Joomla Day! Poland 2015 - Filary 10-lecia Joomla! w Polsce

Joomla Day! Poland 2015 - Filary 10-lecia Joomla! w Polsce

Kolejny rok przygody z Joomla! i kolejne święto użytkowników i miłośników tego fantastycznego CMS-a! Joomla Day! Poland, to mnóstwo spotkań ze wspaniałymi ludźmi, wiele nowych znajomości, czas spędzony w gronie przyjaciół i wydarzenie, które zatkało mnie kompletnie! Wiedziałem, że byłem nominowany do wyróżnienia "Filary X-lecia Joomla", ale w życiu nie przyszło mi do głowy, że je otrzymam!

Odkąd pamiętam, podczas tych imprez towarzyszą mi podobne emocje. Kiedy jechałem w 2012 r. do Poznania na pierwszy Joomla Day w w Polsce, czułem podekscytowanie, ciekawość, obawę i w końcu wzruszenie, kiedy spotkanie się kończyło! 

Po spotkaniu w Warszawie, w 2014 roku, napisałem w artykule: Joomla! Day Poland 2014 - nauka, ludzie, emocje!, że intensywność moich emocji z roku na rok wzrasta i że boję się, że ich intensywność może osiągnąć niebezpieczny dla mnie poziom ;-)

No i coś w tym jest, ponieważ w tym roku, poziom moich emocji był zdecydowanie większy! Oprócz podekscytowania i radości ze spotkania z przyjaciółmi pojawiło się także wzruszenie, duma oraz obawa, czy zasługuję na to wszystko zasługuję!

Joomla Day! Poland co roku jest w innym zakątku Naszego Pięknego Kraju. Tym razem spotkaliśmy się w przepięknym Gdańsku w Gdańskim Parku Naukowo - Technologicznym. Co ciekawe, w siedzibie Polskiej Agencji Kosmicznej :-)

Gdański Park Naukowo - Technologiczny

Warto wspomnieć, że grono organizatorów tak dużego przedsięwzięcia, to dosłownie garstka niezwykłych osób: Stefan WajdaMichał TrzepizurDanuta Idzik, Justyna Michallek, Sebastian DajnowiecPrzemek Wróbel i Aleksander Wiśniowiecki. To ludzie pełni pasji i zaangażowania. Zawsze mają głowy pełne pomysłów, doskonale wiem jak wiele pracy włożyli w organizację tej fantastycznej imprezy i pomimo kilku nieprzespanych nocy nikt chyba nie widział ich bez uśmiechu na twarzy. To oni sprawili, że weekend, 26-27 września wiele osób zapamięta na baaaardzo długo!

Każdy z uczestników tego niebywałego wydarzenia zgodzi się ze mną, że należą się im gorące brawa! Doceńmy ich pracę i serce, które oddali Nam podczas tych dwóch niezwykłych dni i powiedzmy po prostu: D Z I Ę K U J E M Y!

Organizatorzy Joomla Day! Poland 2015

Kolejny raz podkreślam, że jeżeli rozważałeś lub rozważałaś uczestnictwo w Joomla Day!, ale z jakiegoś błahego powodu Ciebie nie było, zastanów się mocno, czy przypadkiem nie ominęło Cię coś wartościowego. I nie mam tutaj na myśli wiedzy, przekazanej podczas prelekcji, ponieważ dzięki ogromnej pracy Michała Trzepizura, znajdziesz relacje wideo praktycznie każdej z nich ;-)

Nie wiem, czy zdajesz sobie sprawę, ale organizatorzy Joomla Day! Poland, to wolontariusze, którzy za swój poświęcony czas na organizację imprezy nie biorą ani złotówki wynagrodzenia. Jeżeli kiedykolwiek organizowałeś jakąś imprezę, to wiesz ile czasu i starań trzeba, aby wszystko dopiąć na ostatni guzik. Podejrzewam, że kolejny event planowany jest już teraz, zaraz po zakończeniu tegorocznego ;-) 

W tym roku, do Gdańska przyjechałem razem z dwójką przyjaciół, których miałem przyjemność poznać podczas spotkań Joomla! User Group Jawor. Bardzo się z tego cieszę, bo teraz już wiem, że takie lokalne spotkania użytkowników Joomla! mają sens. Dzięki nim Joomlersi z okolic mogą się poznać i nauczyć się czegoś od siebie wymieniając własnymi doświadczeniami. Andrzej Hadryś, to pełen energii ekspert od technicznych systemów zabezpieczeń, właściciel firmy A&P Serwis, który wszystkich dookoła zaraża swoją pasją. Wszędzie widzi kamery, alarmy, podłączenia, diody, lampki, kabelki itp. ;-) Z kolei Maciej Cierniak, to bardzo zrównoważony gość - właściciel wielu biznesów oraz agencji interaktywnej Mikroplaneta, która zajmuje się tworzeniem stron i serwisów internetowych a także działaniami marketingowymi, tworzeniem grafiki, zdjęć i reklam w internecie.

