By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://www.slawop.net/

Wiele szablonów w jednym serwisie w Joomla! 3.3

Wiele szablonów w jednym serwisie w Joomla! 3.3

Możliwość użycia wielu szablonów w obrębie jednego serwisu, to jedna z wielu bardzo interesujących funkcjonalności Joomla!

Jeżeli prowadzisz rozbudowany serwis i chcesz wyróżnić poszczególne jego działy lub fragmenty, to zastosowanie różnych szablonów może być dobrym pomysłem.

Jak to zrobić i jak się do tego zabrać? Pokażę Ci wszystko na bazie czystej instalacji Joomla! 3.3.0 wraz z przykładowymi danymi. Jako lokalny serwer WWW użyję JAMP-a, który moim zdaniem jest najlepszym rozwiązaniem dla Joomla!, ponieważ został specjelnie dla Joomla! zaprojektowany ;-)

OK, po typowej instalacji Joomla! 3.3.0 z załadowanymi przykładowymi danymi Twój serwis powinien wyglądać podobnie do tego pokazanego na obrazku poniżej:

Wygląd strony głównej po instalacji Joomla! 3.3.0 z załadowanymi przykładowymi danymi

Załóżmy, że dla wszystkich pozycji znajdujących się z menu Fruit Shop, chcesz zastosować inny szablon!

Zaloguj się do zaplecza serwisu, a następnie w menu Rozszerzenia kliknij pozycję Szablony. Możesz także kliknąć pozycję Szablony w menu Konfiguracja znajdującum się po lewej stronie pulpitu:

Menu Rozszerzenia\Szablony w Joomla! 3.3.0

Po chwili zobaczysz okno Szablony: Style wyświetlające listę szablonów zainstalowanych w serwisie. Zauważ, że domyślnym szablonem witryny w typowiej instalacji Joomla! 3.3, jest szablon protostar. Aby zastosować inny szablon dla wybranej pozycji menu, kliknij właściwą nazwę szablonu - w tym przypadku Beez3:

Lista szablonów domyślnie zainstalowanych w Joomla! 3.3.0

Teraz kliknij kartę Przypisz do pozycji menu, a następnie dla menu Fruit Shop kliknij przycisk Przełącz zaznaczone, aby zaznaczyć wszystkie pozycje znajdujące się w tym menu. Przycisk ten służy do zaznaczania bądź odznaczania wszystkich pozycji wybranego menu. Oczywiście możesz także zaznaczyć tylko wybrane pozycje ;-)

Przypisywanie wybranych pozycji menu do innego szablonu

Na koniec kliknij przycisk Zapisz i zamknij, aby zapisać wprowadzone zmiany. Zauważ, że teraz na liście szablonów w kolumnie Przypisany znajduje się ikonka, która sygnalizuje, że do tego szablonu przypisane są jakieś pozycje menu. Po najechaniu na nią kursorem myszy wyświetli komunikat informujący o ilości przypisanych pozycji menu.

Lista szablonów wraz z ikonką informującą o przypisaniu do szablonu pozycji menu

Przejdź do okna strony głównej serwisu i kliknij link Fruit Shop znajdujący się w menu górym witryny. Teraz prezentowane treści znajdujące się w menu Fruit Shop wyświetlane będą za pomocą szablonu Beez3.

Wygląd serwisu po kliknięciu linku: Fruit Shop

Jak widzisz, zastosowanie wielu szablonów w jednym serwisie nie jest trudne! Dzięki temu możesz możesz sprawić, aby Twój serwis był dostosowany do prezentowanych w nim treści. Musisz jedynie pamiętać o tym, że w serwisie może być zdefiniowany tylko jeden szablon domyślny. Poza tym praktycznie każdej pozycji menu możesz przypisać inny szablon ;-)

Pamiętaj tylko, aby nie przesadzić! Nie ma sensu stosowanie tego rozwiązania dla prostych witryn.

Zobacz wersję video tego artykułu:

 

Chcesz otrzymywać powiadomienia o moich kolejnych wpisach lub projektach?

Kto mógł być, a nie był, ten DUPA!
Nowe wydanie Joomla! 2.5.20 w Święto Pracy :-)

Podobne wpisy

 

Komentarze 7

Gość - Dawid w środa, 28 maj 2014 18:17

Cześć Sławek, dzięki za twoje wszystkie porady i pracę z joomla !
Zawsze jesteś akurat wtedy kiedy szukam odpowiedzi na moje pytania, często sprawdzam e-mail tylko dlatego żeby sprawdzić czy znowu napisałeś coś ciekawego Mam nadzieję, że dalej będziesz tak fajnie pracował z tym co teraz robisz, bo dzięki Tobie wiele się już nauczyłem i twoje lekcje zawsze były dla mnie przydatne, kiedyś byłem w tym amatorem dziś dzięki Tobie mógłbym o sobie powiedzieć że już się troszkę zaawansowałem w pracy z joomla Wszystko dzięki Tobie! Dzięki wielkie jeszcze raz. Pozdrowienia z Tychów

Cześć Sławek, dzięki za twoje wszystkie porady i pracę z joomla ! Zawsze jesteś akurat wtedy kiedy szukam odpowiedzi na moje pytania, często sprawdzam e-mail tylko dlatego żeby sprawdzić czy znowu napisałeś coś ciekawego ;) Mam nadzieję, że dalej będziesz tak fajnie pracował z tym co teraz robisz, bo dzięki Tobie wiele się już nauczyłem i twoje lekcje zawsze były dla mnie przydatne, kiedyś byłem w tym amatorem dziś dzięki Tobie mógłbym o sobie powiedzieć że już się troszkę zaawansowałem w pracy z joomla :) Wszystko dzięki Tobie! :) Dzięki wielkie jeszcze raz. Pozdrowienia z Tychów :)
Sławomir Pieszczek (website) w czwartek, 29 maj 2014 15:57

