A A A

Jak w Joomla! stworzyć własną stronę błędu 404? Metoda 1

przez w Webdesign
  • Przeczytano: 1024
  • 0 komentarze
  • Drukuj
1024
Jak w Joomla! stworzyć własną stronę błędu 404? Metoda 1

Po co mi własna strona błędu 404? I co to za błąd?  Często komunikat zwrócony przez serwer obsługujący witrynę, niewiele Ci mówi. Czy zastanawiasz się wówczas co tak na prawdę masz teraz zrobić? Czy podczas poszukiwań w sieci trafiasz czasami na strony informujące o błędzie? Założę się, że tego typu strony spotykasz dosyć często!

Błąd 404 oznacza, że próbujesz otworzyć stronę lub plik który nie istnieje! 

A gdyby tak zamiast niejasnego komunikatu pojawiała się strona z konkretnym komunikatem oraz odsyłaczami, które możesz kliknąć, aby powrócić na stronę główną lub ostatnio przeglądaną? A gdyby tak, zamiast nieestetycznej strony, pojawiała się strona w kolorystyce Twojej witryny?

Zrozumiały komunikat na stronie błędu oraz możliwość podjęcia decyzji poprzez kliknięcie właściwego odsyłacza są ważne dla wszystkich internautów. Jeszcze większe znaczenie ma to dla osób z różnymi niepełnosprawnościami, na przykład niewidomymi lub słabowidzącymi korzystającymi z czytników stron.

Domyślna strona błędu 404 w Joomla!

W Joomla! strona błędu jest przygotowana i dosyć sensownie informuje użytkownika o tym, co może być powodem błędu. Za jej pomocą użytkownik może także wrócić na stronę startową serwisu.

Większość twórców szablonów do Joomla! stosuje własne strony błędów, dlatego często jej wygląd zależy od zastosowanego szablonu.

Po instalacji Joomla! domyślnym szablonem jest protostar. Strona błędu 404 wyświetla wówczas nagłówek witryny wraz z menu głównym, za pomocą którego użytkownik może wrócić na stronę startową witryny lub wybrać inną pozycję menu.

Jak utworzyć własną stronę błędów?

Metoda 1 

Polega na edycji głównego pliku wyświetlającego komunikaty błędów oraz pliku odpowiedzialnego za wygląd wyświetlanych komunikatów.

Krok 1. Skopiuj systemowy plik błędu do własnego szablonu

Systemowy plik błędu error.php znajduje się w lokalizacji: twoja_witryna/templates/system/error.php. Skopiuj go do folderu, w którym znajdują się pliki szablonu używanego przez Twoją witrynę: twoja_witryna/templates/twoj_szablon/

Od teraz CMS Joomla! będzie używać pliku błędu znajdującego się w folderze z szablonem używanym w Twojej witrynie.

Krok 2. Zdefiniuj wygląd własnej strony błędów

Możesz utworzyć własny plik CSS definiujący wygląd Twojej strony błędu lub zmodyfikować plik domyślny: error.css, który znajduje się w lokalizacji: twoja_witryna/templates/system/css/error.css. Plik ten skopiuj do folderu, w którym znajdują się pliki CSS szablonu używanego przez twoją witrynę: twoja_witryna/templates/twoj_szablon/css/.

Po utworzeniu nowego lub skopiowaniu domyślnego pliku, edytuj plik: error.php i znajdź linię kodu odpowiedzialną za dołączenie pliku CSS. Deklarację tę znajdziesz w sekcji <head>:

<link rel="stylesheet" href="/<?php echo $this->baseurl; ?>/templates/system/css/error.css" type="text/css" />

uaktualnij ścieżkę do pliku error.css:

<link rel="stylesheet" href="/<?php echo $this->baseurl; ?>/templates/twoj_szablon/css/error.css" type="text/css" />

Zapisz wprowadzone zmiany, a następnie opracuj własne style w pliku error.css. Zobacz, jak strona błędu może wyglądać po kilku drobnych zmianach:

Krok 3. Utwórz własne komunikaty o błędach

W zależności od rodzaju błędu, możesz zastosować własne komunikaty. W tym celu zastosuj konstrukcje warunkowe języka PHP.