Każdy z Nas ma jeszcze wiele innych zainteresowań i pasji, więc podczas jazdy nie było mowy abyśmy się nudzili! Trasa Jawor - Gdańsk, to blisko 600 km przez całą Polskę ;-) Jednak czas podróży minął tak szybko, jakbyśmy pokonali ledwo kilkanaście ;-) Kiedy spędzasz czas z ludźmi, którzy mają podobne zainteresowania, zawsze jest o czym pogadać, a wówczas czas upływa niemiłosiernie szybko! 

Maciek, Andrzej i Sławek podczas podróży do Gdańska

Brakowało Nam tylko, Michała Wargackiego, współorganizatora Joomla! User Group Jawor, który, jako wzięty fotograf (FotoMich) związany był wcześniejszą umową, która zobowiązywała go do przebywania w tym czasie w innym miejscu. Mam nadzieję, że na bazie tego doświadczenia Michał będzie pamiętał, aby końcówkę września 2016 roku zarezerwować na Joomla Day! Poland.

Sam fakt, że spotkam się z przyjaciółmi, poznanymi podczas poprzednich edycji Joomla! User Group Jawor, których grono powiększa się z roku na rok powodował, że nie mogłem doczekać się tego spotkania! Bardzo cieszę się, że mogłem znów spotkać się z Danusią Idzik, Justyną Michallek, Stefanem WajdąMichałem TrzepizuremPrzemkiem Wróblem, Andrzejem Herdzbergiem, Tomaszem KowalskimMaćkiem Słojewskim, Tomkiem Karolskim, Sebastianem Dajnowcem, Aleksandrem Wiśniowieckim, Andrzejem Kasprzykiem, Mateuszem Grabowskim. Lista przyjaciół nie kończy się na nich :-) Szczególne więzy sympatii i przyjaźni łączą mnie z ziomalami z Górnego Śląska: Wojtkiem Klockiem, Wojtkiem Wojtowiczem, Arturem Żugajem i Markiem Głownią. To niezwykle sympatyczni, wspierający się nawzajem Silesianie! Bardzo się ciszę, że mogłem znów spotkać Darka Śniega i Tomasza Dziudę, to niezwykłe osobowości! Jeżeli kiedykolwiek będziesz mieć okazję być na jednej z ich prelekcji, to przekonasz się osobiście :-)

Wspaniali Joomlersi

Na tej dosyć sporej liście przesympatycznych ludzi zabrakło mi tylko Janusza Suszyckiego, o którym pisałem w artykule: Wiek nie ma znaczenia - moja przygoda z Joomla! To niezwykle wrażliwy i ciepły człowiek, który swą witalnością sprawia, że wszyscy wokół niego czują się ważni. Niestety problemy zdrowotne nie pozwoliły mu być razem z Nami! Januszu kochany, mam nadzieję, że będziesz z Nami podczas kolejnego święta Joomla!

Rok w rok podczas kolejnych spotkań poznaję nowych fantastycznych ludzi. Cieszę się, że mogłem poznać ważną osobę w świecie Joomla!, prezes organizacji Open Source MattersSarah Watz. OSM, to organizacja non-profit, która powstała, aby finansować i reprezentować projekt Joomla! Sarah mieszka w Sztokholmie, gdzie zaczęła się jej przygoda z Joomla! W swoim kraju bardzo mocno wspiera projekt oraz społeczność Joomla! Pełni funkcję wiceprezesa Szweckiego Stowarzyszenia Użytkowników Joomla! (JUAS). Jest współorganizatorem Joomla Day! i Joomla!Night w Szwecji, a także częstym prelegentem na eventach takich, jak Joomla Day!, Joomla & Beyond i Joomla! World Conference.

Wracając do osób, z którymi miałem zaszczyt i przyjemność przebywać! Bardzo cieszę się, że mogłem bliżej poznać Pawła Frankowskiego, który pracuje w dużej międzynarodowej firmie JoomShaper. Jest autorem wielu książek, w tym kilku na temat Joomla! Paweł, to bardzo ciekawa osobowość, jego praca zawodowa jest związana z IT, natomiast po pracy zgłębia tajniki survivalu, przygotowując się na różne kryzysowe sytuacje, takie jak klęski żywiołowe, brak prądu, gazu, żywności. Wyobraź sobie, że Paweł nawet podczas spotkania miał przy sobie kilka niezbędnych akcesoriów niezbędnych w awaryjnych sytuacjach. Jeżeli Ty także interesujesz się survivalem, to szczególnie gorąco polecam Ci jego najnowszą książkę: Przygotowani przetrwają. Survival miejski.

Paweł Frankowski JPreppers

Eugene Sivokon, to pełen entuzjazmu i uśmiechu założyciel i twórca szablonów (RoundTheme.com) oraz rozszerzeń dla Joomla! (NorrNext.com). Bardzo się cieszę, że mogłem osobiście go poznać, ponieważ do tej pory miałem z nim kontakt tylko online. Eugene sponsorował jedno ze spotkań Joomla! User Group Jawor i mam nadzieję, że dzięki osobistej znajomości, uda mi się go namówić na wsparcie dla kolejnych ;-) Zatem uczestnicy Naszych spotkań będą mieli szansę na zdobycie fajnych szablonów i funkcjonalnych rozszerzeń dla swoich serwisów.

