Przez Sławomir Pieszczek dnia wtorek, 25 wrzesień 2012
Kategoria: Webdesign

Joomla! Day Poland - Jak było?

Znajomi, których namawiałem na weekendowy wyjazd do Poznania na pierwszy w Polsce Joomla! Day, pytają się mnie jak było? Odpowiadam najczęściej: Trzeba było tam być, aby wiedzieć jak było! Trudno opisać komuś atmosferę panującą w Maltańskim Centrum Konferencyjnym w Poznaniu, jaka wówczas panowała. Podejrzewam, że każdy z uczestników tego spotkania ma własne odczucia co do tego spotkania!

Organizacja tego typu imprezy na pewno nie należy do łatwych i całemu zespołowi organizatorów należą się oklaski i słowa uznania. Na pewno bardzo im zależało, aby każdy z uczestników Joomla! Day znalazł coś dla siebie! Na pewno emocje jakie im towarzyszyły były ogromne! Podejrzewam także, że stres który zapewne przeżywali był również nie mały ;-)

Mój główny problem, jaki miałem podczas pobytu w Poznaniu, to wybór wykładu, na którym chciałem być obecny. Ponieważ w tym samym czasie spotkania odbywały się w różnych miejscach (salach), musiałem dokonywać niezwykle trudnych wyborów! Uważam, że to był dla mnie najtrudniejszy wybór :-( No bo jak mam wybrać jeden temat spośród czterech, które niemal w jednakowym stopniu mnie interesują? Jakiego klucza mam się trzymać podczas wyboru wykładu prowadzonego przez takie znakomitości jak Brian Teeman i Stefan Wajda? Uff, straszne dylematy ;-)

 

Na szczęście większość wykładów była nagrywana, więc jest szansa, że uda mi się je zobaczyć :-)

Jak było? FANTASTYCZNIE!

{eblogads left}

Zaraz po powitaniu w sobotę, Brian Teeman - współzałożyciel Projektu Joomla! i wieloletni członek kierownictwa Projektu, pokazał w jakim kierunku idzie rozwój Joomla! Możemy spodziewać się sporo zmian w najnowszej wersji Joomla! 3. Generalnie: Joomla 3 będzie szybsza i zgodna z Responsive Web Design. Przeglądanie stron opartych na Joomla! 3 będzie wygodne zarówno na dużym monitorze Twojego TV, czy komputera typu desktop, jak i na smartfonie, czy tablecie - bez konieczności uruchamiania specjalnej wersji strony przeznaczonej na konkretne urządzenie.

Pierwsze spotkanie w niedzielę, to pełen entuzjazmu występ Ryana Ozimka. Do niedawna był on prezydentem Open Source Matters (OSM) oraz członkiem OSM's board of directors. W trakcie pełnienia tychże funkcji zajmował się rozpowszechnianiem Joomla! i pozyskiwaniem funduszy oraz koordynacją międzynarodowych społeczności. Sądzę, że dzięki jego wystąpieniu, wiele osób czuje się częścią społeczności Joomla! i zapewne wiele osób, w tym w szczególności mnie, zapalił do aktywnego włączenia się w rozwój Joomla!


Brian Teeman, Ja i Ryan Ozimek

Warto wspomnieć także, że zarówno Brian, jak i Ryan posiadają polskie korzenie. Szkoda tylko, że nie mówią po polsku. Chociaż sądzę, że w ciągu swojego pobytu w Polsce nauczyli się wiele :-)

Bardzo cieszę się, że mogłem uczestniczyć w spotkaniu z Nicholasem Dionysopoulosem, sympatycznym grekiem, który jest twórcą rozszerzenia Akeeba Backup - jednego z najważniejszych narzędzi, jakie każdy szanujący się serwis oparty na Joomla!, powinien mieć zainstalowany! Za pomocą tego narzędzia możesz w prosty sposób utworzyć kopię zapasową swojego serwisu, oraz szybko przywrócić swój serwis z utworzonej wcześniej kopii.

Bardzo podobały mi się także wystąpienia Tomka Dziudy (programista, Lead developer w GavickPro), który, bardzo rzeczowo wyjaśniał kwestie Responsive Web Design oraz możliwości nowej linii GK5 - darmowych modułów od GavikPro.

Niesamowite jest to, że miałem to szczęście poznać osobiście kilka osób, które należą do czołówki osób aktywnie rozwijających CMS Joomla! zarówno Polsce, jak i na świecie!

Nie mogę nie wspomnieć o Pawle Frankowskim - autorze większości książek na mojej półce, takich jak: "Joomla! Budowa i modyfikacja szablonów" :-) Jego wykład dotyczący wyceniania projektów opartych na Joomla! był niezwykle cenny!

Michał Trzepizur, wiceprezes Fundacji PCJ Otwarte Źródła pokazał dwa rozwiązania, za pomocą których można zarządzać płatnym dostępem do zasobów swojego serwisu oraz zarządzać szkoleniami i różnego typu wydarzeniami. Podoba mi się podejście Michała, który stawia na rozwiązania proste, za pomocą których można wykonać zadanie szybko, bez wertowania dziesiątków stron i manuali ;-)

Nie spodziewałem się, że w ciągu zaledwie dwóch dni można się z kimś zaprzyjaźnić! Jednak wydaje mi się to teraz możliwe. Poznałem niesamowitych ludzi i cena jaką trzeba było zapłacić za udział w konferencji wydaje się teraz nie mieć najmniejszego znaczenia :-) Niezwykłą przyjemnością było poznanie dwóch osób: Piotrka Buczkowskiego i Kamila Ciaś. Piotrek przyleciał wraz ze swoją żoną aż ze Szkocji, natomiast Kamil poprowadził wykład na temat bezpieczeństwa systemu zarządzania dokumentami.

Nie bardzo wierzę w przypadki. Okazało się, że Piotr ma rodzinę w mojej miejscowości :-) Co więcej, ja bardzo dobrze znam tą rodzinę! Co więcej pracujemy razem :-)) NIESAMOWITE!

Jeżeli sądzisz, że Joomla! Day, to tylko konferencje, spotkania i wykłady, to nie wiesz nic! Czas między eventami jest także istotny. Także ten poświęcony na relaks!

Niezależnie od tego, gdzie będzie Joomla! Day w przyszłym roku, ja tam będę! A Ty?


Chcesz otrzymywać powiadomienia o moich kolejnych wpisach lub projektach?
Wpisz swoje imię oraz adres e-mail a następnie kliknij "ZAPISZ MNIE"

Wpisy powiązane

Leave Comments