Komunikacja w "NECIE" i w "REALU"

Moim zdaniem możliwe jest aby komunikacja werbalna i niewerbalna rządziła się takimi samymi prawami w Internecie co w "świecie realnym". Oczywiście możliwości komunikacji niewerbalnej są w Internecie bardziej ograniczone ze względu na to, że wizualno-głosowe kanały komunikacji są jeszcze nadal słabo rozwinięte (choć postęp w tej dziedzinie można już zauważyć).

W tzw. realu większa część komunikatów przekazywanych przez nas składa się z elementów niewerbalnych a w mniejszej części z werbalnych. W internecie jest w zasadzie na odwrót. Powoduje to, że nasz przekaz będzie w Internecie zubożony, a odbiorca często dopowiada sobie to czego się nie dowiedział. W związku z tym, narażamy się na to, że zubożając nasz przekaz, odbiorca dopowie sobie w sposób niezgodny z naszą intencją i do porozumienia nie dojdzie!

Aby nasza komunikacja w Internecie była pełniejsza - skuteczna, część badaczy (psycholodzy) proponują abyśmy nauczyli się stosować komunikację niewerbalną bardziej świadomie. Chodzi o to aby wyszukać i nazwać substytuty komunikacji niewerbalnej w Internecie.

Na przykład, w realu zwiększenie dystansu fizycznego jest formą wycofywania się i mniejszego zainteresowania oraz zaangażowania, zmniejszenie dystansu może świadczyć o większym zainteresowaniu i zaangażowaniu podczas komunikacji. Jakich substytutów możemy użyć w Internecie? Możemy grać czasem i wyborem odpowiedniego kanału komunikacyjnego. Komunikacja poprzez e-mail może świadczyć o większym dystansie niż rozmowa np. przez GG lub na czacie. Dłuższy czas odpowiedzi również może świadczyć o mniejszym zaangażowaniu, a natychmiastowa dopowiedź, że ktoś jest zaangażowany i mu zależy na danej sprawie.

 

Czy warto być asertywnym?
Gesty przykłady

Podobne wpisy

 

    By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://www.slawop.net/