Pierwsze w Polsce lokalne spotkanie miłośników Joomla!

Pierwsze w Polsce lokalne spotkanie miłośników Joomla!

I stało się! Pierwsze lokalne spotkanie miłośników Joomla! jest już za nami :-)

Spotkanie zorganizowane przez trójkę entuzjastów: Danutę Idzik, Przemka Wróbla i Michała Trzepizura, przerosło moje oczekiwania! Na spotkanie przyszło ok. 40 osób z Katowic oraz okolic. Tym samym składam moje szczere wyrazy uznania za ich zapał, entuzjazm i wysiłek jaki włożyli w organizację tego spotkania!

Zapewne 14 grudnia 2013 zapisze się na kartach historii Joomla! w Polsce, jako wydarzenie przełomowe, które zainicjowało szereg innych spotkań w całej Polsce :-)

Jaki jest cel takich spotkań? Generalnie: spotkać się i pogadać ;-) Tego typu grupy tworzone są przez osoby, które chcą się spotkać z innymi entuzjastami CMS Joomla! oraz podzielić się swoją wiedzą, doświadczeniem i pomysłami. Wszyscy doskonale wiemy, że w grupie siła i jeden człowiek nie jest w stanie poradzić sobie ze wszystkimi możliwymi problemami! Dzięki takim spotkaniom jak te, możesz pomóc innym w rozwiązaniu ich problemów lub uzyskać pomoc od kogoś, kto potrafi rozwiązać Twój problem ;-)

Jeżeli masz jakiś ciekawy pomysł, uważasz, że konkretny temat masz opanowany na tyle, że możesz go wytłumaczyć innym, możesz zaproponować organizatorom (koordynatorom) całego przedsięwzięcia, że przedstawisz go na forum wszystkim zgromadzonym.

Do Katowic dotarłem już ok. 13:00 i wspólnie z małżonką postanowiliśmy "pozwiedzać" galerie w Silesia City Center. Do samych Katowic nie mieliśmy żadnych problemów - prosto A4, bez korków i przestojów. Nie spodziewaliśmy się jednak, że w samych Katowicach tyle się dzieje ;-) Remonty w samum centrum spowodowały, że moja nawigacja zwariowała. Dojazd do Silesia City Center zajął nam ok. 30 minut! Jak w każdym centrum handlowym w całej Polsce, mamy w zasadzie już od kilku tygodni święta. Podziwialiśmy zatem piękny świąteczny wystrój galerii. Przed wyjazdem do Katowic, sprawdziłem w Google Maps, że dojazd z Silesia City Center na ul. Sokolską 26 do budynku Śląskich Technicznych Zakładów Naukowych, gdzie w sali nr 26 o godz. 16:00 miało się rozpocząć spotkanie Silesia JUG, powinien zająć mi nie więcej jak 5 minut! Jako, że uważam się za osobę punktualną, postanowiłem być na miejscu 15 minut przed czasem. Zatem 15:40 wyjeżdżamy z parkingu i jedziemy zgodnie z tym co pokazuje nawigacja! Nawigacja pokazuje "skręć w prawo", no to skręcam. A tu zakaz wjazdu! I tak kilka razy ;-) Okazało się, że dojazd, który początkowo miał zająć 5 minut zajął 25 minut :-(

Gdyby nie wsparcie telefoniczne Danuty i złamanie kilku przepisów drogowych, nie wiem, czy dotarlibyśmy na miejsce przed 16:30 ;-) Następnym razem będę starał się być przy najmniej 30 minut wcześniej ;-)

Spotkanie Silesia Joomla! User Group otworzyła Danuta Idzik, wprowadzając wszystkich w ideę i tematykę spotkania. Następnie Michał Trzepizur  - wiceprezes Fundacji PCJ Otwarte Źródła, pokazał jak w bardzo prosty i szybki sposób rozpocząć swoją przygodę z Joomla! Przedstawił swój rewelacyjny program JAMP, za pomocą którego można uruchomić i testować serwisy oparte o Joomla! Program jest tak prosty w użytkowaniu, że osoby, które nie mają wykształcenia informatycznego, nie powinny  mieć jakichkolwiek problemów z jego uruchomieniem. Uczestnicy mogli zobaczyć przygotowany przez Michała krótki filmik pokazujący proces uruchomienia pierwszej witryny z wykorzystaniem JAMP-a. Temat zainteresował uczestników na tyle, że sesja pytań kontynuowana była także podczas przerwy ;-)

Michał Trzepizur - jak rozpocząć przygodę z Joomla!

Jako, że Michał Trzepizur akurat tego dnia obchodził rocznicę swoich urodzin, usłyszał gromkie 100 lat pochodzące z gardeł 40 zgromadzonych osób :-) Mam nadzieję, że była to dla Michała miła i wzruszająca chwila ;-)

Po energetycznym filmiku na temat JAMP-a, Piotr Nalepa pokazał Nam, w jaki sposób można zautomatyzować zadania w procesie tworzenia szablonów i rozszerzeń dla Joomla! Dla osób, którzy pracują jako programiści aplikacji webowych prezentacja Piotra była inspiracją w jaki sposób poradzić sobie z wykonywaniem niekiedy żmudnych czynności takich jak: minifikowanie plików, kompresja obrazków, walidacja kodu JS, itd., itp. Piotr, jako rozwiązanie tych problemów zaproponował wykorzystanie serwera node.js oraz modułu Grunt.js. Z jego prezentacji dowiedziałem się na przykład, co to jest Sprite. Do tej pory sądziłem, że to napój gazowany ;-)

Piotyr Nalepa - automatyzacja zadań w procesie tworzenia stron opartych na Joomla!

