Hosting dla Joomla! Jak wybrać?

Hosting dla Joomla! Jak wybrać?

Wybierając firmę hostingową, pamiętaj o tym, że powinna spełniać zarówno obecne wymagania Twojego serwisu, jak i przyszłe. Jeżeli zamierzasz rozwijać się i rozbudowywać swój serwis, wybierz taką firmę, która będzie w stanie zapewnić Tobie możliwość przejścia na bardziej rozbudowaną wersję konta, na przykład z większą liczbą baz danych, czy kont FTP.

Wymagania techniczne Joomla!

Kluczową kwestią, która będzie warunkować wybór firmy hostingowej jest fakt, że Twój serwis oparty jest o Joomla!

Musisz zatem sprawdzić, czy wybrany hosting spełnia zalecane wymagania techniczne dla witryn opartych o CMS Joomla! Na rynku istnieje tak wiele firm, że nie ma sensu wybór takiej, która nie spełnia tych wymagań.

Informacje na temat wymagań technicznych znajdziesz w oficjalnym serwisie Joomla!, pod adresem: www.joomla.org/technical-requirements.html.

Wymagania techniczne dla Joomla 2.5 i 3.x

Limity miejsca na dysku i przepustowości

Kolejna kwestia, to informacja na temat limitów dostępnej przestrzeni dyskowej oraz przepustowości. Musisz pamiętać o tym, że firmy, które oferują nieograniczone miejsce na dysku i nieograniczoną przepustowość, tak na prawdę nie są w stanie tego zagwarantować!

Najczęściej, będziesz mieć do czynienia z tzw. hostingiem współdzielonym, to znaczy takim, gdzie na jednym serwerze przechowywane są strony WWW wielu klientów firmy hostingowej. Wówczas wszystkie serwisy korzystają w danym momencie z tego samego dysku, mocy procesora, pamięci RAM. Bardzo często, firmy hostingowe – mając nadzieję, że nie wykorzystasz całego zakupionego obszaru dysku i przepustowości, sprzedają miejsce na dysku takiego serwera oraz przepustowość, które znacznie przekraczają ich rzeczywiste możliwości.

Zobacz oferty miejsca na dysku i przepustowości, trzech firm, które zajmują czołowe miejsca w rankingu Web Hosting Companies in Poland (www.webhosting.info/webhosts/tophosts/Country/PL).

Home.pl - Limity miejsca na dysku i przepustowości 

 Serwery.pl - Limity miejsca na dysku i przepustowości

AZ.pl - Limity miejsca na dysku i przepustowości

Aby oszacować transfer, jaki będzie potrzebny dla Twojego serwisu, zapoznaj się z moim artykułem: Hosting – jaki transfer, dostępnym pod adresem: www.slawop.net/hostingjakitransfer.

Pamiętaj, że słabe i zbyt obciążone serwery, najczęściej charakteryzują się częstymi przestojami, opóźnieniami.

Wsparcie dla klienta

Dla Ciebie istotnym elementem, przy wyborze firmy hostingowej jest wsparcie (suppurt, helpdesk) dla klienta. Co ci z superhostingu, kiedy podczas – odpukać problemów, nie możesz skontaktować się z jej obsługą techniczną?

Warto wcześniej sprawdzić jakie masz możliwości kontaktu: e-mail, telefon, Skype, chat i inne. Niektóre firmy oferują wszystkie wymienione formy, inne tylko część z nich. To Ty musisz zdecydować, czy oferowane opcje są dla Ciebie zadowalające.

Dobrze by było także, zorientować się, czy obsługa klientów w danej firmie jest uprzejma, szybka i sprawy załatwiane są na bieżąco. Takie informacje nie jest łatwo sprawdzić, ponieważ, jak poszperasz na różnego rodzaju forach, to zawsze znajdziesz mnóstwo osób, które uzewnętrzniają swoje problemy w sposób negatywny wypisując różne cuda.

Do Ciebie należy przesianie tych śmieci i wyłapanie rzetelnych opinii ;-)

Możesz także przetestować wybraną przez Ciebie firmę. Większość firm hostingowych, umożliwia założenie konta i przetestowanie go za darmo przez określony okres czasu – najczęściej od 7 do 14 dni. W tym czasie możesz testować wybraną usługę i pomoc techniczną. Nie miej oporów przed kontaktem z pracownikiem firmy za pomocą oferowanych kanałów komunikacyjnych. Zadawaj pytania o różnych porach dnia i nocy, aby dowiedzieć się jaki jest poziom wsparcia dla klienta.

