By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://www.slawop.net/

Magiczne numerki Joomla!

Magiczne numerki Joomla!

Od czasu do czasu dostaję maile z pytaniami dotyczącymi wersji Joomla! Spora część osób, które dopiero zaczyna swoją przygodę z Joomla! ma dylemat, której wersji ma używać. Osoby, które mają własne serwisy oparte na starszych wersjach nie wiedzą jak i do jakiej wersji mają zaktualizować swoje serwisy.

Kiedy otworzysz oficjalną stronę projektu Joomla! www.joomla.org i klikniesz przycisk Download, to zobaczysz, że możesz pobrać dwie wersje: 2.5 i 3.0.

Download Joomla!

Zanim zdecydujesz, która wersja jest dla Ciebie, zapoznaj się z cyklem wydawniczym CMC Joomla! oraz cyklem wsparcia dla poszczególnych wersji.

Cykl wydawniczy Joomla! (Joomla! Release Cycle)

Nowe wersje Joomla! wydawane są co sześć miesięcy w stałym cyklu wydawniczym. Format wersji wygląda następująco:

Format wersji Joomla! 

Cykl wsparcia dla Joomla! (Joomla! Support Cycle)

Każda z wersji CMS Joomla!, jest wspierana jest przez Projekt Joomla! przez ograniczony okres. Istnieją dwie klasyfikacje wsparcia:

  • Short Term Support - STS (Cykl Wsparcia Krótkoterminowego) - wydania są wspierane przez 7 miesięcy. Okres wsparcia kończy się miesiąc po ukazaniu się nowego wydania;
  • Long Term Support - LTS (Cykl Wsparcia Długoterminowego) - wydania są wspierane przez 22 miesiące;

Joomla! Release Cycle

Powyższy diagram pokazał Nam Brian Teeman- współzałożyciel Projektu Joomla!, podczas tegorocznego Joomla! Day. Brian podczas swojego wystąpienia pokazał w jakimk kierunku idzie rozwój Jomla! Zobacz co mówił o Joomla! 3.0 i Joomla! Release Cycle:

Generalnie, warto wiedzieć, że pierwsze wydanie STS zaraz po wydaniu LTS, oznacza początek nowego cyklu wydania głównego. Najczęściej nowa wersja główna wprowadza całkowicie nowe funkcje i zmiany, które nie zawsze są kompatybilne z poprzednimi wersjami wydawanymi w cyklu LTS. 

Kolejne drobne wydania w cyklu STS są kompatybilne z pierwszym wydaniem STS, natomiast cykl wydawniczy kończy się wydaniem głównym LTS.

Kolejne wydania w jednym cyklu są zwykle numerowane w następujący sposób: DROBNE WYDANIE - 0, DROBNE WYDANIE - 1, GŁÓWNE WYDANIE - 5. Na przykład wersja 3 zanim osiągnie cykl wsparcia LTS będzie wydawana w trzech cyklach: 3.0 (STS), 3.1 (STS) i 3.5 (LTS).

Joomla@ Release Cycle from 2012

Co z serwisami opartymi o Joomla! 2.5?

Ponieważ zmiany między wydaniem głównym 2.5 a 3.0 są duże, w zasadzie to nie aktualizacja a migracja!

Osobiście uważam, że na obecnym etapie nie warto przechodzić z Joomla! 2.5 na Joomla! 3.0. Uważam, że warto poczekać do wydania 3.5 ;-) Spory problem mogą stanowić dodatkowe rozszerzenie, które masz zainstalowane w swoim serwisie opartym na Joomla! 2.5. Na razie nie ma zbyt wielu rozszerzeń do wersji 3.0. Jeżeli w Twoim serwisie nie masz zainstalowanych jakiś dodatkowych rozszerzeń, to nie powinno być problemu z migracją do wersji 3.0. Natomiast, jeżeli masz, to musisz sprawdzić, czy istnieją ich odpowiedniki do wersji J3.0.

Co z nowotworzonymi serwisami?

Jeżeli projektujesz dosyć rozbudowany serwis, to proponuję wersję 2.5, ponieważ to obecnie najbardziej stabilna wersja, do której znajdziesz tysiące dodatkowych rozszerzeń zwiększających funkcjonalność Twojego serwisu. Pamiętaj także, że developerzy oferują na razie niezbyt dużą ilość templatek do wersji 3.0.

Natomiast wersja 3.0, to w pełni mobilne i elastyczne wydanie CMS Joomla! Jeżeli projektujesz serwis, który chcesz aby był prawidłowo wyświetlany na każdym urządzeniu, zarówno na komputerze, jak i na tablecie, czy smartfonie i nie potrzebujesz dodatkowych rozszerzeń, to proponuję wersję 3.0.

