A A A

Jak w Joomla! stworzyć własną stronę błędu 404? Metoda 3

przez w Webdesign
  • Przeczytano: 1479
  • 1 komentarz
  • Drukuj
1479
Jak w Joomla! stworzyć własną stronę błędu 404? Metoda 3

Po co mi własna strona błędu 404? I co to za błąd?  Często komunikat zwrócony przez serwer obsługujący witrynę, niewiele mówi. Odwiedzający witrynę zastanawiają się wówczas co tak na prawdę mają zrobić? Pewnie Ty także trafiasz czasami na strony informujące o błędzie? Założę się, że tego typu strony spotykasz dosyć często!

Błąd 404 oznacza, że próbujesz otworzyć stronę lub plik który nie istnieje! 

A gdyby tak zamiast niejasnego komunikatu pojawiała się strona z konkretnym komunikatem oraz odsyłaczami, które możesz kliknąć, aby powrócić na stronę główną lub ostatnio przeglądaną? A gdyby tak, zamiast nieestetycznej strony, pojawiała się strona z jakąś fajną grafiką?

Zrozumiały komunikat na stronie błędu oraz możliwość podjęcia decyzji poprzez kliknięcie właściwego odsyłacza są ważne dla wszystkich internautów. Znane marki dobrze wiedzą, że trzeba wykorzystać każdą okazję, aby zatrzymać, odwiedzającego choćby na chwilę. Być może dzięki temu zainteresuje się proponowaną ofertą ;-) Jeszcze większe znaczenie ma to dla osób z różnymi niepełnosprawnościami, na przykład niewidomymi lub słabowidzącymi korzystającymi z czytników stron.

Jak utworzyć własną stronę błędów?

W artykule: Jak w Joomla! stworzyć własną stronę błędu 404? Metoda 1, pokazałem, jak wygląda domyślna strona błędu w Joomla! oraz jak wygląda strona błędu wyświetlana w domyślnym, szablonie protostar. Pokazałem także w jaki sposób utworzyć własny komunikat błędu bazujący na domyślnych pikach systemowych. Niestety metoda ta wymaga trochę wiedzy na temat języków HTML, CSS, czy PHP, więc zapewne nie każdemu przypadnie do gustu ;-)

W artykule: Jak w Joomla! stworzyć własną stronę błędu 404? Metoda 2, poznasz prostszą metodę, praktycznie bez żadnego kodowania ;-)

A teraz poznaj kolejną metodę, która w wielu przypadkach jest jeszcze łatwiejsza! 

Metoda 3 

Jeżeli w swojej witrynie stosujesz szablony oparte na najpopularniejszych framework-ach, takich jak EF4, Gantry, czy Helix to utworzenie własnej strony błędów jest jeszcze prostsze!

Framework EF4

Krok 1. Utwórz nowy artykuł

Utwórz artykuł podobnie, jak w metodzie 2 w kroku 1.

Krok 2. Zdefiniuj stronę błędu w ustawieniach szablonu

Otwórz menadżera szablonów (menu Rozszerzenia / Szablony), a następnie kliknij nazwę szablonu opartego o framework EF4.

Kliknij w pasku bocznym odnośnik Ustawienia podstawowe, a następnie w polu Strona błędu (Error 404) kliknij przycisk WYBIERZ. W oknie modalnym kliknij odnośnik tytułu artykułu, który ma stanowić Twoją własną stronę błędu, a następnie kliknij przycisk Zapisz i zamknij, aby zapisać wprowadzone zmiany i zamknąć okno konfiguracyjne wybranego szablonu.

Wpisz nieistniejący adres Twojej witryny, np: www.twoja_witryna.pl/blabla i sprawdź, jak wygląda Twoja własna strona błędu w szablonie opartym o framework EF4

Framework Gantry 5

Otwórz globalne ustawienia framework-a Gantry 5. Możesz to zrobić klikając odsyłacz Gantry 5 Themes znajdujący się w pasku bocznym na pulpicie zaplecza administracyjnego lub klikając pozycję Komponenty a następnie pozycję Gantry 5 Themes w menu nawigacyjnym znajdującym się w górnym obszarze zaplecza administracyjnego.

Z listy rozwijanej znajdującej się w górnym obszarze po lewej stronie wybierz pozycję Error. a następnie kliknij w menu pozycję Layout.

