Metody uczenia liniowych sieci neuronowych

metody uczenia liniowych sieci neuronowychW 1949 r. Donald Hebb odkrył, że informacja może być przechowywana w strukturze połączeń między neuronami i zaproponował metodę uczenia sieci neuronowych (reguła Hebba).

Donald HebbLiniowym modelem neuronu jest model ADALINE (ADAptive LINear Element). W odróżnieniu do modelu podstawowego potrafi on się adaptować oraz uczyć. Aby to było możliwe podstawowy model neuronu uzupełniono o dodatkowe elementy, takie jak: moduł zmiany wag oraz moduł wyznaczania błędów.

Nauka z nauczycielem.

Do nauki neuronu ADALINE stosuje się metodę nauki zwaną regułą delta. Jest to metoda nauki z nauczycielem, ponieważ do nauki używa się wzorców uczących. Ogólną zasadę nauki przedstawia rysunek poniżej:

Uczenie sieci liniowych - rysunek 1
Wzorce uczące składają się z dwóch składników:

  • danych wejściowych,
  • żądanej wartości wyjścia dla tych danych wejściowych.

Aby proces uczenia przebiegał prawidłowo, wagi muszą być tak dobrane, aby sygnał wyjściowy jak najbardziej pokrywał się z wartością żądaną na wyjściu.
W regule tej uaktualnianie wag następuje po każdej prezentacji jednego wzorca uczącego. Zadanie polega na tym aby tak dobrać wagę neuronu liniowego, aby na zadany sygnał wejściowy odpowiedź neuronu była możliwie jak najbliższa wartości oczekiwanej.
Zgodnie z tą regułą, po prezentacji wzorca następuje modyfikacja wag poprzez korektę wagi poprzedniej o iloczyn różnicy między żądaną wartością na wejściu, a otrzymaną wartością na wyjściu neuronu oraz wartość wejścia, z którym powiązana jest ta waga.
Im większa różnica między żądaną wartością na wejściu, a otrzymaną wartością na wyjściu neuronu, tym korekta wag jest większa. Dla różnicy tej równej zeru nie ma żadnej korekty!

Ponieważ pojedynczy neuron ma ograniczenia, dlatego w praktycznych zastosowaniach występuje w grupie tworząc sieć MADALINE (Multi ADAptive LINear Element). W takiej sieci każdy neuron podlega uczeniu zgodnie z regułą delta.

Sieci tego typu wykorzystuje się do eliminacji zakłóceń, filtracji dolno – i górnoprzepustowej sygnałów.

Nauka bez nauczyciela.

Ponieważ reguła delta wymaga nie tylko wybrania wzorców do nauki, ale także oczekiwanej odpowiedzi, proces ten jest często niewygodny.

Inną metodą uczenia sieci MADALINE jest reguła Hebba. W metodzie tej, podczas uczenia, pożądana odpowiedz nie jest znana. Ze względu na brak informacji o poprawności, czy niepoprawności odpowiedzi, sieć musi się uczyć poprzez analizę reakcji na pobudzenia, o których naturze wie mało lub nic. W trakcie analizy parametry sieci podlegają zmianom, co nazywamy samoorganizacją. Ogólną zasadę nauki przedstawia rysunek poniżej:


uczenie_sieci_liniowe_rys_2

Zgodnie z wzorem reguły Hebba, waga powiązań między dwoma neuronami wzrasta przy jednoczesnym stanie pobudzenia obu neuronów, w przeciwnym wypadku maleje, natomiast sygnałem uczącym jest sygnał wyjściowy neuronu.


 

Uważasz, że artykuł był ciekawy i chcesz otrzymywać powiadomienia o moich kolejnych wpisach lub projektach?
Wpisz swoje imię oraz adres e-mail a następnie kliknij "ZAPISZ MNIE"

Twoje imię:


Adres email:


Algorytmy genetyczne
Sieci neuronowe

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
piątek, 19 lipiec 2019

Zdjęcie captcha

Najnowsze komentarze

Gość - Andy SSL i Joomla! w Smarthost
03 styczeń 2019
Dzięki, jak zwykle dobra robota! Warto dodać, że instalacja certyfikatu SSL nie zapewnia bezpieczeństwa transmisji danych. To jest możliwe po wdrożeniu polityki bezpieczeństwa w firmie. Co do SSL - to...
Gość - Henryk Jak utworzyć menu poziome w szablonie protostar?
02 styczeń 2019
Robię punkt po punkcie i nie wyświetla się poziome menu Nie wiem gdzie tkwi błąd i co robię źle?Jeśli to możliwe to proszę o pomocps. posiadam książkę "Joomla! 3x" i tu również niema pomocy Pozdrawiam...
Gość - Joanna Jak utworzyć własny szablon dla Joomla! nie dotykając kodu? EF4 cz.2
09 grudzień 2018
Czy jest jakaś możliwość, żeby zmienić układ top-bar i tej linii, w której jest logo? Tam niby są flexibloki ale nie można zmienić ich szerokości, a tego potrzebuję bardzo. Jak tego dokonać???
Gość - Informatyk Tworzenie bazy danych w CPanelu na Smarthost - instalacja Joomla!
19 listopad 2018
Dziękuje za ten wpis joomla zawsze była dla mnie problematyczna
Gość - Sławomir DJ Image Slider
04 listopad 2018
co robić? Zdjęcia wyświetlają się pionowo, jedno pod drugim. Żadna zmiana w opcjach, nic nie daje??? Pomożecie?