Wyszukiwarka indeksująca - Mapy treści i Filtry wyszukiwania

Wyszukiwarka indeksującaPamiętasz jak w artykule: Wyszukiwarka indeksująca (Smart Search), napisałem, że jedną z najistotniejszych funkcjonalności w najnowszym wydaniu Joomla! 2.5 jest rozszerzenie: Wyszukiwarka Indeksująca (Smart Search), która z założenia, powinna zastąpić dotychczasowy komponent Wyszukiwarka (Search) - com_search istniejący od co najmniej 2005 roku?

Pod koniec artykułu obiecałem, że w najbliższym czasie pokażę Tobie do czego służą i jak używać mapy treści oraz filtry wyszukiwania. Aby nie być gołosłownym, zostawiam wszystko i zabieram się za to co obiecałem! Artykuł ten jest kontynuacją artykułu Wyszukiwarka indeksująca (Smart Search). Jeżeli jeszcze nie masz włączonej wyszukiwarki indeksującej oraz zindeksowanych treści, wróż do tego artykułu i wykonaj niezbędne czynności!

Mapy treści

W panelu administracyjnym, pokaż menu Komponenty, następnie kliknij pozycję Wyszukiwarka indeksująca, następnie w oknie Wyszukiwarka: Indeksowanie treści, kliknij zakładkę Mapy treści. Ekran Wyszukiwarka: Mapy treści pokazuje mapy treści Twojego serwisu zindeksowane przez wyszukiwarkę indeksującą.

Mapy odsyłaczy pozwalają na odniesienie zindeksowanych treści (np. artykułów) do powiązanych meta informacji takich jak np. kategoria w której się one znajdują.

Kiedy w oknie Wyszukiwarka: Indeksowanie treści został przez Ciebie rozpoczęty – poprzez naciśnięcie przycisku Indeksuj – proces indeksowania, każdy element treści został dodany do jednej lub więcej map treści, które możesz wykorzystać jako filtry przy przeszukiwaniu indeksu.

Domyślnie w oknie Wyszukiwarka: Mapy treści widzisz wszystkie działy indeksu wyszukiwarki indeksującej wraz z numerem określającym liczbę węzłów wewnątrz danego działu.

 Wyszukiwarka indeksująca - Mapy treści

Aby zobaczyć węzły w obrębie danego działu musisz kliknąć na jego nazwę. Kliknij na przykład tytuł (nazwę): Kategoria. Zobaczysz wówczas elementy treści, które należą do tego węzła. Pamiętaj o tym, że elementy treści mogą należeć do wielu węzłów w jednym dziale, a także do wielu działów!

Węzły działu Kategoria w oknie Wyszukiwarka: Mapy treści 

Działy i węzły Tworzą zaawansowany panel wyszukiwania dostępny w Twoim serwisie. Jeżeli klikniesz link Szukanie zaawansowane w oknie Wyniki wyszukiwania w swoim serwisie, to zauważysz, że dla każdego działu może istnieć rozwijalna lista wyboru, natomiast węzły dodawane są jako wartości do odpowiedniej listy.

Wygląd serwisu po kliknięciu odsyłacza: Szukanie zaawansowane

Filtry wyszukiwania

Za pomocą komponentu Wyszukiwarka indeksująca możesz także utworzyć własne filtry, aby zapewnić użytkownikom Twojego serwisu określony zestaw wyników.

Aby zarządzać filtrami (dodawać nowe, modyfikować istniejące oraz usuwać), kliknij zakładkę Filtry wyszukiwania. Obecnie nie masz utworzonych żadnych filtrów. Zatem w oknie Wyszukiwarka: Filtry wyszukiwania, kliknij przycisk Utwórz.

Musisz zdecydować o kilku parametrach:

 • Tytuł filtra. Wpisz na przykład: Filtrowanie kategorii Joomla;

 • Poniżej sekcji Dostosuj filtr decydujesz o zakresie filtrowania. Kliknij pole obok napisu Przeszukaj Kategoria, następnie zaznacz pole obok pozycji Joomla.

 • W sekcji Filtr granic czasowych możesz wyznaczyć ramy czasowe filtra. W tym przykładzie zostawiam ustawienia domyślne.