Zobacz oferty związane ze wsparcie klienta, trzech firm, które zajmują czołowe miejsca w rankingu Web Hosting Talk – TOP 100 (top100.wht.pl/).

AZ.pl - wsparcie dla klienta

Nazwa.pl - wsparcie dla klienta

Home.pl - Wsparcie dla klienta

Bezpieczeństwo

To jeden z ważniejszych czynników, które warunkują wybór firmy, której powierzysz utrzymywanie Twojego serwisu. Zorientuj się, czy firma podaje informacje dotyczące polityki bezpieczeństwa. Sprawdź jakie fizyczne środki  bezpieczeństwa stosuje dostawca usług hostingowych.

Bardzo często osoby wybierające hosting, nie interesują się tak istotną kwestią jak na przykład ochrona pomieszczeń w których znajdują się serwery. Jeżeli zadajesz takie pytanie potencjalnemu dostawcy hostingu dla Twojego serwisu, a dostajesz wymijające odpowiedzi, to prawdopodobnie firma ta jedynie odsprzedaje czyjś hosting. Takich firm jest wiele i nie znaczy to, że to coś złego, ale jeżeli nie orientuje się w jaki sposób zabezpieczane są oferowane przez firmę usługi to zainteresowałbym się innym dostawcą ;-)

Warto otrzymać odpowiedzi na takie pytania jak:

 • Jakie zabezpieczenia posiada centrum danych?
 • Jakie są awaryjne źródła energii elektrycznej?
 • Jak długo może działać system informatyczny na zasilaniu awaryjnym?
 • Czy istnieją i jakie są procedury działania w razie awarii?
 • Czy centrum danych posiada pracowników ochrony?
 • Czy i jak często wykonywane wykonywane są kopie zapasowe?

Bardzo ważne jest także instalowanie poprawek bezpieczeństwa, zarówno systemu operacyjnego, jak i serwera WWW. W większości dostępnych hostingów, będzie to Linux i Apache. Jeżeli zostanie wykryta jakaś luka istotna z punktu bezpieczeństwa, musisz mieć pewność, że zostanie zainstalowana odpowiednia poprawka i że nie spowoduje to problemów z dostępnością do Twojego serwisu.

Pamiętaj o tym, że kiedy informacja o luce jest podawana do publicznej wiadomości, to dla programistów zaczyna się wyścig z czasem. Muszą oni jak najszybciej opublikować odpowiednią łatkę. Kiedy tylko zostanie opublikowana należy ją jak najszybciej zainstalować. Dotyczy to zarówno oprogramowania serwera jak i systemu na którym bazuje Twój serwis – czyli Joomla!

Aktualizacja Joomla! obecnie jest bardzo prosta, jednak musisz pamiętać o pewnych procedurach podczas wykonywania aktualizacji – kopia zapasowa przed aktualizacją, instalacja aktualizacji na serwerze testowym (np. lokalnym), testowanie, instalacja aktualizacji na serwerze produkcyjnym itd. :-)

Pamiętaj, że bezpieczeństwo Twojego serwisu zaczyna się już w firmie hostingowej. Jeżeli wybierzesz słaby hosting, musisz przygotować się na kłopoty: zakończone sukcesem ataki, przestoje itp. Musisz także pamiętać o tym, że dobry hosting nie jest pozbawiony tego typu zdarzeń. Jednak administratorzy dobrych hostingów robią wszystko, aby wyeliminować większość z nich ;-)

Zobacz informacje związane z bezpieczeństwem, trzech firm, które zajmują czołowe miejsca w rankingu TOP 10 – Najczęściej oglądane oferty hostingowe (www.ahosting.info/ranking.php).

 • EDH (W dniu 14.03.2012 firma Serveradmin.pl s.c. wykupiła serwis EDH.pl. )

serveradmin.pl - Bezpieczeństwo

Home.pl - Bezpieczeństwo

aBajt.pl - Bezpieczeństwo

Rozmiar i ilość baz danych

Jeżeli posiadasz jeden serwis, to w zasadzie możesz pominąć ten punkt, ponieważ chyba wszystkie firmy hostingowe oferują dostęp do bazy danych MySQL.

