Kwi
10

Jak w Joomla! stworzyć własną stronę błędu 404? Metoda 3

Jak w Joomla! stworzyć własną stronę błędu 404? Metoda 3

Po co mi własna strona błędu 404? I co to za błąd?  Często komunikat zwrócony przez serwer obsługujący witrynę, niewiele mówi. Odwiedzający witrynę zastanawiają się wówczas co tak na prawdę mają zrobić? Pewnie Ty także trafiasz czasami na strony informujące o błędzie? Założę się, że tego typu strony spotykasz dosyć często!

Błąd 404 oznacza, że próbujesz otworzyć stronę lub plik który nie istnieje! 

A gdyby tak zamiast niejasnego komunikatu pojawiała się strona z konkretnym komunikatem oraz odsyłaczami, które możesz kliknąć, aby powrócić na stronę główną lub ostatnio przeglądaną? A gdyby tak, zamiast nieestetycznej strony, pojawiała się strona z jakąś fajną grafiką?

Zrozumiały komunikat na stronie błędu oraz możliwość podjęcia decyzji poprzez kliknięcie właściwego odsyłacza są ważne dla wszystkich internautów. Znane marki dobrze wiedzą, że trzeba wykorzystać każdą okazję, aby zatrzymać, odwiedzającego choćby na chwilę. Być może dzięki temu zainteresuje się proponowaną ofertą ;-) Jeszcze większe znaczenie ma to dla osób z różnymi niepełnosprawnościami, na przykład niewidomymi lub słabowidzącymi korzystającymi z czytników stron.

Czytaj dalej
  3703 odsłon
1 komentarz
3703 odsłon
 1 komentarz
Sie
14

Edytor Joomla wycina puste znaczniki HTML

Edytor Joomla wycina puste znaczniki HTML

Kiedy w artykule lub module typu własny HTML próbujesz umieścić znacznik zawierający spację, aby na przykład wyświetlić grafikę (ikonkę) zdefiniowaną w plikach CSS zastosowanego szablonu, Twój edytor uparcie wycina ten fragment. To mocno wkurzające, zwłaszcza dla początkującego webmastera!

Załóżmy, że Twój szablon oparty jest na szablonach Joomla-Monster. Aby przykład był możliwy do sprawdzenia dla każdego, będę bazował na darmowym szablonie JM-Services i frameworku EF4. Jak za pomocą tego frameworka i szablonu bazowego tworzyć własne szablony dowiesz się z mojego ebooka: Kurs Joomla! Jak stworzyć własny szablon do Joomla! EF4.

Twórcy szablonu JM-Services utworzyli style dla trzech bardzo efektownie animowanych modułów (tzw. Color Boxes). W wersji demonstracyjnej znajdują się one zaraz pod sliderem.

Czytaj dalej
  9193 odsłon
1 komentarz
9193 odsłon
 1 komentarz
Gru
13

Jak nie dotykając kodu, stworzyć własny szablon dla Joomla!? EF4 cz.3

Jak nie dotykając kodu, stworzyć własny szablon dla Joomla!? EF4 cz.3

Masz serwis oparty o Joomla! 3 i chcesz utworzyć dla niego własny, unikalny szablon, ale czujesz, że Twoje umiejętności programowania nie są na takim poziomie, aby to było możliwe?

Nie musisz się już martwić! Obecne technologie pozwalają utworzyć własny szablon, nawet osobom, które na kodowaniu nie znają się wcale!

Co więcej! Utworzony dzięki nim szablon będzie zgodny z obowiązującymi standardami. 

W tym artykule pokażę Ci na konkretnym przykładzie, jak niemal nie dotykając kodu, wykorzystując DARMOWY framework EF4 i DARMOWY szablon JM-Servces, stworzyć własny szablon dostosowany do wymagań konkretnego serwisu.

Ponieważ do tej pory miałem utworzony przykładowy serwis wykonany jako przykład dla Joomla! 2.5. Praktyczny kurs, trzeba go było zaktualizować do Joomla! 3. Przy okazji pracy nad tym artykułem skorzystają wszyscy, którzy kupili książkę oraz e-book, a także uczestnicy DARMOWEGO Kursu Joomla! 2.5, będą mogli płynnie przejść na Joomla! 3 i cieszyć się nowymi funkcjonalnościami, ponieważ przygotowałem także specjalny tutorial dotyczący aktualizacji Joomla! 2.5 do Joomla! 3: Jak zaktualizować Joomla! 2.5 do Joomla! 3.x?

No i dzięki temu mam gotowy serwis do tego artykułu ;-)

A więc ... do rzeczy! zabieraj się do pracy!

Czytaj dalej
  30251 odsłon
50 komentarze
30251 odsłon
 50 komentarze
Lis
05

Jak utworzyć własny szablon dla Joomla! nie dotykając kodu? EF4 cz.2

Jak utworzyć własny szablon dla Joomla! nie dotykając kodu? EF4 cz.2

Chcesz mieć własny, unikalny szablon dla swojego serwisu opartego o CMS Joomla!, ale nie bardzo znasz się na kodowaniu?

