Wiele szablonów w jednym serwisie w Joomla! 3.3

Wiele szablonów w jednym serwisie w Joomla! 3.3

Możliwość użycia wielu szablonów w obrębie jednego serwisu, to jedna z wielu bardzo interesujących funkcjonalności Joomla!

Jeżeli prowadzisz rozbudowany serwis i chcesz wyróżnić poszczególne jego działy lub fragmenty, to zastosowanie różnych szablonów może być dobrym pomysłem.

Jak to zrobić i jak się do tego zabrać? Pokażę Ci wszystko na bazie czystej instalacji Joomla! 3.3.0 wraz z przykładowymi danymi. Jako lokalny serwer WWW użyję JAMP-a, który moim zdaniem jest najlepszym rozwiązaniem dla Joomla!, ponieważ został specjelnie dla Joomla! zaprojektowany ;-)

OK, po typowej instalacji Joomla! 3.3.0 z załadowanymi przykładowymi danymi Twój serwis powinien wyglądać podobnie do tego pokazanego na obrazku poniżej:

Wygląd strony głównej po instalacji Joomla! 3.3.0 z załadowanymi przykładowymi danymi

Załóżmy, że dla wszystkich pozycji znajdujących się z menu Fruit Shop, chcesz zastosować inny szablon!

Zaloguj się do zaplecza serwisu, a następnie w menu Rozszerzenia kliknij pozycję Szablony. Możesz także kliknąć pozycję Szablony w menu Konfiguracja znajdującum się po lewej stronie pulpitu:

Menu Rozszerzenia\Szablony w Joomla! 3.3.0

Po chwili zobaczysz okno Szablony: Style wyświetlające listę szablonów zainstalowanych w serwisie. Zauważ, że domyślnym szablonem witryny w typowiej instalacji Joomla! 3.3, jest szablon protostar. Aby zastosować inny szablon dla wybranej pozycji menu, kliknij właściwą nazwę szablonu - w tym przypadku Beez3:

Lista szablonów domyślnie zainstalowanych w Joomla! 3.3.0

Teraz kliknij kartę Przypisz do pozycji menu, a następnie dla menu Fruit Shop kliknij przycisk Przełącz zaznaczone, aby zaznaczyć wszystkie pozycje znajdujące się w tym menu. Przycisk ten służy do zaznaczania bądź odznaczania wszystkich pozycji wybranego menu. Oczywiście możesz także zaznaczyć tylko wybrane pozycje ;-)

Przypisywanie wybranych pozycji menu do innego szablonu

Na koniec kliknij przycisk Zapisz i zamknij, aby zapisać wprowadzone zmiany. Zauważ, że teraz na liście szablonów w kolumnie Przypisany znajduje się ikonka, która sygnalizuje, że do tego szablonu przypisane są jakieś pozycje menu. Po najechaniu na nią kursorem myszy wyświetli komunikat informujący o ilości przypisanych pozycji menu.

Lista szablonów wraz z ikonką informującą o przypisaniu do szablonu pozycji menu

Przejdź do okna strony głównej serwisu i kliknij link Fruit Shop znajdujący się w menu górym witryny. Teraz prezentowane treści znajdujące się w menu Fruit Shop wyświetlane będą za pomocą szablonu Beez3.

Wygląd serwisu po kliknięciu linku: Fruit Shop

Jak widzisz, zastosowanie wielu szablonów w jednym serwisie nie jest trudne! Dzięki temu możesz możesz sprawić, aby Twój serwis był dostosowany do prezentowanych w nim treści. Musisz jedynie pamiętać o tym, że w serwisie może być zdefiniowany tylko jeden szablon domyślny. Poza tym praktycznie każdej pozycji menu możesz przypisać inny szablon ;-)

Pamiętaj tylko, aby nie przesadzić! Nie ma sensu stosowanie tego rozwiązania dla prostych witryn.

Zobacz wersję video tego artykułu:

 

Chcesz otrzymywać powiadomienia o moich kolejnych wpisach lub projektach?

Kto mógł być, a nie był, ten DUPA!
Nowe wydanie Joomla! 2.5.20 w Święto Pracy :-)

Podobne wpisy

 

Komentarze 7

Gość - Dawid w środa, 28 maj 2014 18:17

Cześć Sławek, dzięki za twoje wszystkie porady i pracę z joomla !
Zawsze jesteś akurat wtedy kiedy szukam odpowiedzi na moje pytania, często sprawdzam e-mail tylko dlatego żeby sprawdzić czy znowu napisałeś coś ciekawego Mam nadzieję, że dalej będziesz tak fajnie pracował z tym co teraz robisz, bo dzięki Tobie wiele się już nauczyłem i twoje lekcje zawsze były dla mnie przydatne, kiedyś byłem w tym amatorem dziś dzięki Tobie mógłbym o sobie powiedzieć że już się troszkę zaawansowałem w pracy z joomla Wszystko dzięki Tobie! Dzięki wielkie jeszcze raz. Pozdrowienia z Tychów