Bardzo cieszę się, że z roku na rok coraz więcej kobiet uczestniczy w Joomla Day! Poland. W tym roku było ich na prawdę sporo. Jestem zaszczycony, że mogłem poznać kilka z nich: Kasię Karolską, Ewelinę Miśkiewicz, Izabelę Disterheft i Anię Dyderską. To m.in. dzięki nim klimat spotkania był tak fantastyczny!

Cieszę się, że mogłem porozmawiać z sympatycznym Joomlersem i pasjonatem rowerów, Maćkiem Słojewskim. Maćku, mam nadzieję, że jeszcze nadarzy się okazja, aby pogadać o rowerach, a może i jakiś wspólny rajd rowerowy? Fajnie by było!

Jestem zaszczycony, że mogłem poznać i choć chwilę porozmawiać z Aleksandrem KuczkiemDawidem SzczepaniecWojciechem WawrzakiemMiłoszem Wojtaczkiem.

Co roku mam dylemat z wyborem prelekcji, ponieważ wszystkie wydają mi się interesujące i najchętniej byłbym na każdej z nich. Jednak każdy musiał dokonać wyboru, ponieważ większość prelekcji odbywała się w tym samym czasie w trzech różnych salach. Ogromnie się cieszę, że już teraz, za sprawą Michała Trzepizura na stronie archiwum Joomla Day! Poland dostępnych jest wiele materiału wideo z poszczególnych prelekcji. Każdy, kto choć raz miał do czynienia z edycją, obróbką i przygotowaniem wideo doskonale zdaje sobie sprawę ile czasu należy poświęcić, aby uzyskać materiał nadający się do publikacji. Zatem dla Michała PODZIĘKOWANIA i BRAWA!

Sobota, 26.10.2015 - Dzień Biznesu

Stefan Wajda (współtwórca i lider Polskiego Centrum Joomla, prezes Fundacji PCJ Otwarte Źródła) Po przywitaniu wszystkich uczestników i przedstawieniu organizatorów i zaproszonych gości rozpoczął niezwykle entuzjastycznie opowiadając o polskich dokonaniach i ludziach w 10-letniej historii Joomla! Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego co CMS Joomla! zrobił w polskim internecie. Dziesięć lat temu ludzie chcieli sami publikować treści w swoich serwisach, wówczas większość dostępnych rozwiązań kompletnie się do tego nie nadawała. To ludzie, którzy zaczęli wówczas używać Joomla! zrewolucjonizowali polski internet! Spowodowali, że w ciągu dwóch, trzech lat ilość witryn się podwoiła, ponieważ nagle publikowanie w sieci stało się łatwe. Wystarczyło wziąć system, zainstalować i można było publikować. Obecnie istnieje ogromny rynek usług dla Joomla! Niemal każda firma oferująca usługi webmasterskie zatrudnia ludzi, którzy zajmują się Joomla!

Sporo miejsca Stefan poświęcił ludziom, którzy mieli znaczący wpływ na rozwój Joomla! w Polsce. Przedstawił nominacje do statuetki Filar X-lecia Joomla! w Polsce. Spośród nich na zakończenie Joomla Day! Poland w niedzielę zostały wybrane 8 osób, które to prestiżowe wyróżnienie otrzymało!

Zobacz prelekcję: Stefan Wajda - Joomla! 10 lat razem.

Stefan Wajda - 10 lat razem

Po tej niezwykłej, emocjonującej prelekcji Stefana, po krótkiej przerwie rozpoczęły się serie wykładów, prezentacji i prelekcji w trzech różnych salach. 

Mój wybór padł na prelekcję Andrzeja Herzberga, właściciela firmy DJ-Projekty tworzącej niezwykle funkcjonalne rozszerzenia (DJ-Extensions) i szablony (Joomla-Monster) dla Joomla! Dlaczego warto wspierać Joomla!, to tytuł prelekcji Andrzeja, który opowiedział Nam w jaki sposób on i jego zespół osiągnął sukces. Andrzej pokazał Nam w jaki sposób on i jego firma wspierają Joomla! oraz jak Joomla! wspiera biznes.

Andrzej Herzberg - Dlaczego warto wspierać Joomla!

Zobacz prelekcję: Andrzej Herzberg - Dlaczego warto wspierać Joomla!.

Kolejna prezentacja to debiut Artura Kaczmarka, który pokazał Nam jak zbudować stronę zgodną z wytycznymi WCAG 2.0. Swoje wystąpienie Artur oparł o szablon JM Commune Offices z Joomla-Monster.

Warto wiedzieć, że od 2012 roku w Polsce obowiązuje Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie Krajowych Ram Interoperacyjności, minimalnych wymagań dla rejestrów publicznych i wymiany informacji w postaci elektronicznej oraz minimalnych wymagań dla systemów teleinformatycznych (Dz.U. 2012, poz. 526), które zobowiązuje podmioty realizujące zadania publiczne do dostosowania serwisów internetowych do standardu WCAG 2.0. Wytyczne te obowiązują m.in.:

 • Ministerstwa;
 • Urzędy wojewódzkie;
 • Urzędy miast i gmin;
 • Policję;
 • Straż pożarną;
 • Szpitale oraz wiele innych instytucji;

Artur omówił wytyczne rozporządzenia i pokazał, w jaki sposób zostały one zrealizowane w prezentowanym przez niego szablonie.

