Komunikacja w "NECIE" i w "REALU"

Moim zdaniem możliwe jest aby komunikacja werbalna i niewerbalna rządziła się takimi samymi prawami w Internecie co w "świecie realnym". Oczywiście możliwości komunikacji niewerbalnej są w Internecie bardziej ograniczone ze względu na to, że wizualno-głosowe kanały komunikacji są jeszcze nadal słabo rozwinięte (choć postęp w tej dziedzinie można już zauważyć).

W tzw. realu większa część komunikatów przekazywanych przez nas składa się z elementów niewerbalnych a w mniejszej części z werbalnych. W internecie jest w zasadzie na odwrót. Powoduje to, że nasz przekaz będzie w Internecie zubożony, a odbiorca często dopowiada sobie to czego się nie dowiedział. W związku z tym, narażamy się na to, że zubożając nasz przekaz, odbiorca dopowie sobie w sposób niezgodny z naszą intencją i do porozumienia nie dojdzie!

Aby nasza komunikacja w Internecie była pełniejsza - skuteczna, część badaczy (psycholodzy) proponują abyśmy nauczyli się stosować komunikację niewerbalną bardziej świadomie. Chodzi o to aby wyszukać i nazwać substytuty komunikacji niewerbalnej w Internecie.

Na przykład, w realu zwiększenie dystansu fizycznego jest formą wycofywania się i mniejszego zainteresowania oraz zaangażowania, zmniejszenie dystansu może świadczyć o większym zainteresowaniu i zaangażowaniu podczas komunikacji. Jakich substytutów możemy użyć w Internecie? Możemy grać czasem i wyborem odpowiedniego kanału komunikacyjnego. Komunikacja poprzez e-mail może świadczyć o większym dystansie niż rozmowa np. przez GG lub na czacie. Dłuższy czas odpowiedzi również może świadczyć o mniejszym zaangażowaniu, a natychmiastowa dopowiedź, że ktoś jest zaangażowany i mu zależy na danej sprawie.

 

Czy warto być asertywnym?
Gesty przykłady

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
piątek, 19 lipiec 2019

Zdjęcie captcha

Najnowsze komentarze

Gość - Andy SSL i Joomla! w Smarthost
03 styczeń 2019
Dzięki, jak zwykle dobra robota! Warto dodać, że instalacja certyfikatu SSL nie zapewnia bezpieczeństwa transmisji danych. To jest możliwe po wdrożeniu polityki bezpieczeństwa w firmie. Co do SSL - to...
Gość - Henryk Jak utworzyć menu poziome w szablonie protostar?
02 styczeń 2019
Robię punkt po punkcie i nie wyświetla się poziome menu Nie wiem gdzie tkwi błąd i co robię źle?Jeśli to możliwe to proszę o pomocps. posiadam książkę "Joomla! 3x" i tu również niema pomocy Pozdrawiam...
Gość - Joanna Jak utworzyć własny szablon dla Joomla! nie dotykając kodu? EF4 cz.2
09 grudzień 2018
Czy jest jakaś możliwość, żeby zmienić układ top-bar i tej linii, w której jest logo? Tam niby są flexibloki ale nie można zmienić ich szerokości, a tego potrzebuję bardzo. Jak tego dokonać???
Gość - Informatyk Tworzenie bazy danych w CPanelu na Smarthost - instalacja Joomla!
19 listopad 2018
Dziękuje za ten wpis joomla zawsze była dla mnie problematyczna
Gość - Sławomir DJ Image Slider
04 listopad 2018
co robić? Zdjęcia wyświetlają się pionowo, jedno pod drugim. Żadna zmiana w opcjach, nic nie daje??? Pomożecie?