Uzależniony 20-latek zmarł po 12-godzinnej sesji grania

Zabójcze gry komputeroweW artykule Internet - jak chronić dziecko przed zagrożeniami? napisałem parę słów na temat uzależnienia od Internetu i wymieniłem kilka najczęściej opisywanych skutków uzależnienia. Niestety nie tylko Internet może stanowić zagrożenie dla młodych osób, ale także coraz bardziej rozbudowane i realistyczne gry komputerowe.

Niedawno brytyjski Daily Mail poinformował na swoich łamach o prośbie jaką wystosował do innych rodziców pogrążony w żałobie ojciec zmarłego przed konsolą Xbox 20-letniego Chrisa Stanifortha. Chłopak zmarł przez zakrzep krwi po 12-godzinnej sesji grania. Zakrzepica żył często jest dolegliwością pasażerów, którzy odbywają loty dalekiego zasięgu, gdzie podczas lotu są nieruchomi przez stosunkowo długi okres czasu.

Zrozpaczony ojciec w swoim apelu stwierdził, że wielu rodziców uważa, że gry komputerowe, w które grają ich dzieci nie mogą zrobić im żadnej krzywdy, ponieważ rodzice wiedzą w co grają ich dzieci. Wielu rodziców jednak nie zdaje sobie sprawy, że ich pociechy spędzają przed komputerem coraz więcej czasu - nie zdają sobie sprawy, że to może ich zabić!

Zmarły Chris był zapalonym graczem popularnych gier z gatunku first-person shooter takich jak Halo. Skarżył się on już wcześniej na bóle w klatce piersiowej, jednak nie przywiązywał do tego większej uwagi.

Zakrzepica żył głębokich (DVT - Deep Vein Thrombosis), potocznie nazywana trombozą, to stan chorobowy polegający na powstaniu zakrzepu w układzie żył głębokich (najczęściej kończyn dolnych) pod powięzią głęboką. (źródło: Wikipedia)

Choroba ta może mieć poważne następstwa polegające na tym, że wolny fragment zakrzepu może oderwać się i poprzez krwiobieg dostać do rozgałęzień tętnicy płucnej, co przy dużych fragmentach może powodować nagły zgon. Jest ona zazwyczaj wynikiem długich okresów bezczynności, takich jak siedzenie podczas lotów długodystansowych i coraz częstszy siedzący tryb życia.

Podobnie jak wielu młodych ludzi, Chris w swoim pokoju miał konsolę Xbox i często zdarzało mu się grać przez wiele godzin, czasami nawet 12 bez żadnej przerwy!

Ojciec Chrisa nie obwinia producentów gier, tym bardziej, że większość producentów zaleca swoim użytkownikom stosowanie przerw oraz odpowiednie ćwiczenia w przerwach między sesjami, ale chce po prostu zwrócić uwagę na niebezpieczeństwa, które mogą wynikać z wielogodzinnego korzystania z gier i nie chce aby kolejne dziecko umarło od wielogodzinnego grania.

Należy mieć świadomość, że nadużywanie nowych technologii przy braku przerw i odpowiednich ćwiczeń może mieć tragiczne konsekwencje. Mogą pojawić się nie tylko problemy z krążeniem, ale także dolegliwości związane ze stawami i kręgosłupem.

 

Uważasz, że artykuł był ciekawy i chcesz otrzymywać powiadomienia o moich kolejnych wpisach lub projektach?
Wpisz swoje imię oraz adres e-mail a następnie kliknij "ZAPISZ MNIE"

Twoje imię:


Adres email:


Nowe wydanie Joomla! - 1.7.0
Zdobywanie linków - katalogi stron WWW

Podobne wpisy

 

  By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://www.slawop.net/

  Najnowsze komentarze

  Gość - Studio Jak wybrać hosting dla Joomla!?
  13 wrzesień 2019
  Warto jeszcze dopisać punkt, żeby przy wyborze wybrać panel między DirectAdmin/cPanel. Niektóre hostingi mają swoje własne rozwiązania - czasami bardzo specyficzne, co niekoniecznie jest dobrą rzeczą
  Gość - Marek Szyfrowanie symetryczne a niesymetryczne
  09 czerwiec 2019
  "Klucz przekazany do publicznej wiadomości, nazywany jest kluczem publicznym lub jawnym. Może on być stosowany do szyfrowania lub deszyfrowania informacji otrzymanych od osoby, która go wygenerowała. ...
  Gość - Marek Tworzenie szablonów dla Joomla! Helix Ultimate
  10 maj 2019
  Witam, napotkałem problem pojawiający się przy zmianie kolorów tła czy czcionek oraz importowaniem ustawień. W pierwszym przypadku, po zmianie kolorów i ich zapisaniem, panel podglądu strony przeładow...
  Gość - Andy SSL i Joomla! w Smarthost
  03 styczeń 2019
  Dzięki, jak zwykle dobra robota! Warto dodać, że instalacja certyfikatu SSL nie zapewnia bezpieczeństwa transmisji danych. To jest możliwe po wdrożeniu polityki bezpieczeństwa w firmie. Co do SSL - to...
  Gość - Henryk Jak utworzyć menu poziome w szablonie protostar?
  02 styczeń 2019
  Robię punkt po punkcie i nie wyświetla się poziome menu Nie wiem gdzie tkwi błąd i co robię źle?Jeśli to możliwe to proszę o pomocps. posiadam książkę "Joomla! 3x" i tu również niema pomocy Pozdrawiam...