A A A

Komunikacja w "NECIE" i w "REALU"

przez w Różne
  • Przeczytano: 5656
  • 0 komentarze
  • Drukuj
5656

Moim zdaniem możliwe jest aby komunikacja werbalna i niewerbalna rządziła się takimi samymi prawami w Internecie co w "świecie realnym". Oczywiście możliwości komunikacji niewerbalnej są w Internecie bardziej ograniczone ze względu na to, że wizualno-głosowe kanały komunikacji są jeszcze nadal słabo rozwinięte (choć postęp w tej dziedzinie można już zauważyć).

W tzw. realu większa część komunikatów przekazywanych przez nas składa się z elementów niewerbalnych a w mniejszej części z werbalnych. W internecie jest w zasadzie na odwrót. Powoduje to, że nasz przekaz będzie w Internecie zubożony, a odbiorca często dopowiada sobie to czego się nie dowiedział. W związku z tym, narażamy się na to, że zubożając nasz przekaz, odbiorca dopowie sobie w sposób niezgodny z naszą intencją i do porozumienia nie dojdzie!

Aby nasza komunikacja w Internecie była pełniejsza - skuteczna, część badaczy (psycholodzy) proponują abyśmy nauczyli się stosować komunikację niewerbalną bardziej świadomie. Chodzi o to aby wyszukać i nazwać substytuty komunikacji niewerbalnej w Internecie.

Na przykład, w realu zwiększenie dystansu fizycznego jest formą wycofywania się i mniejszego zainteresowania oraz zaangażowania, zmniejszenie dystansu może świadczyć o większym zainteresowaniu i zaangażowaniu podczas komunikacji. Jakich substytutów możemy użyć w Internecie? Możemy grać czasem i wyborem odpowiedniego kanału komunikacyjnego. Komunikacja poprzez e-mail może świadczyć o większym dystansie niż rozmowa np. przez GG lub na czacie. Dłuższy czas odpowiedzi również może świadczyć o mniejszym zaangażowaniu, a natychmiastowa dopowiedź, że ktoś jest zaangażowany i mu zależy na danej sprawie.

 

Oceń ten wpis:
URL Trackback dla tego wpisu na blogu

Nauczyciel przedmiotów informatycznych w szkole ponadgimnazjalnej.


Pierwszy Certyfikowany Administrator Joomla! w Polsce.


Autor książek i e-booków na temat Joomla!. Autor bloga: www.slawop.net, w którym porusza zagadnienia związane z CMS Joomla! i wykorzystaniu go, jako fantastycznego narzędzia, które ułatwia innym tworzenie ich własnego miejsca w sieci.


Prowadzi własną firmę świadczącą usługi związane z tworzeniem oraz administrowaniem serwisów opartych o CMS Joomla!


Współorganizator Joomla! User Group Jawor


Uwielbia ekstremalnie szybką jazdę na rolkach! Fan rozwoju osobistego i ciągłych zmian :-)


I love Joomla! Why?


Because Joomla! is Doing Great Things with Great People :-)


And My favourite sentence:Don't Let Anybody Steal Your Dreams!


Komentarze

  • Umieść swój komentarz jako pierwszy!

Zostaw komentarz

Gość
Gość środa, 19 grudzień 2018

Najnowsze komentarze

Czy jest jakaś możliwość, żeby zmienić układ top-bar i tej linii, w której jest logo? Tam niby są flexibloki ale nie można zmienić ich szerokości, a tego potrzebuję bardzo. Jak tego dokonać???

Joanna

Dziękuje za ten wpis joomla zawsze była dla mnie problematyczna :)

Informatyk

co robić? Zdjęcia wyświetlają się pionowo, jedno pod drugim. Żadna zmiana w opcjach, nic nie daje??? Pomożecie?

Sławomir
05.11.2018 w DJ Image Slider

Właśnie, powinien się pojawić … . Oczywiście skorzystam z rady i zapytam u źródeł. Jeśli dowiem się czegoś mądrego, podzielę się wiedzą, może komuś się przyda. Dziękuję, pozdrawiam, Andrzej

Andrzej
Andrzeju, jeżeli w Ustawieniach podstawowych w zakładce Narzędzia na stronie w polu Powrót do góry masz aktywny przycisk Włączone, to taki przycisk powinien pojawić się u Ciebie na stronie już po prze...