Grupy użytkowników w Joomla! 3.x

Grupy użytkowników w Joomla! 3.x

Każdy użytkownik zarejestrowany w Twoim serwisie musi należeć przy najmniej do jednej z domyślnych grup lub grup stworzonych przez Ciebie. Dzięki możliwości przypisywania tzw. uprawnień dla poszczególnych grup możesz kontrolować, jakie treści mogą zobaczyć oraz jakie działania mogą wykonywać użytkownicy przypisani do danej grupy. Możesz na przykład ustawić uprawnienia dla danej grupy w taki sposób, aby użytkownicy, którzy są do niej przypisani, mogli tworzyć i edytować artykuły z poziomu panelu administracyjnego.

W pierwszej części serii artykułów poświęconych ACL w Joomla! 3.x - Poziomy dostępu w Joomla! 3.x, pokazałem Ci, jak korzystać z poziomów dostępu. W tym artykule pokażę Ci jak utworzyć nową grupę użytkowników oraz w jaki sposób przypisać użytkownika do danej grupy.

Domyślne grupy użytkowników

W Joomla! 3.1.5 masz do dyspozycji 9 domyślnych grup użytkowników: Public, Guest, Manager, Administrator, RegisteredAuthor, Editor, Publisher i Super Users. Listę dostępnych grup wyświetlisz logując się do zaplecza swojego serwisu i klikając w menu Użytkownicy pozycję Grupy użytkowników:

Grupy użytkowników w Joomla! 3.1.5

W oknie Użytkownicy: Przegląd grup, zobaczysz listę grup użytkowników w Twoim serwisie:

Okno Użytkownicy: Przegląd grup w Joomla! 3.1.5

Grupa Public

Użytkownicy znajdujący się w tej grupie mogą jedynie przeglądać Twoją witrynę. Nie mają dostępu do żadnych czynności administracyjnych, ani nie mogą zalogować się do Twojego serwisu. Każdy użytkownik, który odwiedza Twoją stronę, ale się nie zaloguje, automatycznie przypisywany jest do tej grupy. Jest to grupa nadrzędna w stosunku do wszystkich pozostałych grup.

Grupa Guest

Użytkownicy z tej grupy, podobnie jak użytkownicy grupy Public, mogą jedynie przeglądać Twoją witrynę. Dla tej grupy przypisany jest poziom dostępu Guest, który powoduje, że jeżeli ustawisz dla danego elementu Twojego serwisu dostęp Guest, to będzie on widoczny TYLKO dla niezalogowanych użytkowników! Użytkownik zalogowany nie zobaczy tego obiektu.

Grupa Registered

Użytkownicy przypisani do tej grupy mogą zalogować się do Twojego serwisu i zobaczyć te treści, które przeznaczone są dla zarejestrowanych użytkowników. Użytkownicy z tej grupy mogą zalogować się tylko do tzw. strony frontowej serwisu, nie mają uprawnień do logowania się do panelu administracyjnego (zaplecza) i nie mogą wykonywać żadnych czynności administracyjnych. CMS Joomla! domyślnie przypisuje do tej grupy wszystkich nowozarejestrowanych użytkowników.

Grupa Author

Członkowie tej grupy posiadają takie same uprawnienia jak użytkownicy znajdujący się w grupie Registered, dodatkowo mogą tworzyć nowe artykuły a także edytować własne. Użytkownicy należący do tej grupy nie mają prawa publikacji napisanych przez siebie artykułów! Oznacza to, że dopiero użytkownik, który ma wyższe uprawnienia musi dokonać przeglądu artykułów i podjąć decyzję o ewentualnej publikacji ich w serwisie. Użytkownicy z tej grupy nie mogą poddawać edycji artykułów innych użytkowników! Nie mają także uprawnień do logowania się do panelu administracyjnego (zaplecza) serwisu.

Grupa Editor

Użytkownicy znajdujący się w tej grupie posiadają takie same uprawnienia jak użytkownicy znajdujący się w grupie Author, dodatkowo mogą edytować wszystkie artykuły utworzone zarówno przez siebie, jak i przez innych użytkowników. Nie mają także uprawnień do logowania się do panelu administracyjnego (zaplecza) serwisu.

Grupa Publisher

Członkowie tej grupy mają takie same uprawnienia jak użytkownicy z grupy Author, ponadto mogą decydować o statusie publikacji (Opublikowano, Nie opublikowano, Zarchiwizowano, Wyrzucono do kosza) każdego artykułu w Twoim serwisie. Nie mają także uprawnień do logowania się do panelu administracyjnego (zaplecza) serwisu.

Grupa Manager

Użytkownicy z tej grupy mają prawo do logowania się zarówno do strony frontowej, jak i panelu administracyjnego Twojego serwisu. Mogą zarządzać wszystkimi artykułami (tworzyć, edytować, usuwać, decydować o statusie) i kategoriami. Posiadają także dostęp do Menadżera Media, a także do komponentów: Doniesienia, Kontakty, Reklamy, Wyszukiwanie, Wyszukiwarka indeksująca, Zakładki.

Grupa Administrator

Użytkownicy przypisani do tej grupy mają prawo, podobnie jak użytkownicy z grupy Manager, do logowania się zarówno do strony frontowej, jak i panelu administracyjnego Twojego serwisu. Mogą zarządzać praktycznie wszystkimi obiektami serwisu z wyjątkiem Konfiguracji globalnej. Nie mają także uprawnień do zmiany lub usunięcia ustawień kont użytkowników znajdujących się w grupie Super Users.