Artur Kaczmarek - Jak zbudować stronę zgodną z wytycznymi WCAG 2.0

Następna prelekcja i kolejna porcja wiedzy. Aleksander Kuczek, współtwórca Perfect for Joomla - polskiej firmy tworzącej rozszerzenia do Joomla! z wrodzoną elkowencją przedstawił dosyć kontrowersyjny temat: Fair pricing - czyli co naprawdę kupujesz płacąc za szablony i rozszerzenia. Dzięki niemu dowiedzieliśmy się jak sprzedawać rozszerzenia i szablony nie tylko zgodnie z literą prawa ale też z duchem open source, a także, że wolne nie oznacza darmowe!

Aleksander przedstawił 7 grzechów głównych twórców motywów i pluginów i zaproponował swój manifest, którego przestrzeganie pozwala działać i zarabiać fair z duchem Open Source:

 • nie każ ludziom kupować software'u, którego nie chcą lub nie potrzebują;
 • darmowe wersje powinny być użyteczne, niemniej mogą wymagać większych umiejętności;
 • nazywaj rzeczy po imieniu - jeśli pobierasz opłatę za pobranie, przyznaj, ze korzystanie z software'u jest darmowe;
 • oferuj pobranie i wsparcie niezależnie od siebie;
 • bundles i club membership są OK, ale tak długo jak oferujesz każdy ich element składowy także niezależnie;

 

I na koniec ważne wezwanie: 

Razem uczyńmy świat Joomla! jeszcze bardziej Open Source

Zobacz prelekcję: Aleksander Kuczek - Fair Pricing - czyli co naprawdę kupujesz płacąc za szablony i rozszerzenia.

Aleksander Kuczek - Fair Pricing

Kolejna prelekcja, to tematyka z pogranicza prawa. Wojciech Wawrzak, młody prawnik i autor bloga praKreacja.pl przedstawił w prosty i co najważniejsze zrozumiały dla Nas sposób najważniejsze aspekty prawne i podatkowe w pracy na własny rachunek jako freelancer. Wojciech bardzo interesująco odpowiedział na jedno z najbardziej kluczowych pytań: jak zarabiać, aby nie mieć problemów z urzędem skarbowym, z ZUS-em a także z klientem? Co więcej przygotował specjalnie dla Nas kompendium dla freelancera, w którym umieścił 19 darmowych porad prawnych i podatkowych.

Zobacz prelekcję: Wojciech Wawrzak - Freelancer w gąszczu przepisów.

Wojciech Wawrzak - FREELANCER W GĄSZCZU PRZEPISÓW, CZYLI ASPEKTY PRAWNE I PODATKOWE PRACY NA WŁASNY RACHUNEK

Ogromnym zainteresowaniem cieszyło się wystąpienie Michała Sadowskiego, założyciela i prezesa Brand24 S.A, firmy zajmującej się monitoringiem internetu, który niezwykle interesująco opowiedział o usłudze, jaką oferuje jego firma oraz o tym jakie korzyści możesz odnieść monitorując co o Tobie, Twojej marce piszą w Internecie. Skoro w internecie jest w zasadzie wszystko, to fajnie byłoby, aby było jakieś narzędzie, które zbierało by informacje, opinie na temat naszych produktów. Wtedy ktokolwiek, gdziekolwiek w internecie wypowiada się na Nasz temat, naszej strony, naszego projektu to my o tym jesteśmy informowani. Wiedza ta pozwala bardzo szybko reagować na różnego typu zdarzenia.

Michał podał bardzo ciekawy przykład tego, co ludzie umieszczają w sieci! Wyobraź sobie, że jest na prawdę sporo osób, które umieszcza zdjęcia swoich kart kredytowych zaraz po tym jak otrzymają je z banku. Chwalą się, jakie piękne karty dostali nie mając świadomości, że udostępniają pełne informacje na temat tych kart, dzięki którym dosłownie każdy może dokonać za ich pomocą zakupów w sieci! Mam nadzieję, że Tobie to nigdy nie przyjdzie do głowy ;-)

Michał Sadowski jest osobą, która nie pozwala nikomu kraść swoich marzeń. Kiedy startował ze swoim projektem Brand24, wiele firm i osób odrzucało jego pomysł, twierdząc, że nie ma w tym biznesu. teraz firma Michała zarabia miliony, a spora część osób pluje sobie w brodę, że nie weszli w tak dochodowy biznes ;-) Więcej o tej historii przeczytasz w artykule: Firmy odrzucały jego projekt monitorowania internetu. Dziś brand24 zarabia miliony.

Zobacz prelekcję: Michał Sadowski - Dlaczego warto wiedzieć co mówią o Tobie w sieci?

Michał Sadowski - Dlaczego warto wiedzieć co mówią o Tobie w sieci?

