Zostań Orłem Joomla!

Zostań Orłem Joomla!

To hasło przewodnie tegorocznego JoomlaDay Poland 2017! Ten dwudniowy event, to coroczne święto użytkowników i miłośników tego rewelacyjnego systemu zarządzania treścią. Co roku organizowane jest w innym miejscu, a tym razem spotkaliśmy się w stolicy województwa zachodniopomorskiego - w Szczecinie. 

Wszystkie prelekcje odbywały się na Wydziale Uniwersytetu Szczecińskiego w budynku Centrum Service INTER-LAB. Takie spotkania, to mnóstwo wiedzy na temat Joomla! i technologii webowych zdobytych podczas prelekcji i kuluarowych rozmów. To fantastyczna okazja, aby osobiście poznać osoby, które angażują się w rozwój społeczności Joomla! w Polsce i jedna z nielicznych okazji, aby spotkać przyjaciół i spędzić z nimi kilka chwil. No i w końcu to także świetna okazja, zawrzeć nowe znajomości, które często przeradzają się w przyjaźń, partnerstwo biznesowe lub wspólną pracę nad konkretnym projektem.

Pierwszy taki event odbył się w w 2012 r. w Poznaniu i od tamtego czasu powiedziałem sobie, że niezależnie od tego, gdzie będzie JoomlaDay Poland - ja tam będę! Moje wrażenia z pierwszego JDPL możesz przeczytać w artykule: JoomlaDay Poland - jak było? Od tamtego czasu emocje towarzyszące przed, w trakcie i po tym wydarzeniu praktycznie się nie zmieniły. Zmieniła się tylko ich intensywność, z roku na rok, są coraz silniejsze! Przed JDPL jest podekscytowanie, ciekawość, co tym razem przedstawią prelegenci, co nowego w branży. Podczas samego wydarzenia towarzyszy mi radość ze spotkania z joomlasycznymi ludźmi i zdobytej wiedzy. A kiedy już pora wyjeżdżać do domu dziwię się, że to już koniec, że tak szybko minął czas i towarzyszy mi wzruszenie, że nie zdążyłem pogadać ze wszystkimi, z którymi bym chciał i że trzeba czekać kolejny rok na spotkanie.

Podziw i ogromne podziękowania oraz brawa należą się garstce niezwykle zaangażowanych wolontariuszy - organizatorów, którzy tak fantastycznie ogarnęli całe przedsięwzięcie! Główny ich trzon to joomlersi ze Szczecina: Sebastian DajnowiecNorbert Sulżycki i Sławomir Rauchfleisch, którym z dużym zaangażowaniem pomagali Justyna Michallek, Aleksander WiśniowieckiStefan WajdaMichał TrzepizurEwelina MiśkiewiczAlicja i Ania Olszańskie oraz Katarzyna i Tomasz Karolscy. To ludzie pełni pasji i zaangażowania. Czuję się zaszczycony, że ja także mogłem się na coś przydać i przyczynić się do organizacji JoomlaDay Poland 2017!


Foto: Tomasz Karolski

Jestem mega dumny z faktu, że na tegoroczne święto Joomla! z naszego rejonu (Joomla! User Group Jawor) przyjechaliśmy aż 4 autami! Nasz "konwój" otwierał Maciej Cierniak - właściciel agencji interaktywnej Mikroplaneta, który zabrał ze sobą cała rodzinę - żonę wraz z małą córeczką! Kolejnym autem jechał Arkadiusz Bąbiak - fotograf prowadzący własne studio ABRAY oraz Adriana Słabicka, która zdobyła swój bilet podczas ostatniego spotkania JUG Jawor. Trzecim autem jechałem ja wraz z Michałem Wargackim - pasjonatem Joomla i fotografem prowadzącym studio FOTOMICH oraz z Mateuszem Sochą - miłośnikiem Joomla! Nasz konwój zamykał Andrzej Hadryś - ekspert od technicznych systemów zabezpieczeń wraz z żoną Anią i Alicją Żydołowicz - współwłaścicielką agencji reklamowej itKreacja wraz z córką Alekandrą. Niesamowite było to, że mimo, że każde auto wyjechało z innego miasta i o innej porze - spotkaliśmy się w jednym punkcie na trasie. Co więcej, spotkaliśmy także przyjaciół ze Śląska :-)

