Czy komputer myśli?

Wydaje mi się (chyba często ten zwrot stosuję ;-)), że aby odpowiedzieć na pytanie, czy komputer z przyszłości będzie mógł myśleć musimy najpierw odpowiedzieć (lub zdefiniować) sobie co to znaczy „myśleć”.

No więc sięgam do encyklopedii, np. PWN :-)
A więc mam:
"myślenie, psychol. świadomy proces psych. człowieka, prowadzący do pośredniego i uogólnionego poznania oraz zrozumienia otaczającej go rzeczywistości; w węższym znaczeniu m. jest aktywną czynnością umysłową, dzięki której są odzwierciedlane ogólne cechy różnych rzeczy, zdarzeń i zjawisk oraz stosunki między nimi.”

 

Uważam, że na pewno powstaną komputery, których moc obliczeniowa będzie na tyle duża, że będzie przewyższać naszą „moc” a zwłaszcza szybkość obliczeniową. Można powiedzieć, że już teraz istnieją komputery, które niejako „symulują” myślenie. Eksperymentuje się z sieciami neuronowymi, które symulują ludzki mózg. Komputer taki jest w stanie "uczyć się". Rozpoznaje dźwięki, obrazy a także symuluje ludzki głos.
Niemniej jednak to nadal jest tylko SYMYLACJA! A ta symulacja ogranicza się tylko do wąskiej specjalizacji. Oczekujemy, że komputer poda nam wynik, dla podanych wcześniej danych.
Wydaje mi się (znowu ten sam zwrot ;-)), że myślenie to nie tylko obliczanie, co jest charakterystyczne dla komputerów. Myślenie to również uczucia, emocje jakie nam na co dzień towarzyszą. Nie jestem pewien, czy coś takiego można zaprogramować :-)
Jak często zdarza się nam „wyzywać” komputer kiedy nam coś nie działa! Jakoś on na to nie reaguje, nie obraża się na Nas i nie wymyśla nam jakby to zrobił drugi człowiek ;-)
Nie wyobrażam sobie, aby komputer mógł się zakochać, poza tym jak odróżnić „komputer” od „komputerki”? ;-)
Przecież komputer to tylko maszyna zaprogramowana przez człowieka, wykonująca „czynności” przez niego zaprogramowane! Działa tylko wtedy, gdy będzie miał dostarczony prąd, lub gdy się nie zawiesi ;-)
Nie, nie sądzę aby komputer mógł myśleć dokładnie tak jak człowiek!

 

Uważasz, że artykuł był ciekawy i chcesz otrzymywać powiadomienia o moich kolejnych wpisach lub projektach?
Wpisz swoje imię oraz adres e-mail a następnie kliknij "ZAPISZ MNIE"

Twoje imię:


Adres email:


Pojęcie "twórczość"
Przewidzieć nasze zachowanie

Podobne wpisy

 

Komentarze 5

Gość - n.sacz (website) w sobota, 01 październik 2016 15:05

Komputer będzie pracował według schematów i zadanych parametrów. Komputer myśli lepiej niż człowiek ale to człowiek w trakcie myślenia uwzględnia swój stan emocjonalny i psychofizyczny.

Komputer będzie pracował według schematów i zadanych parametrów. Komputer myśli lepiej niż człowiek ale to człowiek w trakcie myślenia uwzględnia swój stan emocjonalny i psychofizyczny.
Gość - Antoni (website) w poniedziałek, 02 styczeń 2017 18:46

Czy komputer myśli ? w jakimś stopniu na pewno. Nie raz mamy sytuacje że komputer nam coś podpowiada i z reguły są to dobre podpowiedzi, może nie zawsze ale zazwyczaj, na pewno chce dobrze Technika idzie cały czas do przodu, wydaje mi się że już w tej chwili są komputery, które mają taką moc obliczeniową że nie mogli byś my sobie tego nawet wyobrazić.

Czy komputer myśli ? w jakimś stopniu na pewno. Nie raz mamy sytuacje że komputer nam coś podpowiada i z reguły są to dobre podpowiedzi, może nie zawsze ale zazwyczaj, na pewno chce dobrze :DTechnika idzie cały czas do przodu, wydaje mi się że już w tej chwili są komputery, które mają taką moc obliczeniową że nie mogli byś my sobie tego nawet wyobrazić.
Gość - Kamil (website) w poniedziałek, 14 maj 2018 20:09

Komputer potrafi dodawać (nawet nie odnajmować, bo to dodawanie liczb przeciwnych), więc nie wiem ile to ma wspólnego z myśleniem.

Komputer potrafi dodawać (nawet nie odnajmować, bo to dodawanie liczb przeciwnych), więc nie wiem ile to ma wspólnego z myśleniem.
Sławomir Pieszczek (website) w czwartek, 28 czerwiec 2018 17:51

Kamil, czy aby na pewno tylko dodawać? A co ze sztuczną inteligencją? :-)

Kamil, czy aby na pewno tylko dodawać? A co ze sztuczną inteligencją? :-)
Gość - Arkadiusz (website) w środa, 16 maj 2018 14:24

Ciekawe pytanie. Komputer nie myśli, tylko oblicza.

Ciekawe pytanie. Komputer nie myśli, tylko oblicza.
Gość
piątek, 19 lipiec 2019

Zdjęcie captcha

Najnowsze komentarze

Gość - Andy SSL i Joomla! w Smarthost
03 styczeń 2019
Dzięki, jak zwykle dobra robota! Warto dodać, że instalacja certyfikatu SSL nie zapewnia bezpieczeństwa transmisji danych. To jest możliwe po wdrożeniu polityki bezpieczeństwa w firmie. Co do SSL - to...
Gość - Henryk Jak utworzyć menu poziome w szablonie protostar?
02 styczeń 2019
Robię punkt po punkcie i nie wyświetla się poziome menu Nie wiem gdzie tkwi błąd i co robię źle?Jeśli to możliwe to proszę o pomocps. posiadam książkę "Joomla! 3x" i tu również niema pomocy Pozdrawiam...
Gość - Joanna Jak utworzyć własny szablon dla Joomla! nie dotykając kodu? EF4 cz.2
09 grudzień 2018
Czy jest jakaś możliwość, żeby zmienić układ top-bar i tej linii, w której jest logo? Tam niby są flexibloki ale nie można zmienić ich szerokości, a tego potrzebuję bardzo. Jak tego dokonać???
Gość - Informatyk Tworzenie bazy danych w CPanelu na Smarthost - instalacja Joomla!
19 listopad 2018
Dziękuje za ten wpis joomla zawsze była dla mnie problematyczna
Gość - Sławomir DJ Image Slider
04 listopad 2018
co robić? Zdjęcia wyświetlają się pionowo, jedno pod drugim. Żadna zmiana w opcjach, nic nie daje??? Pomożecie?