Zanim jednak zdecydujesz się na konkretną firmę zastanów się, czy w przyszłości nie będziesz uruchamiać kolejnych serwisów. Jeżeli tak, to musisz zwrócić uwagę na tą kwestię. W zależności od planu taryfowego, firmy oferują dostęp do kilku lub kilkudziesięciu baz danych. Znajdziesz również takie firmy, które oferują nielimitowaną ilość baz danych.

Poza ilością baz danych, sprawdź także czy i jaki maksymalny rozmiar pojedynczej bazy danych możesz wykorzystać.

Zobacz oferty związane z ilością oraz maksymalnym rozmiarem bazy danych, trzech firm, które zajmują czołowe miejsca w rankingu Web Hosting Companies in Poland (www.webhosting.info/webhosts/tophosts/Country/PL).

Home.pl - rozmiar i ilość baz danych 

Serwery.pl - Rozmiar i ilość baz danych

AZ.pl - Rozmiar i ilość baz danych

Ilość kont FTP

Najczęściej do dyspozycji masz tylko jedno konto FTP, za pomocą którego możesz przesyłać pliki swojego serwisu.

Jeżeli chcesz posiadać więcej kont FTP, to sprawdź droższe plany hostingowe. Oferują one często możliwość tworzenia własnych kont FTP.

W jakiej sytuacji może przydać się Tobie kilka kont FTP? Na przykład masz kilka serwisów i administrowanie częścią z nich zlecasz innej osobie. Wówczas, tworzysz nowe konto FTP i nadajesz mu uprawnienia tylko do wybranego folderu na serwerze. Nie ma wówczas ryzyka, że ktoś namiesza Tobie w innych serwisach ;-)

Poczta elektroniczna

To obecnie standard oferowany w ramach każdego konta hostingowego. W zależności od planu taryfowego będziesz mieć do dyspozycji różną liczbę skrzynek oraz pojemność.

Chyba wszystkie firmy udostępniają filtry antyspamowe, dostęp do poczty za pomocą przeglądarki (webmail) oraz dostęp szyfrowany (SSL) przez protokoły POP3 i SMTP.

Przydatną opcją, którą możesz wykorzystać do powiadamiania użytkowników podczas Twojej nieobecności, jest funkcja autorespondera.

Opcje dodatkowe

Część firm hostingowych, w ramach swoich usług hostingowych, udostępnia dodatkowe narzędzia dla mniej zaawansowanych użytkowników. Jednym z takich narzędzi jest kreator stron WWW, za pomocą którego możesz szybko przygotować prostą statyczną stronę WWW. Drugim narzędziem może być automatyczny instalator popularnych aplikacji webowcyh takich jak CMS (Joomla!, Drupal), blogi (Wordpress), fora dyskusyjne (phpBB), czy sklepy internetowe (OS Comerce).

Cena

Zauważ, że kwestię pieniędzy zostawiłem na sam koniec listy czynników, które możesz brać pod uwagę przy wyborze firmy hostingowej ;-)

Poświęć trochę czasu na zebranie jak największej ilości danych potencjalnej firmy hostingowej i nie daj się zwieźć promocjami i kolorowymi reklamami.

Wiem, że cena jest dla Ciebie istotną kwestią przy wyborze hostingu, jednak postaraj się, aby nie była to kwestia decydująca! Na rynku jest tak wiele firm oferujących swoje usługi w różnych cenach, że na pewno znajdziesz taką, która spełnia Twoje oczekiwania i nie przekracza założonego budżetu.

Rankingi firm hostingowych?

Przy wyborze firmy hostingowej możesz posiłkować się różnymi rankingami, dzięki którym możesz szybko porównać oferty i podstawowe parametry usług.

Jeżeli masz dosyć dobrze opanowany język angielski, możesz zapoznać się z ofertą firm na całym świecie. Ranking The Top 10 web Hosting Companies of 2012 - 10 najlepszych firm hostingowych możesz zobaczyć pod adresem: www.top10bestwebsitehosting.com.