Ponieważ spora część uczestników Joomla Day Poland 2017 przyjechała do Szczecina już w piątek, organizatorzy postarali się, abyśmy się nie nudzili i wieczorem zorganizowali Before Party! To było niezapomniane spotkanie z tak liczną grupą JFriends z całej Polski! Bawiliśmy się fantastycznie w barze rodem z PRL-u "Seta i Galareta". To była wyśmienita okazja, aby poznać się z tej bardziej "wyluzowanej" strony ;-) Cieszę się, że mogłem być w towarzystwie Sebastiana Dajnowiec, Eweliny Miśkiewicz, Norberta Sulżyckiego, Justyny Michallek, Alicji i Ani Olszańskich, Stefana Wajdy, Michała Trzepizura, Dariusza i Agnieszki Stańczyk, Tomasza i Kasi Karolskich, Dariusza Śniega, Alicji Żydołowicz, Andrzeja i Ani Hadryś. Super było być w pobliżu mega imprezowej ekipy z Joomla-Monster: Andrzeja Herzberga, Tomasza Kowalskiego, Łukasza Ciastka i Michała Olczyka :-) 

Sobota, 23.09.2017 - Dzień Biznesu

Każdego roku mam ogromny problem z wyborem prelekcji, ponieważ praktycznie wszystkie wydają mi się interesujące. Mam tylko nadzieję, że jak co roku niebawem na kanale YouTube Fundacji PCJ Otwarte Źródła, pojawi się wiele ciekawego materiału wideo z poszczególnych prelekcji :-) 

Po zakończeniu rejestracji uczestników Sebastian Dajnowiec i Norbert Sulżycki entuzjastycznie przywitali wszystkich uczestników a następnie Stefan Wajda opowiedział o kilku niesamowitych nowościach, jakie czekają Nas w nowej wersji Joomla! 4. Jedną z bardzo istotnych informacji, jest fakt, że Joomla! 4 będzie spełniała wymogi dostępności WCAG 2.0! Na dzień dzisiejszy, to chyba jedyny CMS, który będzie tak przyjazny dla osób z różnymi niepełnosprawnościami. Dzięki temu będziemy mogli łatwiej tworzyć witryny dla urzędów, instytucji publicznych i podmiotów pełniących zadania publiczne, które muszą spełniać te wymogi. 


Foto: Tomasz Karolski

Podczas kolejnej prelekcji, Wojciech Babicz - prezes Smarthost.pl pokazał nam kilka ciekawych statystyk dotyczących wyboru firmy hostingowej przez klientów oraz opowiedział o tym co jest ważne w tej branży i w jaki sposób Smarthost.pl wspiera swoich klientów. Warto zwrócić uwagę, że od kilku lat firma aktywnie wspiera społeczność Joomla! w Polsce i poza nią. Administratorzy Smarthost.pl szybko i profesjonalnie pomagają w razie problemów z konfiguracją konta hostingowego. Nierzadko zdarza się im pomagać także w rozwiązaniu problemów nie związanych z hostingiem ;-) Sam miałem okazję nie raz "przetestować" ich czujność i skorzystać z pomocy. Do tej pory byli niezawodni!


Foto: Tomasz Karolski

Kolejna prelekcja, w której miałem przyjemność uczestniczyć, to prelekcja Andrzeja Kasprzyka, który sam siebie przedstawia, jako weterana IT :-) Andrzej sporo opowiadał o bezpieczeństwie komunikacji z klientami. Bardzo często otrzymujemy od klientów lub my im wysyłamy dane dostępowe do witryny. Andrzej zwrócił Nam uwagę, jak jest to niebezpieczne, kiedy nie szyfrujemy danych. Wiadomo, że często klienci nie są tak obeznani z technologią i nie potrafią sami wysłać zaszyfrowanej wiadomości. Pamiętajmy, aby choć spakować plik z danymi dostępowymi do formatu zip i zabezpieczyć go hasłem wcześniej ustalonym z klientem!