Aby zakończyć tworzenie nowego filtra, kliknij przycisk Zapisz i zamknij.

 Tworzenie nowego filtra w wyszukiwarce indeksującej

Aby nowoutworzony filtr był zastosowany musisz edytować moduł Smart Search Module i w sekcji Opcje podstawowe w polu Filtr wyszukiwania wybrać z listy pozycję: Filtrowanie kategorii Joomla. Kliknij przycisk Zapisz i zamknij, aby zatwierdzić dokonane zmiany.

Filtr wyszukiwania w module Smart Search Module 

Oprócz umieszczenia pola wyszukiwarki w Twoim serwisie, możesz także umieścić dodatkową pozycję w menu, która będzie prowadziła do okna wyszukiwarki.

Kliknij w menu Menu pozycję Main Menu, następnie w oknie Projektant Pozycji Menu: Pozycje, kliknij przycisk Utwórz. W polu Typ pozycji menu kliknij przycisk Wybierz i w oknie modalnym kliknij link: Wyszukiwarka. W polu Tytuł menu wpisz: Wyszukiwarka, natomiast w sekcji Wymagane ustawienia w polu Filtr wyszukiwania, wybierz z listy pozycję Filtrowanie kategorii Joomla. Kliknij przycisk Zapisz i zamknij aby zakończyć.

 Tworzenie nowej pozycji w menu: Main Menu

Sprawdź teraz działanie wyszukiwarki z zastosowanym filtrem.

 Widok okna Szukanie zaawansowane z zastosowanym filtrem wyszukiwania

Zapewne zauważysz, że jeżeli wpiszesz poszukiwane słowo lub frazę, której nie ma w treściach zawartych w kategorii Joomla, to wyszukiwarka wyświetli informację, że nie znaleziono wyników. Zauważ także, że po kliknięciu odsyłacza: Szukanie zaawansowane nie ma już kilku list rozwijalnych, natomiast w jednej, która pozostała masz możliwość wyboru tylko jednej kategorii ;-)

 

Chcesz otrzymywać powiadomienia o moich kolejnych wpisach lub projektach?
Wpisz swoje imię oraz adres e-mail a następnie kliknij "ZAPISZ MNIE"

Twoje imię:


Adres email:


Joomla! 2.5.5 i 2.5.6 - nowe wydanie jedno po drug...
Masz pomysł na e-biznes?

Podobne wpisy

 

  By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://www.slawop.net/

  Najnowsze komentarze

  Gość - Studio Jak wybrać hosting dla Joomla!?
  13 wrzesień 2019
  Warto jeszcze dopisać punkt, żeby przy wyborze wybrać panel między DirectAdmin/cPanel. Niektóre hostingi mają swoje własne rozwiązania - czasami bardzo specyficzne, co niekoniecznie jest dobrą rzeczą
  Gość - Marek Szyfrowanie symetryczne a niesymetryczne
  09 czerwiec 2019
  "Klucz przekazany do publicznej wiadomości, nazywany jest kluczem publicznym lub jawnym. Może on być stosowany do szyfrowania lub deszyfrowania informacji otrzymanych od osoby, która go wygenerowała. ...
  Gość - Marek Tworzenie szablonów dla Joomla! Helix Ultimate
  10 maj 2019
  Witam, napotkałem problem pojawiający się przy zmianie kolorów tła czy czcionek oraz importowaniem ustawień. W pierwszym przypadku, po zmianie kolorów i ich zapisaniem, panel podglądu strony przeładow...
  Gość - Andy SSL i Joomla! w Smarthost
  03 styczeń 2019
  Dzięki, jak zwykle dobra robota! Warto dodać, że instalacja certyfikatu SSL nie zapewnia bezpieczeństwa transmisji danych. To jest możliwe po wdrożeniu polityki bezpieczeństwa w firmie. Co do SSL - to...
  Gość - Henryk Jak utworzyć menu poziome w szablonie protostar?
  02 styczeń 2019
  Robię punkt po punkcie i nie wyświetla się poziome menu Nie wiem gdzie tkwi błąd i co robię źle?Jeśli to możliwe to proszę o pomocps. posiadam książkę "Joomla! 3x" i tu również niema pomocy Pozdrawiam...