Przez Sławomir Pieszczek dnia czwartek, 14 kwiecień 2011
Kategoria: Webdesign

Joomla! 1.5 - domyślny szablon serwisu

Jednym z powodów tak wielkiej popularności systemu CMS Joomla! jest możliwość wykorzystania szablonów. Dzięki zastosowaniu szablonów można zmienić wygląd i zewnętrzną funkcjonalność serwisu opartego na CMS Joomla. Treści serwisu są oddzielone od szablonu i przechowywane w bazie danych, dzięki czemu w ciągu kilku minut można zmienić wygląd witryny.

Domyślny szablon serwisu określa układ oraz rozmieszczenie poszczególnych elementów strony, rozmiar, kolor i krój czcionki, odstępy między obiektami, czyli ogólnie cały wygląd strony.

W sieci Internet jest wiele miejsc, gdzie można za darmo lub za drobną opłatą pobrać gotowy profesjonalnie wykonany szablon. Daje to możliwość prowadzenia własnego serwisu WWW osobom, które nie posiadają wiedzy z zakresu znajomości języka HTML, PHP, JavaScriopt i CSS.

Jeżeli szablon ma być niepowtarzalny i spełniać specjalne wymagania, to można zlecić jego wykonanie profesjonalnej firmie lub opracować go samodzielnie.

Aby móc samemu stworzyć szablon do CMS Joomla, oprócz znajomości języków, wymienionych wcześniej, należy również zapoznać się ze strukturą szablonów danego systemu. Poznanie struktury szablonów umożliwi projektowanie własnych oraz edycję już istniejących szablonów. W przypadku szablonów Joomla, mogą się one składać z dowolnej liczby plików i folderów, ale warto stosować pewne przyjęte normy, aby mieć możliwość jednakowego postępowania z każdym szablonem.

Warto pamiętać o tym, że aby móc poprawnie i bezproblemowo korzystać z szablonu, powinien on zawierać takie pliki jak: index.php, template.css i templateDatails.xml, a także przy najmniej dwa foldery: /css oraz /images. Czasami projektanci szablonów umieszczają również pliki: parameters.ini i template_thumbnail.png, które ułatwiają zarządzanie danym szablonem. Większość profesjonalnych szablonów wykorzystuje jednak wiele innych plików, np. dodatkowe arkusze stylów (definiujące różne ustawienia wyglądu w zależności od używanej przez internautę przeglądarki), pomocnicze pliki graficzne (które często służą do definiowania zaokrąglonych rogów lub oddzielaniu elementów na stronie).

{eblogads left}

Każdy szablon w systemie Joomla zapisywany jest w katalogu: /templates, znajdującym się w katalogu głównym systemu plików Joomla. Aby szablon prawidłowo funkcjonował w systemie, nazwa katalogu z szablonem musi się zgadzać z nazwą szablonu (uwzględniając także wielkość liter). Dla przykładu: szablon o nazwie slawop_NET musi znajdować się w katalogu /slawop_NET.

Dla każdego pliku przypisano oddzielną funkcję:

W przypadku Joomla! wystarczy zadbać o to, aby w sekcji <head > umieścić dyrektywę <jdoc:include type=”head” /> dołączenia standardowych nagłówków, która wstawi automatycznie m.in. odwołanie do ulubionych w postaci:

Struktura folderów w szablonach:

Przykład struktury folderów szablonu instalowanego wraz z CMS Joomla:

Uważasz, że artykuł był ciekawy i chcesz otrzymywać powiadomienia o moich kolejnych wpisach lub projektach?
Wpisz swoje imię oraz adres e-mail a następnie kliknij "ZAPISZ MNIE"

Wpisy powiązane

Leave Comments