Joomla! User Group Silesia - spotkanie 2

Joomla! User Group Silesia - spotkanie 2

Kolejne regionalne spotkanie miłośników Joomla! w Katowicach jest już historią! Wierzę jednak, że jeszcze przez długi czas uczestnicy tego spotkania będą je miło wsponinać i tęsknić już za kolejnym :-)

Spotkanie Joomla! User Group Silesia odbyło się 22.03.2014 r. w budynku Śląskich Technicznych Zakładów Naukowych w Katowicach i podobnie jak poprzednie, organizowane jest przez trójkę entuzjastów: Danutę Idzik, Przemka Wróbla i Michała Trzepizura. Ich zapał, entuzjazm, zaangażowanie i wysiłek jaki wkładają w organizację tych spotkań budzi mój podziw i szczere uznanie! KOCHANI! GORĄCE, MOCNE I DŁUGIE STANDING OVATION DLA WAS!

Ogromnym zaszczytem i wielką przyjemnością dla mnie było uczestnistwo w pierwszym spotkaniu Joomla! User Group Silesia, które odbyło się w grudniu 2013 r. Wówczas występowałem w roli prelegenta, dzięki czemu miałem okazję podzielić się swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi mechanizmu ACL w Joomla! 3.2. Więcej szczegółów dotyczących tamtego spotkania przeczytasz w artykule: Pierwsze w Polsce lokalne spotkanie miłośników Joomla!

Tym razem swoją podróż zaplanowałem tak, aby nie było mowy o spóźnieniu, tak więc na miejscu pojawiłem się godzinę przed rozpoczęciem spotkania ;-) Dzięki temu miałem miejsce w pierwszym rzędzie i było trochę czasu na wygłupy :-)

Kolaż z Joomla! User Group Silesia

Nawet udało się Nam wymyśleć sposób na zaciemnienie sali i jednocześnie bardziej widoczną promocję Joomla! Roll Up reklamujący Joomla! był jednocześnie zasłoną przed słońcem, które utrudniało widoczność prezentacji wyświetlanych przez projektor ;-)

Roll Up reklamujący Joomla! i Przemek Wróbel

No dobrze, ale do rzeczy! 

Aby nie powtarzać zbyt często słowa spotkanie, użyję modnego ostatnio: event (iwent) ;-)

Event Joomla! User Group Silesia otworzyła Danuta, przedstawiając zespół organizatorów i prelegentów oraz wprowadzając wszystkich w ideę Joomla! Przestrzegła przy tym wszystkich zgromadzonych, że mogą się zarazić wirusem zwanym Joomlaholizmem :-) Zresztą, sam zobacz jej wypowiedź:

Po bardzo entuzjastycznym i pełnym humoru wprowadzeniu Danuty, Przemek Wróbel pokazał z jakich elementów składa się typowy szablon dla Joomla! Uczestnicy mogli nauczyć się m.in., jaki kod należy wstawić do pliku index.php, aby zdefiniować własne pozycje modułów w szablonie oraz gdzie znajdują się pliki odpowiedzialne za wygląd poszczególnych modułów. Wiem, że tematyka szablonów budzi spore zainteresowanie i wiele osób szuka informacji na ten temat. No cóż, jeżeli mieszkasz w okolicy Katowic i nie byłeś, TO ŻAŁUJ ;-) Może stwierdziłeś, że masz za daleko? Ja pokonałem ponad 250 km :-)

Przemek Wróbel podczas swojej prezentacji

Kolejny prelegent - Mateusz Grabowski pokazał trzy sposoby na to jak wykorzystać CMS Joomla!

 • jak zaimplementować w swoim serwisie autoresponder;
 • jak stworzyć sklep, który sprzedaje;
 • jak stworzyć tzw. squeeze page;

Zobacz fragment jego wykładu dotyczący sklepu, który sprzedaje:

Po prelekcji Mateusza, Danuta zaproponowała krótką przerwę. Podczas tej przerwy można było porozmawiać ze sobą, poznać się bliżej oraz przedyskutować kwestie omawiane podczas prelekcji.
Podczas tych dyskusji udało mi się wyrwać na chwilę Danutę i Przemka na krótki wywiad. Ponieważ wiem, że wiele osób ma pewne obawy przed przyjściem na tego typu spotkania, twierdząc, że nie są profesjonalistami, że się jeszcze nie znają tak dobrze na CMS Joomla! itp. itd., poprosiłem ich, aby powiedzieli kilka słów o tym, dla kogo takie spotkania są organizowane. Zobacz wywiad z Danutą Idzik i Przemkiem Wróblem przeprowadzonym podczas Joomla! User Group Silesia:

Po przerwie Michał Trzepizur w swoim niezykle profesjonalnym wystąpieniu, przedstawił bardzo ważny temat jakim jest tworzenie kopii zapasowych! Wykład Michała składał się z dwóch części. Pierwsza część poświęcona była teoretycznym aspektom związanym z tworzeniem kopii. Mogliśmy zobaczyć m.in. wyniki ankiety, w której respondenci odpowiedzieli na pytanie: Jak często wykonujesz kopie zapasowe. Okazuje się, że 8% osób wcale nie robii kopii zapasowych, 17% zostawia wykonywanie kopii w rękach dostawcy usług hostingowych. Generalnie okazuje się, że ok. 70% osób niespecjalnie przykłada swoją uwagę do tego tematu.
Zobacz fragment pierwszej części wystąpienia Michała:

