Przez Sławomir Pieszczek dnia czwartek, 08 sierpień 2013
Kategoria: Webdesign

Poziomy dostępu w Joomla! 3.x

Jedną z wielu bardzo użytecznych funkcji CMS Joomla!, jest możliwość zarządzania dostępem do treści i usług witryny dla poszczególnych grup użytkowników. Twórcy Joomla! nazwali to narzędzie Access Control Level (ACL), choć możesz spotkać się także z określeniem: Access Control List ;-) Dzięki ACL masz możliwość pełnej kontroli nad dostępem do treści i usług oferowanych przez swój serwis.

Mechanizm ACL określa:

Ponieważ dostaję sporo maili z pytaniami dotyczącymi kwestii nadawania uprawnień do poszczególnych części serwisu, w tym artykule, postaram się pokazać Tobie jak korzystać z poziomów dostępu w Joomla 3.1.5. Jest to pierwsza część serii artykułów poświęconych ACL w Joomla! 3.x.

Każdy obiekt w Twoim serwisie opartym na Joomla 3.x ma (np. artykuły, moduły, pozycje menu) przypisany jakiś poziom dostępu. Większość z nich ma przypisany poziom Public, co oznacza, że każdy użytkownik serwisu ma do niego dostęp. Musisz pamiętać o tym, że każdemu z obiektów możesz przypisać tylko jeden poziom dostępu!

Domyślne poziomy dostępu

W Joomla! 3.1.5 masz do dyspozycji 4 domyślne poziomy dostępu: Guest, Public, Registered i Special. Listę dostępnych poziomów wyświetlisz logując się do zaplecza swojego serwisu i klikając w menu Użytkownicy pozycję Poziomy dostępu:

W oknie Użytkownicy: Przegląd poziomów dostępu, zobaczysz listę poziomów dostępu:

Poziom dostępu: Guest

Przeznaczony jest dla użytkowników, którzy nie są zalogowani. Bardzo często mylony jest on z poziomem dostępu: Public. Pamiętaj, że jeżeli ustawisz dla danego elementu Twojego serwisu dostęp Guest, to będzie on widoczny TYLKO dla niezalogowanych użytkowników! Użytkownik zalogowany nie zobaczy tego obiektu.

Poziom dostępu: Public

{eblogads left}Jest domyślnym poziomem dostępu, przeznaczonym dla większości obiektów Twojego serwisu. Ustawienie tego poziomu dla poszczególnych obiektów powoduje, że są one widoczne dla każdego użytkownika, zarówno zalogowanego, jak i niezalogowanego.

Pamiętaj, że ten poziom dostępu, jako domyślny, jest bardzo ważny z punktu widzenia funkcjonalności Twojej witryny, dlatego też jeżeli nie masz ku temu na prawdę ważnych powodów, to nie modyfikuj go.

Poziom dostępu: Registered

Przeznaczony jest dla użytkowników, którzy zarejestrują się w Twoim serwisie i zalogują się do niego. Oznacza to, że jeżeli dla danego obiektu witryny ustawisz poziom dostępu Registered, to będzie on widoczny TYLKO dla zalogowanych użytkowników.

Poziom dostępu: Special

Poziom dostępu przeznaczony dla użytkowników, którzy mają dostęp do zaplecza (panelu administracyjnego) Twojego serwisu. Wszystkie elementy zaplecza mają przypisany właśnie ten poziom. Ponieważ ten poziom kontroluje dostęp do elementów w panelu administracyjnym, bardzo ważne jest, aby nie modyfikować ustawień tego poziomu, ponieważ istnieje ryzyko, że utracisz dostęp do zaplecza swojego serwisu!

Tworzenie własnego poziomu dostępu

Jeżeli domyślne poziomy dostępu nie są dla Ciebie wystarczające, możesz tworzyć własne. Aby to zrobić kliknij w oknie Użytkownicy: Przegląd poziomów dostępu przycisk Utwórz.

 

Teraz w polu Nazwa poziomu wpisz własną nazwę, np.  Wspólnicy, natomiast w sekcji Przypisane grupy użytkowników, zaznacz, które grupy użytkowników mają mieć dostęp do nowego poziomu dostępu.

Na koniec kliknij przycisk Zapisz i zamknij, aby zobaczyć listę poziomów dostępu w Twoim serwisie :-)

Teraz możesz korzystać z tego poziomu podczas edycji poszczególnych elementów Twojego serwisu:

Oczywiście w każdej chwili możesz zmienić nazwę danego poziomu dostępu oraz przypisane do niego grupy użytkowników. Wystarczy, że w oknie Użytkownicy: Przegląd poziomów dostępu, klikniesz na nazwie wybranego poziomu.

Pamiętaj, że jeżeli nie masz ku temu ważnych powodów - nie modyfikuj domyślnych poziomów dostępu Joomla! Lepiej utwórz nowy poziom dostępu i przypisz go do odpowiednich grup.

Zagadnienia związane z poziomami dostępu nie wyczerpuje tematu związanego z ACL w Joomla! 3.x. W kolejnych artykułach pokażę Tobie jak zarządzać grupami użytkowników oraz omówię mechanizm przypisywania uprawnień dla poszczególnych grup użytkowników. W ostatnim artykule postaram się pokazać działanie mechanizmu ACL w Joomla! 3.x na konkretnym wybranym przykładzie.

Chcesz otrzymywać powiadomienia o moich kolejnych wpisach lub projektach?
Wpisz swoje imię oraz adres e-mail a następnie kliknij "ZAPISZ MNIE"

Wpisy powiązane

Leave Comments