 

 

Chcesz otrzymywać powiadomienia o moich kolejnych wpisach lub projektach?
Wpisz swoje imię oraz adres e-mail a następnie kliknij "ZAPISZ MNIE"

Twoje imię:


Adres email:


Bezpieczeństwo w Joomla! - wywiad z Kamilem Ciaś
Video - Instalacja Joomla! 3.0.2 na własnym komput...

Podobne wpisy

 

Komentarze 10

Gość - es w niedziela, 16 grudzień 2012 02:44

Tutaj pisze Pan:

Short Term Support - STS (Cykl Wsparcia Krótkoterminowego) - wydania są wspierane przez 7 miesięcy. Okres wsparcia kończy się miesiąc po ukazaniu się nowego wydania;
Short Term Support a na wykresie jest Standard Term Support:
http://www.slawop.net/images/artykuly/Informatyka/Joomla/magiczne_numerki_joomla/j_releasecycle_from_2012.jpg
Które poprawne

Tutaj pisze Pan: [quote]Short Term Support - STS (Cykl Wsparcia Krótkoterminowego) - wydania są wspierane przez 7 miesięcy. Okres wsparcia kończy się miesiąc po ukazaniu się nowego wydania;[/quote]Short Term Support a na wykresie jest Standard Term Support: [img]http://www.slawop.net/images/artykuly/Informatyka/Joomla/magiczne_numerki_joomla/j_releasecycle_from_2012.jpg[/img] Które poprawne :)
Sławomir Pieszczek (website) w poniedziałek, 17 grudzień 2012 08:50

No tak, jest z tym pewien kłopot w nazewnictwie ;-)
Spora część developerów używa słowa Standard. Nawet wpisy w oficjalnym, serwisie projektu Joomla! często zawierają to słowo.
Jednak zgodnie z dokumentacją Joomla (http://docs.joomla.org/Release_and_support_cycle), STS to Short Term Support :-)

No tak, jest z tym pewien kłopot w nazewnictwie ;-) Spora część developerów używa słowa [i]Standard[/i]. Nawet wpisy w oficjalnym, serwisie projektu Joomla! często zawierają to słowo. Jednak zgodnie z dokumentacją Joomla (http://docs.joomla.org/Release_and_support_cycle), [b]STS [/b]to [b]Short Term Support[/b] :-)
Gość - iziz w wtorek, 25 grudzień 2012 20:17

Dziękuję za informację. I znowu rozwiał Pan moje wątpliwości. Wystarczy dokładnie czytać artykuły i wszystko jasne. Ta wiedza, którą Pan przekazuje jest dla mnie nieoceniona.
Pozdrawiam.

Dziękuję za informację. I znowu rozwiał Pan moje wątpliwości. Wystarczy dokładnie czytać artykuły i wszystko jasne. Ta wiedza, którą Pan przekazuje jest dla mnie nieoceniona. Pozdrawiam.
Gość - es w czwartek, 27 grudzień 2012 00:34

Moze wartoby otworzyc rejestracje na blogu i umozliwic jedynie dodawanie komentarzy. Chyba, ze ma Pan jakies przeslanki przeciw temu

Moze wartoby otworzyc rejestracje na blogu i umozliwic jedynie dodawanie komentarzy. Chyba, ze ma Pan jakies przeslanki przeciw temu ;)
Sławomir Pieszczek (website) w czwartek, 27 grudzień 2012 11:20

Przecież komentarze można dodawać bez konieczności rejestracji :-)
Wprowadzenie rejestracji użytkowników bloga planuję w bliżej nieokreślonym czasie i jej celem będzie publikacja treści tylko dla subskrybentów, użytkowników zarejestrowanych ;-)
Na razie nie ma to sensu.

Przecież komentarze można dodawać bez konieczności rejestracji :-) Wprowadzenie rejestracji użytkowników bloga planuję w bliżej nieokreślonym czasie i jej celem będzie publikacja treści tylko dla subskrybentów, użytkowników zarejestrowanych ;-) Na razie nie ma to sensu.
Gość - Jakub (website) w czwartek, 10 styczeń 2013 21:35

No to czekamy na 3.5.
Będzie Pan coś pisał o blogu, sklepie oraz społeczności dla Joomli?