Po przerwie obiadowej i burzliwych rozmowach w kuluarach, nie mogłem już sobie wybrać prelekcji w której chciałbym uczestniczyć, ponieważ... to ja miałem poprowadzić prelekcję ;-) To na prawdę duże wyróżnienie i zaszczyt dzielić się wiedzą z tak sympatycznymi ludźmi! Temat prelekcji: Biznes z Joomla! Jak zarabiać na rozdawaniu. Moim celem była próba odpowiedzi na pytanie, czy możliwe jest zarabianie na rozdawaniu, a jeżeli tak, to w jaki sposób to robić? Dlaczego Mozilla zatrudnia blisko 100 programistów, którzy pracują nad przeglądarką Firefox, aby udostępnić ją innym za darmo? Jak to możliwe, że Google udostępnia wiele bezpłatnych narzędzi i zarabia miliardy? Zobacz, jak wiele firm udostępnia szablony lub rozszerzenia dla Joomla! całkowicie za darmo. Mam nadzieję, że udało mi się zainspirować innych uczestników spotkania do prowadzenia biznesu z Joomla! i zarabianiu na rozdawaniu :-)

Zobacz prezentację: Biznes z Joomla! Jak zarabiać na rozdawaniu?

Sławomir Pieszczek - Biznes z Joomla! Jak zarabiać na rozdawaniu?

Ostatnia prelekcja w Dniu Biznesu, w której miałem okazję uczestniczyć, zatytułowana była: Różne sposoby wywierania wpływu na internautów. Poprowadził ją Dawid Szczepaniec, autor książki Wywieranie wpływu na ludzi przez stronę internetową. Bardzo ciekawie przedstawiony punkt widzenia Dawida na tworzenie stron internetowych, w taki sposób, aby generowały jak największą konwersję, czyli podejmowanie przez internautów oczekiwanych przez Nas działań. Kiedy Dawid omawiał regułę społecznego dowodu słuszności, bardzo spodobał mi się pomysł jednej z wielkich firm odzieżowych, która na wieszakach zainstalowała liczniki, które pokazywały liczbę lajków dla danego ubrania. Domyślasz się zapewne, że największą sprzedaż osiągnęły ubrania, które na wieszaku miały największą liczbę lajków ;-)

Zobacz prelekcję: Dawid Szczepaniec - Różne sposoby wywierania wpływu na internautów

Dawid Szczepaniec - Różne sposoby wywierania wpływu na internautów

Zawsze podkreślam, że Joomla Day!, to coś więcej niż tylko wykłady i prelekcje! Najwięcej interakcji międzyludzkich następuje w przerwach między wykładami, gdzie można napić się kawy, herbaty, soku lub wody, coś przekąsić i porozmawiać z innymi uczestnikami, organizatorami i prelegentami :-) To właśnie wówczas nawiązują się bardzo ciekawe rozmowy, podczas których można się niejednego nauczyć, poznać innych ludzi, ich punkt widzenia, sposób patrzenia na świat itp. To wtedy właśnie nawiązują się kontakty biznesowe, a także przyjaźnie, które trwają wiele lat!

Oficjalne zakończenie Dnia Biznesu, to uhonorowanie prelegentów specjalnymi podziękowaniami oraz pełne emocji losowanie nagród i wspólna fotka ;-)

Wspólna fotka uczestników Dnia Biznesu podczas Joomla! Day Poland 2015
Foto: Tomasz Karolski

Ale to nie koniec dnia! To dopiero koniec części warsztatowo - szkoleniowej ;-)

Ponad 90 osób spośród wszystkich uczestników Dnia Biznesu nie miała jeszcze dosyć własnego towarzystwa i zarezerwowała miejsca w fantastycznej gdańskiej restauracji Hard Rock Cafe. Wyobrażasz sobie całe piętro Joomlersów? Co za przyjemność i zaszczyt być w takim towarzystwie! Takie mniej oficjalne spotkania są świetną okazją, aby poznać się bliżej i pogadać nie tylko o Joomla! ;-)

Bardzo się cieszę, że mogłem swobodnie pogadać z Aleksandrem Wiśniowieckim, który obecnie jest Przewodniczącym Rady Fundacji PCJ Otwarte Źródła

Fajnie i sympatycznie rozmawiało się z Alekasandrem Kuczkiem, Sebastianem Dajnowcem, Eweliną Miśkiewicz, Arturem Żugajem, Wojtkiem Klockiem oraz Maćkiem Cierniakiem i Andrzejem Hadrysiem. Żałuję, że nie starczyło czasu na dłuższe rozmowy z pozostałymi przyjaciółmi, a w szczególności z Danutą i Justyną i już kolejny raz obiecuję, że może następnym razem ;-)

Pop Java pod koniec Dnia Biznesu

Jedno jest pewne! To kolejne spotkanie, które na długo utkwi w mojej pamięci! Te kilka godzin spędzone na luźnych rozmowach, żartach, dyskusji na przeróżne tematy, w tak klimatycznym miejscu, jak Hard Rock Cafe, było fantastyczne!

Niedziela, 27.10.2015 - Dzień Społeczności

Kolejny dzień, który nadszedł niebywale szybko z uwagi na późne zakończenie spotkania w restauracji Hard Rock Cafe, to Dzień Społeczności. Otwarcie tego dnia, po kilku wstępnych słowach przywitania Stefana Wajdy, rozpoczęła Sarah Watz prezentacją Stan Joomla!.

