A A A

Uzależniony 20-latek zmarł po 12-godzinnej sesji grania

przez w Edukacja
 • Przeczytano: 6635
 • 4 komentarze
 • Drukuj
6635

Zabójcze gry komputeroweW artykule Internet - jak chronić dziecko przed zagrożeniami? napisałem parę słów na temat uzależnienia od Internetu i wymieniłem kilka najczęściej opisywanych skutków uzależnienia. Niestety nie tylko Internet może stanowić zagrożenie dla młodych osób, ale także coraz bardziej rozbudowane i realistyczne gry komputerowe.

Niedawno brytyjski Daily Mail poinformował na swoich łamach o prośbie jaką wystosował do innych rodziców pogrążony w żałobie ojciec zmarłego przed konsolą Xbox 20-letniego Chrisa Stanifortha. Chłopak zmarł przez zakrzep krwi po 12-godzinnej sesji grania. Zakrzepica żył często jest dolegliwością pasażerów, którzy odbywają loty dalekiego zasięgu, gdzie podczas lotu są nieruchomi przez stosunkowo długi okres czasu.

Zrozpaczony ojciec w swoim apelu stwierdził, że wielu rodziców uważa, że gry komputerowe, w które grają ich dzieci nie mogą zrobić im żadnej krzywdy, ponieważ rodzice wiedzą w co grają ich dzieci. Wielu rodziców jednak nie zdaje sobie sprawy, że ich pociechy spędzają przed komputerem coraz więcej czasu - nie zdają sobie sprawy, że to może ich zabić!

Zmarły Chris był zapalonym graczem popularnych gier z gatunku first-person shooter takich jak Halo. Skarżył się on już wcześniej na bóle w klatce piersiowej, jednak nie przywiązywał do tego większej uwagi.

Zakrzepica żył głębokich (DVT - Deep Vein Thrombosis), potocznie nazywana trombozą, to stan chorobowy polegający na powstaniu zakrzepu w układzie żył głębokich (najczęściej kończyn dolnych) pod powięzią głęboką. (źródło: Wikipedia)

Choroba ta może mieć poważne następstwa polegające na tym, że wolny fragment zakrzepu może oderwać się i poprzez krwiobieg dostać do rozgałęzień tętnicy płucnej, co przy dużych fragmentach może powodować nagły zgon. Jest ona zazwyczaj wynikiem długich okresów bezczynności, takich jak siedzenie podczas lotów długodystansowych i coraz częstszy siedzący tryb życia.

Podobnie jak wielu młodych ludzi, Chris w swoim pokoju miał konsolę Xbox i często zdarzało mu się grać przez wiele godzin, czasami nawet 12 bez żadnej przerwy!

Ojciec Chrisa nie obwinia producentów gier, tym bardziej, że większość producentów zaleca swoim użytkownikom stosowanie przerw oraz odpowiednie ćwiczenia w przerwach między sesjami, ale chce po prostu zwrócić uwagę na niebezpieczeństwa, które mogą wynikać z wielogodzinnego korzystania z gier i nie chce aby kolejne dziecko umarło od wielogodzinnego grania.

Należy mieć świadomość, że nadużywanie nowych technologii przy braku przerw i odpowiednich ćwiczeń może mieć tragiczne konsekwencje. Mogą pojawić się nie tylko problemy z krążeniem, ale także dolegliwości związane ze stawami i kręgosłupem.

 

Uważasz, że artykuł był ciekawy i chcesz otrzymywać powiadomienia o moich kolejnych wpisach lub projektach?
Wpisz swoje imię oraz adres e-mail a następnie kliknij "ZAPISZ MNIE"

Twoje imię:


Adres email:


Oceń ten wpis:
Oznaczone w: Gry zagrożenia

Nauczyciel przedmiotów informatycznych w szkole ponadgimnazjalnej.


Pierwszy Certyfikowany Administrator Joomla! w Polsce.


Autor książek i e-booków na temat Joomla!. Autor bloga: www.slawop.net, w którym porusza zagadnienia związane z CMS Joomla! i wykorzystaniu go, jako fantastycznego narzędzia, które ułatwia innym tworzenie ich własnego miejsca w sieci.


Prowadzi własną firmę świadczącą usługi związane z tworzeniem oraz administrowaniem serwisów opartych o CMS Joomla!


Współorganizator Joomla! User Group Jawor


Uwielbia ekstremalnie szybką jazdę na rolkach! Fan rozwoju osobistego i ciągłych zmian :-)


I love Joomla! Why?


Because Joomla! is Doing Great Things with Great People :-)


And My favourite sentence:Don't Let Anybody Steal Your Dreams!


Komentarze

 • Gość
  Macko25 piątek, 17 kwiecień 2015

  Dramat rodziny jednym słowem. Takich przypadków jest jeden na kilka milionów myślę, więc może nie trzeba obawiać się śmierci, ale problem długiego siedzenia przed kompem jest jak najbardziej poważny

 • Gość
  Fox środa, 30 styczeń 2013

  To nie było w tej grze opcji "Save" żeby sobie przerwę zrobić? To nie gra go zabiła tylko głupota. Teraz pewnie rodzina zmarłego skarży autorów gry.

 • Gość
  Marcin czwartek, 01 wrzesień 2011

  Dlatego zawsze powtarzam! Playstation jest lepsze od Xbox'a! :-*

  A tak poważnie, to sądzę, że jeśli robi się kilku-kilkunastominutowe przerwy w siedzeniu przed komputerem/konsolą to nic nikomu nie grozi. W końcu zawodowi gracze, którzy dziennie grają kilkanaście godzin maja się dobrze. A mam wrażenie, ze na śmierć tego człowieka składało się kilka czynników, pewnie nie tylko 12 godzinne siedzenie przed konsolą. ;-)

 • Gość
  Patryk środa, 31 sierpień 2011

  Daje do myślenia...

Zostaw komentarz

Gość
Gość poniedziałek, 17 grudzień 2018

Najnowsze komentarze

Czy jest jakaś możliwość, żeby zmienić układ top-bar i tej linii, w której jest logo? Tam niby są flexibloki ale nie można zmienić ich szerokości, a tego potrzebuję bardzo. Jak tego dokonać???

Joanna

Dziękuje za ten wpis joomla zawsze była dla mnie problematyczna :)

Informatyk

co robić? Zdjęcia wyświetlają się pionowo, jedno pod drugim. Żadna zmiana w opcjach, nic nie daje??? Pomożecie?

Sławomir
05.11.2018 w DJ Image Slider

Właśnie, powinien się pojawić … . Oczywiście skorzystam z rady i zapytam u źródeł. Jeśli dowiem się czegoś mądrego, podzielę się wiedzą, może komuś się przyda. Dziękuję, pozdrawiam, Andrzej

Andrzej
Andrzeju, jeżeli w Ustawieniach podstawowych w zakładce Narzędzia na stronie w polu Powrót do góry masz aktywny przycisk Włączone, to taki przycisk powinien pojawić się u Ciebie na stronie już po prze...