A A A
Cze
28

Wartości etyczne w biznesie

Pojęcie etyki

Na gruncie etyki prowadzone są rozważania dotyczące takich pojęć jak dobro, zło, obowiązek, czy też moralność. Etyka oznacza rozważania dotyczące norm, wartości i zachowań moralnych.

Pomimo, że etymologia terminu etyka i moralność jest różna, to sami teoretycy moralności, mówiąc o etyce, mają najczęściej na myśli zespół ocen i norm moralnych obowiązujących w ramach jakiegoś społeczeństwa czy grupy społecznej. Czyli utożsamiają etykę z moralnością!  W takim właśnie odniesieniu mówi się np. o etyce biznesu.

W ostatnich latach możemy zaobserwować powstanie wielu nowych zagadnień etycznych, takich jak etyka współczesnej medycyny, na gruncie której, rozważa się eutanazję, klonowanie, czy też sztuczne podtrzymywanie przy życiu pacjentów, którzy znajdują się z w stanie nieodwracalnej śpiączki. Nowym działem jest także etyka ekologiczna, której przyświeca idea poszanowania każdej formy życia oraz harmonijnego związku człowieka z otoczeniem.

Etyka biznesu jest także współczesną dziedziną etyki. Zajmuje się ona problemami i dylematami, jakie stwarza praktyka biznesu – problemami społecznej odpowiedzialności firmy, właściwych granic dającego się zaakceptować współzawodnictwa i lojalności wobec własnej firmy. W dzisiejszych czasach, w dobie wszechobecnego Internetu i otwartych wielu granic, nabiera ona szczególnego znaczenia, kiedy wraz z nasilającą się globalizacją przedsiębiorstwa przestają działać w ramach ograniczonej przestrzeni etyczno-prawno-politycznej, jaką jest państwo.

Czytaj dalej
  16268 odsłon
1 komentarz
Etykiety:
16268 odsłon
 1 komentarz

Najnowsze komentarze

Gość - Andy SSL i Joomla! w Smarthost
03 styczeń 2019
Dzięki, jak zwykle dobra robota! Warto dodać, że instalacja certyfikatu SSL nie zapewnia bezpieczeństwa transmisji danych. To jest możliwe po wdrożeniu polityki bezpieczeństwa w firmie. Co do SSL - to...
Gość - Henryk Jak utworzyć menu poziome w szablonie protostar?
02 styczeń 2019
Robię punkt po punkcie i nie wyświetla się poziome menu Nie wiem gdzie tkwi błąd i co robię źle?Jeśli to możliwe to proszę o pomocps. posiadam książkę "Joomla! 3x" i tu również niema pomocy Pozdrawiam...
Gość - Joanna Jak utworzyć własny szablon dla Joomla! nie dotykając kodu? EF4 cz.2
09 grudzień 2018
Czy jest jakaś możliwość, żeby zmienić układ top-bar i tej linii, w której jest logo? Tam niby są flexibloki ale nie można zmienić ich szerokości, a tego potrzebuję bardzo. Jak tego dokonać???
Gość - Informatyk Tworzenie bazy danych w CPanelu na Smarthost - instalacja Joomla!
19 listopad 2018
Dziękuje za ten wpis joomla zawsze była dla mnie problematyczna
Gość - Sławomir DJ Image Slider
04 listopad 2018
co robić? Zdjęcia wyświetlają się pionowo, jedno pod drugim. Żadna zmiana w opcjach, nic nie daje??? Pomożecie?