A A A

Czy komputer myśli?

przez w Różne
 • Przeczytano: 7365
 • 5 komentarze
 • Drukuj
7365

Wydaje mi się (chyba często ten zwrot stosuję ;-)), że aby odpowiedzieć na pytanie, czy komputer z przyszłości będzie mógł myśleć musimy najpierw odpowiedzieć (lub zdefiniować) sobie co to znaczy „myśleć”.

No więc sięgam do encyklopedii, np. PWN :-)
A więc mam:
"myślenie, psychol. świadomy proces psych. człowieka, prowadzący do pośredniego i uogólnionego poznania oraz zrozumienia otaczającej go rzeczywistości; w węższym znaczeniu m. jest aktywną czynnością umysłową, dzięki której są odzwierciedlane ogólne cechy różnych rzeczy, zdarzeń i zjawisk oraz stosunki między nimi.”

 

Uważam, że na pewno powstaną komputery, których moc obliczeniowa będzie na tyle duża, że będzie przewyższać naszą „moc” a zwłaszcza szybkość obliczeniową. Można powiedzieć, że już teraz istnieją komputery, które niejako „symulują” myślenie. Eksperymentuje się z sieciami neuronowymi, które symulują ludzki mózg. Komputer taki jest w stanie "uczyć się". Rozpoznaje dźwięki, obrazy a także symuluje ludzki głos.
Niemniej jednak to nadal jest tylko SYMYLACJA! A ta symulacja ogranicza się tylko do wąskiej specjalizacji. Oczekujemy, że komputer poda nam wynik, dla podanych wcześniej danych.
Wydaje mi się (znowu ten sam zwrot ;-)), że myślenie to nie tylko obliczanie, co jest charakterystyczne dla komputerów. Myślenie to również uczucia, emocje jakie nam na co dzień towarzyszą. Nie jestem pewien, czy coś takiego można zaprogramować :-)
Jak często zdarza się nam „wyzywać” komputer kiedy nam coś nie działa! Jakoś on na to nie reaguje, nie obraża się na Nas i nie wymyśla nam jakby to zrobił drugi człowiek ;-)
Nie wyobrażam sobie, aby komputer mógł się zakochać, poza tym jak odróżnić „komputer” od „komputerki”? ;-)
Przecież komputer to tylko maszyna zaprogramowana przez człowieka, wykonująca „czynności” przez niego zaprogramowane! Działa tylko wtedy, gdy będzie miał dostarczony prąd, lub gdy się nie zawiesi ;-)
Nie, nie sądzę aby komputer mógł myśleć dokładnie tak jak człowiek!

 

Uważasz, że artykuł był ciekawy i chcesz otrzymywać powiadomienia o moich kolejnych wpisach lub projektach?
Wpisz swoje imię oraz adres e-mail a następnie kliknij "ZAPISZ MNIE"

Twoje imię:


Adres email:


Oceń ten wpis:
Oznaczone w: komputer myślenie
URL Trackback dla tego wpisu na blogu

Nauczyciel przedmiotów informatycznych w szkole ponadgimnazjalnej.


Pierwszy Certyfikowany Administrator Joomla! w Polsce.


Autor książek i e-booków na temat Joomla!. Autor bloga: www.slawop.net, w którym porusza zagadnienia związane z CMS Joomla! i wykorzystaniu go, jako fantastycznego narzędzia, które ułatwia innym tworzenie ich własnego miejsca w sieci.


Prowadzi własną firmę świadczącą usługi związane z tworzeniem oraz administrowaniem serwisów opartych o CMS Joomla!


Współorganizator Joomla! User Group Jawor


Uwielbia ekstremalnie szybką jazdę na rolkach! Fan rozwoju osobistego i ciągłych zmian :-)


I love Joomla! Why?


Because Joomla! is Doing Great Things with Great People :-)


And My favourite sentence:Don't Let Anybody Steal Your Dreams!


Komentarze

 • Gość
  Arkadiusz środa, 16 maj 2018

  Ciekawe pytanie. Komputer nie myśli, tylko oblicza.

 • Gość
  Kamil poniedziałek, 14 maj 2018

  Komputer potrafi dodawać (nawet nie odnajmować, bo to dodawanie liczb przeciwnych), więc nie wiem ile to ma wspólnego z myśleniem.

 • Sławomir Pieszczek
  Sławomir Pieszczek czwartek, 28 czerwiec 2018

  Kamil, czy aby na pewno tylko dodawać? A co ze sztuczną inteligencją? :-)

 • Gość
  Antoni poniedziałek, 02 styczeń 2017

  Czy komputer myśli ? w jakimś stopniu na pewno. Nie raz mamy sytuacje że komputer nam coś podpowiada i z reguły są to dobre podpowiedzi, może nie zawsze ale zazwyczaj, na pewno chce dobrze :DTechnika idzie cały czas do przodu, wydaje mi się że już w tej chwili są komputery, które mają taką moc obliczeniową że nie mogli byś my sobie tego nawet wyobrazić.

 • Gość
  n.sacz sobota, 01 październik 2016

  Komputer będzie pracował według schematów i zadanych parametrów. Komputer myśli lepiej niż człowiek ale to człowiek w trakcie myślenia uwzględnia swój stan emocjonalny i psychofizyczny.

Zostaw komentarz

Gość
Gość poniedziałek, 17 grudzień 2018

Najnowsze komentarze

Czy jest jakaś możliwość, żeby zmienić układ top-bar i tej linii, w której jest logo? Tam niby są flexibloki ale nie można zmienić ich szerokości, a tego potrzebuję bardzo. Jak tego dokonać???

Joanna

Dziękuje za ten wpis joomla zawsze była dla mnie problematyczna :)

Informatyk

co robić? Zdjęcia wyświetlają się pionowo, jedno pod drugim. Żadna zmiana w opcjach, nic nie daje??? Pomożecie?

Sławomir
05.11.2018 w DJ Image Slider

Właśnie, powinien się pojawić … . Oczywiście skorzystam z rady i zapytam u źródeł. Jeśli dowiem się czegoś mądrego, podzielę się wiedzą, może komuś się przyda. Dziękuję, pozdrawiam, Andrzej

Andrzej
Andrzeju, jeżeli w Ustawieniach podstawowych w zakładce Narzędzia na stronie w polu Powrót do góry masz aktywny przycisk Włączone, to taki przycisk powinien pojawić się u Ciebie na stronie już po prze...