Oczywiście - jest to możliwe!

W pierwszej części artykułów poświęconych tworzeniu własnych szablonów dla Joomla! w oparciu o framework EF4 - Jak stworzyć szablon nie dotykając kodu? EF4 cz.1, pokazałem Ci, jak korzystać z Theme Customizera, który jest nieodłączną częścią tego frameworka.

Dzisiaj poznasz framework EF4 od środka... czyli od zaplecza ;-)

Przypomnę tylko, że tytułowy bohater, to produkt polski, prosto spod palców ekipy Joomla_Monster.com. Ważne jest to, że jest całkowicie DARMOWY! Możesz z niego korzystać i wykorzystywać do woli ;-)

W pierwszej części pokazałem Ci, jak zainstalować i przetestować serwis z zaimplementowanymi przykładowymi szablonami oraz dodatkowymi rozszerzeniami (tzw. quickstart), a następnie pokazałem Ci możliwości Theme Customizera, dzięki któremu, bezpośrednio z poziomu witryny, możesz dosłownie kilkoma kliknięciami zmienić kolory oraz ustawienia czcionek i od razu mieć podgląd dokonanych zmian.

W takim razie... DO ROBOTY!

Czytaj dalej
  32073 odsłon
27 komentarze
32073 odsłon
 27 komentarze
Paź
09

Jak stworzyć szablon nie dotykając kodu? EF4 cz.1

Jak stworzyć szablon nie dotykając kodu? EF4 cz.1

Chcesz mieć własny, unikalny szablon dla swojego serwisu, ale nie bardzo znasz się na kodowaniu?

Czy możliwe jest, aby szablon wykonany w ten sposób był zgodny z obowiązującymi standardami? OCZYWIŚĆIE, ŻE TAK!

No to pisz w końcu, co, gdzie i za ile!

No już dobrze, dobrze nie bawmy się w te wstępy :-)

Dzisiaj pokażę Ci nowiutki, świeżutki, jeszcze ciepły, pachnący nowością Framework Naszej rodzimej, polskiej produkcji, prosto ze stajni Joomla_Monster.com o tajemniczej nazwie: EF4.

Skoro to takie fajne, to pewnie sporo kosztuje? Hmm, no właśnie! Ile? Otóż... CAŁKIEM NIC, DOKŁADNIE 0 ZŁ, ZUPEŁNIE ZA FREE, PEŁNA DARMOCHA :-)

Gdzie jest haczyk? Sam o to zapytałem Andrzeja Herzberga, kiedy uczestniczyłem w premierowych warsztatach tego frameworka podczas spotkania Joomla! User Group Trójmiasto! Otóż, haczyka po prostu nie ma! Andrzej kieruje się podobną filozofią, do mojej: dawaj od siebie dużo, a jeszcze więcej wróci do Ciebie ;-) I to chyba jest ten haczyk!

No dobrze! Zabieramy się do pracy! Plan jest taki: najpierw pokażę Ci jak zainstalować i przetestować serwis z zaimplementowanymi przykładowymi szablonami oraz dodatkowymi rozszerzeniami (tzw. quickstart), a następnie pokażę Ci możliwości tworzenia własnego szablonu na przykładzie jakiegoś gotowego serwisu.

Czytaj dalej
  33200 odsłon
69 komentarze
33200 odsłon
 69 komentarze

Najnowsze komentarze

Gość - Studio Jak wybrać hosting dla Joomla!?
13 wrzesień 2019
Warto jeszcze dopisać punkt, żeby przy wyborze wybrać panel między DirectAdmin/cPanel. Niektóre hostingi mają swoje własne rozwiązania - czasami bardzo specyficzne, co niekoniecznie jest dobrą rzeczą
Gość - Marek Szyfrowanie symetryczne a niesymetryczne
09 czerwiec 2019
"Klucz przekazany do publicznej wiadomości, nazywany jest kluczem publicznym lub jawnym. Może on być stosowany do szyfrowania lub deszyfrowania informacji otrzymanych od osoby, która go wygenerowała. ...
Gość - Marek Tworzenie szablonów dla Joomla! Helix Ultimate
10 maj 2019
Witam, napotkałem problem pojawiający się przy zmianie kolorów tła czy czcionek oraz importowaniem ustawień. W pierwszym przypadku, po zmianie kolorów i ich zapisaniem, panel podglądu strony przeładow...
Gość - Andy SSL i Joomla! w Smarthost
03 styczeń 2019
Dzięki, jak zwykle dobra robota! Warto dodać, że instalacja certyfikatu SSL nie zapewnia bezpieczeństwa transmisji danych. To jest możliwe po wdrożeniu polityki bezpieczeństwa w firmie. Co do SSL - to...
Gość - Henryk Jak utworzyć menu poziome w szablonie protostar?
02 styczeń 2019
Robię punkt po punkcie i nie wyświetla się poziome menu Nie wiem gdzie tkwi błąd i co robię źle?Jeśli to możliwe to proszę o pomocps. posiadam książkę "Joomla! 3x" i tu również niema pomocy Pozdrawiam...