Cześć Sławek, dzięki za twoje wszystkie porady i pracę z joomla ! Zawsze jesteś akurat wtedy kiedy szukam odpowiedzi na moje pytania, często sprawdzam e-mail tylko dlatego żeby sprawdzić czy znowu napisałeś coś ciekawego ;) Mam nadzieję, że dalej będziesz tak fajnie pracował z tym co teraz robisz, bo dzięki Tobie wiele się już nauczyłem i twoje lekcje zawsze były dla mnie przydatne, kiedyś byłem w tym amatorem dziś dzięki Tobie mógłbym o sobie powiedzieć że już się troszkę zaawansowałem w pracy z joomla :) Wszystko dzięki Tobie! :) Dzięki wielkie jeszcze raz. Pozdrowienia z Tychów :)
Sławomir Pieszczek (website) w czwartek, 29 maj 2014 15:57

Dawid,
Ja także dziękuję za ciepłe słowa i cieszę się, że to co proponuję i piszę jest dla kogoś przydatne :-)
Mam nadzieję, że uczestniczysz w spotkaniach Joomla! User Group Silesia (http://www.jug-silesia.joomla.pl/)?
Jeżeli nie, to koniecznie pilnuj kolejnego terminu i bądź! Możesz się wiele nauczyć, dowiedzieć, spotkać ludzi, którzy interesują Joomla! Poza tym masz pod ręką ludzi z samych szczytów Joomla! Polska: Michał Trzepizur, Danuta Idzik i Przemek Wróbel.
Ja także tam czasami bywam ;-)
Pozdrawiam gorąco :-)

Dawid, Ja także dziękuję za ciepłe słowa i cieszę się, że to co proponuję i piszę jest dla kogoś przydatne :-) Mam nadzieję, że uczestniczysz w spotkaniach Joomla! User Group Silesia (http://www.jug-silesia.joomla.pl/)? Jeżeli nie, to koniecznie pilnuj kolejnego terminu i bądź! Możesz się wiele nauczyć, dowiedzieć, spotkać ludzi, którzy interesują Joomla! Poza tym masz pod ręką ludzi z samych szczytów Joomla! Polska: Michał Trzepizur, Danuta Idzik i Przemek Wróbel. Ja także tam czasami bywam ;-) Pozdrawiam gorąco :-)
Gość - Marek (website) w czwartek, 29 maj 2014 20:34

Witam
Dziękuję za przydatny materiał

Witam Dziękuję za przydatny materiał
Gość - Zefirek w czwartek, 16 październik 2014 09:20

Dzięki, warto mieć świeże informacje.

Dzięki, warto mieć świeże informacje.
Gość - Jakub (website) w poniedziałek, 05 styczeń 2015 22:05

Witam
Dzięki za pomocny tutek.
Chciałbym umożliwić czytelnikom mojej strony wybór jednego z dwóch szablonów na str głównej.Jedni lubią str czytać na czarno inni na biało, a niech se wybierze jak się mu lepiej czyta. Jak tego dokonać na zasadzie przełącznika np w prawym górnym rogu white albo black. Pozdrawiam Jakub

Witam Dzięki za pomocny tutek. Chciałbym umożliwić czytelnikom mojej strony wybór jednego z dwóch szablonów na str głównej.Jedni lubią str czytać na czarno inni na biało, a niech se wybierze jak się mu lepiej czyta. Jak tego dokonać na zasadzie przełącznika np w prawym górnym rogu white albo black. Pozdrawiam Jakub
Gość
piątek, 19 lipiec 2019

Zdjęcie captcha

Najnowsze komentarze

Gość - Andy SSL i Joomla! w Smarthost
03 styczeń 2019
Dzięki, jak zwykle dobra robota! Warto dodać, że instalacja certyfikatu SSL nie zapewnia bezpieczeństwa transmisji danych. To jest możliwe po wdrożeniu polityki bezpieczeństwa w firmie. Co do SSL - to...
Gość - Henryk Jak utworzyć menu poziome w szablonie protostar?
02 styczeń 2019
Robię punkt po punkcie i nie wyświetla się poziome menu Nie wiem gdzie tkwi błąd i co robię źle?Jeśli to możliwe to proszę o pomocps. posiadam książkę "Joomla! 3x" i tu również niema pomocy Pozdrawiam...
Gość - Joanna Jak utworzyć własny szablon dla Joomla! nie dotykając kodu? EF4 cz.2
09 grudzień 2018
Czy jest jakaś możliwość, żeby zmienić układ top-bar i tej linii, w której jest logo? Tam niby są flexibloki ale nie można zmienić ich szerokości, a tego potrzebuję bardzo. Jak tego dokonać???
Gość - Informatyk Tworzenie bazy danych w CPanelu na Smarthost - instalacja Joomla!
19 listopad 2018
Dziękuje za ten wpis joomla zawsze była dla mnie problematyczna
Gość - Sławomir DJ Image Slider
04 listopad 2018
co robić? Zdjęcia wyświetlają się pionowo, jedno pod drugim. Żadna zmiana w opcjach, nic nie daje??? Pomożecie?