Jak w Joomla! stworzyć własną stronę błędu 404? Metoda 1

Jak w Joomla! stworzyć własną stronę błędu 404? Metoda 1

Po co mi własna strona błędu 404? I co to za błąd?  Często komunikat zwrócony przez serwer obsługujący witrynę, niewiele Ci mówi. Czy zastanawiasz się wówczas co tak na prawdę masz teraz zrobić? Czy podczas poszukiwań w sieci trafiasz czasami na strony informujące o błędzie? Założę się, że tego typu strony spotykasz dosyć często!

Błąd 404 oznacza, że próbujesz otworzyć stronę lub plik który nie istnieje! 

A gdyby tak zamiast niejasnego komunikatu pojawiała się strona z konkretnym komunikatem oraz odsyłaczami, które możesz kliknąć, aby powrócić na stronę główną lub ostatnio przeglądaną? A gdyby tak, zamiast nieestetycznej strony, pojawiała się strona w kolorystyce Twojej witryny?

Zrozumiały komunikat na stronie błędu oraz możliwość podjęcia decyzji poprzez kliknięcie właściwego odsyłacza są ważne dla wszystkich internautów. Jeszcze większe znaczenie ma to dla osób z różnymi niepełnosprawnościami, na przykład niewidomymi lub słabowidzącymi korzystającymi z czytników stron.

Domyślna strona błędu 404 w Joomla!

W Joomla! strona błędu jest przygotowana i dosyć sensownie informuje użytkownika o tym, co może być powodem błędu. Za jej pomocą użytkownik może także wrócić na stronę startową serwisu.

Większość twórców szablonów do Joomla! stosuje własne strony błędów, dlatego często jej wygląd zależy od zastosowanego szablonu.

Po instalacji Joomla! domyślnym szablonem jest protostar. Strona błędu 404 wyświetla wówczas nagłówek witryny wraz z menu głównym, za pomocą którego użytkownik może wrócić na stronę startową witryny lub wybrać inną pozycję menu.

Jak utworzyć własną stronę błędów?

Metoda 1 

Polega na edycji głównego pliku wyświetlającego komunikaty błędów oraz pliku odpowiedzialnego za wygląd wyświetlanych komunikatów.

Krok 1. Skopiuj systemowy plik błędu do własnego szablonu

Systemowy plik błędu error.php znajduje się w lokalizacji: twoja_witryna/templates/system/error.php. Skopiuj go do folderu, w którym znajdują się pliki szablonu używanego przez Twoją witrynę: twoja_witryna/templates/twoj_szablon/

Od teraz CMS Joomla! będzie używać pliku błędu znajdującego się w folderze z szablonem używanym w Twojej witrynie.

Krok 2. Zdefiniuj wygląd własnej strony błędów

Możesz utworzyć własny plik CSS definiujący wygląd Twojej strony błędu lub zmodyfikować plik domyślny: error.css, który znajduje się w lokalizacji: twoja_witryna/templates/system/css/error.css. Plik ten skopiuj do folderu, w którym znajdują się pliki CSS szablonu używanego przez twoją witrynę: twoja_witryna/templates/twoj_szablon/css/.

Po utworzeniu nowego lub skopiowaniu domyślnego pliku, edytuj plik: error.php i znajdź linię kodu odpowiedzialną za dołączenie pliku CSS. Deklarację tę znajdziesz w sekcji <head>:

<link rel="stylesheet" href="/<?php echo $this->baseurl; ?>/templates/system/css/error.css" type="text/css" />

uaktualnij ścieżkę do pliku error.css:

<link rel="stylesheet" href="/<?php echo $this->baseurl; ?>/templates/twoj_szablon/css/error.css" type="text/css" />

Zapisz wprowadzone zmiany, a następnie opracuj własne style w pliku error.css. Zobacz, jak strona błędu może wyglądać po kilku drobnych zmianach:

Krok 3. Utwórz własne komunikaty o błędach

W zależności od rodzaju błędu, możesz zastosować własne komunikaty. W tym celu zastosuj konstrukcje warunkowe języka PHP.

Aby zdefiniować własne komunikaty dla błędu 404, edytuj plik error.php, a następnie zastąp zawartość wewnątrz znacznika <body> następującym kodem:

<?php if ($this->error->getCode() == '404') { ?>
<div id="errorboxheader">Błąd 404 - Nie ma takiej strony!</div>
<div id="errorboxbody">
<h1>Przykro nam! Strona, którą próbujesz otworzyć nie istnieje!</h1>
<h2>Co możesz zrobić?</h2>
<ul>
<li>Wróć na <a href="/<?php echo $this->baseurl; ?>/index.php" title="Strona startowa">Stronę startową</a></li>
<li>Zapoznaj się z <a href="/<?php echo $this->baseurl; ?>/mapa-strony" title="Mapa strony">Mapą strony</li>
<li><a href="/<?php echo $this->baseurl; ?>/kontakt" title="Napisz do mnie">Napisz do mnie</li>
</ul>
</div>
<?php } ?>

Dokonaj zmian w treści komunikatu według własnych potrzeb. Zapisz wprowadzone zmiany i sprawdź, jak prezentuje się komunikat błędu na twojej stronie.

Więcej Joomla Trick & Tricks znajdziesz w serwisie projektu Kuźnia Dostępnych Stron oraz w książce: Joomla 3.x. Praktyczny kurs

 

Chcesz otrzymywać powiadomienia o moich kolejnych wpisach lub projektach?

Jak w Joomla! stworzyć własną stronę błędu 404? Me...
Jak utworzyć menu poziome w szablonie protostar?

Podobne wpisy

 

  By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://www.slawop.net/

  Najnowsze komentarze

  Gość - Studio Jak wybrać hosting dla Joomla!?
  13 wrzesień 2019
  Warto jeszcze dopisać punkt, żeby przy wyborze wybrać panel między DirectAdmin/cPanel. Niektóre hostingi mają swoje własne rozwiązania - czasami bardzo specyficzne, co niekoniecznie jest dobrą rzeczą
  Gość - Marek Szyfrowanie symetryczne a niesymetryczne
  09 czerwiec 2019
  "Klucz przekazany do publicznej wiadomości, nazywany jest kluczem publicznym lub jawnym. Może on być stosowany do szyfrowania lub deszyfrowania informacji otrzymanych od osoby, która go wygenerowała. ...
  Gość - Marek Tworzenie szablonów dla Joomla! Helix Ultimate
  10 maj 2019
  Witam, napotkałem problem pojawiający się przy zmianie kolorów tła czy czcionek oraz importowaniem ustawień. W pierwszym przypadku, po zmianie kolorów i ich zapisaniem, panel podglądu strony przeładow...
  Gość - Andy SSL i Joomla! w Smarthost
  03 styczeń 2019
  Dzięki, jak zwykle dobra robota! Warto dodać, że instalacja certyfikatu SSL nie zapewnia bezpieczeństwa transmisji danych. To jest możliwe po wdrożeniu polityki bezpieczeństwa w firmie. Co do SSL - to...
  Gość - Henryk Jak utworzyć menu poziome w szablonie protostar?
  02 styczeń 2019
  Robię punkt po punkcie i nie wyświetla się poziome menu Nie wiem gdzie tkwi błąd i co robię źle?Jeśli to możliwe to proszę o pomocps. posiadam książkę "Joomla! 3x" i tu również niema pomocy Pozdrawiam...