Wskaż blok Custom HTML znajdujący się w sekcji Header i przeciągnij go do sekcji Intro, a następnie kliknij ikonkę przedstawiającą koło zębate w bloku Custom HTML.

W oknie modalnym w polu Custom HTML wpisz lub wklej przygotowany wcześniej kod HTML z własnymi komunikatami. Na koniec kliknij przycisk Aply and Save, aby zapisać zmiany wprowadzone w układzie strony błędu.

Wpisz nieistniejący adres Twojej witryny, np: www.twoja_witryna.pl/blabla i sprawdź, jak wygląda Twoja własna strona błędu w szablonie opartym o framework Gantry 5

Framework Helix II

Krok 1. Utwórz nowy moduł typu Własny

Otwórz menadżera modułów (menu Rozszerzenia / Moduły) i kliknij przycisk Utwórz, a następnie kliknij odnośnik Własny. W polu Tytuł wpisz dowolny tytuł modułu, np. Błąd 404 - Nie ma takiej strony!, natomiast w polu Pozycja wybierz z listy pozycję o nazwie 404. Utwórz treść strony błędów dodając odpowiednią treść, odsyłacze lub ciekawą grafikę. Na koniec kliknij przycisk Zapisz i zamknij, aby zapisać wprowadzone zmiany i przejść do kolejnego kroku ustawień

Krok 2. Zdefiniuj tło oraz logo strony błędu w ustawieniach szablonu

Otwórz menadżera szablonów (menu Rozszerzenia / Szablony), a następnie kliknij nazwę szablonu opartego o framework Helix 3

Na karcie Basic w sekcji ERROR PAGE w polu Background Image wybierz grafikę tła (przycisk Wybierz) lub zrezygnuj z niej klikając czerwony przycisk z białym krzyżykiem. Podobne czynności wykonaj w polu Error Page Logo. Na koniec kliknij przycisk Zapisz i zamknij, aby zapisać wprowadzone zmiany.

Wpisz nieistniejący adres Twojej witryny, np: www.twoja_witryna.pl/blabla i sprawdź, jak wygląda Twoja własna strona błędu w szablonie opartym o framework Helix 3

 

Chcesz otrzymywać powiadomienia o moich kolejnych wpisach lub projektach?

Oceń ten wpis:
0

Nauczyciel przedmiotów informatycznych w szkole ponadgimnazjalnej.


Pierwszy Certyfikowany Administrator Joomla! w Polsce.


Autor książek i e-booków na temat Joomla!. Autor bloga: www.slawop.net, w którym porusza zagadnienia związane z CMS Joomla! i wykorzystaniu go, jako fantastycznego narzędzia, które ułatwia innym tworzenie ich własnego miejsca w sieci.


Prowadzi własną firmę świadczącą usługi związane z tworzeniem oraz administrowaniem serwisów opartych o CMS Joomla!


Współorganizator Joomla! User Group Jawor


Uwielbia ekstremalnie szybką jazdę na rolkach! Fan rozwoju osobistego i ciągłych zmian :-)


I love Joomla! Why?


Because Joomla! is Doing Great Things with Great People :-)


And My favourite sentence:Don't Let Anybody Steal Your Dreams!


Komentarze

Zostaw komentarz

Gość
Gość poniedziałek, 22 październik 2018

Najnowsze komentarze

Andrzej, framework Helix Ultimate wraz z szablonem bazowym jest za FREE :-)

Cześć Sławek Przez jakiś czas używałem Artisteer. Powiedz jaki koszt Helixa bo wydaje się być fajny

Andrzej
Zaczęłam swoją pracę z Joomla! w zeszłym roku, gdy polecono mi utworzyć stronę internetową w mojej pracy. Przyznam, że nie wiedziałam, jak się do tego zabrać, znałam tylko FrontPage, ale wiedziałam, ż...
Alicja
17.08.2018 w Dlaczego Joomla!?

Dziękuję Tomasz za szczegółowe wyjaśnienie rozwiązania problemu! Cieszę się, że mogłem zainspirować :-)

Pozdrawiam :-)

Miałem zainstalowaną www z tego samego quickstart na 11 letnim serwerze Home gdzie działała od początku poprawnie.Porównałem pliki configuration.php i w nowszym była owa wolna linijka o której wspomni...
Tomasz Idaszek