Foto: Tomasz Karolski

Bardzo interesująca i niezwykle korzystna dla mnie okazała się prelekcja Andrzeja Bolewskiego, który przekonywał, że HikaShop do dobre rozszerzenie do budowania sklepów internetowych. Osobiście korzystam z tego rozszerzenia, więc nie trzeba było mnie przekonywać, ale dowiedziałem się kilka nowych rzeczy i zdobyłem roczną subskrypcję na HikaShop! Właśnie kończyła mi się moja obecna subskrypcja i jako, że rzadko udaje mi się coś zdobyć lub wygrać, cieszyłem się ogromnie, że zdecydowałem się uczestniczyć w prelekcji Andrzeja :-)


Foto: Tomasz Karolski

Po przerwie obiadowej, ciekawych rozmowach i pstryknięciu wielu fajnych fotek, postanowiliśmy wspólnie z Justyną Michallek ogłosić konkurs na kreatywną fotkę z samolotem PiXProLabs. Chodziło o to, aby za pomocą specjalnej kartki z instrukcją, wykonać samolot i zrobić z nim jakąś fajną, śmieszną, kreatywną fotkę. Nagrodą za najbardziej kreatywną fotkę był kupon na wszystkie rozszerzenia PixProLabs, przekazany przez Sarah Watz - CEO firmy PixProLabs. Aby zachęcić wszystkich uczestników, wykonaliśmy z Justyną własny model samolotu i pstryknęliśmy pierwszą fotkę ;-) Wyniki konkursu miały zostać rozstrzygnięte następnego dnia, zaraz po przerwie obiadowej. 

Po akcji z samolotem PixProLabs postanowiłem dowiedzieć się kilka nowych trików związanych z prowadzeniem strony na Facebooku. No i nie zawiodłem się! Mateusz Grabowski wyśmienicie poprowadził swoją prelekcję i pokazał kilka sposobów na zdobycie fanów oraz posty, które tworzą zasięgi. Dowiedzieliśmy się w jaki sposób sprawdzić, kiedy i jak publikować swoje posty, a także w jaki sposób wykorzystać chat boty.

 
Foto: Tomasz Karolski

Mój kolejny wybór, to prelekcja Andrzeja Herzberga, właściciela firmy DJ-Projekty tworzącej niezwykle funkcjonalne rozszerzenia (DJ-Extensions) i szablony (Joomla-Monster) dla Joomla! 9 sposobów na biznes z Joomla! - to tytuł prelekcji Andrzeja, który pokazał konkretne przykłady realizacji pomysłów na biznes w oparciu o Joomla! Sądzę, że spora część będzie inspiracją dla innych, być może już wkrótce powstanie kilka nowych biznesów wspierających społeczność Joomla! Andrzej nie byłby sobą, gdyby nie rozdał kilku uczestnikom prelekcji bardzo fajnych "monsterowych gadżetów" ;-)


Foto: Tomasz Karolski

Udało mi się także "wpaść" na prelekcją Pawła Frankowskiego, autora wielu książek na temat Joomla! (najnowsza: Wordpress i Joomla! Zabezpieczanie i ratowanie stron WWW), który pokazywał, jak za pomocą frameworka Helix4 i rozszerzenia SP Page Builder można bardzo szybko stworzyć kompletną witrynę.

 
Foto: Tomasz Karolski

Ostatnią prelekcją w jakiej miałem okazję uczestniczyć w Dniu Biznesu, to prelekcja Wojciecha Wojtowicza. Przedstawił on analizę rozszerzeń ułatwiających tworzenie wielojęzycznych witryn i próbował odpowiedzieć na pytanie, czy nadal są one potrzebne. Obecnie sama Joomla! ma zaimplementowane rozwiązania ułatwiające sprawne tworzenie wielojęzycznych witryn, jednak przy dużych projektach dodatkowe rozszerzenia mogą okazać się pomocne.


Foto: Tomasz Karolski

Zakończenie Dnia Biznesu to mnóstwo emocji, specjalne podziękowania dla prelegentów i sponsorów. To także losowanie wielu atrakcyjnych upominków od sponsorów, w tym książek na temat Joomla!:

To już tradycja JoomlaDay Poland, że po części prelekcyjnej odbywa się tzw. After Party! Tym razem blisko setka osób zajęła całe piętro w Nowym Browarze Szczecin - klimatycznej restauracji, w której oprócz wyśmienitego jadła i przedniego piwa mogliśmy podziwiać wyczyny piłkarzy wyświetlane na wielkich ekranach. To na prawdę wielka przyjemność przebywać w takim towarzystwie. To niezwykła okazja, aby poznać się bliżej i pogadać zupełnie na luzie. Szkoda tylko, że czas tak szybko leci ;-)

Dzień Społeczności

Ponieważ noc była strasznie krótka, kolejny dzień rozpoczął się strasznie szybko ;-)

Sebastian Dajnowiec wspólnie z Norbertem Sulżyckim uroczyście powitali uczestników Dnia Społeczności. Niespodzianką okazały się specjalne pozdrowienia od Roberta Jacobi - prezesa Open Source Matters. Cieszę się, że organizacja wspierająca projekt Joomla! pamięta o polskiej społeczności i jednocześnie jestem dumny, że Robert jest z pochodzenia Polakiem!