Sarah pokazała Nam sporo ciekawych liczb. Liczba pobrań CMS Joomla! w samym serwisie joomla.org, to 63730000, Joomla! pobierana jest co 2-3 sekundy. Podczas tej prelekcji poznaliśmy kilka historii, które zmieniły życie kilku Joomlersów. Dowiedzieliśmy się także o zmianach w organizacji i zarządzaniu projektem, teraz ma to być jedna organizacja gotowa na rozwój z planem i wizją na przyszłość!

Zobacz prelekcję: Sarah Watz - Stan Joomla!

Sarah Watz - Stan Joomla!

Kolejna moja prelekcja! Własny szablon dla Joomla! - porównanie dostępnych narzędzi. Tym razem na temat tworzenia szablonów dla Joomla! Obecnie jest sporo narzędzi, które pozwalają utworzyć własny szablon, nawet osobom, które na kodowaniu nie znają się prawie wcale! Framework i szablon bazowy jest tym czego potrzebujesz! To baza dla Twojego własnego projektu. Ogranicza Cię jedynie własna wyobraźnia.

Obecnie w sieci znajdziesz wiele tego typu narzędzi. Większość z nich dostępna jest zupełnie za free w ramach licencji GPL. Każde z nich ma zestaw własnych unikalnych funkcjonalności.

Podczas mojej prelekcji pokazałem uczestnikom kilka takich rozwiązań oraz dokonałem ich porównania, aby każdy sam mógł zdecydować, które z nich jest najbardziej odpowiednie. Na koniec zrobiłem własne, bardzo subiektywne podsumowanie, w którym pokazałem podium z trzema najlepszymi według mnie rozwiązaniami.

Zobacz prezentację: Własny szablon dla Joomla! Porównanie dostępnych narzędzi

Sławomir Pieszczek - Własny szablon dla Joomla! Porównanie dostępnych narzędzi

Spakuj Joomla - dostarcz zmiany szybko i bezpiecznie, to prezentacja Łukasza Leśniewskiego, który z dużym zaangażowaniem opowiadał o Dockerze, dzięki któremu można stworzyć obraz aplikacji (np. kodu Joomla), ale także bazy danych czy innych potrzebnych nam serwisów.

Łukasz Leśniewski - Spakuj Joomla - dostarcz zmiany szybko i bezpiecznie

Kolejna prelekcja w wykonaniu duetu: Michał Trzepizur i Wojciech Wojtowicz - Twój czas jest cenny, szanuj go - jak administrować 50-cioma stronami mając tylko dwie ręce, to prezentacja niesamowicie przydatnych narzędzi ułatwiających administrowanie serwisami opartymi o Joomla! Bardzo ciekawa i w humorystyczny sposób przedstawiona prelekcja, która wielu dała do myślenia. A to za sprawą postawionych na samym początku pytań: Czym jest administracja Joomla!? i Jakie są obowiązki administratora?

Zobacz prelekcję: Michał Trzepizur - Wojciech Wojtowicz - Jak Administrować 50-cioma stronami mając tylko 2 ręce

Michał Trzepizur i Wojciech Wojtowicz - Jak administrować 50-cioma stronami

Zaraz po krótkiej przerwie Stefan Wajda poprosił wszystkich uczestników, aby wszyscy zgromadzili się w głównej sali A, ponieważ ma ważną informację do przekazania. Każdy czekał z niecierpliwością, co takiego Zwiastun ma do przekazania. Wyobraź sobie, że wydarzyło się coś, co jeszcze NIGDY nie miało miejsca! Otóż Joomla! zmienia życie nie tylko na świecie, ale także w Polsce! Oświadczyny podczas Joomla Day! Poland! To były niesamowite emocje, kiedy Miłosz oświadczał się Asi. Wyobrażasz sobie, jakie emocje musieli przeżywać tych dwoje? Zresztą zobacz krótki filmik zarejestrowany moim smartfonem:

 
Oświadczyny podczas #JoomlaDayPoland

ALE AKCJA!Oświadczyny podczas #JoomlaDayPolandGRATULACJE!!!#jdpl15

Posted by Sławomir Pieszczek on Sunday, September 27, 2015

 

Przez to pełne emocji zamieszanie, Paweł Frankowski miał utrudnione zadanie. Po pierwsze dlatego, że pozostało mu mniej czasu, a po drugie spora część uczestników była jeszcze pod wrażeniem tego co się przed chwilą stało. Niemniej jednak tematyka prelekcji Pawła była na tyle interesująca, że udało mu się przykuć uwagę uczestników. Paweł podczas swojej prelekcji: Niezbędnik developera, czyli all in one, przedstawił bardzo interesujące narzędzie: SP Page Builder. Rozszerzenie to bardzo ułatwia pracę nad wyglądem treści witryny. Za jego pomocą można tworzyć na przykład bardzo eleganckie strony typu One Page. To znakomite narzędzie dla developerów ponieważ za jego pomocą można utworzyć niemal dowolny wygląd strony, co bardzo przydaje się podczas rozmowy z potencjalnym klientem ;-)

Paweł Frankowski - Niezbędnik developera, czyli all in one

Pora na obiad i naładowanie akumulatorów, a po przerwie zmiana lokalizacji. Przenoszę się do sali C, gdzie Aleksander Kuczek odkrywa wiele tajników projektowania i tworzenia formularzy: Jak tworzyć formularze, które ludzie będą wypełniać z radością. Aleksander przekazał Nam sporo wiedzy na ten temat, ale jedno zdanie utkwiło mi najbardziej:

Jeśli nie możesz uzasadnić, po co Ci informacja z danego pola - usuń je z formularza!