Uczestnicy spotkania mogli zobaczyć w jaki sposób, za pomocą rewelacyjnego komponentu Akeeba Backup i mechanizmu CRON zautomatyzować wykonywanie kopii zapasowych. Każdy mógł przekonać się także, jak w prosty sposób można przywrócić swój serwis z tak wykonanej kopii zapasowej. Zobacz fragment drugiej części prelekcji Michała:

No i na koniec bloku prelekcji - SUPER NIESPODZIANKA! Stefan Wajda (zwiastun)- współtwórca i lider Polskiego Centrum Joomla, prezes Fundacji PCJ Otwarte Źródła zabrał głos, aby uzmysłowić wszystkim, że Joomla! - znaczy RAZEM! Jak sam powiedział:

Joomla! jest projektem zarządzanym przez społeczność. Zarządzanym, tzn., że każdy z Was, każdy z Nas tutaj obecnych może mieć wpływ na kształt Joomla!

Obejżyj wystąpienie Stefana Wajdy i zobacz w jaki sposób możesz mieć wpływ na kształt Joomla!:

Na zakończenie części szkoleniowej spotkania Joomla! User Group Silesia, Michał Trzepizu zaskoczył wszystkich rozdając 50% zniżki na zakup złotego pakietu na jego kultowy produkt: JAMP! Każdy uczestnik otrzymał także kupon rabatowy upoważniający do 30% zniżki na zakup szablonów i komponentów firmy DJ-Extensions.

Oragnizatorzy wylosowali wśród uczestników wiele cennych nagród. Nagrody te zostały ufundowane przez sponsorów, którzy są blisko związani ze społecznością Joomla! Uczestnicy spotkania mogli wygrać:

Na koniec Joachim Makowski, oficjalny fotograf dokumentujący spotkania Joomla! User Group Silesia wykonał wspólną fotografię wszystkich uczestników spotkania :-)

Uczestnicy spotkania Joomla! User Group Silesia

Po części szkoleniowej, każdy chętny mógł spotkać się na tzw. After Party w pubie Wściekły Pies, gdzie w luźnej i sympatycznej atmosferze, można było porozmawiać na temat Joomla! ... i nie tylko ;-)

Joomla! User Group Silesia - AfterParty

Mam nadzieję, że niebawem, wspólnie z klikoma osobami z terenu Dolnego Śląska uda się Nam zorganizować tego typu spotkanie! Może uda się na nie zaprosić liderów Joomla! ze Śląska?

Jeżeli mieszkasz na terenie województwa dolnośląskiego i chcesz się spotkać i pogadać o Joomla!, zerknij do artykułu: Spotkajmy się i porozmawiajmy o Joomla! ... i nie tylko ;-) i wypełnij proszę mega prostą ANONIMOWĄ ankietę (sondę), w której wskaż miejscowość w której chcesz się spotkać.

 

Chcesz otrzymywać powiadomienia o moich kolejnych wpisach lub projektach?

Lokalizacja (Mapa)

Nowe wydanie Joomla! 2.5.20 w Święto Pracy :-)
Spotkajmy się i porozmawiajmy o Joomla! ... i nie ...

Podobne wpisy

 

  By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://www.slawop.net/

  Najnowsze komentarze

  Gość - Studio Jak wybrać hosting dla Joomla!?
  13 wrzesień 2019
  Warto jeszcze dopisać punkt, żeby przy wyborze wybrać panel między DirectAdmin/cPanel. Niektóre hostingi mają swoje własne rozwiązania - czasami bardzo specyficzne, co niekoniecznie jest dobrą rzeczą
  Gość - Marek Szyfrowanie symetryczne a niesymetryczne
  09 czerwiec 2019
  "Klucz przekazany do publicznej wiadomości, nazywany jest kluczem publicznym lub jawnym. Może on być stosowany do szyfrowania lub deszyfrowania informacji otrzymanych od osoby, która go wygenerowała. ...
  Gość - Marek Tworzenie szablonów dla Joomla! Helix Ultimate
  10 maj 2019
  Witam, napotkałem problem pojawiający się przy zmianie kolorów tła czy czcionek oraz importowaniem ustawień. W pierwszym przypadku, po zmianie kolorów i ich zapisaniem, panel podglądu strony przeładow...
  Gość - Andy SSL i Joomla! w Smarthost
  03 styczeń 2019
  Dzięki, jak zwykle dobra robota! Warto dodać, że instalacja certyfikatu SSL nie zapewnia bezpieczeństwa transmisji danych. To jest możliwe po wdrożeniu polityki bezpieczeństwa w firmie. Co do SSL - to...
  Gość - Henryk Jak utworzyć menu poziome w szablonie protostar?
  02 styczeń 2019
  Robię punkt po punkcie i nie wyświetla się poziome menu Nie wiem gdzie tkwi błąd i co robię źle?Jeśli to możliwe to proszę o pomocps. posiadam książkę "Joomla! 3x" i tu również niema pomocy Pozdrawiam...