Wyszukiwarka indeksująca (Smart Search)

WyszukiwanieJedną z najistotniejszych funkcjonalności w najnowszym wydaniu Joomla! 2.5 jest rozszerzenie: Wyszukiwarka Indeksująca (Smart Search). Z założenia, Wyszukiwarka Indeksująca powinna zastąpić dotychczasowy komponent Wyszukiwarka (Search) - com_search, który istnieje od co najmniej 2005 roku.

Komponent nowej wyszukiwarki umożliwia indeksowanie treści Twojego serwisu, dzięki czemu wyniki wyszukiwania wyświetlane są dynamicznie - podobnie jak w wyszukiwarce Google :-)

Pamiętaj jednak, że po instalacji Joomla! 2.5, domyślnie wyszukiwarka indeksująca jest wyłączona!

Jak włączyć Wyszukiwarkę Indeksującą (Smart Search)?

Kliknij w menu Komponenty pozycję Wyszukiwarka Indeksująca:

Menu Komponenty/Wyszukiwarka Indeksująca

W oknie Wyszukiwarka: Indeksowanie treści zobaczysz przybornik (zwróć uwagę na dwa przyciski: Indeksuj oraz Statystyka), trzy zakładki: Indeks zawartości, Mapy treści oraz Filtry wyszukiwania.

Zauważ, że poniżej listy zindeksowanych treści (obecnie na liście nie ma żadnych pozycji), wyświetlone są dwa komunikaty. Jeden informuje, że dodatek Artykuły – Wyszukiwarka nie jest włączony, przez co zmiany w treści nie zostaną uwzględnione w indeksie wyszukiwarki, drugi natomiast informuje, że nie zostały jeszcze zindeksowane żadne treści.

Okno Wyszukiwarka: Indeksowanie treści

Kliknij teraz w menu Rozszerzenia pozycję Dodatki, a następnie na liście znajdź dodatek o nazwie Artykuły - Wyszukiwarka. Włącz ten dodatek! Możesz to zrobić klikając czerwone kółko w kolumnie Status lub zaznaczając pole wyboru typu checkbox przy nazwie dodatku, a następnie klikając przycisk Włącz.

Włączenie dodatku Artykuły - Wyszukiwarka

Wróć teraz do okna Wyszukiwarka: Indeksowanie treści (menu Rozszerzenia - Wyszukiwarka Indeksująca), a następnie kliknij przycisk Indeksuj znajdujący się w przyborniku (prawy, górny róg okna).

Kliknij przycisk Indeksuj

Zobaczysz w okienku pop-up komunikat oraz pasek postępu informujący o postępie procesu indeksowania.

Komunikat i pasek postępu wykonywania indeksacji

W zasadzie, to jest pierwszy i ostatni raz, kiedy będziesz potrzebować uruchamiać proces indeksowania. Po zakończeniu indeksacji, zobaczysz komunikat informujący o zakończeniu procesu indeksowania:

Komunikat informujący o zakończeniu procesu indeksowania

Zamknij okienko pop-up. Teraz widzisz na liście całą zindeksowaną treść Twojego serwisu:

Wyszukiwarka indeksująca - lista zindeksowanych treści

W zasadzie od teraz treść Twojego serwisu jest już dostępna w wyszukiwarce indeksującej. Sprawdźmy jej działanie.

Kliknij w menu Rozszerzenia, pozycję Moduły, a następnie znajdź na liście moduł o nazwie: Smart Search Module. Kliknij na nazwie tego modułu, aby otworzyć okno konfiguracji modułu. Teraz musisz wybrać pozycję w Twoim szablonie na jakiej ma być widoczny ten moduł. Pamiętaj, aby w sekcji Przypisz do pozycji menu, zadbać, aby moduł ten wyświetlany był przy najmniej na jednej stronie Twojego serwisu. Ja wybieram z listy Zasada przypisania, pozycję: Na wszystkich stronach.

Moduł Wyszukiwarki Indeksującej (Smart Search Module)

Jeżeli nie masz domyślnie utworzonego modułu, musisz utworzyć go samodzielnie.

Wystarczy, że klikniesz w oknie Moduły: Moduły, przycisk Utwórz, a następnie w oknie pop-up klikniesz w link: Wyszukiwarka indeksująca.

Zobacz teraz działanie wyszukiwarki indeksującej w akcji! Wpisz pierwsze znaki poszukiwanego wyrazu w Twoim serwisie, a wyszukiwarka wyświetli listę z podpowiedziami:

Wyszukiwarka indeksująca z listą podpowiedzi

W najbliższym czasie pokażę Tobie do czego służą i jak używać mapy treści oraz filtry wyszukiwania :-)

 

Chcesz otrzymywać powiadomienia o moich kolejnych wpisach lub projektach?
Wpisz swoje imię oraz adres e-mail a następnie kliknij "ZAPISZ MNIE"

Twoje imię:


Adres email:


Aktualizacja Joomla! 2.5.2
Pozycjonowanie i optymalizacja stron WWW. Jak to s...

Podobne wpisy

 

  By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://www.slawop.net/

  Najnowsze komentarze

  Gość - Studio Jak wybrać hosting dla Joomla!?
  13 wrzesień 2019
  Warto jeszcze dopisać punkt, żeby przy wyborze wybrać panel między DirectAdmin/cPanel. Niektóre hostingi mają swoje własne rozwiązania - czasami bardzo specyficzne, co niekoniecznie jest dobrą rzeczą
  Gość - Marek Szyfrowanie symetryczne a niesymetryczne
  09 czerwiec 2019
  "Klucz przekazany do publicznej wiadomości, nazywany jest kluczem publicznym lub jawnym. Może on być stosowany do szyfrowania lub deszyfrowania informacji otrzymanych od osoby, która go wygenerowała. ...
  Gość - Marek Tworzenie szablonów dla Joomla! Helix Ultimate
  10 maj 2019
  Witam, napotkałem problem pojawiający się przy zmianie kolorów tła czy czcionek oraz importowaniem ustawień. W pierwszym przypadku, po zmianie kolorów i ich zapisaniem, panel podglądu strony przeładow...
  Gość - Andy SSL i Joomla! w Smarthost
  03 styczeń 2019
  Dzięki, jak zwykle dobra robota! Warto dodać, że instalacja certyfikatu SSL nie zapewnia bezpieczeństwa transmisji danych. To jest możliwe po wdrożeniu polityki bezpieczeństwa w firmie. Co do SSL - to...
  Gość - Henryk Jak utworzyć menu poziome w szablonie protostar?
  02 styczeń 2019
  Robię punkt po punkcie i nie wyświetla się poziome menu Nie wiem gdzie tkwi błąd i co robię źle?Jeśli to możliwe to proszę o pomocps. posiadam książkę "Joomla! 3x" i tu również niema pomocy Pozdrawiam...