A A A

Wiele szablonów w jednym serwisie w Joomla! 3.3

przez w Webdesign
 • Przeczytano: 10141
 • 7 komentarze
 • Drukuj
10141
Wiele szablonów w jednym serwisie w Joomla! 3.3

Możliwość użycia wielu szablonów w obrębie jednego serwisu, to jedna z wielu bardzo interesujących funkcjonalności Joomla!

Jeżeli prowadzisz rozbudowany serwis i chcesz wyróżnić poszczególne jego działy lub fragmenty, to zastosowanie różnych szablonów może być dobrym pomysłem.

Jak to zrobić i jak się do tego zabrać? Pokażę Ci wszystko na bazie czystej instalacji Joomla! 3.3.0 wraz z przykładowymi danymi. Jako lokalny serwer WWW użyję JAMP-a, który moim zdaniem jest najlepszym rozwiązaniem dla Joomla!, ponieważ został specjelnie dla Joomla! zaprojektowany ;-)

OK, po typowej instalacji Joomla! 3.3.0 z załadowanymi przykładowymi danymi Twój serwis powinien wyglądać podobnie do tego pokazanego na obrazku poniżej:

Wygląd strony głównej po instalacji Joomla! 3.3.0 z załadowanymi przykładowymi danymi

Załóżmy, że dla wszystkich pozycji znajdujących się z menu Fruit Shop, chcesz zastosować inny szablon!

Zaloguj się do zaplecza serwisu, a następnie w menu Rozszerzenia kliknij pozycję Szablony. Możesz także kliknąć pozycję Szablony w menu Konfiguracja znajdującum się po lewej stronie pulpitu:

Menu Rozszerzenia\Szablony w Joomla! 3.3.0

Po chwili zobaczysz okno Szablony: Style wyświetlające listę szablonów zainstalowanych w serwisie. Zauważ, że domyślnym szablonem witryny w typowiej instalacji Joomla! 3.3, jest szablon protostar. Aby zastosować inny szablon dla wybranej pozycji menu, kliknij właściwą nazwę szablonu - w tym przypadku Beez3:

Lista szablonów domyślnie zainstalowanych w Joomla! 3.3.0

Teraz kliknij kartę Przypisz do pozycji menu, a następnie dla menu Fruit Shop kliknij przycisk Przełącz zaznaczone, aby zaznaczyć wszystkie pozycje znajdujące się w tym menu. Przycisk ten służy do zaznaczania bądź odznaczania wszystkich pozycji wybranego menu. Oczywiście możesz także zaznaczyć tylko wybrane pozycje ;-)

Przypisywanie wybranych pozycji menu do innego szablonu

Na koniec kliknij przycisk Zapisz i zamknij, aby zapisać wprowadzone zmiany. Zauważ, że teraz na liście szablonów w kolumnie Przypisany znajduje się ikonka, która sygnalizuje, że do tego szablonu przypisane są jakieś pozycje menu. Po najechaniu na nią kursorem myszy wyświetli komunikat informujący o ilości przypisanych pozycji menu.

Lista szablonów wraz z ikonką informującą o przypisaniu do szablonu pozycji menu

Przejdź do okna strony głównej serwisu i kliknij link Fruit Shop znajdujący się w menu górym witryny. Teraz prezentowane treści znajdujące się w menu Fruit Shop wyświetlane będą za pomocą szablonu Beez3.

Wygląd serwisu po kliknięciu linku: Fruit Shop

Jak widzisz, zastosowanie wielu szablonów w jednym serwisie nie jest trudne! Dzięki temu możesz możesz sprawić, aby Twój serwis był dostosowany do prezentowanych w nim treści. Musisz jedynie pamiętać o tym, że w serwisie może być zdefiniowany tylko jeden szablon domyślny. Poza tym praktycznie każdej pozycji menu możesz przypisać inny szablon ;-)

Pamiętaj tylko, aby nie przesadzić! Nie ma sensu stosowanie tego rozwiązania dla prostych witryn.

Zobacz wersję video tego artykułu:

 

Chcesz otrzymywać powiadomienia o moich kolejnych wpisach lub projektach?

Oceń ten wpis:

Nauczyciel przedmiotów informatycznych w szkole ponadgimnazjalnej.


Pierwszy Certyfikowany Administrator Joomla! w Polsce.


Autor książek i e-booków na temat Joomla!. Autor bloga: www.slawop.net, w którym porusza zagadnienia związane z CMS Joomla! i wykorzystaniu go, jako fantastycznego narzędzia, które ułatwia innym tworzenie ich własnego miejsca w sieci.


