A A A
Gru
15

Pierwsze w Polsce lokalne spotkanie miłośników Joomla!

Pierwsze w Polsce lokalne spotkanie miłośników Joomla!

I stało się! Pierwsze lokalne spotkanie miłośników Joomla! jest już za nami :-)

Spotkanie zorganizowane przez trójkę entuzjastów: Danutę Idzik, Przemka Wróbla i Michała Trzepizura, przerosło moje oczekiwania! Na spotkanie przyszło ok. 40 osób z Katowic oraz okolic. Tym samym składam moje szczere wyrazy uznania za ich zapał, entuzjazm i wysiłek jaki włożyli w organizację tego spotkania!

Zapewne 14 grudnia 2013 zapisze się na kartach historii Joomla! w Polsce, jako wydarzenie przełomowe, które zainicjowało szereg innych spotkań w całej Polsce :-)

Jaki jest cel takich spotkań? Generalnie: spotkać się i pogadać ;-) Tego typu grupy tworzone są przez osoby, które chcą się spotkać z innymi entuzjastami CMS Joomla! oraz podzielić się swoją wiedzą, doświadczeniem i pomysłami. Wszyscy doskonale wiemy, że w grupie siła i jeden człowiek nie jest w stanie poradzić sobie ze wszystkimi możliwymi problemami! Dzięki takim spotkaniom jak te, możesz pomóc innym w rozwiązaniu ich problemów lub uzyskać pomoc od kogoś, kto potrafi rozwiązać Twój problem ;-)

Czytaj dalej
  4165 odsłon
0 komentarze
4165 odsłon
 0 komentarze
Gru
04

Spotkanie miłośników Joomla! w Katowicach

Spotkanie miłośników Joomla! w Katowicach

Jeżeli mieszkasz na Śląsku, lub dojazd do Katowic nie jest dla Ciebie problemem, to zapraszam Cię na pierwsze w Polsce oficjalne spotkanie użytkowników Joomla! w ramach tzw. Joomla! User Group.

Grupa, której organizatorami są Danuta Idzik, Michał Trzepizur i Przemysław Wróbel nosi oficjalną nazwę: Silesia Joomla! User Group (Silesia JUG)i zrzesza miłośników Joomla! z województwa śląskiego. Rejestracja grupy została oficjalnie przyjęta przez Open Source Matters i dodana do głównego katalogu serwisu społeczności Joomla! Oficjalny wpis możesz przeczytać pod adresem: http://community.joomla.org/user-groups/europe/poland/joomla-user-group-silesia.html.

Kiedy odbędzie się to spotkanie? Już niebawem, 14 grudnia 2013 r. o godz. 16:00 w Wyższej Szkole Technologii Informatycznych w Katowicach!

Nie trać czasu i już teraz zarejestruj się, aby wziąć udział w Silesia JUG! Wstęp BEZPŁATNY!
Rejestracji możesz dokonać korzystając z formularza: Silesia JUG - Rejestracja (http://jug-silesia.joomla.pl/spotkania/jug-silesia-spotkanie-1/registration)

Czytaj dalej
  3309 odsłon
0 komentarze
3309 odsłon
 0 komentarze
Lut
22

JAMP - instalacja Joomla! 3.0.3

JAMP - instalacja Joomla! 3.0.3

Pod koniec września, kiedy została opublikowana najnowsza wersja Joomla! 3.0, opublikowałem artykuł: Joomla! 3.0 instalacja i konfiguracja, w którym pokazałem Tobie jak zainstalować i wstępnie skonfigurować Joomla! na własnym komputerze.

Jestem zwolennikiem rozwiązania, które pozwala na wszelkie testy na własnym komputerze, zanim zostanie udostępnione w Internecie. Tego typu rozwiązanie ma kilka zalet:

  • masz bezpośredni dostęp do plików projektowanego serwisu, więc nie musisz przesyłać ich na hosting za pomocą jakiegoś programu FTP;
  • wprowadzone przez Ciebie zmiany, możesz testować od razu po ich wprowadzeniu. Bardzo często na hostingach wprowadzone zmiany widoczne są dopiero po kliku, kilkunastu minutach;
  • masz do dyspozycji całą moc obliczeniową i wydajność swojego komputera. W przypadku zdalnej pracy istnieją ograniczenia związane z przepustowością łacza, jakim dysponujesz Ty oraz zdalny serwer;
  • szybciej wykonasz kopie zapasowe - korzystając z hostingu, musisz skopiować pliki za pomocą klienta FTP;
  • możesz przetestować nieznane Tobie dodatkowe rozszerzenia przed zainstalowaniem ich na hostingu;
  • nie masz problemów, kiedy jest awaria routera lub Twojego łącza;
  • możesz zainstalować swój serwis na przenośnym dysku lub pendrive i testować swój serwis gdziekolwiek się znajdujesz;

Wszystkie moje dotychczasowe artykuły pokazujące jak zainstalować Joomla! na własnym komputerze, bazowały na pakiecie XAMPP. Od czasu do czasu dostaję maile z pytaniami dotyczącymi działania tego pakietu. Najczęściej pytania dotyczą problemów z uruchomieniem serwera Apache za pomocą XAMPP Launcher'a. Zresztą, zobacz komentarze pod artykułem: Joomla! 2.5 - instalacja i konfiguracja.

