomlą, to przede wszystkim nie stracić tego, co się nauczyłem i jeszcze nauczę na tym kursie.

Nic nie zmieni faktu, że jestem emerytem, a więc sam muszę zadbać o dyscyplinę, tzw hands on dyscyplinę, bez niej czeka mnie widmo wtórnego joomlo-analfabetyzmu, a tego bardzo, bardzo chciałbymbym uniknąć.

Poza pierwszym - stworzonym w wyniku Kursu - wzorcowym serwisem Recenzje, który zbudowałem pod Twoim okiem, drugim serwisem, który chciałbym stworzyć tak na samodzielną rozgrzewkę to serwis dla malarza amatora, który jest naszym domowym lekarzem, zasługującym na taki nietypowy prezent .

Następna strona WWW, to serwis dla mojej Wspólnoty Mieszkaniowej utworzonej na bazie małego zamkniętego osiedla domków czterorodzinnych. A potem, bardzo chciałbym postawić kolejne witryny:comment right

 • Osobiste, swoją i dla Dzieci
 • Dla parafii,
 • Edukacyjną

Po raz pierwszy z Januszem miałem okazję poznać się podczas tegorocznej edycji Joomla! Day w Łodzi. Moje spostrzeżenia z tego wydarzenia możesz przeczytać w artykule: Joomla! Day Poland 2013 - czy warto tam być?

Janusz i Sławek podczas Joomla! Day 2013 w Łodzi

To kolejny dowód na to, że Joomla! zbliża ludzi :-)

 

Chcesz otrzymywać powiadomienia o moich kolejnych wpisach lub projektach?
Wpisz swoje imię oraz adres e-mail a następnie kliknij "ZAPISZ MNIE"

Twoje imię:


Adres email:


Automatyczna kopia zapasowa w home.pl
Joomla! Day Poland 2013 - czy warto tam być?

Podobne wpisy

 

  By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://www.slawop.net/

  Najnowsze komentarze

  Gość - Studio Jak wybrać hosting dla Joomla!?
  13 wrzesień 2019
  Warto jeszcze dopisać punkt, żeby przy wyborze wybrać panel między DirectAdmin/cPanel. Niektóre hostingi mają swoje własne rozwiązania - czasami bardzo specyficzne, co niekoniecznie jest dobrą rzeczą
  Gość - Marek Szyfrowanie symetryczne a niesymetryczne
  09 czerwiec 2019
  "Klucz przekazany do publicznej wiadomości, nazywany jest kluczem publicznym lub jawnym. Może on być stosowany do szyfrowania lub deszyfrowania informacji otrzymanych od osoby, która go wygenerowała. ...
  Gość - Marek Tworzenie szablonów dla Joomla! Helix Ultimate
  10 maj 2019
  Witam, napotkałem problem pojawiający się przy zmianie kolorów tła czy czcionek oraz importowaniem ustawień. W pierwszym przypadku, po zmianie kolorów i ich zapisaniem, panel podglądu strony przeładow...
  Gość - Andy SSL i Joomla! w Smarthost
  03 styczeń 2019
  Dzięki, jak zwykle dobra robota! Warto dodać, że instalacja certyfikatu SSL nie zapewnia bezpieczeństwa transmisji danych. To jest możliwe po wdrożeniu polityki bezpieczeństwa w firmie. Co do SSL - to...
  Gość - Henryk Jak utworzyć menu poziome w szablonie protostar?
  02 styczeń 2019
  Robię punkt po punkcie i nie wyświetla się poziome menu Nie wiem gdzie tkwi błąd i co robię źle?Jeśli to możliwe to proszę o pomocps. posiadam książkę "Joomla! 3x" i tu również niema pomocy Pozdrawiam...