A A A

Hosting - jaki transfer?

przez w E-biznes
  • Przeczytano: 15327
  • 2 komentarze
  • Drukuj
15327

Umieszczając strony na serwerze na pewno trafimy na hasło transfer roczny. Jak oszacować transfer jaki będzie potrzebny dla naszego serwisu WWW?

Na przykład wykupując hosting Business Server w home.pl mamy 10 GB pojemności serwera oraz roczny transfer 1500 GB. Przekroczenie tego limitu najczęściej powoduje zablokowanie witryny i wyświetlenie strony zastępczej ze stosownym komunikatem.Transfer dla kont WWW określony jest dla ruchu z i do serwera wirtualnego danego użytkownika (czyli z/do adresu IP, którego używa dane konto). W skład liczonego ruchu wchodzą: dane pobrane z serwera WWW (podawane w statystykach WWW), nagłówki zapytań i odpowiedzi protokołu HTTP (niewidoczne w statystykach) oraz transfer generowany przez protokół FTP (serwer FTP użytkownika), SMTP i POP3 (poczta wysyłana i odbierana z konta i kont e-mail w domenie serwera).

Jeżeli roczny transfer wynosi 1500 GB, to miesięcznie wynosi on 125 GB, natomiast dziennie: ok. 4,2 GB.

Tak więc jeżeli średnio pliki wchodzące w skład strony WWW wynoszą powiedzmy 100KB, to przy dziennym limicie rządu 4,2 GB, strona ta może być pobrana ok. 44000 razy. Oczywiście na serwerze nie będzie znajdować się tylko jedna strona a będzie ich wiele. Oprócz tego często udostępniamy jakieś pliki, czy zdjęcia. Mają one często sporą „wagę” (objętość), przez co pobieranie ich może znacznie przyśpieszyć wyczerpanie limitu!

Szacowanie wymaganego limitu transferu powinniśmy dokonywać w najgorszym możliwym przypadku.

Na przykład zakładając rozmiar „zwykłej” strony 100KB i że będzie ona pobierana ok. 1000 razy na dobę, oraz że udostępniamy galerie ze zdjęciami, gdzie jedno zdjęcie ma ok. 600KB i że będzie pobierane ok. 1000 razy na dobę. Zakładamy również, że udostępnimy jakieś pliki o średniej objętości ok. 10 MB i że będą one pobierane ok. 300 razy na dobę.

Tak więc mamy:

Zwykła strona: 1000 * 100KB = 97,6 MB
Zdjęcia: 1000 * 600 KB = 586 MB
Pliki: 300 * 10 MB = 3000 MB
Łącznie: 3,59 GB

Tak więc stanowi to ok. 87% dziennego limitu!

Oczywiście bardzo trudno jest określić ilość odwiedzin naszego serwisu, ale trzeba być przygotowanym na sytuację, że limit transferu wykupiony przez nas może nie wystarczyć!
Np. ruch generowany na znanych sklepach internetowych przekracza 5000/dobę!

 

Chcesz otrzymywać powiadomienia o moich kolejnych wpisach lub projektach?
Wpisz swoje imię oraz adres e-mail a następnie kliknij "ZAPISZ MNIE"

Twoje imię:


Adres email:


Oceń ten wpis:
0
Oznaczone w: hosting

Nauczyciel przedmiotów informatycznych w szkole ponadgimnazjalnej.


Pierwszy Certyfikowany Administrator Joomla! w Polsce.


Autor książek i e-booków na temat Joomla!. Autor bloga: www.slawop.net, w którym porusza zagadnienia związane z CMS Joomla! i wykorzystaniu go, jako fantastycznego narzędzia, które ułatwia innym tworzenie ich własnego miejsca w sieci.


Prowadzi własną firmę świadczącą usługi związane z tworzeniem oraz administrowaniem serwisów opartych o CMS Joomla!


Współorganizator Joomla! User Group Jawor


Uwielbia ekstremalnie szybką jazdę na rolkach! Fan rozwoju osobistego i ciągłych zmian :-)


I love Joomla! Why?


Because Joomla! is Doing Great Things with Great People :-)


And My favourite sentence:Don't Let Anybody Steal Your Dreams!


Komentarze

Zostaw komentarz

Gość
Gość środa, 19 grudzień 2018

Najnowsze komentarze

Czy jest jakaś możliwość, żeby zmienić układ top-bar i tej linii, w której jest logo? Tam niby są flexibloki ale nie można zmienić ich szerokości, a tego potrzebuję bardzo. Jak tego dokonać???

Joanna

Dziękuje za ten wpis joomla zawsze była dla mnie problematyczna :)

Informatyk

co robić? Zdjęcia wyświetlają się pionowo, jedno pod drugim. Żadna zmiana w opcjach, nic nie daje??? Pomożecie?

Sławomir
05.11.2018 w DJ Image Slider

Właśnie, powinien się pojawić … . Oczywiście skorzystam z rady i zapytam u źródeł. Jeśli dowiem się czegoś mądrego, podzielę się wiedzą, może komuś się przyda. Dziękuję, pozdrawiam, Andrzej

Andrzej
Andrzeju, jeżeli w Ustawieniach podstawowych w zakładce Narzędzia na stronie w polu Powrót do góry masz aktywny przycisk Włączone, to taki przycisk powinien pojawić się u Ciebie na stronie już po prze...