Na koniec, po krótkiej przerwie, miałem ogromny zaszczyt i przyjemność przedstawić swoje spostrzeżenia dotyczące mechanizmu ACL w Joomla! 3.2. Zagadnienie to jest dosyć rozległe i chciałem jak najdokładniej przedstawić je zgromadzonym i wydaje mi się, że trochę moja prelekcja się przeciągnęła. Mam tylko nadzieję, że udało mi się wyjaśnić to zagadnienie i nie zanudziłem publiczności ;-)

Sławomir Pieszczek - ACL w Joomla! 3.2

Jeżeli zainteresowałem Cię moją prezentacją i chcesz ją uruchomić i przeanalizować jeszcze raz, kliknij ten link: ACL w Joomla! 3.2, lub zeskanuj kod QR:

Link do prezentacji

Kiedy sesja pytań została zakończona, organizatorzy, dzięki wsparciu sponsorów wylosowali wśród uczestników wiele bardzo cennych nagród, takich jak:

Nagroda specjalna Joomla-Monster.com

 • 10 złotych pakietów subskrypcji fantastycznego, stworzonego i zoptymalizowanego specjalnie dla Joomla! programu JAMP;
 • 10 Wideo Kursów Własny sklep internetowy w oparciu o VirtueMart ufundowane przez IT&Business Training;

Każdy uczestnik otrzymał bon rabatowy o wartości -50% na zakup rozszerzeń lub szablonów dostępnych na dj-extensions.com i joomla-monster.com;

To niesamowite, że pomimo faktu że uczestnicy Silesia Joomla! User Group nie ponosili absolutnie żadnych kosztów wstępu na to spotkanie, organizatorom udało się zorganizować salę oraz tak cenne nagrody!

Na koniec oficjalnej części spotkania wszyscy pstryknęli sobie wspólną pamiątkową fotkę :-)

Silesia Joomla! User Group - uczestnicy spotkania 
Zdjęcie wykonane przez Joachima Makowskiego

Wszyscy, którzy chcieli porozmawiać o Joomla! (i nie tylko) na gruncie mniej oficjalnym mogli spotkać się na tzw. After Party w pubie Wściekły Pies ;-) Dla uczestników tego spotkania Danuta Idzik przygotowała niespodziankę w postaci własnoręcznie upieczonego pysznego tortu! Aż żal było go kroić, ponieważ logo Silesia JUG prezentowało się na nim przepięknie ;-)

After Party Silesia JUG

Rozmowy trwały do późnych godzin wieczornych i aż żal było wyjeżdżać :-( Liczę tylko na to, że organizatorzy kolejnego spotkania zechcą mnie jeszcze na nie zaprosić ;-)

After Party Silesia JUG

 

Chcesz otrzymywać powiadomienia o moich kolejnych wpisach lub projektach?
Wpisz swoje imię oraz adres e-mail a następnie kliknij "ZAPISZ MNIE"

Twoje imię:


Adres email:


Aktualizacja! Joomla! 2.5.17
Spotkanie miłośników Joomla! w Katowicach

Podobne wpisy

 

  By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://www.slawop.net/

  Najnowsze komentarze

  Gość - Studio Jak wybrać hosting dla Joomla!?
  13 wrzesień 2019
  Warto jeszcze dopisać punkt, żeby przy wyborze wybrać panel między DirectAdmin/cPanel. Niektóre hostingi mają swoje własne rozwiązania - czasami bardzo specyficzne, co niekoniecznie jest dobrą rzeczą
  Gość - Marek Szyfrowanie symetryczne a niesymetryczne
  09 czerwiec 2019
  "Klucz przekazany do publicznej wiadomości, nazywany jest kluczem publicznym lub jawnym. Może on być stosowany do szyfrowania lub deszyfrowania informacji otrzymanych od osoby, która go wygenerowała. ...
  Gość - Marek Tworzenie szablonów dla Joomla! Helix Ultimate
  10 maj 2019
  Witam, napotkałem problem pojawiający się przy zmianie kolorów tła czy czcionek oraz importowaniem ustawień. W pierwszym przypadku, po zmianie kolorów i ich zapisaniem, panel podglądu strony przeładow...
  Gość - Andy SSL i Joomla! w Smarthost
  03 styczeń 2019
  Dzięki, jak zwykle dobra robota! Warto dodać, że instalacja certyfikatu SSL nie zapewnia bezpieczeństwa transmisji danych. To jest możliwe po wdrożeniu polityki bezpieczeństwa w firmie. Co do SSL - to...
  Gość - Henryk Jak utworzyć menu poziome w szablonie protostar?
  02 styczeń 2019
  Robię punkt po punkcie i nie wyświetla się poziome menu Nie wiem gdzie tkwi błąd i co robię źle?Jeśli to możliwe to proszę o pomocps. posiadam książkę "Joomla! 3x" i tu również niema pomocy Pozdrawiam...