Kiedy Michał Trzepizur zapytał się mnie, dlaczego nie korzystam z JAMP-a, odpowiedziałem, że dlatego, że po prostu nie znam tego programu ;-) Michał zaproponował mi, abym przetestował JAMP-a i zobaczył jak prosta jest jego obsługa oraz zobaczył różnice w stosunku do XAMPP'a. Postanowiłem więc, że sprawdzę co to jest ten JAMP ;-) A tak nawiasem mówiąc (pisząc), udało mi się namówić Michała na dosyć obszerny wywiad, dzięki któremu możesz go także bliżej poznać. Wywiad z Michałem Trzepizur przeczytasz w artykule: JAMP i MMACCESS - wywiad z Michałem Trzepizur.

No ale, do rzeczy! Miało być o instalacji Joomla! 3.0.3!

OK, w takim wypadku zabieraj się do pracy :-)

Czytaj dalej
  18158 odsłon
19 komentarze
18158 odsłon
 19 komentarze
Sty
24

JAMP i MMAccess - wywiad z Michałem Trzepizurem

JAMP i MMAccess - wywiad z Michałem Trzepizurem

Czasami mamy pewne obawy, kiedy trzeba zapłacić pieniądze za wejście na jakieś szkolenie, imprezę, na którą wybieramy się po raz pierwszy. Człowiek zastanawia się, czy warto wydać kasę i czy przypadkiem nie będzie to strata czasu i pieniędzy.

Szczerze mówiąc osobiście takich obaw nie miałem decydując się na uczestnictwo w Joomla Day we wrześniu 2012 r. Ale podejrzewam, że większość osób, którym proponowałem spotkanie podczas tej imprezy, takie obawy miało.

Dla mnie od samego początku była to okazja do nauki oraz zobaczenia na żywo i poznania wielu osób, którzy związani są bardzo blisko z projektem Joomla!

Teraz mogę powiedzieć, że uczestnictwo w Joomla! Day, było jedną z moich najlepszych decyzji, jakie podjąłem w ostatnim czasie :-) O tym jak było próbowałem napisać w artykule: Joomla! Day Poland - Jak było?

Pisałem już o tym, że poznałem wówczas wiele fantastycznych osób – entuzjastów CMS Joomla!

W ostatni dzień roku 2012 opublikowałem rozmowę z Kamilem Ciaś , z którym nadal utrzymuję przyjacielskie relacje.

Niektórych osób nie udało mi się poznać osobiście podczas Joomla! Day. Ale od czego mamy technologię i Internet ;-)

W połowie listopada 2012, Michał zaczepił mnie na Facebook'u z pytaniem dlaczego próbuję się zalogować do panelu administracyjnego oficjalnego serwisu projektu Joomla! w Polsce:  www.joomla.pl. Nie wiedział, że to młodzież z instytucji w której pracuję. Mieliśmy wówczas sporo śmiechu, ponieważ okazało się, że próbowano wielokrotnie  zalogować się do jednego z najważniejszych w Polsce serwisów dotyczących Joomla! wykorzystując domyślną nazwę administratora oraz hasło ;-)

Michał Trzepizur – o nim tutaj mowa, jest wiceprezesem Fundacji PCJ "Otwarte Źródła" oraz administratorem wielu serwisów opartych na CMS Joomla! , w tym m.in. Polskiego forum Joomla! Aby pomóc osobom, które nie potrafią poradzić sobie z problemami pojawiającymi się podczas tworzenia i testowania witryn na komputerze lokalnym, stworzył program JAMP (Joomla! Apache MySQL PHP).

Stefan Wajda (Zwiastun) i Michał Trzepizur
Stefan Wajda (Zwiastun) i Michał Trzepizur

Kilka dni temu, podczas rozmowy online, zapytałem Michała, czy znalazłby czas aby udzielić wywiadu dla czytelników mojego bloga. Zgodził się i dzięki temu możesz go poznać trochę bliżej :-)

Przeczytaj wywiad z Michałem:

Czytaj dalej
  4848 odsłon
4 komentarze
4848 odsłon
 4 komentarze

Najnowsze komentarze

Gość - Andy SSL i Joomla! w Smarthost
03 styczeń 2019
Dzięki, jak zwykle dobra robota! Warto dodać, że instalacja certyfikatu SSL nie zapewnia bezpieczeństwa transmisji danych. To jest możliwe po wdrożeniu polityki bezpieczeństwa w firmie. Co do SSL - to...
Gość - Henryk Jak utworzyć menu poziome w szablonie protostar?
02 styczeń 2019
Robię punkt po punkcie i nie wyświetla się poziome menu Nie wiem gdzie tkwi błąd i co robię źle?Jeśli to możliwe to proszę o pomocps. posiadam książkę "Joomla! 3x" i tu również niema pomocy Pozdrawiam...
Gość - Joanna Jak utworzyć własny szablon dla Joomla! nie dotykając kodu? EF4 cz.2
09 grudzień 2018
Czy jest jakaś możliwość, żeby zmienić układ top-bar i tej linii, w której jest logo? Tam niby są flexibloki ale nie można zmienić ich szerokości, a tego potrzebuję bardzo. Jak tego dokonać???
Gość - Informatyk Tworzenie bazy danych w CPanelu na Smarthost - instalacja Joomla!
19 listopad 2018
Dziękuje za ten wpis joomla zawsze była dla mnie problematyczna
Gość - Sławomir DJ Image Slider
04 listopad 2018
co robić? Zdjęcia wyświetlają się pionowo, jedno pod drugim. Żadna zmiana w opcjach, nic nie daje??? Pomożecie?