A A A

Integralność systemu a kopia zapasowa

przez w Informatyka
  • Przeczytano: 7255
  • 0 komentarze
  • Drukuj
7255

Kopia zapasowaAby zabezpieczyć system przed różnymi nieprzewidzianymi (i przewidzianymi) zdarzeniami (świadome lub nieświadome działanie użytkownika, instalacja oprogramowania pochodzącego z niepewnych źródeł, włamanie do systemu itp.), które mogą spowodować brak integralności systemu, należy zastosować odpowiednią politykę tworzenia kopii zapasowych, co daje możliwość jego odtworzenia. Oczywiście nie zawsze odtworzenie systemu z kopii zapasowej w momencie jego awarii daje pewność, że uruchomiony system nie stracił swojej integralności, a co za tym idzie, że będzie pracował stabilnie. Musimy mieć przecież pewność, że posiadana kopia jest bezpieczna, tzn. nie wykonano kopii systemu, który utracił już integralność.

W swojej pracy stosuję taką zasadę: po zainstalowaniu systemu wykonuje kopię zapasową. Po instalacji niezbędnego oprogramowania wykonuję kopię zapasową. Po zainstalowaniu wszystkich bieżących poprawek wykonuję kopię zapasową. Dopiero wówczas komputer oddawany jest do pracy użytkownikom. Jeżeli istnieje potrzeba zainstalowania czegokolwiek lub jakiejkolwiek zmiany, najpierw przywracam kopię systemu, a następnie instaluję to co potrzeba. Na koniec wykonuję bieżącą kopię systemu ;-)

Uważam, że zaplanowanie odpowiedniej polityki badania integralności systemu powinno być ściśle powiązane z polityką tworzenia kopii zapasowych, ponieważ to właśnie kopia zapasowa systemu służy nam w sytuacjach kiedy system stracił swoją integralność. Zanim jednak wykona się kopię systemu rozsądnym byłoby zbadać jego integralność. Dopiero po tej czynności należałoby wykonać kopię zapasową systemu. Przywracając w razie awarii system z takiej kopii, mamy pewność, że przywracamy system, który nie utracił integralności.

Jakie elementy systemu komputerowego powinny być poddawane testom integralności?

Najlepszym rozwiązaniem byłoby kontrolowanie całego systemu – teoretycznie możemy kontrolować dowolny element. Podejrzewam, że w praktyce mogłoby to także spowodować niestabilne działanie systemu ;-) Włamanie do systemu komputerowego bez dokonywania w nim żadnych zmian jest raczej niemożliwe. Zatem jeśli tylko podda się nadzorowi takie miejsca w systemie, które stanowią potencjalny punkt ataku, to będzie wiadomo, czy dokonano w nich jakichkolwiek, nawet najmniejszych zmian.

Wydaje mi się, że kluczowym elementem od którego zależy bardzo mocno stabilność pracy systemu jest jego jądro. Poza tym bardzo ważnym składnikiem systemu są jego pliki systemowe. Brak integralności tych plików może doprowadzić do braku stabilności działania procesów i usług systemowych.
Testom integralności powinny być także poddane ważne dla użytkowników oprogramowanie, a także dane takie jak hasła, certyfikaty, ważne dokumenty itp.

Szkody spowodowane brakiem integralności kluczowych elementów systemu mogą być różne. Może się okazać, że nie mamy np. dostępu do swoich ważnych dokumentów. Cały system może działać niestabilnie, tzn. może się zawieszać, resetować itp. a także może zdarzyć się, że system nie uruchamia się wcale.

 

Chcesz otrzymywać powiadomienia o moich kolejnych wpisach lub projektach?
Wpisz swoje imię oraz adres e-mail a następnie kliknij "ZAPISZ MNIE"

Twoje imię:


Adres email:


Oceń ten wpis:

Nauczyciel przedmiotów informatycznych w szkole ponadgimnazjalnej.


Pierwszy Certyfikowany Administrator Joomla! w Polsce.


Autor książek i e-booków na temat Joomla!. Autor bloga: www.slawop.net, w którym porusza zagadnienia związane z CMS Joomla! i wykorzystaniu go, jako fantastycznego narzędzia, które ułatwia innym tworzenie ich własnego miejsca w sieci.


Prowadzi własną firmę świadczącą usługi związane z tworzeniem oraz administrowaniem serwisów opartych o CMS Joomla!


Współorganizator Joomla! User Group Jawor


Uwielbia ekstremalnie szybką jazdę na rolkach! Fan rozwoju osobistego i ciągłych zmian :-)


I love Joomla! Why?


Because Joomla! is Doing Great Things with Great People :-)


And My favourite sentence:Don't Let Anybody Steal Your Dreams!


Komentarze

  • Umieść swój komentarz jako pierwszy!

Zostaw komentarz

Gość
Gość środa, 19 grudzień 2018

Najnowsze komentarze

Czy jest jakaś możliwość, żeby zmienić układ top-bar i tej linii, w której jest logo? Tam niby są flexibloki ale nie można zmienić ich szerokości, a tego potrzebuję bardzo. Jak tego dokonać???

Joanna

Dziękuje za ten wpis joomla zawsze była dla mnie problematyczna :)

Informatyk

co robić? Zdjęcia wyświetlają się pionowo, jedno pod drugim. Żadna zmiana w opcjach, nic nie daje??? Pomożecie?

Sławomir
05.11.2018 w DJ Image Slider

Właśnie, powinien się pojawić … . Oczywiście skorzystam z rady i zapytam u źródeł. Jeśli dowiem się czegoś mądrego, podzielę się wiedzą, może komuś się przyda. Dziękuję, pozdrawiam, Andrzej

Andrzej
Andrzeju, jeżeli w Ustawieniach podstawowych w zakładce Narzędzia na stronie w polu Powrót do góry masz aktywny przycisk Włączone, to taki przycisk powinien pojawić się u Ciebie na stronie już po prze...