Jak w Joomla! stworzyć własną stronę błędu 404? Metoda 2

Jak w Joomla! stworzyć własną stronę błędu 404? Metoda 2

Po co mi własna strona błędu 404? I co to za błąd?  

Pisałem o tym w poprzednim artykule: Jak w Joomla! stworzyć własną stronę błędu 404? Metoda 1

Wielkie marki dobrze wiedzą, jak wykorzystać każdą okazję, aby nie stracić zainteresowania internauty. A czy Ciebie na to stać?

Co zrobi internauta, kiedy zobaczy u Ciebie taki komunikat:

Pewnie już nie wróci ;-) 

A gdyby tak zamiast niejasnego komunikatu pojawiała się strona z konkretnym komunikatem oraz odsyłaczami, które możesz kliknąć, aby powrócić na stronę główną lub ostatnio przeglądaną? A gdyby tak, zamiast nieestetycznej strony, pojawiała się strona w kolorystyce Twojej witryny?

Zrozumiały komunikat na stronie błędu oraz możliwość podjęcia decyzji poprzez kliknięcie właściwego odsyłacza są ważne dla wszystkich internautów. Na stronach komercyjnych strona błędu także sprzedaje ;-) Jeszcze większe znaczenie ma to dla osób z różnymi niepełnosprawnościami, na przykład niewidomymi lub słabowidzącymi korzystającymi z czytników stron.

W poprzednim artykule pokazałem, jak wygląda domyślna strona błędu 404 w CMS Joomla! oraz jak wygląda strona błędu po instalacji Joomla! z domyślnym szablonem protostar.

Pokazałem także, jak dopasować do własnych potrzeb wygląd strony błędu oraz jak stworzyć stronę błędu z własnymi odnośnikami ułatwiającymi użytkownikowi dotarcie do ważnych treści Twojej witryny. Metoda ta wymaga przy najmniej minimalnej wiedzy na temat języków HTML, CSS, czy PHP. W tym artykule pokaże Ci jeszcze prostszą metodę, jak utworzyć własną stronę błędu - praktycznie bez żadnego kodowania ;-)

Jak utworzyć własną stronę błędów?

Metoda 2

Wystarczy utworzyć artykuł, który będzie stanowił treść strony błędów oraz zmodyfikować systemowy plik błędów.

Krok 1. Utwórz nowy artykuł

Utwórz nowy artykuł. W polu Tytuł wpisz tytuł artykułu, np. Błąd 404 - Nie ma takiej strony!. W polu Kategoria możesz zostawić pozycję Uncategorized lub przypisać go do innej, utworzonej wcześniej kategorii.

Utwórz treść strony błędów dodając odpowiednią treść, odsyłacze lub ciekawą grafikę.

Kliknij zakładkę Opcje publikacji i w polu Wyszukiwarki wybierz z listy pozycję: Nie indeksuj, nie indeksuj wskazywanych przez odsyłacze. Dzięki temu Twoja strona błędów nie będzie indeksowana przez wyszukiwarki. Kliknij przycisk Zapisz i zamknij, aby zapisać wprowadzone zmiany i przejść do kolejnego kroku tworzenia własnej strony błędów.

Krok 2. Utwórz ukrytą pozycję menu

Co to znaczy ukrytą pozycję menu? To znaczy pozycję, która utworzona jest w menu, które nie jest przypisane do żadnego modułu, przez co nie jest widoczne w Twojej witrynie ;-)

Jeżeli nie masz utworzonego takiego menu, to utwórz je korzystając z Projektanta menu (menu Menu / Projektant menu / Utwórz menu). Teraz utwórz w nim nową pozycję menu. W polu Tytuł menu możesz umieścić dowolną nazwę, na przykład: Błąd 404. W polu Typ pozycji menu kliknij przycisk Wybierz i w oknie modalnym kliknij odnośnik Artykuły, a następnie odnośnik Pojedynczy artykuł. W polu Wybierz artykuł kliknij przycisk Wybierz i w oknie modalnym kliknij odnośnik z tytułem artykułu z treścią Twojej własnej strony błędów, który utworzony został w kroku 1. Kliknij przycisk Zapisz, a następnie z pola Alias skopiuj całą zawartość i wklej ją do systemowego notatnika. Skopiowany alias będzie potrzebny w kolejnym kroku ;-)

Kliknij zakładkę Opcje artykułu i w polach: Tytuł informacji o artykule, Pokaż kategorię, Tytuł kategorii, Pokaż autora, Pokaż datę utworzenia, Pokaż datę modyfikacji, Pokaż datę opublikowania, Przyciski nawigacji, Pokaż ikony, Pokaż ikonę Drukuj, Pokaż ikonę E-mail, Głosowanie, ocenianie, Pokaż odsłony wybierz z listy pozycję Ukryj

Kliknij zakładkę Opcje metadanych i w polu Wyszukiwarki wybierz z listy pozycję Nie indeksuj, nie indeksuj skazywanych przez odsyłacze.

Kliknij zakładkę Przypisane moduły i wyłącz wyświetlanie niepotrzebnych modułów, a następnie kliknij przycisk Zapisz i zamknij, aby zapisać wprowadzone zmiany i zakończyć tworzenie pozycji menu.

Krok 3. Skopiuj systemowy plik błędu do własnego szablonu

Systemowy plik błędu error.php znajduje się w lokalizacji: twoja_witryna/templates/system/error.php. Skopiuj go do folderu, w którym znajdują się pliki szablonu używanego przez Twoją witrynę: twoja_witryna/templates/twoj_szablon/

Krok 4. Edytuj plik error.php

Edytuj plik error.php znajdujący się w lokalizacji: twoja_witryna/templates/twoj_szablon/ a następnie pod wierszem:

defined('_JEXEC') or die;

wklej następujący kod:

if ($this->error->getCode() == '404')
{
header("HTTP/1.0 404 Not Found");
echo file_get_contents(JURI::root().'alias_pozycji_menu');
exit;
}

zamiast wpisu alias_pozycji_menu wklej skopiowany w kroku 2 alias utworzonej pozycji menu. W moim przykładzie, to: blad-404

Zapisz wprowadzone zmiany i wpisz nieistniejący adres do zasobów Twojej witryny, np: www.twoja_witryna.pl/blabla i sprawdź, jak wygląda Twoja własna strona błędu ;-)

 

Chcesz otrzymywać powiadomienia o moich kolejnych wpisach lub projektach?

Jak w Joomla! stworzyć własną stronę błędu 404? Me...
Jak w Joomla! stworzyć własną stronę błędu 404? Me...

Podobne wpisy

 

    By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://www.slawop.net/