Zabezpieczanie pomieszczeń i sprzętu

Aby zabezpieczyć dostęp do pojedynczego komputera lub pomieszczeń w przedsiębiorstwie, można stosować różne metody:

 • oparte na pewnej wiedzy posiadanej przez użytkownika (np. login i hasło)
 • elementy, jakie są w posiadaniu użytkownika (tokeny, biologiczna charakterystyka użytkownika).

 

Nie jest łatwo stworzyć takie mechanizmy, aby gwarantowały one maksymalny poziom bezpieczeństwa i jednocześnie nie były zbyt uciążliwe dla ludzi a także nie generowały zbyt dużych kosztów.

To, jakie zabezpieczenia zastosujemy zależy od rodzaju przedsiębiorstwa i od tego jak cenne są dane/przedmioty, które zabezpieczamy!

Mówiąc o bezpieczeństwie warto zwrócić uwagę na dwa aspekty:

 • kontrolę dostępu (zarówno do pomieszczeń oraz zasobów)
 • zabezpieczenie przed kradzieżą (zarówno sprzętu jak i danych na nim zapisanych)

W przypadku dostępu do ważnych pomieszczeń w przedsiębiorstwie rozważyłbym użycie urządzeń biometrycznych, identyfikujących użytkownika na podstawie siatkówki lub tęczówki oka, odcisków palców (lub dłoni), lub głosu. Uważam, że najkorzystniej byłoby zastosować przy najmniej dwa jednocześnie z tych rozwiązań, ponieważ pomimo ich dużej wiarygodności, to czasami mogą zawieść. Na przykład dowiedziono, że obraz siatkówki oka zmienia się pod wpływem choroby!

Jeżeli chodzi o kontrolę dostępu do sprzętu, to można zabezpieczyć dostęp do BIOS, ale nie jest to trudna do pokonania przeszkoda. Ktoś, kto będzie chciał się dostać do BIOS-u może te zabezpieczenia ominąć, ustawiając odpowiednio zworkę na płycie głównej, resetując w ten sposób ustawienia. Przed taką ewentualnością mogłyby zabezpieczyć nas jakieś plomby, lub zamki uniemożliwiające otwarcie obudowy osobom nieupoważnionym.
Uważam, że po pokonaniu zabezpieczeń do pomieszczenia, do komputera wystarczy urządzenie odczytujące odcisk palca, lub karta magnetyczna, ewentualnie login i hasło ;-)

W przypadku zabezpieczenia sprzętu przed kradzieżą warto zastosować linki zabezpieczające. Najczęściej mają ok. 1,5 m długości oraz ok. 6 mm grubości. Takie zabezpieczenie wbrew pozorom jest wyjątkowo wytrzymałe i odporne na rozrywanie lub przecinanie. Na dzień dzisiejszy tego typu rozwiązania stosuje się do notebooków/netbooków, czy monitorów LCD. Oczywiście takie zabezpieczenie nie uchroni w 100 % przed kradzieżą, ale zawsze to jakieś utrudnienie dla potencjalnego intruza ;-)
Należałoby również oznaczyć sprzęt, co pozwoliłoby zidentyfikować go po ewentualnej kradzieży. Dotyczy to szczególnie sprzętu typu notebook/netbook.

Innym zabezpieczeniem, może być zamontowana w notebooku czujka, która aktywuje się przy próbie przekroczenia drzwi firmy, w których umieszcza się specjalne bramki.

Kolejną możliwością jest monitoring pomieszczeń, gdzie obraz z danego pomieszczenia jest na bieżąco monitorowany przez strażnika i nagrywany.
Oczywiście oprócz tego należałoby zainstalować porządny system alarmowy z rozmieszczonymi w pomieszczeniu czujkami.

Bezpieczeńswo plików z hasłami
PBP - najważniejsze zasady

Podobne wpisy

 

  By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://www.slawop.net/

  Najnowsze komentarze

  Gość - Studio Jak wybrać hosting dla Joomla!?
  13 wrzesień 2019
  Warto jeszcze dopisać punkt, żeby przy wyborze wybrać panel między DirectAdmin/cPanel. Niektóre hostingi mają swoje własne rozwiązania - czasami bardzo specyficzne, co niekoniecznie jest dobrą rzeczą
  Gość - Marek Szyfrowanie symetryczne a niesymetryczne
  09 czerwiec 2019
  "Klucz przekazany do publicznej wiadomości, nazywany jest kluczem publicznym lub jawnym. Może on być stosowany do szyfrowania lub deszyfrowania informacji otrzymanych od osoby, która go wygenerowała. ...
  Gość - Marek Tworzenie szablonów dla Joomla! Helix Ultimate
  10 maj 2019
  Witam, napotkałem problem pojawiający się przy zmianie kolorów tła czy czcionek oraz importowaniem ustawień. W pierwszym przypadku, po zmianie kolorów i ich zapisaniem, panel podglądu strony przeładow...
  Gość - Andy SSL i Joomla! w Smarthost
  03 styczeń 2019
  Dzięki, jak zwykle dobra robota! Warto dodać, że instalacja certyfikatu SSL nie zapewnia bezpieczeństwa transmisji danych. To jest możliwe po wdrożeniu polityki bezpieczeństwa w firmie. Co do SSL - to...
  Gość - Henryk Jak utworzyć menu poziome w szablonie protostar?
  02 styczeń 2019
  Robię punkt po punkcie i nie wyświetla się poziome menu Nie wiem gdzie tkwi błąd i co robię źle?Jeśli to możliwe to proszę o pomocps. posiadam książkę "Joomla! 3x" i tu również niema pomocy Pozdrawiam...