Aby zdefiniować własne komunikaty dla błędu 404, edytuj plik error.php, a następnie zastąp zawartość wewnątrz znacznika <body> następującym kodem:

<?php if ($this->error->getCode() == '404') { ?>
<div id="errorboxheader">Błąd 404 - Nie ma takiej strony!</div>
<div id="errorboxbody">
<h1>Przykro nam! Strona, którą próbujesz otworzyć nie istnieje!</h1>
<h2>Co możesz zrobić?</h2>
<ul>
<li>Wróć na <a href="/<?php echo $this->baseurl; ?>/index.php" title="Strona startowa">Stronę startową</a></li>
<li>Zapoznaj się z <a href="/<?php echo $this->baseurl; ?>/mapa-strony" title="Mapa strony">Mapą strony</li>
<li><a href="/<?php echo $this->baseurl; ?>/kontakt" title="Napisz do mnie">Napisz do mnie</li>
</ul>
</div>
<?php } ?>

Dokonaj zmian w treści komunikatu według własnych potrzeb. Zapisz wprowadzone zmiany i sprawdź, jak prezentuje się komunikat błędu na twojej stronie.

Więcej Joomla Trick & Tricks znajdziesz w serwisie projektu Kuźnia Dostępnych Stron oraz w książce: Joomla 3.x. Praktyczny kurs

 

Chcesz otrzymywać powiadomienia o moich kolejnych wpisach lub projektach?

Oceń ten wpis:

Nauczyciel przedmiotów informatycznych w szkole ponadgimnazjalnej.


Pierwszy Certyfikowany Administrator Joomla! w Polsce.


Autor książek i e-booków na temat Joomla!. Autor bloga: www.slawop.net, w którym porusza zagadnienia związane z CMS Joomla! i wykorzystaniu go, jako fantastycznego narzędzia, które ułatwia innym tworzenie ich własnego miejsca w sieci.


Prowadzi własną firmę świadczącą usługi związane z tworzeniem oraz administrowaniem serwisów opartych o CMS Joomla!


Współorganizator Joomla! User Group Jawor


Uwielbia ekstremalnie szybką jazdę na rolkach! Fan rozwoju osobistego i ciągłych zmian :-)


I love Joomla! Why?


Because Joomla! is Doing Great Things with Great People :-)


And My favourite sentence:Don't Let Anybody Steal Your Dreams!


Ostatnie wpisy Autora

Komentarze

  • Umieść swój komentarz jako pierwszy!

Zostaw komentarz

Gość
Gość piątek, 19 styczeń 2018

Najnowsze komentarze

Hej Maurycy :-) Joomla ma chyba pełno luk, skoro tak często trzeba ją aktualizować? Hmm, zapewne masz w swoim smartfonie różne apki, prawda? Sprawdzałeś, jak często one się aktualizują automatycznie? ...
09.12.2017 w Dlaczego Joomla!?

Dziękuję Krystian za miłe słowa dotyczące kursu :-) P.S. Jak znajdziesz chwilę, to napisz proszę kilka zdań Twojej opinii na temat kursu w dziale Opinie: https://www.slawop.net/opinie

09.12.2017 w Dlaczego Joomla!?

Dzięki za słowa uznania Tadek :-) Trzymam kciuki za Twój własny projekt końcowy na bazie Joomla!

09.12.2017 w Dlaczego Joomla!?
Joomla jest mi znana z nazwy od pewnego czasu ale korzystanie z kursów z sieci nie daje tyle satysfakcji co twoje kursy wszystko pokazane na konkretnych przykładach i co ważne dla wstępującego admini...
Tadek
08.12.2017 w Dlaczego Joomla!?

Joomla ma chyba pełno luk, skoro tak często trzeba ją aktualizować? Stracone dane i praca to największa wada CMS Joomla. Czemu tak jest?

Maurycy
08.12.2017 w Dlaczego Joomla!?