Co Ty możesz zrobić dla Joomla!? - to tytuł prelekcji Stefana Wajdy otwierającej Dzień Społeczności. Stefan pokazał nam wiele możliwości, jakie ma każdy z Nas, aby wesprzeć projekt Joomla! Nie trzeba być bardzo doświadczonym i zaawansowanym użytkownikiem Joomla!, aby pomóc go rozwijać. Stefan gorąco zachęcał, aby przyłączyć się do wolontariuszy Joomla! i zostać Joomlersem :-) 

Na zakończenie prelekcji Michał Trzepizur pokazał nowy projekt dzięki któremu firmy i freelancerzy oferujący swoje usługi w oparciu o Joomla! będą mogli się zaprezentować, a osoby szukające takich usług, szybciej nawiązać współpracę. Mam nadzieję, że już wkrótce Katalog Firm i Freelancerów Joomla! będzie dostępny dla Nas wszystkich :-)

Nie mogłem nie uczestniczyć w prelekcji Michała Wargackiego, z którym wspólnie organizujemy spotkania Joomla! User Group Jawor! Tym razem Michał pokazywał możliwości slidera nowej generacji - Smart Slider 3. Rozszerzenie to, to nie tylko slider! Dzięki niemu można stworzyć także interaktywne strony internetowe oraz strony typu One Page. To na prawdę rozszerzenie, które ma ogromne możliwości.


Foto: Tomasz Karolski

Kolejne dwie prelekcje dotyczyły bardzo ciekawego narzędzia do tworzenia szablonów dla Joomla! - Gridbox. Na pierwszej prelekcji Artur Żugaj pokazał, jakie możliwości daje to narzędzie. Bardzo ciekawe jest to, że za jego pomocą można poprawiać poszczególne elementy witryny obserwując na bieżąco zachodzące zmiany.


Foto: Tomasz Karolski

Na kolejnej prelekcji, Tomasz Gratkowski pokazał w jaki sposób za pomocą Gridbox-a można zarządzać wyglądem jednej strony dla różnych widoków responsywnych. Wydaje się, że dzięki temu narzędziu tworzenie szablonów staje się jeszcze łatwiejsze dla osób, które nie bardzo znają się na programowaniu. Teraz nawet początkujący użytkownik Joomla! może szybko i w prosty sposób wykonać własny szablon dla swojej witryny!


Foto: Tomasz Karolski

Po przerwie obiadowej, razem z Justyną Michallek udaliśmy się na krótką naradę, podczas której wybraliśmy najbardziej kreatywną fotkę z samolotem PixProLabs. Zadanie nie było łatwe! Podobało Nam się wiele zdjęć i długo nie mogliśmy się zdecydować. Ostatecznie wybraliśmy dwie kandydatury. Do zdobycia był kupon na wszystkie rozszerzenia PixProLabs, a chcieliśmy uhonorować dwie prace! Ostatecznie zdecydowałem, że przekażę swój kupon, który miałem do rozdania podczas swojej prelekcji. Dzięki temu pierwszą nagrodę na kreatywną fotkę PixProLabs otrzymały Alicja Żydołowicz wraz z córką Aleksandrą, natomiast drugą Tadeusz Klupa.

Następną niezwykle ciekawą prelekcję poprowadziła Alicja Żydołowicz. Pokazała Nam bardzo interesujące narzędzie, jakim jest Google Material Design. To globalny styl, który dzięki swojej prostocie i łatwym użyciu zdobywa coraz większą popularność i z dużym powodzeniem jest stosowany na wielu stronach internetowych. 


Foto: Tomasz Karolski

Kolejnej prelekcji nie mogłem już sobie wybrać, ponieważ... to ja miałem ją poprowadzić ;-) Zawsze czuję się zaszczycony, że mam szansę dzielić się wiedzą z użytkownikami i miłośnikami Joomla! Tym razem przedstawiłem uczestnikom spotkania kilka nowych rozszerzeń ułatwiających publikację treści i uzyskanie wyższej pozycji w wynikach wyszukiwania. Rozszerzenia te, to produkty firmy PixPro Labs prowadzonej przez znaną w świecie Joomla! Sarah Watz, która do niedawna pełniła rolę prezesa fundacji Open Source Matters wspierającej projekt Joomla! Sarah, poprosiła mnie o wykonanie polskiego tłumaczenia dla tych rozszerzeń, dzięki czemu miałem okazję je poznać i dokładnie przetestować. 