No to czekamy na 3.5. Będzie Pan coś pisał o blogu, sklepie oraz społeczności dla Joomli?
Sławomir Pieszczek (website) w piątek, 11 styczeń 2013 13:55

Jakub, masz na myśli artykuły na takie tematy jak:
- jak zaimplementować rozszerzenia umożliwiające prowadzenie bloga za pomocą Joomla
- konfiguracja dodatków rozszerzających funkcjonalność Joomla! o sklep internetowy
- tworzenie serwisów społecznościowych za pomocą Joomla

Z tych trzech zagadnień w planach miałem sklep inetrnetowy ;-)
W najbliższym czasie pojawią się artykuły dotyczące bezpieczeństwa oraz ciekawy wywiad z ... niespodzianka ;-)
Planuję także serię artykułów dotyczących tworzenia templatek, bo dosyć sporo tego typu gróźb o to dostaję od subskrybentów bloga oraz kursu Joomla!
Na pewno będę kontynuował cykl artykułow dotyczących Joomla! 3 :-)

Jakub, masz na myśli artykuły na takie tematy jak: - jak zaimplementować rozszerzenia umożliwiające prowadzenie bloga za pomocą Joomla - konfiguracja dodatków rozszerzających funkcjonalność Joomla! o sklep internetowy - tworzenie serwisów społecznościowych za pomocą JoomlaZ tych trzech zagadnień w planach miałem sklep inetrnetowy ;-) W najbliższym czasie pojawią się artykuły dotyczące bezpieczeństwa oraz ciekawy wywiad z ... niespodzianka ;-) Planuję także serię artykułów dotyczących tworzenia templatek, bo dosyć sporo tego typu gróźb o to dostaję od subskrybentów bloga oraz kursu Joomla! Na pewno będę kontynuował cykl artykułow dotyczących Joomla! 3 :-)
Gość - Tadeusz w sobota, 08 czerwiec 2013 11:48

Działalność Autora jest godna podziwu i szacunku.
Ja stale aktualizuję Joomla! 2.5, już 2.5.11. Czekam na wersję 3.5. Proszę o praktyczną instrukcję przejścia na Joomla! 3.5 LTS, gdy tylko się ukaże.
Serdecznie pozdrawiam - Tadeusz

Działalność Autora jest godna podziwu i szacunku. Ja stale aktualizuję Joomla! 2.5, już 2.5.11. Czekam na wersję 3.5. Proszę o praktyczną instrukcję przejścia na Joomla! 3.5 LTS, gdy tylko się ukaże. Serdecznie pozdrawiam - Tadeusz
Gość - Janusz (website) w czwartek, 30 styczeń 2014 11:05

Jetem pełen podziwu dla determinacji Pana Sławomira i dokładnego znawstwa tematyki Joomla oraz właściwy przekaz instruktażowy z którego w pełni z sukcesem korzystam.
Pozdrawiam i życzę sukcesów.

Jetem pełen podziwu dla determinacji Pana Sławomira i dokładnego znawstwa tematyki Joomla oraz właściwy przekaz instruktażowy z którego w pełni z sukcesem korzystam. Pozdrawiam i życzę sukcesów.
Gość - Wojciech (website) w piątek, 14 listopad 2014 17:30

Uwielbiam rozmawiać i słuchać profesjonalistów w danej dziedzinie
Wszystkie Pana uwagi i sugestie są bardzo cenne, jest Pan profesjonalistą od Joomla
Serdecznie pozdrawiam

Uwielbiam rozmawiać i słuchać profesjonalistów w danej dziedzinie :) Wszystkie Pana uwagi i sugestie są bardzo cenne, jest Pan profesjonalistą od Joomla :) Serdecznie pozdrawiam:)
Gość
środa, 15 lipiec 2020

Zdjęcie captcha

Najnowsze komentarze

Gość - Studio Jak wybrać hosting dla Joomla!?
13 wrzesień 2019
Warto jeszcze dopisać punkt, żeby przy wyborze wybrać panel między DirectAdmin/cPanel. Niektóre hostingi mają swoje własne rozwiązania - czasami bardzo specyficzne, co niekoniecznie jest dobrą rzeczą
Gość - Marek Szyfrowanie symetryczne a niesymetryczne
09 czerwiec 2019
"Klucz przekazany do publicznej wiadomości, nazywany jest kluczem publicznym lub jawnym. Może on być stosowany do szyfrowania lub deszyfrowania informacji otrzymanych od osoby, która go wygenerowała. ...
Gość - Marek Tworzenie szablonów dla Joomla! Helix Ultimate
10 maj 2019
Witam, napotkałem problem pojawiający się przy zmianie kolorów tła czy czcionek oraz importowaniem ustawień. W pierwszym przypadku, po zmianie kolorów i ich zapisaniem, panel podglądu strony przeładow...
Gość - Andy SSL i Joomla! w Smarthost
03 styczeń 2019
Dzięki, jak zwykle dobra robota! Warto dodać, że instalacja certyfikatu SSL nie zapewnia bezpieczeństwa transmisji danych. To jest możliwe po wdrożeniu polityki bezpieczeństwa w firmie. Co do SSL - to...
Gość - Henryk Jak utworzyć menu poziome w szablonie protostar?
02 styczeń 2019
Robię punkt po punkcie i nie wyświetla się poziome menu Nie wiem gdzie tkwi błąd i co robię źle?Jeśli to możliwe to proszę o pomocps. posiadam książkę "Joomla! 3x" i tu również niema pomocy Pozdrawiam...