A A A

Podmiot i twórczość

przez w Różne
  • Przeczytano: 4299
  • 1 komentarz
  • Drukuj
4299

Czy podmiotem może być TYLKO człowiek?
Podmiot, to słowo obarczone wieloma znaczeniami. W języku prakseologii stosowane jest słowo sprawca. W rozumieniu tego pojęcia sprawcą może być każdy byt aktywnie działający, który sam stanowi o swej aktywności.

Sprawcą może być zarówno człowiek jak i zwierzę. Między sobą różnią się zakresem czynów dostępnych ich wyborom.
Tak naprawdę, to nie jestem zdecydowany aby odpowiedzieć na to pytanie. Po prostu nie wiem! Moja próżność podpowiada mi, że jestem istotą wyższą od zwierząt i roślin, więc tylko człowiek może być podmiotem, ale nie jestem tak do końca o tym przekonany!

Czy TYLKO podmiot może tworzyć?
Akt twórczy jest zdarzeniem nowym, prowadzi do powstania, nowego stanu rzeczy, nowego dzieła lub wynalazku, jest manifestacją ludzkiej wolności, zatem tylko człowiek może tworzyć.
No tak, ale jak powyżej napisałem podmiotem, czy też uściślając twórcą może być również zwierzę, to znów mam wątpliwości!
Na przykład aktem twórczym może być dla nas to co stworzyła przyroda, piękne widoki, czy też jakieś okazałe gniazdo ptaka.

Czy to co odbieramy jako piękne krajobrazy, jest twórcze? Jeżeli tak, to chyba jest to twórczość niezamierzona! No bo czy drzewo świadomie wie, jak ma wyglądać aby było piękne. Przy czym to przecież my (ludzie) każdy na swój sposób oceniamy czy jest piękne czy nie!

Czy nasz świat nie jest obecnie w kajdanach antropocentryzmu? Chyba tak! Przecież przypisujemy sobie prawo do praktycznie wszystkiego. Przyporządkowujemy sobie przyrodę, dostosowujemy praktycznie wszystko do swoich potrzeb. Uważamy siebie za istoty najbardziej rozwinięte na Ziemi.
Antropocentryzm to pogląd filozoficzny, według którego człowiek jest ośrodkiem i celem wszechświata. Czy wszechświata, to nie wiem, ale Ziemi to tak!
Niestety nie wiem, czy to stanowisko jest uprawnione, zwłaszcza w kwestii wszechświata. A może faktycznie istnieją jakieś inne istoty bardziej rozwinięte od Nas?
Na pewno nasza władza na Ziemi nie zawsze prowadzi do pozytywnych zmian. Tragiczne w skutkach może być nadmierna eksploatacja środowiska!

 

Oceń ten wpis:
0
Oznaczone w: twórczość
URL Trackback dla tego wpisu na blogu

Nauczyciel przedmiotów informatycznych w szkole ponadgimnazjalnej.


Pierwszy Certyfikowany Administrator Joomla! w Polsce.


Autor książek i e-booków na temat Joomla!. Autor bloga: www.slawop.net, w którym porusza zagadnienia związane z CMS Joomla! i wykorzystaniu go, jako fantastycznego narzędzia, które ułatwia innym tworzenie ich własnego miejsca w sieci.


Prowadzi własną firmę świadczącą usługi związane z tworzeniem oraz administrowaniem serwisów opartych o CMS Joomla!


Współorganizator Joomla! User Group Jawor


Uwielbia ekstremalnie szybką jazdę na rolkach! Fan rozwoju osobistego i ciągłych zmian :-)


I love Joomla! Why?


Because Joomla! is Doing Great Things with Great People :-)


And My favourite sentence:Don't Let Anybody Steal Your Dreams!


Komentarze

Zostaw komentarz

Gość
Gość poniedziałek, 17 grudzień 2018

Najnowsze komentarze

Czy jest jakaś możliwość, żeby zmienić układ top-bar i tej linii, w której jest logo? Tam niby są flexibloki ale nie można zmienić ich szerokości, a tego potrzebuję bardzo. Jak tego dokonać???

Joanna

Dziękuje za ten wpis joomla zawsze była dla mnie problematyczna :)

Informatyk

co robić? Zdjęcia wyświetlają się pionowo, jedno pod drugim. Żadna zmiana w opcjach, nic nie daje??? Pomożecie?

Sławomir
05.11.2018 w DJ Image Slider

Właśnie, powinien się pojawić … . Oczywiście skorzystam z rady i zapytam u źródeł. Jeśli dowiem się czegoś mądrego, podzielę się wiedzą, może komuś się przyda. Dziękuję, pozdrawiam, Andrzej

Andrzej
Andrzeju, jeżeli w Ustawieniach podstawowych w zakładce Narzędzia na stronie w polu Powrót do góry masz aktywny przycisk Włączone, to taki przycisk powinien pojawić się u Ciebie na stronie już po prze...