Uwaga na atak: hacked by Hmei7

Uwaga na atak: hacked by Hmei7

No i stało się! Wielokrotnie powtarzam swoim klientom, jak ważne jest dbanie o bezpieczeństwo swojego serwisu!

Tłumaczę, że podstawa, to regularna aktualizacja serwisu i dodatków oraz wykonywanie kopii zapasowej serwisu. Postawa wielu osób jest jednak taka jaka jest: mi się to nie przydarzy! No i niestety najczęściej się przydarza!

Przy takim podejściu do kwestii bezpieczeństwa swojego serwisu, to jest tylko kwestią czasu, kiedy pojawi się problem. I w ten sposób zaoszczędzenie kilku złotych lub godzin swojego czasu, mści się dosyć szybko.

Niezależnie od tego, czy prowadzisz swój własny blog, serwis tematyczny, czy firmowy, a tym bardziej sklep internetowy, musisz zadbać o kwestie bezpieczeństwa. Zastanów się co zrobisz, jak któregoś pięknego dnia, zamiast swojej witryny zobaczysz na przykład taki napis: hacked by Hmei7.

Wygląd serwisu po ataku

Nie możesz otworzyć swojego serwisu, ani zalogować się do zaplecza. I co? Pomyśl, ile warte są dla Ciebie treści w Twoim serwisie. Załóżmy, że przez rok prowadzisz bloga i nagle tracisz wszystko! Jeżeli nie masz kopii, to tracisz coś co jest w zasadzie nie do odtworzenia. Przecież nie pamiętasz wszystkich swoich tekstów!

Jeszcze gorzej jest wówczas, gdy prowadzisz sklep internetowy. Co zrobisz, jak stracisz historię wszystkich przeprowadzonych transakcji? Co z danymi Twoich klientów?

Nie zamierzam rozwijać tego czarnego scenariusza! Zawsze coś można zrobić, nawet po przeprowadzonym ataku. Tyle tylko, że to kosztuje zdecydowanie więcej niż zapobieganie ;-)

No ale do rzeczy!

Piszę ten artykuł świeżo po wstępnej diagnozie i przywróceniu zaatakowanego systemu. Próba otwarcia strony serwisu powoduje wyświetlenie w przeglądarce napisu: hacked by Hmei7. Próba zalogowania się do zaplecza serwisu powoduje wyświetlenie napisu: hacked by Hmei7.

Zagrożenie dotyczy serwisów opartych o Joomla! 1.5. Exploit atakujący serwis wrzuca do folderu: images/stories, skrypt w pliku php oraz modyfikuje kilka innych plików, m.in. .htacces , za jego pomocą przekierowuje serwis do strony rosyjskiej w efekcie czego Google wyświetla komunikat informujący, że strona zawiera szkodliwe oprogramowanie.

Co robić?

Na początek: BEZ PANIKI!

Krok 1

Zrób kopię zaatakowanego serwisu, aby poddać go późniejszej analizie.

Krok 2

Usuń pliki:

 • twoj_serwis/images/stories/susu.php
 • twoj_serwis/images/x.txt
 • twoj_seriws/tmp/x.txt
 • twoj_seriws/x.txt
 • twoj_seriws/index.htm
 • twoj_seriws/index.html

Krok 3

Usuń plik:

twoj_seriws/.htaccess (został zmieniony przez skrypt atakującego!)

Przywróć plik z ostatniotworzonej kopii zapasowej. Jeżeli nie masz, hmm.. to pech, ale nie martw się, możesz skorzystać z pliku znajdującego się w pakiecie instalacyjnym Joomla!

Krok 4

Usuń plik:

twoj_seriws/configuration.php (został zmieniony przez skrypt atakującego!)

Przywróć plik z ostatniej kopii. Jeżeli nie posiadasz, co cóż ;-) Czeka Cie trochę dodatkowej pracy!

Możesz wykorzystać plik configuration.php znajdujący się w oficjalnej najnowszej dystrybucji Joonla!. W przypadku wersji 1.5, będzie to 1.5.26. Edytuj ten plik i wpisz przy najmniej podstawowe dane:

 • $user – nazwa_uzytkownika_bazy_danych;
 • $db – nazwa_bazy_danych;
 • $password – haslo_do_bazy_danych;

Krok 5

Usuń folder:

twoj_seriws/templates

Przywróć folder templates korzystająć z ostatniej kopii lub skorzystaj z aktualnej dystrrybucji Joomla! 15.26. Jeżeli nie masz kopii zapasowej a w Twoim serwisie zainstalowany był własny szanlon, to musisz go zainstalować od nowa.

Krok 6

Usuń plik:

twoj_seriws/index.php

Przywróć folder templates korzystająć z ostatniej kopii lub skorzystaj z aktualnej dystrrybucji Joomla! 15.26.

Teraz prawdopodobnie możesz zalogować się do panelu administracyjnego i koniecznie zmień hasło administratora!

Jeżeli w Twoim serwisie zarejestrowani są inni użytkownicy, koniecznie zadbaj o to, aby zmienili hasła. Ja proponowałbym tymczasowe zablokowanie kont do czasu aż przeanalizujesz cały serwis.

Pamiętaj, że porady zawarte w tym tekście, to nie jest koniec Twoich działań! Trzeba sprawdzić pozostałe pliki Twojego serwisu. Na początek możesz skorzystać z narzędzia: Audit My Joomla, które stosunkowo niedawno opisywałem. Zaglądnij do artykułu: Ratunku mój serwis został zhakowany!

POWODZENIA!

 

Chcesz otrzymywać powiadomienia o moich kolejnych wpisach lub projektach?
Wpisz swoje imię oraz adres e-mail a następnie kliknij "ZAPISZ MNIE"

Twoje imię:


Adres email:


Bezpieczeństwo w Joomla! 2.5
BLOG ROKU 2012

Podobne wpisy

 

  By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://www.slawop.net/

  Najnowsze komentarze

  Gość - Studio Jak wybrać hosting dla Joomla!?
  13 wrzesień 2019
  Warto jeszcze dopisać punkt, żeby przy wyborze wybrać panel między DirectAdmin/cPanel. Niektóre hostingi mają swoje własne rozwiązania - czasami bardzo specyficzne, co niekoniecznie jest dobrą rzeczą
  Gość - Marek Szyfrowanie symetryczne a niesymetryczne
  09 czerwiec 2019
  "Klucz przekazany do publicznej wiadomości, nazywany jest kluczem publicznym lub jawnym. Może on być stosowany do szyfrowania lub deszyfrowania informacji otrzymanych od osoby, która go wygenerowała. ...
  Gość - Marek Tworzenie szablonów dla Joomla! Helix Ultimate
  10 maj 2019
  Witam, napotkałem problem pojawiający się przy zmianie kolorów tła czy czcionek oraz importowaniem ustawień. W pierwszym przypadku, po zmianie kolorów i ich zapisaniem, panel podglądu strony przeładow...
  Gość - Andy SSL i Joomla! w Smarthost
  03 styczeń 2019
  Dzięki, jak zwykle dobra robota! Warto dodać, że instalacja certyfikatu SSL nie zapewnia bezpieczeństwa transmisji danych. To jest możliwe po wdrożeniu polityki bezpieczeństwa w firmie. Co do SSL - to...
  Gość - Henryk Jak utworzyć menu poziome w szablonie protostar?
  02 styczeń 2019
  Robię punkt po punkcie i nie wyświetla się poziome menu Nie wiem gdzie tkwi błąd i co robię źle?Jeśli to możliwe to proszę o pomocps. posiadam książkę "Joomla! 3x" i tu również niema pomocy Pozdrawiam...