Zabezpieczanie danych

Zabezpieczanie danych

W jaki sposób zabezpieczyć dane?

Hmm, to moim zdaniem zależy od wielu czynników – a głównie od użytkownika i jego świadomości zagrożeń jakie czyhają na jego dane!

Jeżeli komputer podłączony jest do sieci (a zakładam, że tak jest) na pewno jednym ze sposobów zabezpieczeń jest sprawdzenie działania firewalla lub zainstalowanie i odpowiednie skonfigurowanie go. Spora część złośliwego oprogramowania potrafi połączyć się z Internetem w tle.

Jeżeli ważne dane znajdują się na komputerze służbowym (tzn. w pracy, w biurze, w firmie), to warto wdrożyć odpowiednie zasady zabezpieczeń. Należy nadać odpowiednie uprawnienia poszczególnym użytkownikom, oraz wdrożyć odpowiednie zasady haseł, tzn. ich długość i częstotliwość zmian.
Z tego co pamiętam, to chyba co czwarty obywatel Europy narażony jest na utratę danych ze względu na zbyt słabe hasło. Większość osób używa tych samych haseł zarówno do logowania się do systemu w firmie jak i w domu. Większość nie zmienia hasła nigdy!
W domu również warto podobne zasady bezpieczeństwa wdrożyć. Najlepiej nie przechowywać na prawdę ważnych danych na komputerze z którego korzystają wszyscy domownicy - dzieci, żona, znajomi. Najlepiej posiadać komputer na swój wyłaczny użytek ;-)

Niektórzy większość ważnych danych mają zawsze przy sobie w zewnętrznym dysku 2,5" podłączanym do portu USB.

Jeżeli nasze dane są szczególnie ważne i chcielibyśmy mieć większą pewność, że nie zostaną odczytane przez niepowołane osoby możemy te dane zaszyfrować. Możemy do tego użyć samego systemu Windows, lub zainstalować dodatkowe oprogramowanie do tego celu, np. Ashampoo Magical Security 2007, File Encryption XP, Autocrypt, Szyfrator, itp.
Jeżeli skorzystamy z szyfrowania systemowego, należy pamiętać, że jeżeli przeniesiemy dysk na którym zaszyfrowaliśmy swoje cenne dane do innego komputera lub jeżeli zainstalujemy inny system operacyjny, zamiast tego w którym zaszyfrowaliśmy pliki, to możemy stracić dostęp do zaszyfrowanych danych! Dlatego należy wcześniej wyodrębnić swój prywatny klucz i umieścić go na odrębnym nośniku w bezpiecznym miejscu (sejfie ;-)).

Ostatnio mam okazję testować rozwiązania firmy RETURNSTAR. Między innymi oferują taki produkt jak HDD LOCK. Urządzonko wygląda jak pendrive i ma za zadanie zabezpieczyć cały dysk. Po zaszyfrowaniu dysku za pomocą tego urządzenia nikt nie powołany, bez tego HDD LOCK’a nie uruchomi systemu operacyjnego, nie może sformatować dysku, nawet po przeniesieniu do innego komputera. Urządzenie proponowane jest takim instytucjom jak militarne, rządowe, finansowe, biznesowe itp.
Szczegóły dotyczące tego urządzenia można znaleźć TUTAJ!

Oczywiście to wszystko może nie wystarczyć kiedy zawiedzie sprzęt :-( Np. nasz dysk z cennymi danymi zostanie bezpowrotnie zniszczony!
Aby w jakiś sposób zabezpieczyć się przed taką sytuacją należy regularnie wykonywać kopie zapasowe ważnych danych i przechowywać je na osobnym nośniku w innym miejscu.
Sam supertajnych danych nie posiadam, ale nauczony już przez życie wykonuję kopię zapasową mojego dysku USB, zapisując ją na drugim dysku USB i niezależnie od tego na płytach DVD!

Przejęcie hasła administratora
Administrator sieci

Podobne wpisy

 

  By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://www.slawop.net/

  Najnowsze komentarze

  Gość - Studio Jak wybrać hosting dla Joomla!?
  13 wrzesień 2019
  Warto jeszcze dopisać punkt, żeby przy wyborze wybrać panel między DirectAdmin/cPanel. Niektóre hostingi mają swoje własne rozwiązania - czasami bardzo specyficzne, co niekoniecznie jest dobrą rzeczą
  Gość - Marek Szyfrowanie symetryczne a niesymetryczne
  09 czerwiec 2019
  "Klucz przekazany do publicznej wiadomości, nazywany jest kluczem publicznym lub jawnym. Może on być stosowany do szyfrowania lub deszyfrowania informacji otrzymanych od osoby, która go wygenerowała. ...
  Gość - Marek Tworzenie szablonów dla Joomla! Helix Ultimate
  10 maj 2019
  Witam, napotkałem problem pojawiający się przy zmianie kolorów tła czy czcionek oraz importowaniem ustawień. W pierwszym przypadku, po zmianie kolorów i ich zapisaniem, panel podglądu strony przeładow...
  Gość - Andy SSL i Joomla! w Smarthost
  03 styczeń 2019
  Dzięki, jak zwykle dobra robota! Warto dodać, że instalacja certyfikatu SSL nie zapewnia bezpieczeństwa transmisji danych. To jest możliwe po wdrożeniu polityki bezpieczeństwa w firmie. Co do SSL - to...
  Gość - Henryk Jak utworzyć menu poziome w szablonie protostar?
  02 styczeń 2019
  Robię punkt po punkcie i nie wyświetla się poziome menu Nie wiem gdzie tkwi błąd i co robię źle?Jeśli to możliwe to proszę o pomocps. posiadam książkę "Joomla! 3x" i tu również niema pomocy Pozdrawiam...