By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://www.slawop.net/

Czy komputer myśli?

Wydaje mi się (chyba często ten zwrot stosuję ;-)), że aby odpowiedzieć na pytanie, czy komputer z przyszłości będzie mógł myśleć musimy najpierw odpowiedzieć (lub zdefiniować) sobie co to znaczy „myśleć”.

No więc sięgam do encyklopedii, np. PWN :-)
A więc mam:
"myślenie, psychol. świadomy proces psych. człowieka, prowadzący do pośredniego i uogólnionego poznania oraz zrozumienia otaczającej go rzeczywistości; w węższym znaczeniu m. jest aktywną czynnością umysłową, dzięki której są odzwierciedlane ogólne cechy różnych rzeczy, zdarzeń i zjawisk oraz stosunki między nimi.”

 

Uważam, że na pewno powstaną komputery, których moc obliczeniowa będzie na tyle duża, że będzie przewyższać naszą „moc” a zwłaszcza szybkość obliczeniową. Można powiedzieć, że już teraz istnieją komputery, które niejako „symulują” myślenie. Eksperymentuje się z sieciami neuronowymi, które symulują ludzki mózg. Komputer taki jest w stanie "uczyć się". Rozpoznaje dźwięki, obrazy a także symuluje ludzki głos.
Niemniej jednak to nadal jest tylko SYMYLACJA! A ta symulacja ogranicza się tylko do wąskiej specjalizacji. Oczekujemy, że komputer poda nam wynik, dla podanych wcześniej danych.
Wydaje mi się (znowu ten sam zwrot ;-)), że myślenie to nie tylko obliczanie, co jest charakterystyczne dla komputerów. Myślenie to również uczucia, emocje jakie nam na co dzień towarzyszą. Nie jestem pewien, czy coś takiego można zaprogramować :-)
Jak często zdarza się nam „wyzywać” komputer kiedy nam coś nie działa! Jakoś on na to nie reaguje, nie obraża się na Nas i nie wymyśla nam jakby to zrobił drugi człowiek ;-)
Nie wyobrażam sobie, aby komputer mógł się zakochać, poza tym jak odróżnić „komputer” od „komputerki”? ;-)
Przecież komputer to tylko maszyna zaprogramowana przez człowieka, wykonująca „czynności” przez niego zaprogramowane! Działa tylko wtedy, gdy będzie miał dostarczony prąd, lub gdy się nie zawiesi ;-)
Nie, nie sądzę aby komputer mógł myśleć dokładnie tak jak człowiek!

 

Uważasz, że artykuł był ciekawy i chcesz otrzymywać powiadomienia o moich kolejnych wpisach lub projektach?
Wpisz swoje imię oraz adres e-mail a następnie kliknij "ZAPISZ MNIE"

Twoje imię:


Adres email:


Pojęcie "twórczość"
Przewidzieć nasze zachowanie

Podobne wpisy

 

Komentarze 5

Gość - n.sacz (website) w sobota, 01 październik 2016 15:05

Komputer będzie pracował według schematów i zadanych parametrów. Komputer myśli lepiej niż człowiek ale to człowiek w trakcie myślenia uwzględnia swój stan emocjonalny i psychofizyczny.

Komputer będzie pracował według schematów i zadanych parametrów. Komputer myśli lepiej niż człowiek ale to człowiek w trakcie myślenia uwzględnia swój stan emocjonalny i psychofizyczny.
Gość - Antoni (website) w poniedziałek, 02 styczeń 2017 18:46

Czy komputer myśli ? w jakimś stopniu na pewno. Nie raz mamy sytuacje że komputer nam coś podpowiada i z reguły są to dobre podpowiedzi, może nie zawsze ale zazwyczaj, na pewno chce dobrze Technika idzie cały czas do przodu, wydaje mi się że już w tej chwili są komputery, które mają taką moc obliczeniową że nie mogli byś my sobie tego nawet wyobrazić.

Czy komputer myśli ? w jakimś stopniu na pewno. Nie raz mamy sytuacje że komputer nam coś podpowiada i z reguły są to dobre podpowiedzi, może nie zawsze ale zazwyczaj, na pewno chce dobrze :DTechnika idzie cały czas do przodu, wydaje mi się że już w tej chwili są komputery, które mają taką moc obliczeniową że nie mogli byś my sobie tego nawet wyobrazić.
Gość - Kamil (website) w poniedziałek, 14 maj 2018 20:09

Komputer potrafi dodawać (nawet nie odnajmować, bo to dodawanie liczb przeciwnych), więc nie wiem ile to ma wspólnego z myśleniem.

Komputer potrafi dodawać (nawet nie odnajmować, bo to dodawanie liczb przeciwnych), więc nie wiem ile to ma wspólnego z myśleniem.
Sławomir Pieszczek (website) w czwartek, 28 czerwiec 2018 17:51

Kamil, czy aby na pewno tylko dodawać? A co ze sztuczną inteligencją? :-)

Kamil, czy aby na pewno tylko dodawać? A co ze sztuczną inteligencją? :-)
Gość - Arkadiusz (website) w środa, 16 maj 2018 14:24

Ciekawe pytanie. Komputer nie myśli, tylko oblicza.

Ciekawe pytanie. Komputer nie myśli, tylko oblicza.
Gość
poniedziałek, 06 lipiec 2020

Zdjęcie captcha

Najnowsze komentarze

Gość - Studio Jak wybrać hosting dla Joomla!?
13 wrzesień 2019
Warto jeszcze dopisać punkt, żeby przy wyborze wybrać panel między DirectAdmin/cPanel. Niektóre hostingi mają swoje własne rozwiązania - czasami bardzo specyficzne, co niekoniecznie jest dobrą rzeczą
Gość - Marek Szyfrowanie symetryczne a niesymetryczne
09 czerwiec 2019
"Klucz przekazany do publicznej wiadomości, nazywany jest kluczem publicznym lub jawnym. Może on być stosowany do szyfrowania lub deszyfrowania informacji otrzymanych od osoby, która go wygenerowała. ...
Gość - Marek Tworzenie szablonów dla Joomla! Helix Ultimate
10 maj 2019
Witam, napotkałem problem pojawiający się przy zmianie kolorów tła czy czcionek oraz importowaniem ustawień. W pierwszym przypadku, po zmianie kolorów i ich zapisaniem, panel podglądu strony przeładow...
Gość - Andy SSL i Joomla! w Smarthost
03 styczeń 2019
Dzięki, jak zwykle dobra robota! Warto dodać, że instalacja certyfikatu SSL nie zapewnia bezpieczeństwa transmisji danych. To jest możliwe po wdrożeniu polityki bezpieczeństwa w firmie. Co do SSL - to...
Gość - Henryk Jak utworzyć menu poziome w szablonie protostar?
02 styczeń 2019
Robię punkt po punkcie i nie wyświetla się poziome menu Nie wiem gdzie tkwi błąd i co robię źle?Jeśli to możliwe to proszę o pomocps. posiadam książkę "Joomla! 3x" i tu również niema pomocy Pozdrawiam...