Rozszerzenia omawiane przeze mnie:

 • PixPublish - umożliwia zaplanowanie publikacji artykułów w Joomla! za pomocą widoku kalendarza;
 • PixTitle - odwraca ścieżkę powrotu (breadcrumbs) i umieszcza ją jako tytuł strony;
 • PixAnalytics - umożliwia wstawienie kodu śledzenia Google Analytics;
 • PixTracker - umożliwia umieszczenie kodu śledzenie Google Analytics w dowolnym artykule lub stronie witryny;
 • PixSearch - umożliwia umieszczenie na stronie szybkiej wyszukiwarki wykorzystującej technologię AJAX, która wysyła już zapytanie po wpisaniu 4 znaków;
 • PixBuilder - prezentuje artykuły w module, dzięki czemu można używać ich do tworzenia i przechowywania zawartości witryny niezależnie od miejsca i sposobu prezentacji treści;


Foto: Tomasz Karolski

Szkoda tylko, że uporczywy kaszel po przebytej chorobie nie pozwolił mi na swobodną wypowiedź :-(

Czas tak szybko mijał, że nim się spostrzegliśmy a już event się kończył :-( Oficjalne zakończenie, to uhonorowanie organizatorów specjalnymi podziękowaniami wykonanymi w drewnie w formie medali, które można również po złożeniu ustawić na półce jako statuetka! Jak zwykle na koniec podziękowania dla prelegentów i sponsorów, losowanie wielu atrakcyjnych upominków od sponsorów i wspólna fotka! 

 

Już nie mogę doczekać się kolejnego spotkania JoomlaDay Poland 2018. Nie ważne gdzie, ja tam będę! A jest spora szansa, że spotkamy się w przepięknym regionie Polski - na Mazurach. A konkretnie w Giżycku! A może nawet spotkamy się rodzinnie? Takie Joomla Family Day! Ale ciii, to całkowicie niepotwierdzone informacje ;-)

Do zobaczenia gdzieś w Polsce!

Acha, setki fotek wykonanych przez mistrza aparatu, Tomasza Karolskiego znajdziesz na fanpage JoomlaDay Poland!

Chcesz otrzymywać powiadomienia o moich kolejnych wpisach lub projektach?

Wyższa pozycja w Google dzięki PixTitle
Dlaczego inwestuję w FutureNet?

Podobne wpisy

 

  By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://www.slawop.net/

  Najnowsze komentarze

  Gość - Studio Jak wybrać hosting dla Joomla!?
  13 wrzesień 2019
  Warto jeszcze dopisać punkt, żeby przy wyborze wybrać panel między DirectAdmin/cPanel. Niektóre hostingi mają swoje własne rozwiązania - czasami bardzo specyficzne, co niekoniecznie jest dobrą rzeczą
  Gość - Marek Szyfrowanie symetryczne a niesymetryczne
  09 czerwiec 2019
  "Klucz przekazany do publicznej wiadomości, nazywany jest kluczem publicznym lub jawnym. Może on być stosowany do szyfrowania lub deszyfrowania informacji otrzymanych od osoby, która go wygenerowała. ...
  Gość - Marek Tworzenie szablonów dla Joomla! Helix Ultimate
  10 maj 2019
  Witam, napotkałem problem pojawiający się przy zmianie kolorów tła czy czcionek oraz importowaniem ustawień. W pierwszym przypadku, po zmianie kolorów i ich zapisaniem, panel podglądu strony przeładow...
  Gość - Andy SSL i Joomla! w Smarthost
  03 styczeń 2019
  Dzięki, jak zwykle dobra robota! Warto dodać, że instalacja certyfikatu SSL nie zapewnia bezpieczeństwa transmisji danych. To jest możliwe po wdrożeniu polityki bezpieczeństwa w firmie. Co do SSL - to...
  Gość - Henryk Jak utworzyć menu poziome w szablonie protostar?
  02 styczeń 2019
  Robię punkt po punkcie i nie wyświetla się poziome menu Nie wiem gdzie tkwi błąd i co robię źle?Jeśli to możliwe to proszę o pomocps. posiadam książkę "Joomla! 3x" i tu również niema pomocy Pozdrawiam...