A A A

Metody uczenia liniowych sieci neuronowych

przez w Informatyka
  • Przeczytano: 7707
  • 0 komentarze
  • Drukuj
7707

metody uczenia liniowych sieci neuronowychW 1949 r. Donald Hebb odkrył, że informacja może być przechowywana w strukturze połączeń między neuronami i zaproponował metodę uczenia sieci neuronowych (reguła Hebba).

Donald HebbLiniowym modelem neuronu jest model ADALINE (ADAptive LINear Element). W odróżnieniu do modelu podstawowego potrafi on się adaptować oraz uczyć. Aby to było możliwe podstawowy model neuronu uzupełniono o dodatkowe elementy, takie jak: moduł zmiany wag oraz moduł wyznaczania błędów.

Nauka z nauczycielem.

Do nauki neuronu ADALINE stosuje się metodę nauki zwaną regułą delta. Jest to metoda nauki z nauczycielem, ponieważ do nauki używa się wzorców uczących. Ogólną zasadę nauki przedstawia rysunek poniżej:

Uczenie sieci liniowych - rysunek 1
Wzorce uczące składają się z dwóch składników:

  • danych wejściowych,
  • żądanej wartości wyjścia dla tych danych wejściowych.

Aby proces uczenia przebiegał prawidłowo, wagi muszą być tak dobrane, aby sygnał wyjściowy jak najbardziej pokrywał się z wartością żądaną na wyjściu.
W regule tej uaktualnianie wag następuje po każdej prezentacji jednego wzorca uczącego. Zadanie polega na tym aby tak dobrać wagę neuronu liniowego, aby na zadany sygnał wejściowy odpowiedź neuronu była możliwie jak najbliższa wartości oczekiwanej.
Zgodnie z tą regułą, po prezentacji wzorca następuje modyfikacja wag poprzez korektę wagi poprzedniej o iloczyn różnicy między żądaną wartością na wejściu, a otrzymaną wartością na wyjściu neuronu oraz wartość wejścia, z którym powiązana jest ta waga.
Im większa różnica między żądaną wartością na wejściu, a otrzymaną wartością na wyjściu neuronu, tym korekta wag jest większa. Dla różnicy tej równej zeru nie ma żadnej korekty!

Ponieważ pojedynczy neuron ma ograniczenia, dlatego w praktycznych zastosowaniach występuje w grupie tworząc sieć MADALINE (Multi ADAptive LINear Element). W takiej sieci każdy neuron podlega uczeniu zgodnie z regułą delta.

Sieci tego typu wykorzystuje się do eliminacji zakłóceń, filtracji dolno – i górnoprzepustowej sygnałów.

Nauka bez nauczyciela.

Ponieważ reguła delta wymaga nie tylko wybrania wzorców do nauki, ale także oczekiwanej odpowiedzi, proces ten jest często niewygodny.

Inną metodą uczenia sieci MADALINE jest reguła Hebba. W metodzie tej, podczas uczenia, pożądana odpowiedz nie jest znana. Ze względu na brak informacji o poprawności, czy niepoprawności odpowiedzi, sieć musi się uczyć poprzez analizę reakcji na pobudzenia, o których naturze wie mało lub nic. W trakcie analizy parametry sieci podlegają zmianom, co nazywamy samoorganizacją. Ogólną zasadę nauki przedstawia rysunek poniżej:


uczenie_sieci_liniowe_rys_2

Zgodnie z wzorem reguły Hebba, waga powiązań między dwoma neuronami wzrasta przy jednoczesnym stanie pobudzenia obu neuronów, w przeciwnym wypadku maleje, natomiast sygnałem uczącym jest sygnał wyjściowy neuronu.


 

Uważasz, że artykuł był ciekawy i chcesz otrzymywać powiadomienia o moich kolejnych wpisach lub projektach?
Wpisz swoje imię oraz adres e-mail a następnie kliknij "ZAPISZ MNIE"

Twoje imię:


Adres email:


Oceń ten wpis:
Oznaczone w: sztuczna inteligencja
URL Trackback dla tego wpisu na blogu

Nauczyciel przedmiotów informatycznych w szkole ponadgimnazjalnej.


Pierwszy Certyfikowany Administrator Joomla! w Polsce.


Autor książek i e-booków na temat Joomla!. Autor bloga: www.slawop.net, w którym porusza zagadnienia związane z CMS Joomla! i wykorzystaniu go, jako fantastycznego narzędzia, które ułatwia innym tworzenie ich własnego miejsca w sieci.


Prowadzi własną firmę świadczącą usługi związane z tworzeniem oraz administrowaniem serwisów opartych o CMS Joomla!


Współorganizator Joomla! User Group Jawor


Uwielbia ekstremalnie szybką jazdę na rolkach! Fan rozwoju osobistego i ciągłych zmian :-)


I love Joomla! Why?


Because Joomla! is Doing Great Things with Great People :-)


And My favourite sentence:Don't Let Anybody Steal Your Dreams!


Komentarze

  • Umieść swój komentarz jako pierwszy!

Zostaw komentarz

Gość
Gość środa, 19 grudzień 2018

Najnowsze komentarze

Czy jest jakaś możliwość, żeby zmienić układ top-bar i tej linii, w której jest logo? Tam niby są flexibloki ale nie można zmienić ich szerokości, a tego potrzebuję bardzo. Jak tego dokonać???

Joanna

Dziękuje za ten wpis joomla zawsze była dla mnie problematyczna :)

Informatyk

co robić? Zdjęcia wyświetlają się pionowo, jedno pod drugim. Żadna zmiana w opcjach, nic nie daje??? Pomożecie?

Sławomir
05.11.2018 w DJ Image Slider

Właśnie, powinien się pojawić … . Oczywiście skorzystam z rady i zapytam u źródeł. Jeśli dowiem się czegoś mądrego, podzielę się wiedzą, może komuś się przyda. Dziękuję, pozdrawiam, Andrzej

Andrzej
Andrzeju, jeżeli w Ustawieniach podstawowych w zakładce Narzędzia na stronie w polu Powrót do góry masz aktywny przycisk Włączone, to taki przycisk powinien pojawić się u Ciebie na stronie już po prze...