Dawid,
Ja także dziękuję za ciepłe słowa i cieszę się, że to co proponuję i piszę jest dla kogoś przydatne :-)
Mam nadzieję, że uczestniczysz w spotkaniach Joomla! User Group Silesia (http://www.jug-silesia.joomla.pl/)?
Jeżeli nie, to koniecznie pilnuj kolejnego terminu i bądź! Możesz się wiele nauczyć, dowiedzieć, spotkać ludzi, którzy interesują Joomla! Poza tym masz pod ręką ludzi z samych szczytów Joomla! Polska: Michał Trzepizur, Danuta Idzik i Przemek Wróbel.
Ja także tam czasami bywam ;-)
Pozdrawiam gorąco :-)

Dawid, Ja także dziękuję za ciepłe słowa i cieszę się, że to co proponuję i piszę jest dla kogoś przydatne :-) Mam nadzieję, że uczestniczysz w spotkaniach Joomla! User Group Silesia (http://www.jug-silesia.joomla.pl/)? Jeżeli nie, to koniecznie pilnuj kolejnego terminu i bądź! Możesz się wiele nauczyć, dowiedzieć, spotkać ludzi, którzy interesują Joomla! Poza tym masz pod ręką ludzi z samych szczytów Joomla! Polska: Michał Trzepizur, Danuta Idzik i Przemek Wróbel. Ja także tam czasami bywam ;-) Pozdrawiam gorąco :-)
Gość - Marek (website) w czwartek, 29 maj 2014 20:34

Witam
Dziękuję za przydatny materiał

Witam Dziękuję za przydatny materiał
Gość - Zefirek w czwartek, 16 październik 2014 09:20

Dzięki, warto mieć świeże informacje.

Dzięki, warto mieć świeże informacje.
Gość - Jakub (website) w poniedziałek, 05 styczeń 2015 22:05

Witam
Dzięki za pomocny tutek.
Chciałbym umożliwić czytelnikom mojej strony wybór jednego z dwóch szablonów na str głównej.Jedni lubią str czytać na czarno inni na biało, a niech se wybierze jak się mu lepiej czyta. Jak tego dokonać na zasadzie przełącznika np w prawym górnym rogu white albo black. Pozdrawiam Jakub

Witam Dzięki za pomocny tutek. Chciałbym umożliwić czytelnikom mojej strony wybór jednego z dwóch szablonów na str głównej.Jedni lubią str czytać na czarno inni na biało, a niech se wybierze jak się mu lepiej czyta. Jak tego dokonać na zasadzie przełącznika np w prawym górnym rogu white albo black. Pozdrawiam Jakub
Sławomir Pieszczek (website) w środa, 07 styczeń 2015 17:41
Jakub,Możesz skorzystać z rozszerzenia o nazwie Template Selector (http://extensions.joomla.org/extensions/extension/style-a-design/templating/template-selector) lub TemplateSwitcher (http://extensions.joomla.org/extensions/extension/style-a-design/templating/templateswitcher)
Gość - Tadeusz w sobota, 09 maj 2015 23:30

Cześć Sławek.

Z przyjemnością obejrzałem ten materiał. Jest pomocny i pozwala na dowolne kształtowanie własnej witryny.

Cześć Sławek.Z przyjemnością obejrzałem ten materiał. Jest pomocny i pozwala na dowolne kształtowanie własnej witryny.
Gość
wtorek, 07 lipiec 2020

Zdjęcie captcha

Najnowsze komentarze

Gość - Studio Jak wybrać hosting dla Joomla!?
13 wrzesień 2019
Warto jeszcze dopisać punkt, żeby przy wyborze wybrać panel między DirectAdmin/cPanel. Niektóre hostingi mają swoje własne rozwiązania - czasami bardzo specyficzne, co niekoniecznie jest dobrą rzeczą
Gość - Marek Szyfrowanie symetryczne a niesymetryczne
09 czerwiec 2019
"Klucz przekazany do publicznej wiadomości, nazywany jest kluczem publicznym lub jawnym. Może on być stosowany do szyfrowania lub deszyfrowania informacji otrzymanych od osoby, która go wygenerowała. ...
Gość - Marek Tworzenie szablonów dla Joomla! Helix Ultimate
10 maj 2019
Witam, napotkałem problem pojawiający się przy zmianie kolorów tła czy czcionek oraz importowaniem ustawień. W pierwszym przypadku, po zmianie kolorów i ich zapisaniem, panel podglądu strony przeładow...
Gość - Andy SSL i Joomla! w Smarthost
03 styczeń 2019
Dzięki, jak zwykle dobra robota! Warto dodać, że instalacja certyfikatu SSL nie zapewnia bezpieczeństwa transmisji danych. To jest możliwe po wdrożeniu polityki bezpieczeństwa w firmie. Co do SSL - to...
Gość - Henryk Jak utworzyć menu poziome w szablonie protostar?
02 styczeń 2019
Robię punkt po punkcie i nie wyświetla się poziome menu Nie wiem gdzie tkwi błąd i co robię źle?Jeśli to możliwe to proszę o pomocps. posiadam książkę "Joomla! 3x" i tu również niema pomocy Pozdrawiam...