Okulary

OkularyCzy każdy z Nas nosi różne okulary, przez które postrzega inaczej świat?

Sądzę, że rzeczywiście chyba tak jest. Można metaforycznie powiedzieć, że każdy z Nas nosi jakieś specjalne okulary, przez które postrzegamy świat – każdy trochę inaczej – na swój sposób!

Większość z Nas te okulary ma od innego okulisty i z różnych materiałów :-)

Okulista to środowisko, w którym się człowiek wychowuje, dorasta, żyje. Materiał z którego zostały wykonane okulary, to przeżycia i doświadczenia jakich człowiek doznał. Czynniki te w jakimś stopniu wpływają na to jak postrzegamy świat.

Dwóch różnych ludzi na tą samą sytuację, czy też zdarzenie może patrzeć w skrajnie różny sposób. Optymista, po doznanej porażce powie, że to kolejny krok do sukcesu, a pesymista, że to kolejna porażka! Optymista powie, że szklanka jest do połowy napełniona a pesymista, że w połowie pusta ;-)

Zgodziłbym się w tym miejscu z poglądami transcendentalizmum Kanta, który twierdził, że to nie człowiek dostosowuje się do przedmiotu, czyli wytwarza w sobie obraz obiektywnie istniejącej rzeczywistości, lecz przedmiot dostosowuje się do człowieka.

Oczywiście wraz z wiekiem zmieniamy okulary na inne. Inaczej patrzymy na otaczającą nas rzeczywistość w dzieciństwie (wtedy nosimy różowe okulary!), a inaczej w okresie dojrzewania (zmieniamy kolor na błękitny – bujamy w obłokach!), a jeszcze inaczej w dorosłym życiu, często stosując coraz ciemniejsze okulary :-(

Przewidzieć nasze zachowanie
Podmiot i twórczość

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
piątek, 19 lipiec 2019

Zdjęcie captcha

Najnowsze komentarze

Gość - Andy SSL i Joomla! w Smarthost
03 styczeń 2019
Dzięki, jak zwykle dobra robota! Warto dodać, że instalacja certyfikatu SSL nie zapewnia bezpieczeństwa transmisji danych. To jest możliwe po wdrożeniu polityki bezpieczeństwa w firmie. Co do SSL - to...
Gość - Henryk Jak utworzyć menu poziome w szablonie protostar?
02 styczeń 2019
Robię punkt po punkcie i nie wyświetla się poziome menu Nie wiem gdzie tkwi błąd i co robię źle?Jeśli to możliwe to proszę o pomocps. posiadam książkę "Joomla! 3x" i tu również niema pomocy Pozdrawiam...
Gość - Joanna Jak utworzyć własny szablon dla Joomla! nie dotykając kodu? EF4 cz.2
09 grudzień 2018
Czy jest jakaś możliwość, żeby zmienić układ top-bar i tej linii, w której jest logo? Tam niby są flexibloki ale nie można zmienić ich szerokości, a tego potrzebuję bardzo. Jak tego dokonać???
Gość - Informatyk Tworzenie bazy danych w CPanelu na Smarthost - instalacja Joomla!
19 listopad 2018
Dziękuje za ten wpis joomla zawsze była dla mnie problematyczna
Gość - Sławomir DJ Image Slider
04 listopad 2018
co robić? Zdjęcia wyświetlają się pionowo, jedno pod drugim. Żadna zmiana w opcjach, nic nie daje??? Pomożecie?