Ranking The Top 10 web Hosting Companies of 2012

Ranking najprężniej rozwijających się firm hostingowych w Polsce  - Web Hosting Talk – TOP 10, możesz zobaczyć pod adresem: top100.wht.pl.  W rankingu jest skatalogowanych ponad 200 firm hostingowych.

Ranking ten w założeniu twórców ma być rankingiem w pełni niezależnym od firm hostingowych, a każdy podmiot uczestniczy w nim na takich samych warunkach.

Web Hosting Talk – TOP 10

Kolejny ranking, to: Web Hosting Companies in Poland, który dostępny jest pod adresem: www.webhosting.info/webhosts/tophosts/Country/PL.

Web Hosting Companies in Poland

Oficjalny hosting Joomla!

Brad Baker, który jest współtwórcą projektu open source systemu Joomla! i należy do zespołu kierującego tym projektem, jest jednocześnie członkiem zespołu w firmie hostingowej Rochen (www.rochenhost.com).

Wszystkie oficjalne serwisy Joomla! są hostowane właśnie w tej firmie! Firma Rochen zdobyła bogate doświadczenie w zakresie hostingu wielu różnych serwisów opartych na Joomla!, począwszy od niewielkich firm, a skończywszy na serwisach sporych przedsiębiorstw, których strony są wyświetlane dziesiątki miliony razy. Wszystkie serwery firmy skonfigurowane są pod kątem systemu Joomla! za pomocą optymalnych ustawień dotyczących zabezpieczeń i wydajności.

Korzystając z usług dostępnych na stronie www.rochenhost.com, masz możliwość skorzystania z rewolucyjnego systemu zarządzania tworzeniem kopii zapasowych o nazwie Rochen Vault, który umożliwia proste przywracanie swoich kont (uwzględniając instalacje systemu Joomla!) do stanu, jaki miały 30 dni wcześniej!

Oficjalny hosting Joomla!

Brad prowadzi również witrynę własnej lokalnej internetowej firmy hostingowej o adresie: www.xyzulu.com. Firma ta specjalizuje się w świadczeniu usług dla serwisów tworzonych na bazie CMS Joomla!.

Hostong XYZULU 

 

Chcesz otrzymywać powiadomienia o moich kolejnych wpisach lub projektach?
Wpisz swoje imię oraz adres e-mail a następnie kliknij "ZAPISZ MNIE"

Twoje imię:


Adres email:


Joomla! 2.5.8 - aktualizacja w kilka sekund
Joomla! 3.0 instalacja i konfiguracja

Podobne wpisy

 

  By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://www.slawop.net/

  Najnowsze komentarze

  Gość - Studio Jak wybrać hosting dla Joomla!?
  13 wrzesień 2019
  Warto jeszcze dopisać punkt, żeby przy wyborze wybrać panel między DirectAdmin/cPanel. Niektóre hostingi mają swoje własne rozwiązania - czasami bardzo specyficzne, co niekoniecznie jest dobrą rzeczą
  Gość - Marek Szyfrowanie symetryczne a niesymetryczne
  09 czerwiec 2019
  "Klucz przekazany do publicznej wiadomości, nazywany jest kluczem publicznym lub jawnym. Może on być stosowany do szyfrowania lub deszyfrowania informacji otrzymanych od osoby, która go wygenerowała. ...
  Gość - Marek Tworzenie szablonów dla Joomla! Helix Ultimate
  10 maj 2019
  Witam, napotkałem problem pojawiający się przy zmianie kolorów tła czy czcionek oraz importowaniem ustawień. W pierwszym przypadku, po zmianie kolorów i ich zapisaniem, panel podglądu strony przeładow...
  Gość - Andy SSL i Joomla! w Smarthost
  03 styczeń 2019
  Dzięki, jak zwykle dobra robota! Warto dodać, że instalacja certyfikatu SSL nie zapewnia bezpieczeństwa transmisji danych. To jest możliwe po wdrożeniu polityki bezpieczeństwa w firmie. Co do SSL - to...
  Gość - Henryk Jak utworzyć menu poziome w szablonie protostar?
  02 styczeń 2019
  Robię punkt po punkcie i nie wyświetla się poziome menu Nie wiem gdzie tkwi błąd i co robię źle?Jeśli to możliwe to proszę o pomocps. posiadam książkę "Joomla! 3x" i tu również niema pomocy Pozdrawiam...