Grupa Super Users

To grupa użytkowników, którzy mają pełny dostęp administracyjny do serwisu. Mają uprawienia do zmiany każdego aspektu witryny. Użytkownik tworzony podczas instalacji Joomla!, domyślnie jest przypisany do tej grupy.

Tworzenie nowej grupy użytkowników

Jeżeli domyślne grupy użytkowników nie są dla Ciebie wystarczające, możesz tworzyć własne. Aby to zrobić kliknij w oknie Użytkownicy: Przegląd grup przycisk Utwórz.

Tworzenie nowej grupy użytkowników w Joomla! 3.1.5

Teraz w polu Nazwa grupy wpisz własną nazwę, np. Wspólnicy, natomiast w polu Grupa nadrzędna wybierz z listy grupę nadrzędną, z której nowotworzona grupa będzie dziedziczyć uprawnienia. Więcej o dziedziczeniu uprawnień przeczytasz w kolejnych artykułach z serii ACL w Joomla! 3.x.

Tworzenie nowej grupy użytkowników w Joomla! 3.1.5

Na koniec kliknij przycisk Zapisz i zamknij, aby zobaczyć listę grup użytkowników Twoim serwisie :-)

Okno Użytkownicy: przegląd grup wraz z nowoutworzoną grupą Współnicy

W każdej chwili możesz zmienić nazwę danej grupy oraz przypisane do niej grupy nadrzędnej. Wystarczy, że w oknie Użytkownicy: Przegląd grup, klikniesz na nazwie wybranej grupy.

Przypisywanie użytkowników do grup

Aby przypisać danego użytkownika do wybranej grupy, kliknij w menu Użytkownicy pozycję Użytkownicy, następnie kliknij na nazwie wybranego użytkownika:

Edycja użytkownika w Joomla! 3.1.5

Teraz kliknij zakładkę Przypisz do grup, a następnie zaznacz, do jakich grup ten użytkownik ma być przypisany. Jak zapewne zauważysz, możliwe jest przypisanie użytkownika do wielu grup.

Przypisanie użytkownika do grup w Joomla! 3.1.5

Na koniec kliknij przycisk Zapisz i zamknij, aby powrócić do okna Użytkownicy: przegląd użytkowników i zobaczyć listę użytkowników wraz z przypisaniem ich do grup:

Lista użytkowników wraz w przypisanymi do nich grupami w oknie Użytkownicy: Przegląd użytkowników

Pamiętaj, że jeżeli nie masz ku temu ważnych powodów - nie modyfikuj domyślnych grup użytkowników! Lepiej utwórz nową grupę i przypisz do niej użytkowników.

Zagadnienia związane z grupami użytkowników nie wyczerpują tematu związanego z ACL w Joomla! 3.x. W kolejnych artykułach omówię mechanizm przypisywania uprawnień dla poszczególnych grup użytkowników oraz postaram się pokazać działanie mechanizmu ACL w Joomla! 3.x na konkretnym wybranym przykładzie.

 

Chcesz otrzymywać powiadomienia o moich kolejnych wpisach lub projektach?
Wpisz swoje imię oraz adres e-mail a następnie kliknij "ZAPISZ MNIE"

Twoje imię:


Adres email:


Integralność systemu a kopia zapasowa
Joomla! Day 2013 - musisz tam być!

Podobne wpisy

 

  By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://www.slawop.net/

  Najnowsze komentarze

  Gość - Studio Jak wybrać hosting dla Joomla!?
  13 wrzesień 2019
  Warto jeszcze dopisać punkt, żeby przy wyborze wybrać panel między DirectAdmin/cPanel. Niektóre hostingi mają swoje własne rozwiązania - czasami bardzo specyficzne, co niekoniecznie jest dobrą rzeczą
  Gość - Marek Szyfrowanie symetryczne a niesymetryczne
  09 czerwiec 2019
  "Klucz przekazany do publicznej wiadomości, nazywany jest kluczem publicznym lub jawnym. Może on być stosowany do szyfrowania lub deszyfrowania informacji otrzymanych od osoby, która go wygenerowała. ...
  Gość - Marek Tworzenie szablonów dla Joomla! Helix Ultimate
  10 maj 2019
  Witam, napotkałem problem pojawiający się przy zmianie kolorów tła czy czcionek oraz importowaniem ustawień. W pierwszym przypadku, po zmianie kolorów i ich zapisaniem, panel podglądu strony przeładow...
  Gość - Andy SSL i Joomla! w Smarthost
  03 styczeń 2019
  Dzięki, jak zwykle dobra robota! Warto dodać, że instalacja certyfikatu SSL nie zapewnia bezpieczeństwa transmisji danych. To jest możliwe po wdrożeniu polityki bezpieczeństwa w firmie. Co do SSL - to...
  Gość - Henryk Jak utworzyć menu poziome w szablonie protostar?
  02 styczeń 2019
  Robię punkt po punkcie i nie wyświetla się poziome menu Nie wiem gdzie tkwi błąd i co robię źle?Jeśli to możliwe to proszę o pomocps. posiadam książkę "Joomla! 3x" i tu również niema pomocy Pozdrawiam...