Ależ ten czas leci! Teraz ostatnia prelekcja. Tym razem Anna Dyderska - Strona internetowa w organizacji pozarządowej. Ania związana jest ze środowiskiem organizacji pozarządowych od 16 lat, natomiast od 2008 r. w Centrum OPUS jako członkini zarządu z pasją wdraża nowe rozwiązania technologiczne. Jej prelekcja to pełne humoru i entuzjazmu wystąpienie, podczas którego mogliśmy dowiedzieć się, jak budować, zarządzać i planować finansowanie witryn dla organizacji pozarządowych.  

Anna Dyderska - Strona internetowa w organizacji pozarządowej

Zakończenie Dnia Społeczności to mnóstwo emocji, specjalne podziękowania dla prelegentów i sponsorów, losowanie nagród i upominków oraz OGROMNE brawa dla organizatorów! Tym razem cały team organizatorów otrzymał specjalne zestawy niezwykle atrakcyjnych upominków od głównego sponsora - Joomla-Monster.com.

Wręczenie upominków od Joomla-Monster.com dla organizatorów Joomla Day! Poland 2015

Na sam koniec ogromne emocje, radość, duma i wzruszenie! Rozdanie statuetek Filar 10-lecia Joomla! w Polsce.

Jak już wspomniałem na samym początku, wydarzenie to zamurowało mnie kompletnie! Wiedziałem przecież, że byłem nominowany do tego wyróżnienia, ale nie sądziłem, że mam aż tak duży kredyt zaufania społeczności Joomla! 

KOCHANI! SERDECZNIE WAM WSZYSTKIM DZIĘKUJĘ!!! TO DLA MNIE OGROMNY ZASZCZYT!

Sądziłem, że będę mógł opisać swoje emocje, jakie towarzyszyły mi wówczas, ale niestety nie potrafię. No nie jestem w tym dobry ;-) Jedynie co pamiętam, to że włączyłem kamerkę w swoim telefonie, aby zarejestrować ceremonię rozdania statuetek i po kilku nazwiskach usłyszałem swoje! Później już film mi się urwał i pamiętam tylko wyrywki: Sarah Watz, która z ogromną powagą i szacunkiem wręcza mi statuetkę oraz gratulacje i radość innych wyróżnionych.

Oj nie jestem w stanie opisać tych wszystkich emocji i wrażeń - tam trzeba po prostu być!

Osoby wyróżnione statuetką Filar 10-lecia Joomla! w Polsce:

 • Stefan Wajda 
 • Michał Trzepizur 
 • Danuta Idzik 
 • Aleksander Wiśniowiecki 
 • Sebastian Dajnowiec 
 • Andrzej Herzberg 
 • Michał Sobkowiak 
 • Sławomir Pieszczek 

Wyróżnieni statuetką Filar 10-lecia Joomla! w Polsce

Prawdopodobnie większość z nich znasz, jeżeli nie to być może uda mi się namówić choć część z nich na jakiś wywiad, który zostanie opublikowany obok wywiadu z Danutą Idzik i Michałem Trzepizurem ;-)

No i nadszedł czas na uściski, pożegnania i wspólną fotkę wszystkich uczestników Joomla Day! Poland 2015 :-)

Wspólna fotografia uczestników Joomla! Day Poland 2015
Foto: Tomasz Karolski

Nie wiem, jakie jest Twoje wyobrażenie o tego typu imprezach, ale przeczytaj kilka zdań Andrzeja i Maćka, z którymi miałem przyjemność podróżować w drodze do Gdańska. Zadałem im takie pytanie: czego spodziewałeś się po Joomla Day, a co zobaczyłeś, przeżyłeś?

Joomla Day wydarzenie, na którym jeszcze nie byłem, ale na temat którego słychać zawsze wielkie słowa fascynacji. W tym roku wiedziałem, że o ile zdrowie pozwoli, to nic nie będzie stało na mojej drodze do Gdańska. Do tej pory spotkania JUGowe dawały niezwykły zasób energii oraz wiedzy.

Zarówno w Jaworze jak i u przyjaciół na Śląsku można było dowiedzieć się wiele ciekawych rzeczy z zakresu co zrobić aby z Joomla żyło się lepiej. Ale jest jeszcze coś, co spotkania takie dawały. Spotkałem tam masę fantastycznych ludzi, ludzi „mózgi” z zakresu programowania, zarządzania witrynami. Nikt nie daje do zrozumienia, że ktoś jest mniej, czy więcej obstukany w temacie webmasterki, każdy dzieli się widzą jaką posiada, nikt nie nosi głowy wysoko podniesionej, po prostu wszyscy stają się równi. I to właśnie ta fantastyczna społeczność jest czymś, co sprawia, że człowiek nie może się doczekać następnych spotkań z tymi ludźmi.