Prowadzi własną firmę świadczącą usługi związane z tworzeniem oraz administrowaniem serwisów opartych o CMS Joomla!


Współorganizator Joomla! User Group Jawor


Uwielbia ekstremalnie szybką jazdę na rolkach! Fan rozwoju osobistego i ciągłych zmian :-)


I love Joomla! Why?


Because Joomla! is Doing Great Things with Great People :-)


And My favourite sentence:Don't Let Anybody Steal Your Dreams!


Komentarze

 • Gość
  Tadeusz sobota, 09 maj 2015

  Cześć Sławek.

  Z przyjemnością obejrzałem ten materiał. Jest pomocny i pozwala na dowolne kształtowanie własnej witryny.

 • Gość
  Jakub poniedziałek, 05 styczeń 2015

  Witam
  Dzięki za pomocny tutek.
  Chciałbym umożliwić czytelnikom mojej strony wybór jednego z dwóch szablonów na str głównej.Jedni lubią str czytać na czarno inni na biało, a niech se wybierze jak się mu lepiej czyta. Jak tego dokonać na zasadzie przełącznika np w prawym górnym rogu white albo black. Pozdrawiam Jakub

  Odpowiedz Anuluj
 • Gość
  Zefirek czwartek, 16 październik 2014

  Dzięki, warto mieć świeże informacje.

 • Gość
  Marek czwartek, 29 maj 2014

  Witam
  Dziękuję za przydatny materiał

 • Gość
  Dawid środa, 28 maj 2014

  Cześć Sławek, dzięki za twoje wszystkie porady i pracę z joomla !
  Zawsze jesteś akurat wtedy kiedy szukam odpowiedzi na moje pytania, często sprawdzam e-mail tylko dlatego żeby sprawdzić czy znowu napisałeś coś ciekawego ;) Mam nadzieję, że dalej będziesz tak fajnie pracował z tym co teraz robisz, bo dzięki Tobie wiele się już nauczyłem i twoje lekcje zawsze były dla mnie przydatne, kiedyś byłem w tym amatorem dziś dzięki Tobie mógłbym o sobie powiedzieć że już się troszkę zaawansowałem w pracy z joomla :) Wszystko dzięki Tobie! :) Dzięki wielkie jeszcze raz. Pozdrowienia z Tychów :)

  Odpowiedz Anuluj
 • Sławomir Pieszczek
  Sławomir Pieszczek czwartek, 29 maj 2014

  Dawid,
  Ja także dziękuję za ciepłe słowa i cieszę się, że to co proponuję i piszę jest dla kogoś przydatne :-)
  Mam nadzieję, że uczestniczysz w spotkaniach Joomla! User Group Silesia (http://www.jug-silesia.joomla.pl/)?
  Jeżeli nie, to koniecznie pilnuj kolejnego terminu i bądź! Możesz się wiele nauczyć, dowiedzieć, spotkać ludzi, którzy interesują Joomla! Poza tym masz pod ręką ludzi z samych szczytów Joomla! Polska: Michał Trzepizur, Danuta Idzik i Przemek Wróbel.
  Ja także tam czasami bywam ;-)
  Pozdrawiam gorąco :-)

Zostaw komentarz

Gość
Gość poniedziałek, 17 grudzień 2018

Najnowsze komentarze

Czy jest jakaś możliwość, żeby zmienić układ top-bar i tej linii, w której jest logo? Tam niby są flexibloki ale nie można zmienić ich szerokości, a tego potrzebuję bardzo. Jak tego dokonać???

Joanna

Dziękuje za ten wpis joomla zawsze była dla mnie problematyczna :)

Informatyk

co robić? Zdjęcia wyświetlają się pionowo, jedno pod drugim. Żadna zmiana w opcjach, nic nie daje??? Pomożecie?

Sławomir
05.11.2018 w DJ Image Slider

Właśnie, powinien się pojawić … . Oczywiście skorzystam z rady i zapytam u źródeł. Jeśli dowiem się czegoś mądrego, podzielę się wiedzą, może komuś się przyda. Dziękuję, pozdrawiam, Andrzej

Andrzej
Andrzeju, jeżeli w Ustawieniach podstawowych w zakładce Narzędzia na stronie w polu Powrót do góry masz aktywny przycisk Włączone, to taki przycisk powinien pojawić się u Ciebie na stronie już po prze...