Jadąc do Gdańska wiedziałem, że wrócę z ogromnym ładunkiem ukierunkowań w jakim powinna moja strona internetowa iść oraz to że spędzę wspaniały weekend wśród przyjaciół. Co potwierdziło się, że wyjeżdżając człowiek już tęskni za nimi wszystkimi, bo są to ludzie z którymi można zawsze, wszędzie i wszystko zrobić.

Andrzej Hadryś

 

Spodziewałem się, że uzupełnię swoją wiedzę o kilka zagadnień, bo program wyglądał naprawdę atrakcyjnie. Wiedziałem, że Joomla Day będzie dla mnie źródłem inspiracji, ale nie spodziewałem się, że po tym spotkaniu zdecydowanie podejmę się ogarnięcia tematu dostępności stron internetowych dla osób niepełnosprawnych.

Nadal jestem pod wrażeniem organizacji tego spotkania. Przypominało to międzynarodową konferencję z perfekcyjnie zaplanowanym harmonogramem, wykładami po polsku i angielsku, no i to miejsce Gdański Park Naukowo – Technologiczny. Czuję, że po tym wrześniowym weekendzie jestem o krok dalej w rozwijaniu działalności w zakresie tworzenia serwisów, bezpieczeństwa serwisów, ale i marketingu oraz organizacji pracy w branży. Udział w takich spotkaniach jak Joomla Day, czy lokalne JUG z pewnością podnosi reputację firm zajmujących się szeroko pojęta webdeveloperką. W moim kalendarzu będzie to już stała rezerwacja.

W trakcie Joomla Day czułem się jak na studiach, najfajniejsze były przerwy między prelekcjami i oczywiście Pop Java, ... kto był ten wie.

Cieszę się ze spotkania z fascynującymi ludźmi, tymi którzy dzięki Joomla osiągnęli sukces i tymi którzy jak my dopiero próbują, tymi którzy swój czas poświęcają dla nas, żebyśmy mogli korzystać z zasobów polskiego Joomla.

Maciej Cierniak

Tym razem nie mam zamiaru zachęcać Cię i namawiać do uczestnictwa w przyszłorocznej edycji Joomla Day! Poland. Uważam, że każdy, kto na co dzień pracuje z Joomla! a tym bardziej każdy, kto generuje jakieś dochody, prowadzi biznes oparty o Joomla! MUSI TAM BYĆ :-)

Ja już niecierpliwością czekam na kolejne Joomla! Day Poland. Nie ważne w jakim mieście, w jakim miejscu się odbędzie! Ja tam będę :-)

Acha, jak chcesz zobaczyć fotki z tego wydarzenia, to zarezerwuj sobie sporą ilość czasu, bo trochę tego jest:

 

Chcesz otrzymywać powiadomienia o moich kolejnych wpisach lub projektach?

Ważna poprawka bezpieczeństwa Joomla! 3.4.6
Ważne poprawki bezpieczeństwa Joomla! 3.4.5

Podobne wpisy

 

  By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://www.slawop.net/

  Najnowsze komentarze

  Gość - Studio Jak wybrać hosting dla Joomla!?
  13 wrzesień 2019
  Warto jeszcze dopisać punkt, żeby przy wyborze wybrać panel między DirectAdmin/cPanel. Niektóre hostingi mają swoje własne rozwiązania - czasami bardzo specyficzne, co niekoniecznie jest dobrą rzeczą
  Gość - Marek Szyfrowanie symetryczne a niesymetryczne
  09 czerwiec 2019
  "Klucz przekazany do publicznej wiadomości, nazywany jest kluczem publicznym lub jawnym. Może on być stosowany do szyfrowania lub deszyfrowania informacji otrzymanych od osoby, która go wygenerowała. ...
  Gość - Marek Tworzenie szablonów dla Joomla! Helix Ultimate
  10 maj 2019
  Witam, napotkałem problem pojawiający się przy zmianie kolorów tła czy czcionek oraz importowaniem ustawień. W pierwszym przypadku, po zmianie kolorów i ich zapisaniem, panel podglądu strony przeładow...
  Gość - Andy SSL i Joomla! w Smarthost
  03 styczeń 2019
  Dzięki, jak zwykle dobra robota! Warto dodać, że instalacja certyfikatu SSL nie zapewnia bezpieczeństwa transmisji danych. To jest możliwe po wdrożeniu polityki bezpieczeństwa w firmie. Co do SSL - to...
  Gość - Henryk Jak utworzyć menu poziome w szablonie protostar?
  02 styczeń 2019
  Robię punkt po punkcie i nie wyświetla się poziome menu Nie wiem gdzie tkwi błąd i co robię źle?Jeśli to możliwe to proszę o pomocps. posiadam książkę "Joomla! 3x" i tu również niema pomocy Pozdrawiam...